AKTUALNOŚCI            powrót


Święta Majowe
Jak co roku świętujemy trzy ważne święta majowe:

1 Maja - Święto Pracy i rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej,

2 Maja - Święto Flagi,

3 Maja – 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Niestety w tym roku szkolnym nie udało nam się przygotować uroczystego apelu, który upamiętniłby te ważne rocznice i pomógłby uświadomić znaczenie Konstytucji z 1791 r. dla narodu polskiego. Pomimo tych przeszkód chciałabym przybliżyć uczniom święta majowe poprzez prezentację. Link zamieszczam poniżej:
Zachęcam wszystkich do obejrzenia prezentacji!

/Renata Martyniak/


PREZENTACJE Z OKAZJI 1,2,3 MAJA

Drodzy Uczniowie, każdy Polak powinien znać historię swojego kraju, znać swoją tożsamość.
Nadal uczymy się zdalnie, dlatego zachęcam do obejrzenia prezentacji, wysłuchania nagrań, obejrzenia filmów z okazji świąt majowych. Są to materiały przygotowane przez różnych pasjonatów tematu, nauczycieli, pracowników muzeów, historyków. Na pewno każdy znajdzie coś ciekawego.


1 Maja - Święto Pracy
https://view.genial.ly/5eabe733eacf4c0d6716127c/vertical-infographic-1-maja
https://view.genial.ly/5eac10cdeacf4c0d67163291/presentation-majowe-swieta-1-maja
https://view.genial.ly/60852f4f506a150d250523fe/interactive-content-majowe-swieta
https://view.genial.ly/60842b93d127fd0d375f87a2/interactive-image-swieta-majowe
https://view.genial.ly/60830101bff4780d306568ec/presentation-majowe
1 maja w PRL - Muzeum Historii Polski (muzhp.pl)


2 Maja - Święto Flagi
https://view.genial.ly/5ea16aea43a2920da1f10778/interactive-content-polska
https://view.genial.ly/6085721fd2d5300d3cd40d9b/interactive-content-symbole-narodowe
https://view.genial.ly/608591a8bff4780d306592f1/interactive-content-reusable-dobble-polskie-symbole
https://view.genial.ly/5ea92c39ac73420d83b7edb0/presentation-obwody
https://view.genial.ly/607f1d04e7db140d9c5f0b88/interactive-content-scrabble-o-polsce
https://youtu.be/1JNc0BqkkwI
https://youtu.be/PVyTjzGKrp0

3 Maja - Święto Konstytucji 3 Maja
https://view.genial.ly/5eac42557b8ef50d76d1d518/presentation-konstytucja-3-maja
https://view.genial.ly/5ea87267ac73420d83b7c670/horizontal-infographic-timeline-konstytucja
https://www.youtube.com/watch?v=_EjUJZPd2tk
https://www.youtube.com/watch?v=-GBAolHelHs
Święto 3 maja by TATA ŚPIEWA on Genially

/Jolanta Kuczyńska/


Wiosenne kanapki kl.2

Uczniowie z klasy drugiej sami robili przepyszne i kolorowe kanapki. To praktyczne działanie poprzedziła rozmowa o zasadach zdrowego odżywiania, m.in. o tym jak jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym i dlaczego należy zdrowo się odżywiać?
Samodzielnie przygotowując posiłek dzieci uczą się tego, czym jest kultura spożywania posiłków i higiena ich przygotowywania, rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, ale także pięknie ozdobione i pełne witamin. Najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Mniam!

/Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


„Lekcje z klimatem” – Dzień Ziemi 2021
22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego zaprosiło uczniów kl. VII-VIII szkół podstawowych do udziału w webinarium na temat zmian klimatu oraz działań na rzecz ochrony klimatu. W ramach lekcji geografii uczniowie klasy siódmej uczestniczyli w webinarium: wykładach i warsztatach. Wykłady dotyczyły obiegu węgla w przyrodzie oraz zmian klimatycznych i ich skutków. Wirtualne warsztaty kulinarne zwracały uwagę uczniów ma problem marnowania żywności, uczyły w jaki sposób prawidłowo przechowywać żywność i kupować tyle, ile rzeczywiście zdołamy zjeść. Kolejne warsztaty dotyczyły „odpowiedzialnej mody” – czyli podpowiadały proekologiczne rozwiązania do wdrożenia w codziennym życiu.
Działania, które może podjąć każdy z nas, by poprawić stan środowiska naturalnego, które opracowali uczniowie klasy siódmej>>>
Nagrania z wydarzenia będą dostępne na stronie również po jego premierze na stronie www.lekcjezklimatem.pl.
Zachęcamy do oglądania.

/Uczniowie klasy siódmej
Maria Drewniak/


Ptaki wędrowne
Zachęcamy wszystkich uczniów i rodziców do obserwowania ptaków powracających wiosną do naszego kraju. Zamieszczamy materiały informacyjne opracowane przez OTOP, które pozwolą poznać ptaki wędrowne oraz posłuchać ich odgłosów.
OTOP lekcja 2 >>>


Konkurs „Pisankowy zawrót głowy”
Klasa 3b wzięła udział w konkursie organizowanym przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Art” pod tytułem „Pisankowy zawrót głowy”. Jury dokonało przeglądu 149 nadesłanych prac. Zadecydowano o przyznaniu 27 nagród i 26 wyróżnień. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dylom i podziękowanie za udział. Wyróżnienie otrzymał Nataniel.

 

Gratulujemy bardzo serdecznie.
Publikacje możemy zobaczyć na stronie internetowej: https://www.facebook.com/poppartowi

/Angelina Bubak/

Zdjęcia>>>


Wiosenne zajęcia ogólnorozwojowe
Uczniowie klasy 3b wykonali wiele ciekawych doświadczeń. Swoje obserwacje zapisywali na specjalnych kartach np. wzrost posianych roślin. Rysowali też etapy prowadzenia eksperymentów. Lekcje w trybie zdalnym ograniczyły nasze możliwości wykonawcze, jednak nie pozbawiły nas chęci do działania. Wykonaliśmy wiele prac plastycznych z wykorzystaniem recyclingu, np. wiosenne tulipany, żabę marionetkę, bociany na patyku, a także papierowe kwiaty, pisanki, króliczki, itp.

/Angelina Bubak/

Zdjęcia>>>


Nauka przez zabawę
Staramy się urozmaicać lekcję między innymi poprzez ciekawe pomoce dydaktyczne. Koło fortuny wykorzystujemy do „powtórek z fortuną”. Zegar miał za zadanie zachęcić nas do ćwiczeń z obliczeń zegarowych. Puzzle z częściami mowy pozwoliły utrwalić części mowy takie jak: przymiotnik, rzeczownik, przymiotnik. Plansze z rzepami ciekawie wprowadzały nas do tematu zajęć. Kostium od pani Marcelinki, pomógł nam uświadomić sobie, że praca na planie filmowym wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje.

/Angelina Bubak/

Zdjęcia>>>


Lekcje zdalne z „Nauką w Plecaku”
Staramy się uatrakcyjnić nasze lekcje zdalne. Pomagają nam w tym nauczyciele z całej Polski. Korzystamy z lekcji organizowanych przez „Naukę w plecaku”. Grudniowa lekcja dotyczyła podróży do Finlandii. Zaczerpnęliśmy wiedzy o tym państwie i jego położeniu, a także o samym Świętym Mikołaju. Wychowawczyni zrobiła nam psikusa- przebrała się na lekcje zdalne właśnie za Świętego Mikołaja.

W ostatniej podróży z „Nauką plecaku” wyruszyliśmy do Tajlandii. Pani prowadząca opowiedziała nam wiele ciekawostek związanych z tym państwem. Wykonaliśmy również notatkę graficzną tak jak za pierwszym razem. Lekcja była poświęcona głownie słoniom. Wiemy, jak funkcjonuje schronisko dla tych olbrzymów. Wiemy także co jedzą, ile żyją, ile śpią, jak zbudowana jest trąba. Z niecierpliwością czekamy na następną lekcję. Nie tylko dowiadujemy się wiele o świecie, ale również uczymy się jak wykonać notatkę graficzną, która pomoże nam zapamiętać istotne informację.

/Angelina Bubak/

Zdjęcia>>>


Inny sprawdzian z historii
Tym razem sprawdzian z historii nie był testowym sprawdzeniem wiedzy, lecz projektem. Uczeń miał za zadanie wybrać postać związaną z epoką, opisać ją i przebrać się za nią, prezentując się przed wszystkimi. Myślę, że mieli mnóstwo zabawy...

/Renata Martyniak/

Zdjęcia>>>


Dzień Dinozaura w klasie 3b
W grupach przygotowaliśmy projekt dotyczący dinozaurów. Grupa miała za zadanie wybrać jednego z dinozaurów i w ciągu tygodnia zebrać na jego temat najistotniejsze informację. W ostatnim dniu projektu grupy przygotowały piękne labbooki, każdy z nich dotyczył innego dinozaura. Następnie uczniowie prezentowali swoje prace na forum klasy. Dodatkowo wykonaliśmy podobizny naszych gadów z papierowych talerzyków.

/Angelina Bubak/

Zdjęcia>>>


Ogromny sukces i wyróżnienie! Brawo Alu!
8-04-2021 Polski Związek Gimnastyczny powołał Alicję Stanclik do Kadry Narodowej B w sekcji "skoki na ścieżce" .
Kadra Narodowa B ma na celu wyłonienie zawodników, których wyniki predysponują do awansu do kadry Narodowej A. Zawodnicy Kadry Narodowej B mają prawo do reprezentowania kraju i występowaniu w barwach narodowych.
Gratulujemy!!!

/Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Grzegorz Köhler Laureatem!
Grzegorz Köhler, uczeń klasy 8, uzyskał tytuł Laureata Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego w roku szkolnym 2020/2021.
Laureatem zostaje uczestnik, który zdobył co najmniej 90% punktów do zdobycia w III etapie konkursu.
Laureat zwolniony jest z pisania egzaminu z języka polskiego. Konkursy przedmiotowe należą do jednych z najtrudniejszych. Aby przejść kolejne etapy należy przeczytać dodatkowe lektury, oglądnąć filmy, opanować materiał ze szkoły podstawowej z danego przedmiotu w 100% już w lutym. To nie lada wyczyn.
W tym roku w konkursie z języka polskiego (w etapie szkolnym - zdalnym) wzięło udział 14 uczniów z klas 7 i 8, 12 przeszło do etapu rejonowego, który odbył się stacjonarnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Do etapu wojewódzkiego (odbył się stacjonarnie), przeszedł jeden uczeń, Grzegorz Köhler.
Grzegorz poświęcił wiele godzin swojego wolnego czasu na przygotowania. Ale było warto!
Ucznia do konkursu przygotowywała polonistka, p. Jolanta Kuczyńska
Zdjęcia>>>


Sukces Patryka
Patryk Pasierbek, uczeń klasy 8 naszej szkoły, trenuje boks. Ma już na swoim koncie niemałe sukcesy. W marcu uzyskał tytuł Wicemistrza Śląska w Boksie Olimpijskim 2021 (kadet+81kg)
Gratuluję w imieniu własnym i całej społeczności szkolnej ZSP Janowice -

Jolanta Kuczyńska (wychowawczyni)

Zdjęcia>>>


Lekcje muzealne online
W ramach lekcji historii uczniowie uczestniczyli w warsztatach muzealnych online organizowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Edukatorzy przygotowali dla naszych uczniów zajęcia o tematyce:
"Jak żyli ludzie 1000 lat temu?", "Gniezno w XIX wieku".
Klasa IV uczestniczyła w zajęciach, podczas których uczniowie dowiadywali się, jak wyglądało życie dzieci i dorosłych w czasach wczesnopiastowskich. Klasa VII poznała stroje, rzeczy codziennego użytku oraz życie ludzi w XIX wieku w zaborze pruskim.

/p. Renata Martyniak/

Zdjęcia>>>


Szkolne Rozgrywki Historyczne
Zapraszam Was do udziału w rozgrywkach historycznych, które będą odbywać się raz w miesiącu. W poszczególnych etapach będziecie zbierać punkty, które na koniec roku szkolnego zostaną zsumowane i ogłoszone wyniki.
W obecnym roku szkolnym odbędą się 4 rozgrywki historyczne:
I etap - 24 marca o godz. 13.30 - Od człowieka prehistorycznego do starożytności.
Zakres materiału obejmuje tematykę zawartą w podręczniku do historii w klasie 5 (s.6 -102).
II etap - 14 kwietnia o godz. 13.30 - Polska w średniowieczu
Zakres materiału obejmuje tematykę zawartą w podręczniku do klasy 5 (s.159-228).
III etap - 19 maja o godz.13.30 - Średniowieczny świat
Zakres materiału obejmuje tematykę zawartą w podręczniku do klasy 5 (s.103-158).
IV etap - 9 czerwca o godz. 13.30 - Rzeczpospolita i świat w XVI w.
Zakres materiału obejmuję tematykę zawartą w podręczniku do historii w klasie 6 (s.7-80)
19 czerwca 2021 r. nastąpi podsumowanie wszystkich etapów konkursu.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do udziału w rywalizacji.
Cele konkursu:
- utrwalenie wiedzy zawartej w podstawie programowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych,
- zdobycie umiejętności kojarzenia przyczyn i skutków wydarzeń,
- przygotowanie do Śląskiego Konkursu Historycznego w roku szkolnym 2021/2022,
- przygotowanie do egzaminu po 8 klasie.

/p. Renata Martyniak/


Konkurs

Z okazji 70. rocznicy przyłączenia Bielska i Białej MDK Mikuszowice zorganizowało konkurs plastyczny pt. "Postacie filmowe i bajkowe"- bohaterowie bielskich kreskówek. Z pomocą Pani Eweliny Moczek i Angeliny Bubak udało się wziąć udział w konkursie. O to wspaniałe prace naszych uczniów.

/p. Angelina Bubak/

Zdjęcia>>>


Maski

Klasa 3b dołączyła do szkolnego konkursu masek karnawałowych. O to efekty naszej pracy.

/p. Angelina Bubak/

Zdjęcia>>>


Dzień pizzy

9 LUTY- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY
Skoro warunki nie pozwalały nam zamówić pysznej pizzy, to wykonaliśmy pysznie wyglądającą pizzę sami.

/p. Angelina Bubak/

Zdjęcia>>>


Eksperymenty

Pomysły na ciekawe zajęcia ogólnorozwojowe wywodzą się z potrzeb uczniów. Klasa 3b posiada uzdolnienia przyrodniczo - plastyczne, więc łączymy ze sobą te dwa elementy i tworzymy oraz wykonujemy rzeczy niepowtarzalne. Tutaj kilka zdjęć z doświadczenia z elektrostatyki. Niby proste doświadczenie, a zabawy było bez liku.

/p. Angelina Bubak/

Zdjęcia>>>


Karnawał

Zachowując wszystkie niezbędne restrykcje oraz za przyzwoleniem Pani Dyrektor, klasa trzecia z wychowawcą, zorganizowała BAL KARNAWAŁOWY. Na którym między innymi odbył się konkurs na najlepszy kostium, a laureaci to : Marcin Gajda, Ania Wróbel, Hania Kubik, Milena Gleindek. Ponadto uczniowie zaczerpnęli nauki tańca m.in. Jarusalema - wywodzącego się z ostatniego modowego trendu, taniec belgijski, kaczuchy, zygzak, itp.

/p. Angelina Bubak/

Zdjęcia>>>


PROGRAM PROFILAKTYCZNY - „BEZPIECZEŃSTWO W SIECI”


   
Od września w klasie 3 a panie Marcelina Kubiczek i Ewelina Moczek prowadzą serię zajęć profilaktycznych mających na celu wyjaśnienie konsekwencji nadmiernego spędzania czasu w sieci, wskazanie zagrożeń związanych z cyberprzemocą, oraz zaproponowanie innych form spędzania wolnego czasu.
W ramach zajęć odbyły się 4 spotkania, na których uczniowie m.in. zostali przygotowywani do edukacji zdalnej, wypełnili ankietę diagnostyczną, wykonali kreatywne prace w których wykazali się asertywnością podczas reagowania w sytuacjach niepokojących. Podczas kolejnych zajęć obejrzeli prezentację multimedialną.
W ramach programu profilaktycznego uczniowie obchodzili Dzień Bezpiecznego Internetu. Po kolejnym cyklu przedstawimy dalsze rezultaty naszej pracy.

/M. Kubiczek, E. Moczek/

Zdjęcia>>>


Pysznie - na języku angielskim

W tym tygodniu na języku angielskim było pysznie:). Dzieci prezentowały przepisy na różne smakołyki.

/p.Justyna Małojło/

Zdjęcia>>>


Baloniki na lekcji języka angielskiego

Są różne sposoby na utrwalanie słownictwa, my dzisiaj trudne słowa zanotowaliśmy na balonikach, a następnie naelektryzowane balony zawisły na ścianie.

/p.Justyna Małojło/

Zdjęcia>>>


Zimowe ptakoliczenie – podziękowanie>>>


Sukces naszych Uczennic w konkursie poetyckim
W dniach 20.01-3.02.2021 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w poetyckim konkursie na życzenia walentynkowe.
Konkurs ogłosiła Biblioteka Publiczna w Bestwinie dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
W tymże konkursie wyróżnienie otrzymały uczennice klasy IV: Weronika Dziadek, Patrycja Dziadek – w kategorii I
oraz Maria Stanclik z klasy VI w kategorii II.
Informacja na facebook>>>

Gratulujemy! Jolanta Kuczyńska

Praca Weroniki>>>            Praca Patrycji>>>        Praca Marysi>>>


Osiągnięcia w konkursach plastycznych
Za nami pierwsze półrocze. Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w ogłaszanych konkursach plastycznych. Na szczególną uwagę zasługują uczniowie którzy osiągnęli w nich sukcesy. Wśród nich jest:
Kinga Czana, uczennica klasy VIII, która zdobyła wyróżnienie w Powiatowym konkursie plastycznym „Mój bohater literacki” oraz została zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym na maskotkę biblioteczną Sowa -Mądra Głowa;
Kamila Klasa, uczennica klasy VII, która zdobyła I miejsce w Powiatowym konkursie plastycznym "Magia Beskidów" w kategorii wiekowej kl. VII-VIII
Wojciech Pieczka, uczeń klasy VI, zdobywca VI miejsca w Powiatowym konkursie plastycznym "Magia Beskidów" kategoria Fotografia
Magdalena Szlosarczyk, uczennica klasy VII, która zajęła I miejsce w Gminnym Konkursie Świetlicowym Cztery Pory Roku: "Zwierzęta z liści" w kategorii wiekowej kl. VII-VIII – pracę Magdy możemy oglądać w zakładce świetlica.

Ilona Wójtowicz

Zdjęcia>>>


Kodowanie i programowanie w klasie pierwszej
Umiejętność kodowania jest jedną z podstawowych kompetencji XXI wieku. Kodowanie i programowanie to nic innego jak ciekawe zajęcia, rozwiązywanie zagadek i problemów w kreatywny sposób.
Lekcje z ozobotami i matą do kodowania w przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, pracy zespołowej oraz odpowiedzialnego korzystania z urządzeń mobilnych. Dodatkowym bonusem do zajęć jest zawsze dobra zabawa i szeroki uśmiech na twarzach uczniów.

/p. Anna Pycia/

Zdjęcia>>>


Pierwsza wizyta w szkolnej bibliotece
26 stycznia uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie włączeni do grona czytelników naszej szkoły. Podczas spotkania z panią bibliotekarz pierwszoklasiści poznali zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz jej księgozbiór. Pod koniec każdy miał również możliwość wypożyczenia swojej pierwszej książki. Na wszystkich czekała też miła niespodzianka w postaci pamiątkowej zakładki.
Mamy nadzieję, że dla naszych pierwszoklasistów, biblioteka stanie się chętnie odwiedzanym miejscem, w którym można przeżyć niesamowite przygody. A wszystko to, dzięki książce…

/p. Anna Pycia/

Zdjęcia>>>


Zamiast sprawdzianu (język polski)
Zanim nastąpił lockdown i przeszliśmy na zdalne nauczanie, uczniowie klasy 4 zdążyli wykonać lapbooki, gry planszowe, makiety jako podsumowanie lekcji na temat „Akademii pana Kleksa” J. Brzechwy. Powstały niezwykłe prace.

Dzięki nim uczniowie utrwalili wiadomości, powtórzyli słownictwo, mieli możliwość wykazać się pomysłowością.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Zajęcia polonistyczno-teatralne
Z powodu sytuacji pandemii zajęcia teatralne ustąpiły miejsca zajęciom polonistycznym.
W I półroczu uczniowie klas 7-8 przygotowywali się głównie do konkursu kuratoryjnego, ale też poszerzali wiedzę dotyczącą języka ojczystego, teatru, filmu, dziennikarstwa. W II półroczu zajęcia poświęcone są gównie uczniom klas 4-6. Na zajęciach utrwalane są zasady ortograficzne, umiejętność wypowiadania się, rozstrzygane są „problemy językowe”, poszerzane jest słownictwo.
Zajęcia cechuje atmosfera współpracy i życzliwości. Uczniowie czują się swobodnie, często jest dużo śmiechu i dobrej zabawy.

/p. Jolanta Kuczyńska/


KONKURS HISTORYCZNO-MARYNISTYCZNY „ARMADA 2020”
Uczennica naszej szkoły Joanna Wołoszczak uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Marynistycznym ARMADA 2020. Na konkurs wysłano 796 prac z całej Polski. Był przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Z tego względu praca plastyczna naszej uczennicy konkurowała z pracami uczniów z liceów. Asia Wołoszczak nie uzyskała wyróżnienia w konkursie, ale widząc najlepsze z nich, wyraźnie widać, iż poziom jej pracy nie odbiega od zwycięskich.
Gratulacje dla naszej utalentowanej uczennicy!

/p. Renata Martyniak/


Z górki na pazurki
Za nami kolejna aktywna lekcja wychowania fizycznego!
Wybraliśmy się na górkę obok szkoły z sankami, jabłuszkami itp....Po tak aktywnym wf-ie uczniowie wracali do szkoły bardzo zmęczeni i tak samo bardzo zadowoleni. Z utęsknieniem czekamy na kolejne wyjście na górkę.
Dziękujemy za poświęcony czas Panu Kaziowi.

Uczniowie klasy 3a z wychowawcą

Zdjęcia>>>            Film>>>


Lekcja wychowania fizycznego na śniegu


Korzystając ze sprzyjających warunków staramy się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.
Pierwsza lekcja wychowania fizycznego w klasie 3a , po powrocie uczniów do nauki stacjonarnej odbyła się na boisku szkolnych. Radość dzieci można zobaczyć w galerii zdjęć. Dzięki takiej formie zajęć wzmacniamy nie tylko sprawność fizyczną, ale dbamy także o relacje społeczne, pogłębiając pozytywne relację w naszej cudownej klasie:)

/p. Marcelina Kubiczek/

Zdjęcia>>>


Wyniki Konkursu Wiedzy o Holocauście
Działając w duchu tolerancji i empatii dla wszystkich pokrzywdzonych podczas II wojny światowej, na terenie ZSP Janowice został zorganizowany Szkolny Konkurs Wiedzy o Holocauście. Uczestnikami byli: Piotr Barut, Filip Frączek, Kohler Grzegorz, Sara Kondratowicz, Weronika Loranc, Gabriela Prorok, Alicja Stanclik, Emilia Sygit, Julia Wójcik, Martyna Ziobro. Uczniowie prezentowali wysoki poziom merytoryczny.
I miejsce – Weronika Loranc
II miejsce – Alicja Stanclik, Martyna Ziobro, Grzegorz Kohler
III miejsce – Sara Kondratowicz
wyróżnienia – Gabriela Prorok i Emilia Sygit
Wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym gratuluję!

/p. Renata Martyniak/


Siema, czyli gramy z WOŚP!
„Moje dzieci korzystały ze sprzętu z serduszkiem WOŚP, dlatego dziękuję że pani tu jest”- takie słowa usłyszałam na początku zbiórki.
 

W mroźny styczniowy dzień janowiczanie (i nie tylko) rozgrzali swoje serca wspierając zbiórkę na rzecz WOŚP. Kolejny raz udowodnili, że można na nich liczyć w każdej sytuacji. Zebraliśmy 3195,04 zł. Dziękujemy!
Wolontariuszki: Elżbieta Żmij, Iwona Pieczka, Natalia Pieczka i …cała reszta świata:)

Zdjęcia>>>


ZIMOWE PTAKOLICZENIE Z DYSTANSU– 29–31 stycznia 2021.
Zachęcam wszystkich uczniów do udziału w akcji zorganizowanej przez OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) dotyczacej zimowego liczenia ptaków. Zachęcam wszystkich do zawieszania karmników, obserwowania ptakowi oraz do udziału w ptakoliczeniu.
Szczegóły w załącznikach
Aby ułatwić Wam rozpoznawanie ptaków, przesyłam również materiały edukacyjne
Informacje są też na stronie OTOP u >>>
Proszę się zapoznać z zasadami, a następnie wypełnić Kartę obserwacji z dystansu.
 

Zbliżmy się do ptaków - lekcja 1>>>

Zbliżmy sie do ptaków - lekcja 4 >>>

Zimowe ptakoliczenie >>>

/p.Maria Drewniak/


IX Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy.
Dnia 9 grudnia 2020 r. za pośrednictwem platformy ZOOM, odbył się finał IX Powiatowego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy. W etapie tym wzięło udział 14 uczniów, reprezentujących szkoły podstawowe z powiatu bielskiego.
Naszą Szkołę reprezentował Wojciech Morończyk, uczeń klasy VI, który wypadł najlepiej w etapie szkolnym, przeprowadzonym w dniu 17 listopada 2020 r.
Wojciech otrzymał w konkursie wyróżnienie. Różnicą tylko jednego punktu uplasował się w klasyfikacji na 4 miejscu.
Wojtkowi gratulujemy wyniku i życzymy dalszych sukcesów!

/p.Marta Nikiel/


Sukces Alicji Stanclik
Alicja Stanclik, uczennica klasy 8 ZSP w Janowicach, w pierwszym tygodniu grudnia wzięła udział w Mistrzostwach Polski w skokach na ścieżce i trampolinie w Zielonej Górze. Był to pierwszy występ Alicji na tak ważnych zawodach. Zajęła wysokie, 7 miejsce. Ala trenuje skoki na ścieżce dopiero od roku, więc jest to ogromy sukces, bo jako jedyna dziewczyna prezentowała powiat bielski. Alicja występuje w drugiej klasie sportowej i za rok wejdzie do najwyższej pierwszej klasy.
Nasza uczennica dała się poznać już w młodszych klasa jako niezwykła tancerka oraz bardzo wygimnastykowana dziewczynka. Swoimi występami wielokrotnie wzbogacała szkolne akademie i imprezy środowiskowe.
Oprócz talentów sportowo-tanecznych Ala ma także niezwykły dar zjednywania sobie ludzi, bo jest osobą wrażliwą, szczerą, dobrą, serdeczną i bardzo pracowitą. Osiąga bardzo dobre wyniki w nauce (8 klasa), angażuje się w prace społeczne, zawsze można na nią liczyć. Jest dobrym człowiekiem, o co w dzisiejszych czasach bardzo trudno. Potrafi też pogodzić, przy ogromnej pomocy rodziców, czas nauki i ćwiczeń akrobatycznych. Bierze udział w różnych konkurach, w tym kuratoryjnych.
Ala jest przykładem na to, że wiara, pracowitość, zaangażowanie pomagają w spełnianiu się marzeń.
Jestem pewna, że jeszcze wiele razy usłyszymy o Alicji Stanclik. Jestem dumna, że mogę być jej wychowawczynią. Cała Społeczność Szkolna trzyma za Alę kciuki, życzy powodzenia w kolejnych zawodach.

/p.Jolanta Kuczyńska/


Święto Niepodległości
11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. W tym roku świętujemy 102 rocznicę tych wydarzeń.
W 1795 roku Polska utraciła suwerenność. na wskutek własnej słabości i zachłanności naszych ówczesnych sąsiadów Rosji, Prus i Austrii. Jednak duch w narodzie nie podupadł. Przez lata niewoli w Polakach nie upadła nadzieja na niepodległość, dlatego walczyli w wielu powstaniach narodowych. Dzięki tej walce, kultywowaniu narodowych tradycji, zachowaniu języka, Polacy przetrwali przez lata niewoli. Duch polskości był tak ogromny, że ludzie innych narodowości identyfikowali się z naszą ideą.
I wojna światowa była dla Polaków okazją do kolejnej walki o niepodległość. Tym razem nasi sąsiedzi skłócili się, prowadząc działania wojenne od 1914-1918. Niestety Polacy uczestniczyli w tych działaniach, walcząc przeciwko sobie. Tragedią tego okresu była bratobójcza wojna i zniszczenia, spowodowane przetaczającym się frontem. Klęska naszych zaborców była okazją do odzyskania niepodległości. 10 listopada 1918 r. do Polski przybył Józef Piłsudski z więzienia w Magdeburgu. Następnego dnia Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę wojskową. To wydarzenie uznaje się za początek niepodległości Polski. Józef Piłsudski otrzymał stanowisko Naczelnika Państwa. Wówczas społeczeństwo polskie ogromnie mu ufało.
Drugim ojcem niepodległości był Roman Dmowski, który zabiegał w zachodnich gabinetach o poparcie dla sprawy polskiej. Dzięki jego staraniom dyplomatycznym brano pod uwagę niepodległość Polski. Jednak niczego polscy politycy nie dokonaliby, gdyby nie kompozytor i pianista Ignacy Jan Paderewski. To on opowiadał ówczesnemu prezydentowi o dawnej Polsce. Widocznie rozmowy te tak ujęły Thomasa Woodrowa Wilsona, że w 13 punkcie swojego orędzia prezydenckiego napisał, że Polska ma prawo do niepodległości. Słowa te wypowiedziała osoba, która była najistotniejszym graczem w polityce międzynarodowej ówczesnego świata. Takich słów nikt nie mógł przemilczeć, zapomnieć. Od tego momentu wszyscy światowi politycy zaczęli rozmawiać na temat nowego państwa. Na konferencji w Wersalu wyrazili zgodę na wolny, niepodległy kraj.
Z tego względu pamiętajmy o tym najważniejszym święcie państwowym. Bądźmy dumni z naszych przodków, którzy przelewali za nas krew, abyśmy dzisiaj mogli żyć w pokoju!


W ramach obchodów Święta Niepodległości możemy pozwiedzać dworek Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w formie gry>>>

 
Uczniowie starsi mogą zagrać w inną grę, również przygotowaną przez muzeum>>>

 

Licealistom i rodzicom polecam grę "Scalmy Polskę">>>

 

Oprócz tego zachęcam do poczytania wystawy online o ojcach niepodległości zawartej w załączniku>>>


oraz obejrzenie filmu "Tak wyglądała droga Polski do niepodległości">>>

/p. Renata Martyniak/


Rozpoczęcie roku szkolnego

Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Janowicach odbędzie się 1 września br. o godz. 9.00 poprzez indywidualne spotkania uczniów z wychowawcami klas I – VIII wg. harmonogramu podanego przez wychowawców.
Bardzo proszę uczniów o wchodzenie do budynku szkoły z zachowaniem reżimu społecznego, przy czym uczniowie klas I – IV wchodzą wejściem głównym natomiast uczniowie klas V – VIII wejściem od tyłu budynku.
Nasza szkoła przygotowała powrót uczniów do stacjonarnej edukacji w oparciu o wytyczne MEN, GIS i MZ tworząc własne regulacje rozwiązań adekwatne do charakteru naszej placówki, do których zostały wypracowano przejrzyste procedury takie jak: korzystanie z Sali gimnastycznej, świetlicy szkolnej, biblioteki, stołówki, szybkiego powiadamiania rodziców o odbiorze chorego dziecka ze szkoły czy organizowania przerw międzylekcyjnych. Określono także strefy wspólne dla rodziców(szatnia, pomieszczenie przy wejściu głównym) oraz dla uczniów (szatnia, korytarze, łazienki oraz stołówka i świetlica).
Dla bezpieczeństwa uczniów, rodziców i pracowników szkoły stworzono rozwiązania, które mają zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo pobytu w naszej placówce.
Dlatego też bardzo proszę o obowiązkowe przestrzeganie wytycznych, które Państwu przesyłam oraz szczegółowych procedur, które będą umieszczone na stronie internetowej ZSP Janowice w zakładce: Strategia Przygotowania i Zarządzania Placówką w czasie obecnym i na wypadek wystąpienia pandemii COVIT – 19.

 

Od 2 września uczniowie mogą wchodzić do budynku szkoły nie wcześniej niż o 7.30. Świetlica szkolna będzie pracować od 6.30 do 17.00 i będzie dostępna tylko i wyłącznie dla uczniów potrzebujących opieki świetlicowej z klas I –III uczących się w systemie dwuzmianowym.

Pamiętajmy! Od nas wszystkich zależy jak długo będziemy pracować i uczyć się w zaplanowanym stacjonarnym wariancie.

 

Urszula Kal - dyrektor ZSP w Janowicach