w roku szkolnym 2010/11

 


WAKACJE

To już nasze ostatnie wspólne zdjęcie.

 

   

 

Wkrótce wakacje i my też jesteśmy już w tych nastrojach.

 Marzą nam się podróże i wakacyjne przygody. Wszystkim życzymy słonecznych i niesamowitych wakacji. A po wakacjach spotkamy się w innym składzie. Wielu z nas zasiądzie już w szkolnej ławce.


„Przedszkolaki- prawdziwymi przyjaciółmi przyrody”

                Przedszkolaki zawsze chętnie włączają się w różne akcje organizowane w przedszkolu. Jedną z nich było przyłączenie się do programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” organizowanego przez firmę Tymbark i markę Kubuś wraz z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska. Program miał na celu zachęcenie dzieci a także ich rodziców do oszczędzania energii oraz ochrony przyrody. Treści programu realizowane były poprzez organizowanie w przedszkolu ciekawych zajęć, podczas których dzieci  bawiąc się poznawały piękno przyrody i uczyły jak ją chronić. Firma Tymbark doceniła nasze działania i przydzieliła naszemu przedszkolu  Certyfikat potwierdzający przyznanie tytułu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Ponadto przedszkole otrzymało materiały edukacyjne z zakresu ochrony przyrody, a każde dziecko pamiątkowy dyplom oraz odznaczenie w formie plakietki z tytułem „Kubusiowi Przyjaciel Natury”. Bardzo się cieszymy z uzyskanych nagród oraz tytułu dla naszego przedszkola. Po wakacjach z radością przystąpimy do kolejnej edycji tego programu promującego jakże ważny dla nas temat: ochrony i szanowania przyrody.              

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


IV TURNIEJ ARTYSTYCZNY

Dzieci z naszego przedszkola już po raz czwarty wzięły udział w Turnieju Artystycznym organizowanym przez mgr Dorotę Międzybrodzką i mgr Katarzynę Przewoźnik.

Konkurs recytatorski oraz plastyczny pod hasłem: „Baśnie, bajki i bajeczki” skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym z terenu gminy Bestwina.

 W konkursie recytatorskim w grupie 5-latków I miejsce zajął Bartosz Michulec z wierszem „Chory Kotek”.

W grupie 4-latków wyróżnienie otrzymała Sara Kondratowicz z wierszem „Kaczka Dziwaczka”. W grupie 3-latków I miejsce zajęła Martynka Ziobro z wierszem „Samochwała”.

W konkursie plastycznym w grupie 4-latków II miejsce zajęła Anna Niemczyk , III miejsce Sara Kondratowicz

W grupie 5 – latków: I miejsce  zajęła Angelika Mynarska

W grupie 6 – latków: III  miejsce zajęła Natalia Bubak

Cieszymy się z sukcesów naszych wychowanków. Organizatorom dziękujemy bardzo za cenne nagrody, bowiem książki są naszymi przyjaciółmi.

 /tekst napisała pani Renata Matusik/


Skąd się bierze pyszny miodzik?...

                W minionym tygodniu poznawaliśmy zwyczaje mieszkańców łąki. Oprócz spacerów na pobliską łąkę i obserwacji żyjących tam owadów, mieliśmy okazję w przedszkolu z bliska przyjrzeć się pszczołom. A to za sprawą rodziców Martynki Jordanek, którzy odwiedzili nas w przedszkolu. Państwo Jordanek posiadają własną pasiekę z pszczołami, dlatego na ten temat mieli nam dużo do powiedzenia i pokazania. Między innymi obserwowaliśmy z bliska pszczoły w specjalnej ramce wraz z królową- matką. Widzieliśmy też trutnie oraz wiele potrzebnych, ciekawych przedmiotów związanych z pszczelarstwem. Mieliśmy możliwość degustować pyłek pszczeli, miód oraz samodzielnie wykonać świecę z węzy. Każdy z nas taką własnoręcznie wykonaną, pachnącą świecę mógł zabrać do domu. Bardzo dziękujemy Państwu Jordanek za poświęcony nam czas, za ciekawą lekcję przyrody i wszystkie niespodzianki.

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


Zdrowie to bardzo ważna sprawa - zachęcamy do zapoznania się z artykułem o jednostce chorobowej: glista ludzka>>>


Wiosna i Wielkanoc w przedszkolu

Wiosna to nasza ulubiona pora roku. Z niecierpliwością czekaliśmy na jej pierwsze oznaki. No i doczekaliśmy się. Codziennie zachwycamy sie podczas spacerów nowymi zwiastunami (pierwsze kwiaty, kwitnące krzewy, śpiew ptaków).

Wiosna dostarcza nam również pomysłów jak udekorować naszą salę w przedszkolu. I tak dzięki niej w naszych kącikach przyrody zakwitają kwiaty forsycji, jabłoni, wierzbowe bazie.

   

Każdy z nas czuje się jak prawdziwy ogrodnik obserwując nasze "zielone ogródeczki" oraz czekając na pierwsze listki "zasadzonej w serwetce" fasoli. Na razie podziwiamy tylko wspaniałe korzonki, które fasola już wypuściła.

   

 

Wiosną czekamy również na Święta Wielkanocne, które już niebawem się rozpoczną. Czas oczekiwania umilają nam piosenki, których się uczymy, prace plastyczne, które samodzielnie wykonujemy i wielkanocne ozdoby.

   

Mamy kolorowe pisanki wyczarowane ze wstążeczek, nici i koralików.

Wyrosła nam też rzeżucha, na której pojawiły się małe żółte kurczątka. Poznajemy zwyczaje wielkanocne i już nie możemy się doczekać drugiego dnia świąt - czyli "śmigusa-dyngusa".

   

    

Dedykujemy Wam wierszyk równocześnie życząc zdrowych, spokojnych, wesołych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych:

"Na stole pisanki tęczą malowane

Wśród zieleni trawy cukrowy baranek.

Bazie w wazoniku, ciasto i wędliny,

Wielkanoc i wielkie spotkanie rodziny."

PRZEDSZKOLACY


„Jesteśmy Kubusiowymi Przyjaciółmi Natury”

            My, przedszkolaki bardzo lubimy kiedy wokół dużo się dzieje. Zawsze jesteśmy chętni, aby podejmować nowe, ciekawe wyzwania. Takim nowym wyzwaniem, które podjęliśmy było włączenie się do programu „ Jestem Kubusiowym Przyjacielem Natury”. Program ten uczy nas, w jaki sposób dzieci mogą mieć swój duży wkład w ważne sprawy świata dorosłych. A niewątpliwie taką ważną sprawą jest szanowanie przyrody. Podczas zajęć dowiadujemy się co to znaczy oszczędzać energię lub segregować śmieci. Bierzemy też udział w różnych akcjach organizowanych przez naszą szkołę: min. zbiórce makulatury, zbiórce zużytych baterii czy butelek plastikowych.

W ramach tego programu organizujemy sobie różne, ciekawe dni w przedszkolu, np. „Dzień zdrowej energii”, podczas którego degustowaliśmy różne warzywa i owoce.

 

   

 

Ostatnio mieliśmy „Dzień marchewki”. Rozpoczęliśmy go od wysiania do doniczki nasion marchewki, po czym wypiliśmy marchewkowe soczki, a następnie ze świeżych marchewek i jabłek zrobiliśmy pyszne surówki.

 

   

Przed nami jeszcze wiele wspaniałych, ciekawych dni, podczas których nie tylko dowiemy się, jak dbać o naturę, ale również będziemy się świetnie bawić.

 

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


„Zakładamy zielone ogródki”

 

Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny wstąpiły w nas nowe chęci działania. Obserwując budzącą się do życia przyrodę postanowiliśmy w naszej sali zrobić sobie namiastkę ogródka. Wraz z panią zgromadziliśmy wszystko, co potrzebne, aby posiać rośliny, czyli: doniczki, ziemię, nasiona roślin oraz wodę w konewce.

   

Ochoczo zabraliśmy się do pracy, a teraz niecierpliwie oczekujemy na pierwsze roślinki, które wyrosną z ziemi. Nasze doniczki z roślinkami zostały przez panią podpisane, abyśmy wiedzieli, co w której jest posiane. Mamy też swoje maleńkie doniczki (po zjedzonych danonkach), do których wysialiśmy rzeżuchę. Kiedy pojawią się plony z naszego przedszkolnego „mini ogródka”, to oczywiście was poinformujemy.

Teraz tylko przedstawiamy zdjęcia z naszej pracy w szkolnej Galerii>>>

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


Poznajemy zawody - u FRYZJERA :)

W marcu w ramach tematu systemowego: "Poznajemy zawody", dzieci z naszego przedszkola odwiedziły zakład fryzjerski pani Anetki Janeczko, która jak zwykle poświęciła nam swój czas i zapoznała z kunsztem fryzjerskim.

Chętne dzieci mogły usiąść na fotelu i oddać swoje czuprynki w ręce fachowca. Było jak zwykle ciekawie i wesoło.

   

Pozostałe zdjęcia w naszej Galerii>>>

 

Dzieci odwiedziły również sklep spożywczy i zapoznały sie z praca ekspedientki. Samodzielnie dokonały drobnych zakupów.

 /tekst napisała pani Renata Matusik/


Dzień Kobiet,

dzień Kobiet

niech każdy się dowie,

że dziś jest święto dziewczynek.
8 marca to święto Kobiet i to nie tylko dorosłych ale również tych młodziutkich.
Mężczyźni z naszego przedszkola nie zapomnieli o tym  święcie i podarowali koleżankom piękne bukieciki różyczek. W dowód wdzięczności dziewczynki wyściskały ich, ile tylko miały sił.

   
Było przyjemnie i wesoło.


Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Renata Matusik/


Spotkanie z Babcią i Dziadkiem

 

Tegoroczne święto Babci i Dziadka obchodzimy z miesięcznym opóźnieniem. Niestety i nas dopadły choroby, ale jest już dobrze. Przygotowaliśmy za to śląską niespodziankę, to znaczy zaprosiliśmy naszych gości na „Śląsko-góralskie godanie”.

            Oj, trudno było nauczyć się mówić, a właściwie godać, „ale my się gwary nie boimy i sobie z nią radzimy”. Dziwnie i śmiesznie brzmiały utwory poetów w gwarze śląskiej. „Murzynek Bambo” i „Chory kotek” wymagały  tłumaczenia, z czym świetnie radziły sobie maluchy. Za to w śpiewaniu śląskich piosenek pomagali nasi goście.

       

           

Dziękujemy Babciom i Dziadkom za miłe spotkanie, brawa, słodycze i „cegiełki”.

Do zobaczenia za rok!

   

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii!

część pierwsza>>>                        część druga>>>

/Tekst napisała pani Elżbieta Małysz/


Ferie w przedszkolu

Ferie w przedszkolu upłynęły nam na zabawie, spotkaniach z bajkami oraz baraszkowaniu na śniegu. Zwłaszcza to ostatnie najbardziej nam odpowiadało. Mróz i śnieg nam nie straszny, bo mieliśmy ciepłe kombinezony, w których można było robić na śniegu różne ciekawe akrobacje. Wykazaliśmy się nie lada siłą, niemal jak „strongmani” i ulepiliśmy, albo raczej utoczyliśmy ogromne kule śniegowe.

   

 

Niektóre z nich posłużyły nam do utworzenia bałwana, pozostałe zaś były tak duże, że niektórzy z nas z trudem mogli się na nie wdrapać. Cieszymy się, że pogoda podczas ferii nam sprzyjała, a nam nie brakowało pomysłów i chęci do dobrej zabawy.

       

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


WSPANIAŁY BAL KARNAWAŁOWY

 

W piątek w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Dzieci bardzo lubią ten dzień, ponieważ mogą wcielić  się w role swoich ulubionych postaci bajkowych. Rodzice jak zwykle stanęli na wysokości zadania i zadbali o to, aby ich pociechy wyglądały rewelacyjnie. Niektórych ciężko było rozpoznać. Wszyscy dobrze się bawiliśmy. Dzieci miały wiele siły i chęci do zabawy. Humory dopisywały i nawet najbardziej nieśmiali włączali się do wspólnej zabawy. W przerwie obejrzeliśmy spektakl pt. „Złota rybka”, w którym wystąpili nasi starsi koledzy. Przedstawienie bardzo nam się podobało. Po obiedzie maluchy poszły na zasłużony odpoczynek, a starszaki poprosiły panią o kontynuacje balu. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku bal będzie równie wspaniały.

   

 /tekst napisała pani Renata Matusik/

Zdjęcia część pierwsza

            Zdjęcia część druga

                        Zdjęcia część trzecia

                               Wspaniałe stroje karnawałowo-balowe przedszkolaków


"Wspólne kolędowanie"

Okres Świąt Bożego Narodzenia jest czasem bardzo radosnym. Przypomina nam
o tym, że Pan Jezus przyszedł na świat jako Bóg- człowiek. Uczynił to dla
nas z miłości, wypełniając tym samym Boży plan zbawienia. Śpiewając kolędy
chcemy pamiętać o tym wydarzeniu. Dlatego też my, przedszkolaki
włączyliśmy się we wspólne kolędowanie z całą szkołą. Zaśpiewaliśmy
kolędy, a niektórzy nawet zatańczyli :)...

   

   
Na te zbliżające się święta , życzymy Wam dużo miłości, radości i pokoju
oraz wiele szczęścia w Nowym 2011 Roku.

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/

"Zapachniało piernikami i świętami"

            Chociaż jesteśmy jeszcze mali, to już znamy się na wielu rzeczach. Wiemy, że święta są coraz bliżej, a przed świętami jest mnóstwo rzeczy do zrobienia. W przedszkolu też już czujemy atmosferę zbliżających się świąt. Udekorowaliśmy kąciki świeżymi gałązkami z drzew iglastych, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też pięknie pachną. A ostatnio, oprócz zapachu z gałązek, unosił się zapach z pierników, które sami piekliśmy.

       

W pieczeniu mamy już wprawę. Piekliśmy już wcześniej bułeczki drożdżowe. Nasze pierniki wykrawaliśmy foremkami w kształcie choinek, serduszek, gwiazdek, rybek, bombek. Sami też zrobiliśmy lukier, którym upieczone ciasteczka smarowaliśmy i dekorowaliśmy kolorową posypką.

   

Ciasteczka wyglądały bardzo apetycznie, te których nie mogliśmy już zjeść, zabraliśmy do domu, aby poczęstować naszych bliskich. Mamy nadzieję, że nasze umiejętności kulinarne zostaną docenione przez nasze mamusie i babcie podczas świątecznych wypieków.

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/

„Czary- mary z Magikiem”

            Jeszcze dobrze emocje nam nie opadły po spotkaniu z Mikołajem, a tu już nowa atrakcja. Byliśmy świadkami prawdziwych czarów w wykonaniu magika. Pan- magik nie tylko czarował, pokazywał nam różne sztuczki, ale również uczył nas prostych trików… no może nie tak zupełnie prostych. Niektórzy uczniowie z naszej szkoły oraz nasz kolega z przedszkola Marek Jordanek, pomagali magikowi w „czarowaniu”. Marek siedział na dywanie latającym, który sam się unosił w powietrzu. Mimo, iż my przedszkolaki siedzieliśmy tuż przy magiku, niestety nie stwierdziliśmy w jaki sposób były wykonywane niektóre sztuczki i triki. Nawet zabraliśmy kawałki czarodziejskiego sznurka, którego magik używał, jednak w naszych rękach nie miał takiej mocy.

Pokaz bardzo nam się podobał, może kiedyś i my nauczymy się różnych sztuczek, które będziemy mogli wam pokazać.

    Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


IMIENINY MIKOŁAJA

 

    Wszyscy dobrze wiemy, iż 6 grudnia to dzień imienin Mikołaja. W tym roku szkolnym do grupy starszaków dołączył kolega o tym imieniu. Interesuje się markami samochodów oraz historią dinozaurów. W dzień swoich imienin przyniósł nam słodkie cukierki. Wszyscy złożyliśmy koledze najserdeczniejsze życzenia imieninowe.

Zdjęcia z imienin Mikołaja

 

    Ale to jeszcze nie koniec. Tuż po zajęciach usłyszeliśmy na dachu dziwne dźwięki, a na korytarzu nieznany nam głos, który był czymś wyraźnie zdziwiony. Okazało się , że był to drugi Mikołaj, ale tym razem święty. Cieszymy się, że nie zapomniał o nas. Przyniósł nam słodkie podarunki i obiecał, że zobaczymy się znów za rok. My z radością  zaśpiewaliśmy dla niego  piosenkę oraz zarecytowaliśmy wesoły wierszyk. Nasz kolega Mikołaj poczęstował świętego Mikołaja swoimi cukierkami.

A te dźwięki na dachu to sprawa Rudolfa, którego serdecznie pozdrawiamy. Dziękujemy za odwiedziny.   

                        Zdjęcia z wizyty Mikołaja w przedszkolu

 /tekst napisała pani Renata Matusik/


„Przedszkolaki w świecie bajek”

            Miniony tydzień w przedszkolu upłynął nam w atmosferze bajek, baśni. Przynieśliśmy do przedszkola swoje ulubione zabawki- postacie z bajek, a później razem z panią utworzyliśmy kąciki bajkowe, które otrzymały swoje nazwy. Był kącik Franklina, naszego ulubionego bohatera, którego pani czyta nam codziennie. W innym kąciku zagościli przyjaciele ze Stumilowego lasu, Smerfy, oraz nie wszystkim dzieciom znany Miś Uszatek. Pani mówiła nam, że gdy była taka mała jak my, to właśnie tę bajkę oglądała na dobranoc.

Co dzień mieliśmy spotkanie z inną bajką i innymi bohaterami, sami też wcielaliśmy się w różne role. Bardzo miło wspominamy poranki, na których niektóre mamusie czytały nam nasze ulubione bajeczki przyniesione z domu. Mamy nadzieję, że i inne mamy też znajdą troszkę czasu i włączą się we wspólne czytanie bajek w przedszkolu. Serdecznie zapraszamy.

   

Nasz tydzień bajkowy zakończyliśmy konkursem na temat… oczywiście znajomości bajek. Każdy z nas mógł popisać się wiedzą, spostrzegawczością i refleksem. W tym dniu urządziliśmy sobie również „Bal bajkowy”. Wszyscy przebrali się za bajkowe postacie. Były królewny, księżniczki, wróżka, Myszka Miki, krasnale, Kot w butach, Pinokio, Misie… zresztą sami zobaczcie w galerii zdjęć. Bawiliśmy się przy muzyce z bajek, a na zakończenie czekały na nas nagrody i słodki poczęstunek.

Zdjęcia w naszej Galeri - część 1            Zdjęcia w naszej Galeri - część 2

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


              Jesień w przedszkolu

 

Złota jesień już w pełni. Korzystamy z jej uroków wychodząc na spacery do pobliskiego zagajnika, a tam … oczywiście szukamy „skarbów”. Wszystko to, co znajdziemy, czyli żołędzie, szyszki, kolorowe liście przynosimy do przedszkola i wspólnie z panią tworzymy dekoracje w sali, aby zatrzymać tę piękną jesień na chłodne i deszczowe dni.

 

   

   

 

Zachwycają nas jesienne drzewa, dostarczają nam pomysłów do ciekawych prac plastycznych. W starszej grupie dzieci malowały jesienny las farbami, oraz tworzyły drzewka z gałązek, masy solnej i kolorowego papieru. Dzieci z grupy młodszej tworzyły jesienne drzewa z papieru kolorowego i plasteliny, robiły bukiety z kolorowych liści, oraz formowały jeżyki z masy solnej. Przedstawiamy wam niektóre z naszych prac oraz nasze kąciki przyrody.

 

   

                

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


Przedszkolaki w teatrze

 

28.10 – to dzień, w którym przedszkolaki udały się do Domu Kultury w Czechowicach- Dziedzicach na przedstawienie Teatru dzieci Zagłębia pt. „O dziewczynce Katarzynce Czerwonym Kapturkiem zwanym”. Niektóre dzieci po raz pierwszy miały okazję być w teatrze i było to dla nich nie lada przeżycie. Obawy, które im towarzyszyły zamieniły się w zachwyt i radość podczas oglądania przedstawienia.  Bajka była bardzo wesoła, ale i pouczająca. Podczas świetnej zabawy dzieci otrzymały lekcję tego, jak ważne jest posłuszeństwo rodzicom.  Mimo, iż wszyscy znamy bajkę o Czerwonym Kapturku, mogliśmy na nowo odkryć ponadczasowe wartości przedstawione w nowy, świeży i ciekawy sposób. Z niecierpliwością czekamy na kolejne równie udane przedstawienia.

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


Policjant w przedszkolu

Wspominaliśmy o ciekawych wydarzeniach minionego tygodnia i oto one. Naszą szkołę odwiedził pan policjant wraz ze swoim psem. Przedszkolaki też brały udział w tym ekscytującym spotkaniu. Dowiedzieliśmy się wiele ważnych i ciekawych rzeczy dotyczących psów m.in. jak z nimi postępować, jaką postawę przyjąć w momencie ataku psa na dziecko. Nasze koleżanki Ola i Ania zademonstrowały nam obronną pozycję „na żółwika”, która powinna uchronić nas przed ewentualnym atakiem psa.

 

   

 Oprócz ciekawych informacji nasz gość pokazywał nam slajdy obrazujące to, o czym mówił. Jednak największym hitem i    momentem najbardziej oczekiwanym przez wszystkie dzieci było spotkanie z psem Sonym. Pies ten jest specjalnie tresowany, aby pomagać policji. Mogliśmy zobaczyć wszystkie sztuczki, których się nauczył. Był bardzo posłuszny swojemu panu.

 

Każdy z nas marzył, aby mieć takiego wspaniałego, posłusznego psa, który by go chronił przed każdym niebezpieczeństwem. To spotkanie na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

 Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


Maluchy pieką bułeczki

Miniony tydzień był dla nas bardzo ekscytujący i pełen ciekawych wydarzeń. Wszystko zaczęło się od tego, że poznawaliśmy co można otrzymać z niektórych produktów. Wiemy np., że cukier uzyskuje się z buraków cukrowych, a z małych ziarenek zboża, po zmieleniu ich na mąkę i dodaniu innych składników powstaje chleb i pyszne bułeczki.  Sami mogliśmy doświadczyć pracy piekarza i przekonać się, że nie jest ona łatwa.

 

Pani przygotowała nam wszystkie składniki potrzebne do wypieku bułek, a my własnoręcznie połączyliśmy je w dużej misce, wyrobiliśmy ciasto, wałkowaliśmy wałkiem, a później już tylko formowaliśmy pyszne bułeczki z niespodzianką w środku. Zapach pieczonych bułeczek roznosił się po całej szkole, a smak samodzielnie przygotowanych bułek był zachwycający. Po takich doświadczeniach jesteśmy gotowi i chętni, aby powtórzyć swoje popisy kulinarne w domu, pomagając mamusi w kuchni. Na pewno nasza pomoc będzie nieoceniona.

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


Co się dzieje u starszaków…

Starszaki również „zabawiły się” w piekarzy. To nie jest takie łatwe, ale my mamy swoje sposoby! Ciasto na słodkie bułeczki dostaliśmy gotowe od właścicielki Piekarni pani Jolanty Rąba. Serdecznie jej dziękujemy. Super ciasto, którym trochę się bawiliśmy: najpierw na rozsypanej mące „pisaliśmy” palcem swoje inicjały. To fajny sposób na zapamiętanie kształtu liter i nie trzeba „gumować”, jak się nie uda!

A teraz poważnie! Wprawdzie ciasto było już gotowe, ale my znamy jego składniki. Sami formowaliśmy bułki, nadziewaliśmy marmoladą i jabłkiem. Najlepsze było na górze: słodka posypka, którą koniecznie musieliśmy skosztować!

I tak powstały słodkie dzieła.

Zobaczcie  na zdjęcia w Galerii.

/Tekst napisała pani Elżbieta Małysz/


Prawdziwi PRZEDSZKOLACY

    To już ponad miesiąc, jak jesteśmy przedszkolakami! I to przedszkolakami z prawdziwego zdarzenia, to znaczy: nikt nie płakał, nie narzekał i nie trzymał się mamy. Staramy się być samodzielni, jak na przyszłych uczniów przystało.
Za nami też wiele wydarzeń. Przyjemnie było spotkać się z Pikusiem, gdzie przy okazji bawiliśmy się na mega-zjeźdźalni (popatrzcie zdjęcia w galerii).
Codziennie dowiadujemy się czegoś nowego: mamy zajęcia w bajkowych kolorach w języku polskim i angielskim, przedszkolną katechezę i oprócz obowiązków przedszkolaka, mnóstwo zabawy i radości. Oto my w kącikach zabaw.

                   

Wprawdzie pogoda nie pozwala nam na częste zabawy w ogrodzie, ale spacerujemy dużo i wiemy już, jak bezpiecznie poruszać się po ulicy. Znamy już znaki drogowe i weźmiemy udział w Konkursie Plastycznym „Bądź bezpieczny na drodze”. Lubimy zajęcia plastyczne i popatrzcie na nasze prace:

       
Nie straszne są nam też prace przy stolikach: „Na siedząco też powstają dzieła”

(podsłuchane)    Dzieła:

Pani zwraca się do dzieci:   siadamy do stolików i zabieramy się do dzieła.
Dominik:   no właśnie, bo dzieła tworzy się na siedząco.

 

O rodzinie:

Pani:   wymień członków swojej rodziny
Mikołaj:   moja mama z długimi włosami
                mój tata z długimi włosami
                mój brat z długimi włosami i …( po chwili) i oczywiście ja!

 

(Do pozazdroszczenia poczucie humoru u tak młodego człowieka)

 

A teraz poważnie kochani rodzice – od dzieci można wiele się nauczyć. Ale to my, wspólnie musimy stworzyć warunki i sytuacje, które naszym dzieciom się należą, aby wyrośli z nich wartościowi ludzie. Dzieci w zabawie „odtwarzają” domowe życie czyli powtarzają to, co słyszą od dorosłych. Starajmy się, aby w naszych rozmowach było wiele ciepłych słów. Do pełnego, przestronnego rozwoju dziecka potrzebna jest mądra i przemyślana współpraca rodziców z nauczycielem. Przed nami wiele dni i dużo wspólnej pracy.

 

Ogłoszenie

28 października wyjeżdżamy na przedstawienie Teatru Dzieci Zagłębia pt.: „O dziewczynce Katarzynce Czerwonym Kapturkiem zwanej”. Napiszemy o tym wkrótce.

/Tekst napisała pani Elżbieta Małysz/


PYSZNY SOCZEK

,,Witaminki, witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki”

    

W czwartek na zajęciach dowiedzieliśmy się do czego służy sokowirówka. Już wiemy, w jaki sposób powstaje sok. Oprócz sokowirówki pani przygotowała jeszcze dzbanek i kucharską czapkę. My przynieśliśmy marchewki i jabłka. Najwięcej marchewek przyniósł Patryk Maga z własnej działki oraz Julka. Każdy po starannym umyciu rąk mógł podejść do sokowirówki i włożyć do niej marchewkę oraz jabłko pokrojone na kawałki. Praca wykonywana była pod nadzorem pań, które czuwały nad naszym bezpieczeństwem. Była świetna zabawa, mimo iż sokowirówka bardzo hałasowała. To zraziło naszego małego kolegę Filipka, który schował się pod krzesło pani i siedział sobie bezpiecznie do końca zajęcia. Soczek bardzo nam smakował. Był bardzo pachnący i zdrowy ,oczywiście bez cukru.

/Tekst napisała pani Renata Matusik/

   

Zdjęcia w naszej Galerii


Sałatka owocowa

Nie tylko na podwórku spędzamy miło czas, w naszej sali przedszkolnej też dzieją się ciekawe rzeczy. W tym tygodniu rozmawialiśmy o owocach i pani poprosiła nas o przyniesienie dowolnego owocu do przedszkola. Po uprzednim obejrzeniu, rozpoznawaniu po dotyku oraz zapachu, przyszła pora na pokrojenie przyniesionych owoców na sałatkę. Oczywiście pamiętaliśmy o umyciu rąk i owoców a dopiero później zabraliśmy się do pracy. Każdy dostał nożyk i plastikowy talerzyk, na którym kroił swoje owoce. Niektórzy robili to po raz pierwszy, ale szło im całkiem nieźle. Sałatka prezentowała się wspaniale i tak samo smakowała, a w dodatku zawierała mnóstwo witamin. Zachęcamy was, abyście w domu również spróbowali zrobić sobie taką pyszną, witaminową sałatkę owocową.

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


Pan PIKUŚ w przedszkolu

Minął już prawie miesiąc naszego chodzenia do przedszkola, nikt już z nas nie płacze, bo wiemy, że w przedszkolu jest bardzo wesoło. Zawsze dzieje się coś ciekawego, mamy już swoich ulubionych kolegów i koleżanki oraz ulubione zabawy i zabawki. Przekonaliśmy się, że każdy dzień niesie inną niespodziankę. Ostatnio zawitał do nas „Pan Pikuś” z firmy AVIVA. Mogliśmy zrobić sobie z nim zdjęcie, dostaliśmy drobne upominki oraz dużego, pluszowego Pikusia, który zagościł w naszej sali. Jednak największą atrakcją była dla nas zabawa na ogromnej, dmuchanej zjeżdżalni. Nasze panie musiały mieć „oczy dookoła głowy” aby nas upilnować, ale my bawiliśmy się świetnie. Bardzo dziękujemy firmie AVIVA za dostarczenie nam wielu wspaniałych wrażeń.

Zdjęcia w naszej Galerii

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/


Witamy po wakacjach

 

Czas letniego wypoczynku, leniuchowania i beztroski już prawie za nami. Powoli zaczynamy myśleć o tym, co czeka nas po wakacjach. 

Niektórzy z radością oczekują na rozpoczęcie nowego roku przedszkolnego, inni może mają różne obawy. Tym bardziej, że dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie z przedszkolem. Już teraz kochani chcemy Was zapewnić, że w przedszkolu czekają Was tylko wesołe, ciekawe, pełne zabawy chwile. Nawet jeżeli pierwszego dnia będzie Wam troszeczkę smutno, to zobaczycie, że to szybko minie. Każdy dzień w przedszkolu to nowa, wspaniała przygoda, a ciekawe pomysły pań sprawią, że wszystkie dzieci będą się tutaj czuły dobrze i z radością przychodziły.
Jeżeli jesteście gotowi rozpocząć nową przygodę, to zapraszamy do przedszkola, gdzie czekają już na Was zabawki, gry, klocki i oczywiście Wasze panie: w grupie starszej p.Elżbieta Małysz, a w grupie młodszej p.Renata Matusik i p.

 /tekst napisała pani Mariola Ferfecka/