w roku szkolnym 2011/12

 

Pożegnania nadszedł czas!

Minął kolejny rok w przedszkolu… dla niektórych jest to już ostatni, ponieważ po wakacjach przekroczą próg I klasy. W celu przezwyciężenia pewnych obaw i niepewności udaliśmy się z wizytą do III klasy, aby zapytać osobiście uczniów oraz naszą „nową panią”, jak to będzie w szkole. Pani zapewniała nas, że w szkole oprócz nauki, jest też dużo zabawy, co bardzo nas ucieszyło i nieco uspokoiło.

Niektórzy nasi koledzy i koleżanki zostają jeszcze w przedszkolu. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, aby czasami wracać myślami do tych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu, gdzie miło upływał nam czas. Życzymy wszystkim udanych wakacji, pełnych przygód.

/Mariola Ferfecka/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


ŚWIĘTO MOJEJ MAMY!

30 maja gościliśmy w przedszkolu nasze kochane mamusie. W tym roku każda grupa zaprosiła mamusie do swojej sali i tam przedstawiła im program artystyczny chcąc uczynić ten dzień szczególnym, niezapomnianym. Bardzo wesołym momentem były wspólne zabawy.

 

Nie lada zadaniem dla mam okazało się odszukiwanie własnego portretu wśród wspaniałych prac wykonanych przez dzieci. Na mamusie czekały również upominki wykonane własnoręcznie przez dzieci.

/Mariola Ferfecka/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

17 maja dzieci z naszego przedszkola wraz z paniami udały się na spotkanie ze strażakami do OSP w Janowicach. Na początku zwiedziliśmy budynek straży od wewnątrz, bo od zewnątrz widzimy go codziennie. Strażacy zrobili nam krótki test wiedzy na temat ich pracy, który wyszedł pozytywnie. Pamiętaliśmy nawet numer alarmowy, na który należy zadzwonić w razie potrzeby.

 

W nagrodę mogliśmy poczuć się prawdziwymi strażakami, ponieważ panowie pozwolili nam przymierzyć strażackie hełmy, kurtki, w których wyruszają na akcję (były jeszcze trochę za duże). Mogliśmy posiedzieć w dużym wozie strażackim. Dowiedzieliśmy się jeszcze wielu ciekawostek o ciężkiej i niebezpiecznej pracy strażaków. Największą atrakcją był dla nas przejazd wozem strażackim po okolicy. Bardzo dziękujemy za mile spędzony czas, smaczne Prince Pola oraz za to, że jesteście i można na Was liczyć w każdej sytuacji.   

/Renata Matusik/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


 V TURNIEJ ARTYSTYCZNY GMINY BESTWINA

    Już po raz piaty dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Turnieju Artystycznym Gminy Bestwina organizowanym przez mgr Dorotę Międzybrodzką oraz mgr Katarzynę Przewoźnik.

W tym roku hasłem przewodnim był „Świat owadów”.

27 kwietnia w konkursie recytatorskim wzięło udział troje naszych wychowanków: MARTYNKA ZIOBRO, KACPER KUBICA oraz BARTOSZ MICHULEC. Swoje zdolności recytatorskie zaprezentowali najlepiej jak potrafili. Tremy nie było. Jury w składzie: mgr Oliwia Sobieska oraz mgr Maria Kłoda jednogłośnie uznało, iż dzieci z naszego przedszkola były najlepsze. Każde z nich zdobyło I miejsce w swojej grupie wiekowej.

Martynka recytowała wiersz „Bosa osa”- Doroty Gellner,

Kacperek- „O dziewczynce, która bała się owadów”,

Bartosz - wiersz pt. „Zielony Żuczek”.

 

 

W konkursie plastycznym w grupie 6 latków:

 I miejsce zdobył JÓZEF ZOŃ

 II miejsce JAKUB PORTASIŃSKI

 III miejsce ANNA SAWKIEWICZ

 W grupie 5 latków wyróżnienia  otrzymały:

 SARA KONDRATOWICZ oraz  ANNA NIEMCZYK

W grupie 4 latków  wyróżnienie otrzymała MARTYNKA  ZIOBRO.

W grupie 3 latków  I miejsce zajęła PATRYCJA ŚWIERCZEK.

 

Dzieci otrzymały dyplomy oraz bajki. Gratulujemy naszym utalentowanym wychowankom. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, upominki oraz miłą atmosferę.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Renata Matusik/


Wesołe zabawy z Zającem- magikiem

            Święta Wielkanocne już za nami, a naszą szkołę odwiedził niezwykły zając.  Nie był to zając świąteczny, ale zając- magik. Od razu przypadły nam do gustu jego sztuczki. Do każdego pokazu wybierał innego asystenta, który dzielnie pomagał mu w „czarowaniu”. Wspólnie z naszymi starszymi kolegami ze szkoły braliśmy udział w ciekawej sztuczce, podczas której unosiliśmy się w powietrzu. Spotkanie z zającem było bardzo ekscytujące i wesołe.

Na zakończenie pokazu każdy otrzymał balonik kształtem przypominający zajączka.

Długo będziemy wspominać to miłe spotkanie z niezwykłym zającem.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Mariola Ferfecka/


 

Wielkanoc...tuż...tuż...

 

Wielkanoc, Wielkanoc! Wielka radość w sercu.

Gdy chodzisz po świecie – kwitnącym kobiercu.

Na stole pisanki tęczą malowane.

Wśród zieleni trawy – cukrowy baranek.

Bazie w wazoniku, ciasta i wędliny.

Wielkanoc – i wielkie spotkanie rodziny.

„Wielkanoc”  R. Przymus

 

Tuż przed świętami byliśmy na zajęciach komputerowych. Samodzielnie pokolorowaliśmy wielkanocne pisanki oraz mogliśmy je zabrać po wydrukowaniu.

   

Była fajna zabawa. Dziękujemy pani Danusi za pomoc i poświęcony nam czas.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

 

Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,

Niech Ten, który powstał z grobu obdarzy nas nadzieją,

A światło Jego słowa prowadzi nas przez życie w radości i pokoju.

/Mariola Ferfecka/


Zdrowe i pyszne kanapki

„Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki. Wszyscy mamy dziarskie minki, bo zjadamy witaminki…” Słowa tej piosenki wzięliśmy sobie bardzo do serca i postanowiliśmy zjadać witaminy, które znajdują się w zdrowych produktach. Jakie to są zdrowe produkty też już wiemy. Dlatego wyposażeni w pewną wiedzę postanowiliśmy zacząć działać.  Zaczęliśmy od zjadania podczas obiadów różnego rodzaju surówek i sałatek, za którymi wcześniej nie przepadaliśmy. Nie zawsze nam wychodzi zjedzenie wszystkiego, ale obiecaliśmy naszej pani oraz sobie, że przynajmniej spróbujemy.

Kolejnym naszym witaminowym działaniem było przygotowanie zdrowych kanapek z dużą ilością warzyw, takich jak: sałata, pomidory, ogórki, rzodkiewka, szczypiorek, a nawet oliwki. Wykonanie zdrowych kanapek sprawiło nam mnóstwo radości. Kanapki były nie tylko piękne, ale również bardzo smaczne. Zachęcamy innych do samodzielnego przygotowania  zdrowych kanapek, bądź też innych kolorowych, witaminowych potraw.

 Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Mariola Ferfecka/


Wiosenny teatrzyk 

Po raz kolejny nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z teatru Art.- te z Krakowa. Tym razem zaprezentowali nam przedstawienie pt. „Bór i Gaik”. Bór i Gaik to imiona sympatycznych osób: dziadka i wnuka, którzy bawiąc nas przekazali nam bardzo ważne treści. Treści te związane były z ochroną i szanowaniem przyrody. A temat ten szczególnie leży nam na sercu, ponieważ pragniemy żyć w czystym i zdrowym środowisku.

 

Podczas przedstawienia wszyscy świetnie się bawiliśmy, wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę i doskonale zapamiętaliśmy to, co Bór i Gaik pragnęli nam przekazać poprzez zabawę.

 Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Mariola Ferfecka/


DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

8marca to Dzień Kobiet. Koledzy z grupy młodszej przygotowali swoim koleżankom niespodziankę. Podarowali im śliczne różyczki ,a Kamilek Zeman przyniósł duży bukiet tulipanów. Osobiście złożył życzenia wszystkim koleżankom i podarował każdej pachnącego wiosną tulipanka. Dziewczynki były zaskoczone ale bardzo zadowolone oraz dumne ze swych kolegów. To jeszcze nie wszystko.

8 marca swoje piąte urodziny obchodziła nasza koleżanka Martynka. Zaśpiewaliśmy urodzinowe sto lat. Indywidualnie złożyliśmy najserdeczniejsze życzenia. Martynka przygotowała dla nas poczęstunek. Były to piankowe smerfy (bardzo dobre, niektórzy z nas jedli je po raz pierwszy), słodziutkie mandarynki oraz pyszny sok. Było bardzo uroczyście i wesoło.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Renata Matusik/


 

„Święto Babci i Dziadka w przedszkolu”

 

Kolejnym ekscytującym wydarzeniem w naszym przedszkolu było spotkanie z naszymi kochanymi babciami i dziadkami. W tym roku zaprezentowaliśmy gościom kilka naszych ulubionych bajek, takich jak: „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek”, „Calineczka”, „Śnieżka”, „Brzydkie kaczątko”, „Czerwony Kapturek”. Te bajki są ponadczasowe, lubią je zarówno babcie, jak i wnuki. Cieszymy się, że mogliśmy gościć naszych ukochanych dziadków i babcie. Dziękujemy za to, że nigdy nas nie zawodzicie i wybaczacie, jeżeli coś nam nie wychodzi.

/Mariola Ferfecka/

Dedykujemy Wam wiersz J. Knapik-Lis „Sto lat

Kiedy byliście dziećmi, następnie rodzicami,

obecnie babciu i dziadku, wszyscy do was wołamy.

Taka jest kolej życia, każdy ma swoje święto.

Dlatego w dniu dzisiejszym sto lat życzą wnuczęta.

Sto lat życzę babci, sto lat życzę dziadkowi.

W zdrowiu z uśmiechem na twarzy,

bądźcie wsparciem wnukowi.

 

 

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


 

„Przedszkolaki w Teatrze Polskim”

W ostatnim tygodniu przed feriami w naszym przedszkolu bardzo wiele się wydarzyło. Dopiero co ochłonęliśmy po balu, a tu już kolejna niespodzianka. W poniedziałek pojechaliśmy autokarem do Teatru Polskiego w Bielsku- Białej na przedstawienie pt. „Pinokio”. Teatr zrobił na nas ogromne wrażenie, a bajka bardzo nam się podobała i wiele nas nauczyła. Zrozumieliśmy jak ważne jest być uczciwym, prawdomównym i pracowitym, niezależnie czy jest się dużym czy małym. Pinokio tak bardzo nam się podobał, że po przyjeździe z teatru postanowiliśmy go narysować.

/Mariola Ferfecka/


 

„W karnawale same bale”

Jak co roku w naszym przedszkolu doczekaliśmy się balu karnawałowego, który odbył się 20 stycznia. Ten dzień zawsze budzi wiele emocji i wrażeń. Ponieważ w tym jednym dniu możemy wcielić się w postać, jaką tylko chcemy. Oprócz postaci z bajek na balu pojawili się również stróżowie prawa, którzy pilnowali porządku podczas zabawy.

 

Wszyscy świetnie się bawiliśmy, humory jak zwykle nam dopisywały, a nawet sił starczyło, aby po skończonej zabawie posprzątać salę. Chcemy szczególnie podziękować mamusi Wojtusia z grupy młodszej, która każdemu z nas zrobiła pamiątkowe zdjęcie.

/Mariola Ferfecka/

Zdjęcia z balu - cz.1

                Zdjęcia z balu - cz.2

                                Zdjęcia z balu - cz.3

                                                Zdjęcia z balu - cz.4

                                                                Zdjęcia z balu - cz.5


"Wigilia” u przedszkolaków

Święta Bożego Narodzenia  to czas szczególny dla wszystkich. Najwięcej radości sprawiają jednak dzieciom, które nie wyobrażają ich sobie bez choinki, prezentów oraz czasu spędzonego w gronie najbliższych. W przedszkolu też przeżywaliśmy namiastkę tych świąt zasiadając do wspólnego stołu zastawionego różnymi pysznościami, które dzieci przyniosły z domu. Oczywiście nie zapomnieliśmy o wspólnych życzeniach, śpiewaniu kolęd oraz o byciu dla siebie miłymi. Mamy nadzieję, że ten nastrój udzieli się nam na dłużej.

Pragniemy wspólnie z naszymi paniami życzyć wszystkim Wesołych Świąt pełnych pokoju, miłości i radości, a w nadchodzącym Nowym Roku samych pomyślnych dni.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Mariola Ferfecka/

„Dar serca”

Początkiem grudnia przedszkole oraz 1 klasa przyłączyły się do akcji „Dar serca”. Celem akcji była pomoc dzieciom na Ukrainie. Zbieraliśmy odzież, środki czystości, zabawki, artykuły papiernicze oraz słodycze. Wiele serc zostało poruszonych i zebraliśmy sporą ilość cennych darów, które na pewno uszczęśliwią potrzebujące dzieci. Za okazaną ofiarność bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze nie raz wspomóc tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

/Mariola Ferfecka/

"Mikołaj w przedszkolu
We wtorek 6 grudnia już od rana z niecierpliwością czekaliśmy na wyjątkowego gościa – Świętego Mikołaja. Maluchy były pewne, ze się pojawi. W grupie starszaków niektóre dzieci miały wątpliwości (wiadomo z jakich powodów). Około godziny 10:00 usłyszeliśmy dźwięk dzwonka.

   

Podbiegliśmy do okien i ujrzeliśmy Mikołaja, który jeździł na rolkach. To było dla nas niesamowite przeżycie, ponieważ nikt z nas, nawet panie, jeszcze nigdy nie widziały Mikołaja na rolkach. Po kilku minutach przybył do naszej sali z dużymi workami upominków. Przywitaliśmy go piosenką, a starszaki wyrecytowały dla niego wiersz. Nie było wcale tak łatwo jak myślicie. Mikołaj pytał o nasze zachowanie w domu i w przedszkolu. Poza tym przygotował sporo zagadek o zwierzątkach, które rozwiązaliśmy bezbłędnie. Na koniec Mikołaj przepytał chętnych starszaków ze znajomości literek. Egzamin zdaliśmy na szóstkę.

 

W nagrodę otrzymaliśmy słodkie prezenty i każdy mógł przez chwile posiedzieć na kolanach Mikołaja. Dziękujemy mamusi Wojtusia za zdjęcia. Wyszły wspaniale. Za kilka lat to będzie nasza najlepsza pamiątka.

/Renata Matusik/

Wszystkie zdjęcia można zobaczyć w naszej Galerii>>>

"Najmłodsi bardzo dojrzali"

Przedszkolacy świetnie się bawili z tablicą interaktywną. Z okazji dnia misia, najpierw wraz z misiem- Teddy Bear (z którym się zaprzyjaźnili) gimnastykowali się i wykonywali codzienne czynności śpiewając oraz przy użyciu specjalnego pilota, rzucającego ciekawe światełko liczyli baranki.

     

   

Oto co nauczył ich miś: Teddy Bear, teddy bear turn around

Teddy Bear, teddy bear touch the ground

Teddy bear, teddy bear polish your shoes

Teddy bear, teddy bear off to school…

 /Marlena Niemczyk-Handzlik/


"TEATRZYK"
8 listopada do naszego przedszkola po raz kolejny w tym roku przybyli aktorzy z krakowskiego Studia „Ar – te”. Tym razem obejrzeliśmy spektakl pt.:” Wypadki Krysi Niezamądrej”. Głównej bohaterce Krysi i jej papużce Broni przytrafiały się różne i niezbyt bezpieczne przygody. Krysia była bardzo miła ale nierozważna. Z powodu jej niewłaściwego odżywiania konieczna była wizyta lekarza Józefa Strzykawy.

       

 Interweniował też strażak Wiesław Płomienny, któremu nasi dzielni przedszkolacy pomagali gasić pożar. Co do pożarów, jesteśmy dobrze przeszkoleni, zwłaszcza starszacy, ponieważ co roku uczestniczymy w szkoleniu przeprowadzanym przez dzielnych strażaków z OSP w Janowicach. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, a Krysia obiecała poprawę swojego zachowania. Bajka przestrzegała nas przed różnymi niebezpieczeństwami, na jakie dzieci czasami same się narażają. Uroczyście obiecaliśmy zawsze słuchać rodziców i nie robić rzeczy, które zagrażają naszemu zdrowiu lub życiu.

       

 

Teatrzyk bardzo nam się podobał, wywołał sporo uśmiechu, zarówno mali, jak i więksi świetnie się bawili.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Mariola Ferfecka i Renata Matusik/


"Regionalizm w przedszkolu"

            Miniony tydzień był dla nas bardzo fascynujący i ciekawy. W naszej sali powstał kącik regionalny, w którym znalazły się przedmioty używane w czasach kiedy nasze babcie, były jeszcze małymi dziewczynkami. Każdego dnia poznawaliśmy ciekawe dzieje naszej miejscowości, różne legendy związane z Janowicami, a także codzienne życie naszych przodków. Kącik w sali przypominał wnętrze starego, drewnianego domu, w którym stał kaflowy piec oraz sprzęty dzisiaj już przez nas nie używane, takie jak; kołowrotek, maselniczka, tara, żelazko na duszę , moździerz czy naczynia gliniane.

       

Podczas zabaw tematycznych mogliśmy korzystać z wszystkich sprzętów i przekonać się, że życie ludzi dawniej było bardzo trudne, a różne czynności wymagały sporo czasu, np. zrobienie masła czy upieczenie chleba. Jednak jedno jest pewne, że ludzie kiedyś nie mieli czasu się nudzić. My podczas zajęć również się nie nudziliśmy, a wręcz przeciwnie świetnie się bawiliśmy robiąc masło „na niby”, czy też lepiąc gliniane garnki, bądź wycinając przeróżne serwetki. Wspaniałym uzupełnieniem naszych wiadomości było spotkanie z panem Sławomirem Ślósarczykiem, który w sposób niezwykle ciekawy i barwny opowiadał nam o zwyczajach z dawnych czasów. Poznaliśmy w jaki sposób ludzie dawniej się ubierali, i to nie tylko w Janowicach, ale również w innych regionach Polski. Mogliśmy również posłuchać gwary, której już dzisiaj mało kto używa. Degustowaliśmy również „kukliczki”, słodycze, którymi dawniej zajadały się dzieci. Nam one również bardzo smakowały.

       

To niezwykłe spotkanie na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

            Film Kamila Kowalczyka>>>

/Mariola Ferfecka/


"PYSZNY SOK"
W czwartek na zajęciach dowiedzieliśmy się o zdrowotnych walorach marchewki. Wiemy już, że najcenniejszym jej składnikiem jest beta-karoten, czyli prowitamina A, która poprawia nasz wzrok i walczy z bakteriami i wirusami. Nasza pani zaproponowała abyśmy sami zrobili sok marchwiowo-jabłkowy. Przygotowała potrzebny sprzęt tzn. sokowirówkę, dzbanek i fartuszki. Każdy z nas po umyciu rączek i wcześniejszym przeszkoleniu mógł podejść do stolika z sokowirówką i włożyć do niej obrane marchewki i kawałki jabłek.

   

Nad naszym bezpieczeństwem czuwały panie. W tym roku naszego kolegę Filipka nie przestraszyła już głośno warcząca sokowirówka i bez problemu wziął się do pracy. Kamilkowi tak bardzo spodobała się ta praca, że postanowił zrobić sok z winogron z jego ogródka. Po pracy nastąpiła degustacja.

   

Soczek wszystkim smakował.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

/Renata Matusik/


"Teatrzyk w przedszkolu"

            W przedszkolu czas nam płynie bardzo szybko i wciąż dzieje się coś innego i ciekawego. Niedawno przyjechał do nas teatrzyk z Krakowa. Obejrzeliśmy bardzo wesołe i ciekawe przygody bosmana Zaka. Razem z nim żeglowaliśmy po morzach i oceanach zwiedzając różne odległe zakątki świata i przeżywając niezwykłe przygody. Bosman Zak uczył nas również jak należy zachować się w tych niezwykłych miejscach.

           

Wspólnie śpiewaliśmy piosenki i wspaniale bawiliśmy się przy nich.

Zresztą zobaczcie sami na nasze zdjęcia>>>

 /Mariola Ferfecka/


"Zapachniało szarlotką…"

Jesień już w pełni, a my korzystamy z jej dobrodziejstw. Uwielbiamy jesienne owoce i warzywa, które są nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe. W przedszkolu urządziliśmy sobie dzień witaminowy i degustowaliśmy przyniesione przez nas owoce. Wśród owoców najwięcej było jabłek, więc wspólnie z panią postanowiliśmy upiec z nich szarlotkę. Posiadamy już pewne umiejętności w pieczeniu, więc i tym razem poradziliśmy sobie wspaniale.

Szarlotka smakowała wybornie, a my wzbogaciliśmy się

o kolejne doświadczenie związane z pieczeniem.

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

Film Kamila Kowalczyka>>>

 /Mariola Ferfecka/


 

„DZIEŃ DOBRY  to słowa na powitanie,

niech dzień miłym się stanie”

 

    Kochane przedszkolaki z radością witamy Was w naszym przedszkolu, zwłaszcza tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej placówki.

Życzymy wam dużo radosnych dni, uśmiechu, dobrego humoru oraz wspaniałej zabawy.

W naszym przedszkolu miło płynie czas. Jak widzicie na zdjęciach już jest wesoło, nawet w grupie maluszków, które w większości zrozumiały już, po co przychodzi się do przedszkola.

Zobacz zdjęcia w naszej Galerii>>>

 

Codziennie po zajęciach i zabawie chodzimy na spacery oraz na nasz plac zabaw gdzie miło upływa nam czas.

Mamy nadzieję, że po kończącym się lecie przyjdzie pogodna i słoneczna jesień i jeszcze długo będziemy mogli podziwiać piękne krajobrazy wokół naszego przedszkola.

                

Zobacz wszystkie zdjęcia w naszej Galerii>>>

Film Justyny Chromik>>>

„Po raz pierwszy do przedszkola razem z mamą idzie Ola.

Już przedszkole - sprawa prosta, tu bez mamy mogę zostać.”


Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Bestwina" ogłasza nabór dzieci w wieku
6-7 lat oraz 8-11 lat do dziecięcego zespołu regionalnego. Dzieci z naszego przedszkola miały okazję osobiście poznać organizatorów. Dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków cieszył się regionalny strój pana rozdającego zaproszenia oraz gwara, jaką się posługiwał w rozmowie z dziećmi. Zachęcone dzieci zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach wokalno- tanecznych zespołu regionalnego "Bestwina".