AKTUALNOŚCI            powrót


Owocowo, czyli zdrowo
Ogólnorozwojowe zajęcia pozalekcyjne dostarczają pierwszoklasistom wiele radości. Tym razem bawili się świetnie przygotowując szaszłyki z owoców naszych sadów i nie tylko. W klasie unosiły się smakowite zapachy, a kolory niezwykłych szaszłyków przyprawiały o zawrót głowy. Część prac została zjedzona na miejscu, a część została zabrana do degustacji dla domowników. Myślę, że rodzice ze smakiem zjedli zdrowy deser przygotowany przez ich pociechy.

/p.Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Gra terenowa

IV Gminna Gra Terenowa
Gra o Puchar Wójta Gminy Bestwina organizowana jest co dwa lata z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Gospodarzem w 2019 r. były Janowice, to właśnie ekipa z tej miejscowości 2 lata temu zdobyła puchar. Zawodników, młodzież i opiekunów przywitała przewodnicząca TMZB Dorota Surowiak oraz dyrektor ZSP Janowice Urszula Kal.
5 października po raz czwarty spotkaliśmy się na Gminnej Grze Terenowej, podczas której drużyny z każdej szkoły poznawały nasze sołectwo i w ciekawy sposób zdobywały wiedzę na jego temat. Dziesięć drużyn (po dwie z Bestwiny i Bestwinki i po trzy z Kaniowa i Janowic) przez cztery godziny rozwiązywało zagadki, korzystało ze zdobytej w szkole wiedzy, prezentowało swoje umiejętności sportowe.
Każda z drużyn po otrzymaniu mapki i karty zadań, wyruszyła na szlak. Organizatorzy przygotowali 12 ciekawych stanowisk, w czym pomogli nauczyciele z ZSP Janowice, Ochotnicza Straż Pożarna z Janowic, Koło Gospodyń Wiejskich z Janowic, Rada Rodziców i członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Dodatkowo na graczy czekały „bonusy” w postaci „Targanickich Zjaw” pojawiających się i znikających w różnych okolicznościach.
Przykładowe konkurencje:
Na stanowisku „Mała Ojczyzna” odpowiadano na pytania: Do jakiego regionu historycznego należy gmina Bestwina? Do jakiego dialektu należy nasza gwara? Jakie sołectwa graniczą z Janowicami? Jak tutejsze kobiety odziewały się w zimie? Jaka rzeka przepływa przez Janowice, łączy wszystkie sołectwa i wpada do Wisły? (uczestnicy otrzymali materiały pomocnicze w postaci map).
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Janowicach zaprosiły drużyny do rozpoznawania pospolitych gatunków roślin oraz sprzętów dawniej używanych w gospodarstwie domowych.
W remizie strażacy przygotowali test wiedzy pożarniczej i z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Obok przedszkola poznawano sylwetki posła Jana Kubika ( stacja POSEŁ) i żołnierza AK Władysława Niemczyka ( stacja PARTYZANTKA).
Na terenach rekreacyjnych odbywały się konkurencje sprawnościowe : podbijanie piłki, przysiady z woreczkiem na głowie oraz prowadzenie piłki slalomem za pomocą kija do unihokeja. Tutaj także uczestnicy poznali historie klubu Sokół, mieli dostęp do starej księgi, z której wyszukiwali odpowiedzi na pytania.
Ekipy odwiedziły również cmentarz przy kościele pw. św. Józefa Robotnika. Uczestnicy mieli za zadanie odszukać nazwiska janowiczan poległych podczas wojen i symbolicznie uczcili ich pamięć.
Na stanowisku ROBOTNIK, przed kościołem, uczniowie musieli rozpoznać sprzęty, które były wykorzystywanie w różnych zawodach. Zadanie na pierwszy rzut oka łatwe, jednak kto dziś pamięta kim był, np. rymarz?- Nasi uczestnicy wiedzieli! Ze względu na panujące warunki atmosferyczne, niską temperaturę, wiatr i deszcz, stanowiska : KARCZMARZ ( odszyfrowanie treści związanych z tekstem: ”Gdzie była karczma krzyż stoi”-4 różne szyfry), ZAGAJNIK (drużyny miały za zadanie rozwiązać kartę pracy dotyczącą wiedzy przyrodniczej) i PATRONKA (tu należało dopasować tytuł do utworu napisanego przez patronkę szkoły-Marię Konopnicką) zostały przeniesione na teren szkoły.
Po zakończonej zabawie wszyscy mogli posilić się pysznymi hot-dogami i słodkościami przygotowanymi przez Radę Rodziców.
Jury po podliczeniu punktów ogłosiło wyniki :
I miejsce - „Sarenki” z Janowic
II miejsce - „Bestwińskie Dziewczyny” z Bestwiny
III miejsce - „Nimfy Gascha” z Kaniowa
Przechodni Puchar Wójta Gminy Bestwina z rąk sekretarza Arkadiusza Maja odebrała Szkoła Podstawowa w Janowicach. Drużyny z tej placówki zgromadziły łącznie najwięcej punktów. Do zobaczenia na kolejnej Grze Terenowej w Janowicach za 2 lata. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej wspaniałej zabawy.

/p.Ewelina Moczek/

Zdjęcie>>>         i   Zdjęcia>>>


Otwarcie "Zielonej pracowni"

3 października 2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie nowej pracowni przyrodniczej. "Zielona pracownia" mogła powstać dzięki staraniom pani dyrektor Urszuli Kal, która zgłosiła szkołę do konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Po wykonaniu projektu, który został doceniony przez jury konkursu otrzymaliśmy dotację w wysokości 37 500zł. Gmina Bestwina również dołożyła środki pieniężne dzięki czemu mogliśmy pomalować salę i założyć zaciemniające rolety. Uroczystego otwarcia dokonał pan Przemysław Drabek oraz wójt Gminy Bestwina Artur Beniowski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także sekretarz Gminy Bestwina Arkadiusz Maj, przedstawicielka euro-poseł Izabeli Kloc Marcela Kanafek-Lewandowska, dyrektorki szkół w gminie Bestwina Agata Szypuła i Renata Cichowska-Gaździak, przewodnicząca Rady Rodziców Żaneta Portasińska.

Nowoczesne wyposażenie pracowni zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Zostały one pokazane na czerech stanowiskach. Na stanowisku "Kolorowy Mendelejew" Monika Kasperek, Aleksandra Niemczyk, Jakub Portasiński, Bartosz Michulec pokazali zabarwianie wskaźników chemicznych. Julia Wójcik wraz z Martyną Ziobro na stanowisku "Mikroskopijny Robert Hooke" zaprezentowały pracę przy mikroskopach pokazując plazmolizę w komórkach łuski cebuli.
"Młody Einstein", w którego wcieliła się Aleksandra Niemczyk zaprezentowała budowę i zasadę działania najprostszego pociągu, zasadę działania zegara owocowego. Jakub Portasinski zaprezentował przyrząd , na którym można było zobaczyć układ linii pola magnetycznego. W dalszej części Aleksandra Niemczyk zaprezentowała Klatkę Faradaya, maszynę elektrostatyczną oraz generator Van de Graaffa. Bartosz Michulec wykazał się odwagą i zaprezentował zjawisko elektryzowania się ciał na własnej osobie. Zjawiskowo stanęły mu włosy.
Na stanowisku "Szalony Magik" czarowali przybyłych gości Alicja Stanclik i Filip Słowik. Pokazali jak połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli naukę i zabawę. Do swoich pokazów wykorzystali suchy lód. Wielkie wrażenie wywarł na gościach "magiczny napój", który mogli wypić.
Nowa pracownia zyskała nie tylko nowy , wyjątkowy wygląd, super pomoce dydaktyczne , ale również sprzęt multimedialny taki jak dywan magiczny dzięki któremu uczniowie będą mogli utrwalać zdobytą wiedzę, ale też się zrelaksować dzięki grom edukacyjnym i zręcznościowym oraz monitor multimedialny, który zastąpił tradycyjną tablicę.
Wszystkie doświadczenia i eksperymenty, które uświetniły ten dzień zostały przygotowane i przeprowadzone pod czujnym okiem nauczycieli: Agaty Gajdy, Magdaleny Maśki i Doroty Kuminek.
Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej wyjątkowej pracowni - dziękujemy.

/p.Magdalena Maśka i p.Dorota Kuminek/

Otwarcie Zielonej Pracowni>>>


XVIII Powiatowy Rajd „Brązowego Liścia”
5 października uczniowie klas 2-3 wzięli udział w XVIII Powiatowym Rajdzie „Brązowego Liścia”, organizowanym pod patronatem Bielskiego Starosty Powiatowego. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych na porannej zbiórce zjawili się przedstawiciele wszystkich klas. Klasę 2a reprezentował Wojciech Kiedroń, klasę 2b Hanna Kubik i Anna Wróbel, klasę 3a: Patrycja i Weronika Dziadek, Igor Jakubowski i Amelia Pycia.
Trasa rajdu wiodła z Wielkiej Puszczy Roztoki przez Przełęcz Isepnicką, Kiczerę, Micherdę do Porąbki i momentami dostarczała nam porządnego zastrzyku adrenaliny. Strome zejścia po mokrej ściółce stanowiły nie lada wyzwanie. Na szczęście przepiękne widoki wynagradzały nam trudy marszu.
Meta rajdu znajdowała się na Stadionie LKS Zapora Porąbka, gdzie czekała na nas przepyszna strażacka grochówka i ciepła herbata. Po krótkim odpoczynku uczniowie mieli okazję sprawdzić się w konkurencjach sportowych oraz na wielkiej scenie zaprezentować swoje talenty wokalne i recytatorskie.
Po zakończonych występach przyszedł czas na powrót do domu. Zmęczeni, brudni, ale w doskonałych nastrojach wyruszyliśmy w stronę Janowic.

/p.Anna Pycia, p.Ewelina Nikiel/

Zdjęcia>>>


Dzień chłopaka w klasie pierwszej
„Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:
- Ciastek - tylko tych najsłodszych
- Samochodów - tylko tych najszybszych
- Zabaw - tylko najweselszych
- Przygód - tylko najciekawszych
... i butów - takich, co najlżejsze
w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!”

Poranek 30 września w pierwszej klasie rozpoczął się od gromkiego „Sto lat” zaśpiewanego przez dziewczyny dla naszych pięciu przystojniaków. Następnie chłopcy wysłuchali życzeń i odebrali dyplomy, drobne upominki oraz słodkości. Nasze rodzynki spiekły raka i z uśmiechem przystąpiły do świętowania, bo przecież to oni w tym dniu byli najważniejsi.

/p.Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Wizyta klasy trzeciej w Muzeum Regionalnym w Bestwinie
24 września uczniowie klasy trzeciej odwiedzili Muzeum Regionalne w Bestwinie, gdzie mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” i przekonać się na własnej skórze, że pieczenie chleba, to wcale nie taka łatwa sprawa.
Kustosz muzeum – pan Andrzej Wojtyła zabrał nas w podróż po dawnej Bestwinie, gdzie radzono sobie bez prądu, bieżącej wody i wielu sprzętów ułatwiających nam obecnie życie. Na wstępie opowiedział nam o zgromadzonych w wozowni kolaskach oraz dał nam wskazówki niezbędne do tego, by zostać dobrym furmanem. Następnie zaznajomiliśmy się z narzędziami rolniczymi, wykorzystywanymi do uprawy zbóż oraz podczas żniw. Nauczyliśmy się oddzielać ziarno od plew i obsługiwać żarna. Z własnoręcznie zmieloną mąką, przenieśliśmy się do Józefowej izby, gdzie od progu przywitał nas zapach suszonych ziół i przyjemne ciepło. Nie było jednak czasu na odpoczynek. Trzeba było zakasać rękawy, zagnieść w dzieży ciasto na chleb, a następnie umieścić uformowany bochenek na rozgrzanej płycie pieca. W oczekiwaniu na jego upieczenie, spróbowaliśmy swoich sił w ubijaniu masła i praniu na tarze. Wreszcie przyszedł czas na upragnioną degustację. Nasz trud się opłacił, bo chleb z odrobiną świeżego masła i ziołowa herbatka smakowały wybornie.


Posileni, w doskonałych nastrojach i wyposażeni w nową wiedzę i umiejętności wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.

/p.Anna Pycia/

Zdjęcia>>>


„Wrzesień, wrzesień w naszej szkole klasy pełne słońca,
Pełne dzieci, bo wakacje już dobiegły końca.”

2 września o godzinie 8.00 przywitaliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Najpierw uczniowie wzięli udział w mszy św. w kościele parafialnym, a następnie w uroczystej akademii w szkolnych murach. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego Pani dyrektor Urszula Kal serdecznie przywitała przybyłych gości, rodziców, pracowników i uczniów naszej szkoły. Następnie trzecioklasiści wystąpili w krótkim programie artystycznym, zabierając wszystkich w morską podróż po oceanie pełnym wakacyjnych wspomnień i wskazówek do pracy na najbliższe miesiące.
Był to dzień szczególny dla pierwszoklasistów, którzy złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a następnie wielkim ołówkiem zostali pasowani przez Panią dyrektor na uczniów naszej szkoły.

 
Po oficjalnej części wszyscy wraz z wychowawcami udali się do klas, by przywitać się z kolegami z klasy i powspominać wakacyjne przygody. Następnie zaopatrzeni w plany lekcji oraz nowe podręczniki rozeszli się do domów, by cieszyć się ostatnimi chwilami wakacyjnej „wolności”.
Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy dużo siły, wytrwałości, radości oraz samych sukcesów w roku szkolnym 2019/2020.

/p.Anna Pycia/

Zdjęcia>>>


Do szkoły już czas!

Za nami dwa miesiące wspaniałych beztroskich wakacji. Nie tak łatwo pożegnać jest nam plaże tonące w słońcu, błękit nieba, ścieżki górskie wśród zielonych lasów, szalone przygody, wakacyjnych przyjaciół.

Skończyły się wakacje, opadną liście z drzew,
opustoszały plaże i ucichł ptaków śpiew.
Marzenia o przygodach – zasną zimowym snem.
Spotkamy się przed szkołą w wrześniowy zwykły dzień.

 

ŻYCZYMY WAM WSZYSTKIM NA POCZĄTEK
SZKOLNEGO ROKU – SAMYCH PIĄTEK!
UCZCIE SIĘ, JAK MAWIACIE, „W DECHĘ”
I NIECH Z WAS SZKOŁA MA POCIECHĘ!