AKTUALNOŚCI             powrót


Laureaci powiatowego konkursu „Człowiek a środowisko”
Mamy przyjemność poinformować, iż w XV edycji konkursu,
„Człowiek a środowisko” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, dwóch uczniów z klasy 1b zostało laureatami w kategorii: praca plastyczna.
Daniel Heczko zdobył II miejsce, a Wiktoria Zolich otrzymała nagrodę specjalną Przewodniczącego Komisji Gospodarki, Transportu i Rozwoju Gospodarczego Bogusława Stolarczyka.
 

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Lekcja wrażliwości – „Mysikrólik”
W środę, 10 października odwiedził nas niezwykły gość, pan Sławomir Łyczko, który wraz z żoną – panią Agnieszką, prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „MYSIKRÓLIK” i Fundację Mysikrólik – Na Pomoc Dzikim Zwierzętom.
Pan Łyczko opowiedział uczniom o działalności fundacji, o tym jak wygląda dzień w ośrodku, ile pochłania czasu opieka nad dzikimi zwierzętami, jakie przynosi efekty i jak trudno patrzeć na cierpienia zwierząt, szczególnie wtedy gdy nie można im pomóc.
Uczniowie w dwóch grupach (5-8kl oraz starsi przedszkolacy z uczniami klas 1-4) oglądnęli filmy o „Mysikróliku”, usłyszeli o procesie leczenia zwierząt i wypuszczania ich na wolność (jeśli to tylko jest możliwe), o niezwykłej wrażliwości ludzi, którzy na co dzień zajmują się ratowaniem i leczeniem podopiecznych oraz lekarzach weterynarii, którzy nie odmawiają pomocy i wspierają działalność „Mysikrólika”. Okazało się też, że w naszej społeczności szkolnej znajdują się uczniowie i ich rodzice, którzy współpracują z ośrodkiem.
Na sam koniec pan Sławomir zaprezentował uczniom dwa młode jeżyki , które aktualnie dochodzą do zdrowia w ośrodku „Mysikrólik”. Jeżyki chyba polubiły naszą szkołę i dzieci, bo nie wyglądały na wystraszone i z wielką ciekawością przyglądały się uczniom.
Po skończonym spotkaniu uczniowie na lekcjach podzielili się wrażeniami, a były one bardzo pozytywne. Podobała im się „żywa lekcja”, wykazały się empatią i dojrzałością, czego dowodem są datki przekazane na fundację. Zbiórka będzie trwała do końca przyszłego tygodnia.
PS W czasie, gdy pan S. Łyczko prowadził spotkanie z uczniami, jego telefon cały czas informował o tym, że potrzebna jest gdzieś interwencja (pomoc). To dowód na to, jak bardzo potrzebna jest działalność organizacji.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


„Katarynka” – lekcja o niepełnosprawności
Na jednej z lekcji języka polskiego szóstoklasiści przeżyli niezwykłe doświadczenie. Przy okazji omawiania „Katarynki” B. Prusa mogli sprawdzić na własnej skórze, co to znaczy być niewidomym. Na lekcję mieli przynieść lalki lub pluszaki , ubranka oraz jedzenie i sztućce, kubeczki.
Na początek zostały im zawiązane oczy. Pierwsze zadanie polegało na ubraniu lalki lub pluszaka w przyniesione ubranka młodszego rodzeństwa. Okazało się to dość trudne, zdecydowanie lepiej poradziły sobie dziewczynki.
Kolejnym zadaniem było zjedzenie przygotowanych pokarmów, używając do tego sztućców oraz wypicie odrobiny wody z kubka. Tym razem nie obyło się bez szkód – rozlana woda, maślane palce, wymieszane jedzenie.
To było niezwykłe przeżycie. Nic tak nie uwrażliwia, jak przeżycie doświadczenia inności na sobie samym. Myślę, że uczniowie przez długi czas będą pamiętali tę lekcję.
Niełatwo być niewidomym wśród widzących.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Co słychać u pierwszaków?
Pierwszy miesiąc nauki już za nami. Co więc słychać u najmłodszych uczniów naszej szkoły? Pierwszaki bardzo szybko stały się prawdziwymi uczniami. Rozumieją już swoje prawa i obowiązki. Rzeczywistość szkolna wcale nie okazała się taka straszna. W trakcie lekcji uczniowie coraz lepiej potrafią skupić się na zadaniu, są aktywni i ciekawi świata. Poznali już pierwsze litery, cyfry, zgłębiają tajemnice przyrody. Ostatnio chętne dzieci z klasy 1b mogły opowiedzieć swoim kolegom o wybranym zwierzęciu leśnym. Przygotowały więc plakaty i opowiadały o zwierzętach, wywołując zaciekawienie wśród swoich rówieśników. Mam nadzieję, że w trakcie kolejnych miesięcy będę mogła obserwować takie samo zaangażowanie i zadowolenie wśród swoich uczniów.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


„Bo w górach jest to, co kocham…”
6 października, w sobotę, 26 uczniów klas 4-8 pod opieką państwa Moniki i Janusza Krężelok i p. Jolanty Kuczyńskiej wyruszyło zdobywać beskidzkie szczyty w ramach XVII Powiatowego Jesiennego Rajdu „Brązowego Liścia”.
W doskonałych humorach, z rewelacyjną kondycją, niesamowitą pogodą (choć momentami halny dawał się solidnie we znaki) i w towarzystwie przewodników górskich przeszliśmy trasę (15 km)od Cygańskiego Lasu przez Przełęcz Kozią, Przełęcz Kołowrót, Siodło pod Klimczokiem (tam w schronisku spędziliśmy ok. 30 minut) do Chaty Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonka , skąd udaliśmy się na przystanek do Szczyrku Biłej, gdzie czekał na nas autokar.
Na mecie rajdu czekała na nas kiełbasa z grilla, herbata oraz różne konkurencje, w których uczniowie chętnie brali udział, a niektórzy nawet zdobyli nagrody.
W sumie spędziliśmy razem (od 7.20 do 16.20) dziewięć sobotnich godzin, a były one niezwykłe.
Wszyscy rajdowicze zasługują na wielką pochwałę za: kulturę, życzliwość, radość życia, ciekawe rozmowy, prezentowaną wiedzę, pasje wszelkiego rodzaju, poczucie humoru, kondycję, aktywnie spędzoną sobotę.
Na życzenie uczniów niedługo odbędzie się kolejne wyjście w góry, bo „w górach jest to, co kochamy i lepiej się poznajemy”, znikają bariery typu nauczyciel-uczeń.

/Jolanta Kuczyńska i Monika Krężelok (kierownik wycieczki)/

Zdjęcia>>>


Kraków- Projekt „Niepodległa”
3 października w ramach realizacji projektu „Niepodległa ” uczniowie klas 6,7,8 udali się na całodzienną wycieczkę do Krakowa, gdzie poznali historię Kopca Kościuszki, złożyli hołd marszałkowi Piłsudskiemu w Krypcie Srebrnych Dzwonów na Wawelu oraz zwiedzili niezwykłe muzeum- Fabrykę Oskara Schindlera, który zyskał odznaczenie Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
Uczniom towarzyszyły wychowawczynie oraz pani pedagog.
Wycieczka nie należała do łatwych, ale poruszyła serca i umysły uczniów. Nic tak nie uczy historii jak doświadczenie.
Dziękujemy Radzie Rodziców za pokrycie 30% kosztów wycieczki.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Lektura inaczej- „Hobbit”
Szóstoklasiści rozważania na temat „Hobbita” zakończyli w sposób kreatywny, tworząc w grupach gry planszowe, które sprawdzają znajomość tekstu a jednocześnie bawią i utrwalają poznany materiał.
Uczniowie wykazali się pomysłowością, znajomością lektury i zręcznością.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Nowy sezon kinowy rozpoczęty!Znalezione obrazy dla zapytania księżniczka i smok
25. września pod opieką pań Teresy Maroszek i Agnieszki Czerwińskiej wyruszyliśmy, po raz pierwszy w tym roku szkolnym, do kina. Tym razem dominowali uczniowie z klas młodszych, gdyż wybraliśmy się na bajkę „Księżniczka i smok”. W przeddzień swoich siódmych urodzin, Księżniczka Basia, która najbardziej na świecie uwielbiała czytać, sięgnęła po nową książkę, która okazała się być zaczarowana. Kiedy dziewczynka ją otworzyła, spomiędzy kartek wyfrunęła chmara wielokolorowych motyli! Gdy Basia chciała złapać jednego z nich, w magiczny sposób przeniosła się do baśniowej krainy. Zachwycona urodą nowego miejsca, postanowiła zostać choć na chwilę. Wędrując po nieznanej ale pięknej okolicy, odważna dziewczynka spotkała sympatycznego Smoka zwanego Smokusiem – ze względu na jego przemiły charakter. Smokuś i Basia z miejsca się polubili i spędzili razem cały dzień na wspaniałej zabawie. Gdy dziewczynka poczuła zmęczenie, Smokuś odprowadził ją do domu. „To były moje najlepsze urodziny” pomyślała Księżniczka i zasnęła w swoim łóżku niezmiernie szczęśliwa. Tak rozpoczynają się przygody Księżniczki Basi, która w dniu swoich siódmych urodzin, po raz pierwszy opuściła królewski pałac i wkroczyła do baśniowego świata. Od tego dnia wracała w nowopoznane miejsce każdego wieczoru. Po obejrzeniu wspaniałych przygód Basi udaliśmy się na „małe co nieco”, a potem powrót do domu:). Nie muszę chyba dodawać, że… już są pytania o następny wyjazd. Wkrótce!

/p.Agnieszka Czerwińska/


Dzień Chłopka w klasie 6
To był bardzo smaczny piątek. Dziewczynki z wychowawczynią przygotowały (Kinga upiekła) chłopakom ciasto i lizaki, które zostały szybciutko skonsumowane. Zaśpiewały także „Sto lat!” i złożyły życzenia. To był uroczy dzień.
Tytuł najsympatyczniejszego chłopaka z klasy otrzymał Mikołaj. Gratulujemy!

/p.Jolanta Kuczyńska/


Dzień Chłopaka
30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. W naszej szkole, nikt nie zapomniał o tym ważnym wydarzeniu i dziewczyny (w tym wychowawczynie) postarały się, aby tego dnia Chłopcy czuli się wyjątkowo. Żaden uczeń więc nie opuścił klasy bez drobnego upominku, a dziewczynki, trochę zazdroszcząc chłopakom, dopytywały, jak długo będą musiały poczekać na swoje święto. Mamy nadzieję, że cały weekend był równie miły dla naszych chłopaków co piątkowy dzień w szkole.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Ogólnopolski dzień głośnego czytania w klasach 1-3
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W naszej szkole obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień w piątek 28 września. Uczniowie klas 1-3 wraz z zaproszonymi gośćmi: panią dyrektor Moniką Krężelok, panią bibliotekarką Iloną Wójtowicz oraz panią Eweliną Moczek – kierownikiem szkolnej świetlicy zgromadzili się na sali gimnastycznej. Wydarzenie poprowadziła p. Elżbieta Żmij. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, w ramach których rozwiązywali zadania związane z główną bohaterką tego dnia czyli: „książką”. Każda grupa pod opieką nauczyciela (p. E. Nikiel, A. Pycia, M. Kubiczek, K. Wróbel) musiała m.in. rozwiązać krzyżówkę, odgadnąć bohaterów literackich, do których należały zgromadzone przedmioty, odgadnąć zagadki ukryte w kolorowych balonach, a także dalszą część utworów znanych im wierszy. Pani Ilona Wójtowicz odczytała „Stefka Burczymuchę” Marii Konopnickiej - patronki naszej szkoły. Kolejno pani dyrektor zapoznała dzieci z fragmentem opowiadania z książki o „Słodziakach”.
Celem przeprowadzonej akcji było promowanie głośnego czytania, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Uczniowie obiecali, że dzień głośnego czytania będą również świętować w swoich domach. Mamy nadzieję, że głośne czytanie stanie się więc nawykiem, a nie wydarzeniem „od święta”. Pamiętajmy, że czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dyskoteka szkolna
W czwartek 27. września odbyła się w naszej szkole pierwsza dyskoteka w tym roku. Zabawa była przednia. Widać było, że każdy przyszedł, aby dobrze się bawić i miło spędzić czas. Mimo początkowych trudności z muzyką sytuację udało się opanować i już do końca wszystko przebiegało bez zakłóceń. Wspaniała impreza odbyła się dzięki szczególnemu zaangażowaniu Kingi Czana, Julii Wójcik, Martyny Ziobro, Weroniki Lorenc, Piotra Zemana i Krzysztofa Kasolika. Jako opiekun SU bardzo im dziękuję:) Oczywiście nie byłoby dyskoteki szkolnej bez opiekunów! Tym razem serdecznie dziękujemy Pani Jolancie Kuczyńskiej i Pani Aleksandrze Mąkosa.

/Opiekun SU - p.Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Lekcja rękodzielnictwa w klasie 6
Lekcje wychowawcze mogą bardzo różnie przebiegać. Na jednej z nich szóstoklasiści uczyli się robić bransoletki pod okiem prawdziwej mistrzyni p. Katarzyny Jordanek. Nie było lekko. Trudne sploty i węzły przysporzyły kłopotu, ale udało się! Powstały bransoletki przyjaźni, a jedną z nich otrzymałam ja-wychowawczyni.
Dziękujemy Pani Kasi za materiały, cierpliwość i ogromną życzliwość, którą nas obdarzyła. Jak się okazało, nie jesteśmy zbyt uzdolnieni w tym kierunku (duża część :), ale lekcja bardzo się podobała. Z niecierpliwością czekamy na następne! :)

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Akcja „Sprzątanie Świata”
W ramach akcji „Sprzątanie Świata” szóstoklasiści na lekcji wychowawczej stworzyli plakaty. Obie grupy współpracując wykonały prace promujące pozytywne zachowania i negujące niewłaściwe. Nauki i przypominana nigdy dosyć. Pamiętajmy, Świat to my!

/p.Jolanta Kuczyńska/


Akademia Pana Kleksa według czwartoklasistów.
Uczniowie klasy czwartej na lekcjach języka polskiego mieli przyjemność omawiania baśni Jana Brzechwy pt. „Akademia Pana Kleksa”. Chcąc urozmaicić im zajęcia, zaproponowałam stworzenie akademii w 3D. pomysł się spodobał. Uczniowie wykazali się pomysłowością, dobrą współpracą, znajomością tekstu, zręcznością. Nie było łatwo, ale efekty pokazały, że warto było podjąć trud tworzenia.
Uczniowie wykorzystali wiedzę dotyczącą lektury-świata przedstawionego i zasad współpracy.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Dzień Kropki
Dzień Kropki jest coraz popularniejszym świętem w polskich szkołach. W dniach 13-14 września w klasach 1a, 1b oraz 2 w ramach edukacji wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego miały miejsce różne ćwiczenia mające na celu przybliżenia tego wspaniałego święta.
Wszystko zaczęło się od książki Petera Reynoldsa The Dot, opowiadającej historię małej dziewczynki Vashti. Cała historia prowadzi przez temat rezygnacji, niedostrzegania własnych talentów, wielkiej roli nauczyciela, aż do szczęśliwego finału- uwierzenia we własne możliwości. Dlatego Dzień Kropki jest wspaniałą okazją do tego, aby pomóc uwierzyć uczniom, że każdy z nich posiada jakąś wyjątkową umiejętność i jeżeli tylko będą chcieli mogą dokonać wszystkiego czego zapragną!

/M.Kubiczek, K.Wróbel, A.Pycia, A.Mąkosa/

Zdjęcia>>>


Znalezione obrazy dla zapytania gang słodziakówSzkolne przygody gangu słodziaków”
O tym, że czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie od dziś wiadomo, że wpływa na pobudzanie wyobraźni, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Aby zachęcić dzieci do codziennego czytania uczniowie z klasy 1-3 wraz z wychowawczyniami i rodzicami, zostali włączeni do konkursu organizowanego przez sklepy sieci „Biedronka”. Dzieci otrzymały album z "drzewkiem czytelniczym", w którym za każdy dzień głośnego czytania (min. 10min) potwierdzonego podpisem opiekuna otrzymają od wychowawcy naklejkę ze "Słodziakiem".
"Drzewko czytelnicze" to jeden z elementów konkursu pt. „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Przygotowaniem do udziału w konkursie będzie obchodzony 29 września „Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania” ( w naszej szkole 28 września - piątek). A konkurs polegał będzie na narysowaniu, bądź napisaniu wspólnej historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków.
Mam nadzieję, że albumy z naklejkami staną się dobrą motywacją do spędzania wolnego czasu z książką, a zadanie konkursowe pobudzi wyobraźnie dzieci i zintegruje uczniów klas 1-3.

/p.Karolina Wróbel/


Pracownia małych twórców
W każdy wtorek na 6 lekcji sala 1.24 zamienia się w pracownię małych twórców. A to za sprawą zajęć organizowanych w ramach kółka plastycznego, skierowanych dla uczniów klas pierwszych. W trakcie zajęć dzieci mogą rozwijać zainteresowania i uzdolnienia plastyczne, pozwalają one także na wyzwalanie aktywności artystycznej dziecka, rozwijanie wrażliwości estetycznej, a także procesów poznawczych. Program zajęć umożliwia również kształtowanie umiejętności organizowania pracy i współdziałania w zespole oraz doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi na wykonywanym działaniu. Zajęcia prowadzą wychowawczynie klas I, p. Karolina Wróbel oraz p. Marcelina Kubiczek.
W trakcie pierwszego spotkania uczniowie „wybrali się” na wzburzone morze, po którym dryfowała żaglówka. Aby mogła powstać tak efektowna praca, dzieci musiały wykazać się umiejętnością planowania, wycinania, projektowania oraz kreatywnością. Każda praca była inna, u niektórych na dnie znalazły się glony, muszelki, a u innych złote rybki. Dziękujemy za tak liczne przybycie.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


„Skończyły się wakacje, do szkoły wracać czas..”
3 września wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice, wypoczęci i pełni wakacyjnych wrażeń, przywitali nowy rok szkolny 2018/2019. Po mszy świętej przybyli do szkoły, gdzie po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego Pani dyrektor Urszula Kal serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych na sali, a w szczególności uczniów klas 1 wraz z rodzicami. Bowiem dla nich, był to podwójnie ważny dzień. Uroczystą akademie uświetnili swoimi przedstawieniem uczniowie klasy 3, przygotowani przez wychowawczynię Elżbietę Żmij. Trzecioklasiści w swoim żartobliwym programie przypomnieli o wakacyjnych przygodach i dali wskazówki do pracy na najbliższe miesiące.
Następnie pierwszoklasiści, pod czujnym okiem swoich wychowawczyń: p. Marceliny Kubiczek oraz p. Karoliny Wróbel, złożyli uroczyste ślubowanie, po którym ogromnym ołówkiem zostali pasowani przez Panią dyrektor na uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach.
Kolejno wszyscy rozeszli się do sal lekcyjnych, aby powspominać wakacyjne przygody i przywitać się z wychowawczyniami i kolegami z klasy. Uczniowie rozpoczęli ten rok szkolny z uśmiechem. Mamy nadzieję, że będzie on im towarzyszył do ostatnich dni roku szkolnego.
Wszystkim dzieciom rozpoczynającym naukę życzymy, by szkoła byłą dla Was przyjaznym, bezpiecznym miejscem radosnej nauki i wspierała rozwój Waszych pasji i talentów. Natomiast nauczycielom i rodzicom życzymy wytrwałości i zapału w podejmowaniu nowych wychowawczych i edukacyjnych wyzwań.

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień dobry szkoło!

    Żegnajcie lasy zielone,

    Żegnajcie rzeki błękitne,

    Już wrzesień idzie przez łąki

    I wrzosem liliowo kwitnie.

 

    Żegnajcie letnie przygody

    Czas już powracać do domu,

    Złocą, czerwienią się liście

    Dębów jesionów i klonów.

 

    Witaj nam szkoło radosna,

    Grająca dzwonkiem co rano!

    Dzień dobry szkoło wesoła

    Lesie i łąko dobranoc.