:: STRONA STARTOWA ::           :: SZKOŁA PODSTAWOWA ::            :: PRZEDSZKOLE_ARCHIWUM ::          :: NAPISZ DO NAS ::

w roku szkolnym 2013/14


Piknik Rodzinny – występy przedszkolaków
21 czerwca przedszkolaki z grupy średniaków i starszaków wystąpiły przed rodzicami i społecznością Janowic. Dzieci z wielką dojrzałością i śmiałością dały popis swoich talentów. Ich taniec, śpiew i wiersze spowodowały uśmiech na niejednej twarzy. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, a od rodziców można było usłyszeć, iż nie zdawali sobie sprawy z tak dużej odwagi własnych pociech. Na zakończenie, przedszkolaki zaprosiły rodziców oraz wszystkie inne dzieci znajdujące się na pikniku do wspólnej zabawy. Następnie swoje talenty zaprezentowali uczniowie z naszej szkoły, wzbudzając podziw i zachwyt u swoich rodziców i nie tylko. Składam serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom za współudział w zabawie oraz tak liczne przybycie.

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


„Listonosz Pat i wielki świat”
Ostatnio dzieci z naszego przedszkola pojechały do kina Helios w Bielsku-Białej na bajkę pt. „Listonosz Pat i wielki świat”. Podróż autobusem jak zawsze wywarła na przedszkolakach spore wrażenie – przez całą drogę można było słyszeć głosy pełne ekscytacji i zadowolenia. Dzieci świetnie się spisały, pokazały, że omawiane zasady bezpieczeństwa, poruszania się w grupie znają nie tylko w teorii, ale też i w praktyce. Bajka zrobiła na dzieciach wielkie wrażenie, a rozmowy na jej temat towarzyszyły nam do końca dnia.

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


„998 o strażaków proszę..”

    Jednym z celów podstawy programowej wychowania przedszkolnego jest wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Dziecko kończące edukację przedszkolną i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno wiedzieć, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc oraz umieć o nią poprosić.
9 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie ze strażakami z OSP w Janowicach. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci ze swoją pracą zawodową. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Każde dziecko mogło obejrzeć go z zewnątrz, a także posiedzieć w środku, chętni mogli przymierzyć hełm strażacki. Na koniec kilku ochotników wspólnie ze strażakami, mogło lać wodę z węża strażackiego. Jednym z atrakcyjniejszych elementów spotkania była przejażdżka wozem strażackim. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę dotyczącą wielozadaniowej, odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaka.


Na zakończenie spotkania strażacy poczęstowali przedszkolaków słodyczami. Dzieci podziękowały strażakom za sodką niespodzianką, oraz za ciekawe i pouczające spotkanie wręczając laurkę.

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Dzień Dziecka
Początek tego tygodnia był dla dzieci bardzo ekscytujący. Od rana w przedszkolu dało się słyszeć rozmowy na temat Dnia Dziecka, prezentów i opowieści w jaki sposób dzień ten spędzono. Dzieci jeszcze nie wiedziały, że 2 czerwca czeka kolejny dzień obchodów tego wspaniałego święta. Po
 porannych zajęciach, na których „Kaczuszki” poznawały prawa dziecka, rozpoczęła się zabawa.

 Dziecko w wieku przedszkolnym cechuje naturalna potrzeba aktywności i ekspresyjnego wyrażania swoich przeżyć. Wraz ze starszakami wzięliśmy udział w cyklu zabaw integracyjnych oraz muzyczno-ruchowych. Czas przebiegał w radosnej atmosferze.

W trakcie zabaw dzieci zatańczyły do ulubionych piosenek, przypomniały sobie poznane układy taneczne, a także łapały bańki mydlane, bawiły się chustą animacyjną i tańczyły z balonikami.

W międzyczasie częstowały się łakociami. Dzień ten na pewno na długo zapisze się w pamięci przedszkolaków.

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Cała Polska czyta dzieciom
Dziękujemy chętnym mamusiom z grupy maluszków oraz pani z biblioteki za włączenie się w akcję "Całą Polska czyta dzieciom" i czytanie dzieciom bajek w
 przedszkolu.
W myśl akcji czytanie dziecku:
- uczy języka i myślenia
- buduje więź emocjonalną
- ćwiczy pamięć i koncentrację
- poszerza wiedzę i ułatwia naukę
- wspiera rozwój psychiczny
- rozwija wyobraźnię
- pomaga osiągnąć sukces w życiu.
Dlatego zachęcamy wszystkich rodziców do codziennego, systematycznego czytania swoim pociechom przynajmniej 20 minut dziennie, a zaprocentuje to pozytywnie na przyszłość naszych dzieci, bo " czytanie- to mądra rzecz!".

/Mariola Ferfecka/

Zdjęcia>>>


Święto Mamy u maluszków
26. maja jest zawsze dniem szczególnym, bo to święto naszych mam. Dla nas ten dzień był dodatkowo wyjątkowy, gdyż gościliśmy mamusie w swoim przedszkolu. Oprócz uścisków, całusków i
 przytulań, był też pokaz naszych możliwości artystycznych. Przez chwilę zamieniliśmy się rolami i z dzieci, staliśmy się kwiatkami. Mamusie wzruszyły się przy piosenkach, a także podczas wręczania prezentów.

Dziękujemy Wam za to, że jesteście, że zawsze możemy na Was liczyć, a Wy kochacie nas najbardziej na świecie. Niech dla Was kochane mamy zawsze świeci słońce a uśmiech gości na Waszych twarzach.

/Mariola Ferfecka/

Zdjęcia>>>


Dzień Matki w grupie „Kaczuszek”
29 maja był bardzo ważnym dniem w grupie średniaków. Cała sala została przygotowana na przywitanie niezwykłych gości, najbliższych sercu przedszkolaków – Mam. Przygotowania do uroczystości trwały cały miesiąc, czego uwieńczeniem było wystawienie przedstawienia pt. „Przygody Czerwonego Kapturka. Podczas przygotowań dzieci ćwiczyły koncentrację uwagi, pamięć oraz koordynację wzrokowo-ruchową. W naszej uroczystości wszystkie dzieci wzięły aktywny udział, swoją spontanicznością i radością spowodowały nie jeden uśmiech na twarzach swoich mam, a także nie jedną łzę wzruszenia. Występy przed publicznością uczą pokonywania tremy i panowania nad emocjami. Przedszkolaki poprzez taniec, wiersze, a także grę na instrumentach uświetniły ten niezwykły dzień.

Po występach wręczyły swoim gościom prezenty – samodzielnie wykonaną ramkę wraz ze swoim zdjęciem. Ramki powstały podczas warsztatów ze scrapbookingu, w których zadaniem dzieci było wykonać kompozycję z gotowych już elementów (dzieci podczas pracy można zobaczyć w galerii zdjęć).

Na koniec dzieci wraz z mamami wzięły udział w słodkim poczęstunku.

Miła i radosna atmosfera utrzymywała się do samego końca uroczystości.
Dziękuję wszystkim gościom, za 100% frekwencję, a wszystkim Mamom jeszcze raz składam serdeczne życzenia. I tak jak powiedziałam podczas uroczystości: pamiętajcie, macie niezwykłe dzieci!

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Zawody
W ubiegłym tygodni dzieci poznawały zawody. Tematykę tę rozpoczęliśmy od poznania pracy dentysty. Rozmawialiśmy na temat obowiązków stomatologa, stosowanych przez niego narzędzi. Dzieci wypowiadały się na temat własnych doświadczeń z gabinetu dentystycznego, które nie rzadko są dla nich ciężkim przeżyciem. Dlatego też miały okazję wysłuchać bajki terapeutycznej „Syrenka – kiedy dziecko boi się dentysty” G. Ortnera. Bajka znajduje się w książce pt. „Bajki na dobry sen. Poradnik dla rodziców” – pozycja godna polecenia każdemu rodzicowi i nie tylko.
W kolejnych dniach poznawaliśmy inne zawody. Dzieci wzięły udział w zabawie dydaktycznej polegającej na dopasowywaniu do poszczególnych zawodów ich atrybutów. Następnie same wypowiadały się kim chciałyby zostać w przyszłości, przedstawiając to na rysunku. Wśród dziewczynek dominowały „panie nauczycielki”, chłopcy głównie chcieli zostać gwiazdami futbolu. Pojawiły się również wypowiedzi takie jak: „chcę odkrywać nowe planety”, „zostanę ogrodniczką”, „będę producentem samochodów”, „będę pracować w sklepie z klockami lego”. Tydzień zakończyliśmy zabawą twórczą, w której dzieci wymyślały zagadki słowne, których rozwiązaniem miały być poznane zawody. Poradziły sobie z tym zadaniem na 6!

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Porwanie Czupurki
W dniu 13 maja dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w przedstawieniu pt. „Porwanie Czupurki” w wykonaniu aktorów Studia Ar Te z Krakowa. Przedszkolaki świetnie bawiły się z aktorami w czasie pełnego humoru przedstawienia. Razem z psem Tropicielem poszukiwały roztrzepanej kurki Czupurki porwanej przez lisa . Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Zły lis został ukarany przez psa Tropiciela za swe niecne czyny. Kot Pazurek odnalazł swoją nieodpowiedzialną przyjaciółkę Czupurkę, a dzieci przypomniały sobie, że osobom nieznanym nigdy nie można wierzyć - a już pod żadnym pozorem nie wolno otwierać drzwi!
Zdjęcia>>>
 

To już drugie przedstawienie teatralne w tym miesiącu, w którym wzięły udział dzieci z naszego przedszkola. 6 maja przedszkolaki miały okazję przypomnieć sobie historię „Jasia i Małgosi”, tym razem jednak tłem dla historii była tematyka ekologiczna.
Zdjęcia>>>

/Karolina Zyzańska/


„Święta Wielkanocne, cieszy się zajączek…”
W związku ze Świętami Wielkanocnymi, przedszkolaki poznają tradycję z nimi związane oraz przygotowują ozdoby świąteczne. Czas oczekiwania na Święta jest także pełen zabaw, które urozmaicają nam świąteczne akcesoria. „Kaczuszki” bawiły się w „Kurczaki i jajka” – zabawę ruchową, w trakcie której musiały odnaleźć pisankę, z której wykluł się ich kurczak – radości było co niemiara! Czas ten spędzili niezwykle pracowicie, przygotowując podarunki wielkanocne dla rodziców – pomalowane figurki gipsowe.

Ponadto dzieci codziennie obserwowały wzrost owsa, nie zapominając o podlewaniu zaś szkolny korytarz został ozdobiony kolorowymi pisankami i kurczakami wykonanymi przez dzielne przedszkolaki!

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>

Składamy serdeczne podziękowania Pani Iwonie Olejak, która obdarowała przedszkolaków figurkami!
-Grupa średniaków i starszaków wraz z wychowawczyniami


„W naszym ogródeczku…”
W ubiegłym tygodniu dzieci z grupy kaczuszek poznały zawód ogrodnika i jego wiosenne obowiązki. Same mu pozazdrościły, dlatego też zasiały owies. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom Mai, którzy dostarczyli nam zarówno ziemię, jak i nasiona.


Każdemu dniu obserwacji towarzyszą nieustające zakłady o to, czyje nasiona najszybciej wykiełkują.
Drodzy rodzice, zobaczcie czym jeszcze zajmowaliśmy się w tym tygodniu!

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Przyszła do nas Pani Wiosna…
Piątek 21 marca był dniem wyjątkowym. Nie tylko dlatego, że w końcu mogliśmy przywitać kalendarzową wiosnę, ale także temu, że dzieci z grupy Kaczuszek pierwszy raz miały okazję spędzić zajęcia w towarzystwie swoich rodziców. Składam serdeczne podziękowania rodzicom, a także i babciom, które w zastępstwie rodziców towarzyszyły dzieciom w przedszkolu w tym ważnym dniu. Frekwencja była stuprocentowa, co świadczy o Państwa dużym zainteresowaniu życiem toczącym się w przedszkolu. Celem zajęć było stworzenie możliwości, pokazania Państwu, w jaki sposób dzieci uczą się poprzez zabawę, a także zintegrowanie społeczności rodziców. Wszyscy rodzice aktywnie wzięli udział w zajęciach, tworząc na końcu wspólnie ze swoimi pociechami, „Wiosenny wazon”.


Dzieci, a także ich rodzice, w tym dniu przyszli ubrani na kolor zielony. Zajęcia rozpoczęliśmy od wspólnego przywitania- rodziców, dzieci, a także gościa specjalnego - Pani Wiosny. Następnie dzieci odpowiadały na zagadki, których rozwiązanie było ukryte w sali. Kolejno zatańczyły taniec „Wiosenne przebudzenie kwiatów”, zaprezentowały wiersz „Pani Wiosna”. Na koniec dzieci otrzymały wiosenne medale, które mają im przypominać o bieżącej porze roku.
W tym dniu dzieci wzięły udział w przedstawieniu „Jaś i Małgosia”, które zaprezentowali uczniowie ze szkolnego kółka teatralnego, wszyscy byli pod sporym wrażeniem talentu młodych aktorów. Na koniec występów przedszkolaki wyrecytowały przed społecznością szkolną wiosenny wiersz.
Zapraszam do oglądania zdjęć zamieszczonych w galerii, które posiadamy dzięki uprzejmości rodziców Filipka.

/Karolina Zyzańska/

 Zdjęcia>>>

Pani Wiosna odwiedziła również grupę maluszków.


Podziękowanie dla Babć i Dziadków

Nasi kochani dziadkowie obdarowali nas pięknymi klockami lego. Wzbogacili naszą zeszłoroczną kolekcje klocków lego duplo "Zoo" oraz "Safari" o nowe zestawy. Tym razem otrzymaliśmy duży zestaw kolejki, po której pociąg z wagonami sam jedzie i wydaje odgłosy oraz dużą farmę i stację benzynową. Klocków mamy tak dużo, że mogliśmy podzielić nimi nasze trzy grupy. Zabawa nimi sprawia nam wiele radości i dostarcza wielu wrażeń, a także budzi w nas zainteresowania konstrukcyjne oraz uczy nas zgodnie się bawić w grupkach i czekać na swoją kolei.
Serdecznie dziękujemy naszym drogim babciom i kochanym dziadkom za ten wspaniały prezent.

Wdzięczne wnuki- przedszkolaki wraz z wychowawcami.

/Mariola Ferfecka/

Galeria zdjęć>>>


Poznajemy różne zawody
Miniony tydzień minął nam na poznawaniu różnych zawodów. Każdego dnia odbywaliśmy wycieczki do różnych miejsc pracy. Najpierw wybraliśmy się do sklepu spożywczego, aby przyjrzeć się pracy pani ekspedientki. Dokonaliśmy także drobnych zakupów, kupiliśmy nasze ulubione chrupki i ciasteczka, które zabraliśmy do przedszkola. Praca w sklepie podobała nam się i teraz bawimy się w sklep w przedszkolu w utworzonym kąciku "sklep spożywczy".

Galeria zdjęć>>>


Wizyta u fryzjera
Mamy to szczęście, że nasze przedszkole mieści się w tym samym budynku, co salon fryzjerski. Nie musieliśmy iść daleko, aby przyjrzeć się pracy pani fryzjerki, a było czemu się przyglądać. Najpierw pani fryzjerka pokazała nam wszystkie sprzęty, których używa w swojej pracy. Następnie każdy z nas mógł usiąść na fotelu i poprosić, jaką chciałby fryzurę. Na naszych główkach pojawiły się loki, warkoczyki, brokat, żele, lakiery. Przez chwilę czuliśmy się, jak nasze mamusie, które częściej korzystają z usług fryzjera. Pobyt w tym miejscu pracy bardzo nam się podobał, a zabawę we fryzjera kontynuowaliśmy po powrocie do przedszkola w naszym kąciku fryzjerskim.

Galeria zdjęć>>>


W bibliotece
Kolejnym miejscem pracy, które odwiedziliśmy była Biblioteka Publiczna w Janowicach. Niektórzy z nas byli w tym miejscu po raz pierwszy. Zachwyciła nas ilość książek, zwłaszcza dla dzieci. Pani bibliotekarka opowiadała nam na czym polega jej praca i zachęcała do korzystania z biblioteki. Pani pozwoliła nam wybrać sobie książeczki, które nam się spodobają. Mieliśmy z tym mały kłopot, bo każdemu podobała się inna książka. Ostatecznie zadecydowała pani i wypożyczyliśmy do przedszkola kilka bajek, które lubimy najbardziej. Mamy nadzieję, że częściej będziemy odwiedzać to miejsce i przy okazji słuchać bajek czytanych przez panią bibliotekarkę. Naszym marzeniem jest też to, by do naszego przedszkola przychodziły mamusie, tatusiowie, babcie, ciocie i czytały nam nasze ulubione bajeczki. Już dziś serdecznie zapraszamy każdego dnia przed śniadankiem na krótkie seanse czytelnicze. Mamy nadzieję, że nie zabraknie chętnych do czytania w przedszkolu.

Galeria zdjęć>>>


 

Zabawa w piekarzy
Oprócz wizyt w różnych, pobliskich miejscach pracy, mieliśmy okazję również w przedszkolu poznawać ciekawe zawody. Między innymi poznaliśmy pracę piekarza i własnoręcznie doświadczyliśmy trudu tej pracy. Wspólnie mieszaliśmy wszystkie składniki potrzebne do wypieku bułek drożdżowych, później ugniataliśmy ciasto, by dobrze wyrosło, a następnie formowaliśmy małe bułeczki z niespodzianką w środku, czyli marmoladą. Bułeczki po upieczeniu smakowały znakomicie, dostaliśmy nawet dokładki. Pani obiecała, że jeszcze nie raz wspólnie coś upieczemy, bo jesteśmy bardzo dobrymi pomocnikami.

Galeria zdjęć>>>

/Mariola Ferfecka/


„Kosmiczny tydzień”
Za nami tydzień pełen wrażeń… W ubiegłym tygodniu średniaki rozmawiały o kosmosie! Jak się okazało, jest to bardzo lubiany temat przez dzieci. Przedszkolaki zaskakiwały swoimi wiadomościami i wykazywały bardzo duże zainteresowanie wszelkimi ciekawostkami z tej dziedziny. Nasza biblioteczka stała się na ten tydzień bogatsza o parę nowych pozycji wypożyczonych z naszej biblioteki szkolnej, które nie tylko czytaliśmy, ale także oglądaliśmy, a obrazki pobudzały wyobraźnię dzieci rodząc tym samym wiele pytań. Postanowiliśmy stworzyć wspólnie dużą rakietę, którą to wybraliśmy się w podróż na Księżyc. Sama jej konstrukcja wywołała sporo radości, nie mówiąc już o jej malowaniu i ozdabianiu przez dzieci, które wykonywały te czynności z wielkim entuzjazmem.

 Dzięki temu nie tylko rozwijały zdolności manualne, ale także nauczyły się, że wspaniałą zabawkę można stworzyć samemu, przy niewielkiej pomocy dorosłego, wystarczy tylko trochę fantazji, której dzieciom nie brakuje. Kiedy rakieta wyschła, stała się najbardziej pożądaną „zabawką” w naszej sali. Choć po tym tygodniu miała opuścić naszą sale na rzecz kosmicznych przestworzy, to chyba jednak zostanie z nami jeszcze przez jakiś czas.
Drodzy Rodzice zobaczcie co jeszcze robiliśmy w tym tygodniu!

/Karolina Zyzańska/

Zobacz zdjęcia>>>


„Doktor i jego zwierzęta”
4 marca dzieci z grupy średniaków i straszaków wzięły udział w przedstawieniu „Doktor i jego zwierzęta” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Przedstawienie odbyło się w Kinie Świt w Czechowicach – Dziedzicach. Wszystkie przedszkolaki z wielką radością zareagowały na wiadomość o podróży autobusem. Na śniadaniu dało się słyszeć rozmowy typu: „Ale super, jedziemy dzisiaj autobusem!”. Jak się okazało, nie tylko wycieczka autokarem była fascynująca, ale także jej cel – przedstawienie. Nasze przedszkolaki zajęły pierwsze dwa rzędy, dzięki czemu miały wręcz namacalny kontakt z aktorami.
Przedstawienie pozwoliło dzieciom na podróż do krainy wyobraźni, w którą wprowadził je niezwykły doktor, niezwykły ponieważ rozumiejący mowę zwierząt.
Jak czytamy na stronie Narodowego Teatru Edukacji:
„Nasz doktor poprzez to, że może swobodnie z nimi rozmawiać, stwarza nam doskonałą okazję by lepiej je poznać. Prowadzi on wraz ze swoimi zwierzętami spokojne życie do czasu, kiedy to z Afryki dociera do nich straszna wiadomość: groźna choroba zagraża życiu wielu tamtejszym małpom. Doktor w otoczeniu swoich najbliższych przyjaciół wyrusza na ratunek. Podróż przez morze okazuje się bardzo niebezpieczna, i to nie za sprawą rekinów, a piratów. Wędrówka przez dziką dżunglę też nie jest łatwa i tu znów nie zagrażają im jadowite węże, ale tutejszy kanibal. Tak czy inaczej nasi podróżnicy pozostają nieustraszeni”.

 
Kiedy wróciliśmy do przedszkola, dzieci swoje wrażenia i zapamiętane obrazy utrwaliły we własnych pracach plastycznych. W galerii znajdują się zdjęcie prac starszaków.

/Karolina Zyzańska/

Zobacz zdjęcia>>>


„Babcia i Dziadek zawsze dla wnuków czas znajdują..”
Dzieci z naszego przedszkola przygotowały przedstawienie dla swoich ukochanych babć i dziadków z okazji ich święta. Grupa najmłodsza „Krasnoludki” – przygotowała wiersze i piosenki, którymi przywitała zebranych gości. Dzieci wykazały się wielką odwagą, a ich spontaniczność i radość wywołały uśmiech na każdej twarzy. Następnie średniaki – „Kaczuszki” oraz starszaki zaprezentowali się przedstawiając bajkę pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”. Z przejęciem wcielili się w swoje role i bardzo poważnie podeszli do tego zadania. Zebrani goście mogli zobaczyć swoje wnuczęta w pięknych strojach. Był śpiew, taniec, wiersze, dużo radości i zabawy.

Na koniec przedszkolaki wręczyły swoim dziadkom własnoręcznie wykonane upominki.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim mamom, dzięki którym poczęstunek dla dziadków był tak smaczny, a wszystkim dziadkom przesyłamy buziaki i zapraszamy na kolejną taką uroczystość znów za rok!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które posiadamy dzięki uprzejmości rodziców Filipa z grupy średniaków.
Zapraszamy także do obejrzenia filmu z naszego przedstawienia,

który został udostępniony przez Pana Jerzego Borutkę: >>>film>>>

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Z życia średniaków
Ostatnie dni w przedszkolu obfitowały w ciekawe święta. Jedno z nich – Walentynki znane wszystkim święto zakochanych, uczciły również Kaczuszki. Przedszkolaki wiedziały, że dzień ten musi być wyjątkowy - cała nasza szkoła była przystrojona serduszkami. Dzieci z wielką radością wzięły udział w zabawach integracyjnych w których tym razem towarzyszyły nam czerwone serca. Grupa średniaków uwielbia zabawy taneczne, zarówno swobodne pląsy przy muzyce jak i taniec w parach. Dzieci wykonały również „Walentynkowe drzewko”, które można podziwiać na szkolnym korytarzu.

 Na koniec nasz kolega Franek – okazał się prawdziwym Walentym i obdarował wszystkich przedszkolaków czekoladką.

Zobacz zdjęcia>>>


Ponadto w poniedziałek, 17 lutego został ustanowiony Światowym Dniem Kota. Wykorzystaliśmy tę okazję i wzięliśmy udział w kocich zabaw. Święto to, to dobra okazja, aby przypomnieć dzieciom, o tym że zwierzę może być przyjacielem człowieka. W tym dniu przedszkolaki, dowiedziały się, że na świecie istnieje dużo ras tych wspaniałych zwierząt, a także poznały historie kotów i ich ulubione smakołyki.

Nie zabrakło także kocich zabaw z wykorzystaniem włóczki oraz zabaw ruchowych m.in. „Idziemy jak kotki”, „Koci grzbiet”. Same dzieci zamieniły się w te urocze zwierzęta, a jak wiadomo nie od dziś koty lubią mleko, więc i nasze przedszkolaki z chęcią je wypiły.

/Karolina Zyzańska/

Zobacz zdjęcia>>>


„Bo sportowcy są silni i zdrowi…”
W niedzielę 9 lutego w hali sportowej przy Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Kaniowie odbyła się I  Olimpiada Przedszkolaków z udziałem reprezentacji wszystkich przedszkoli naszej gminy. Przedszkolaki występowały w 3 grupach wiekowych: 3, 4, 5-latki. Dzieci na wzór sportowców światowej sławy, biorących udział w aktualnej olimpiadzie w Soczi, również podjęły wyzwanie i długo trenowały, przygotowując się do tego ważnego dnia. Dzieci, a także ich rodzice – wierni kibice, dorównywali swoim zaangażowaniem, motywacją i zdrowym współzawodnictwem uczestnikom tegorocznej olimpiady.
Z wielkim podziwem dla organizatorów obserwowaliśmy otwarcie uroczystości: zapalenie znicza olimpijskiego, uniesienie flagi olimpijskiej, a także z radością braliśmy udział w ślubowaniu i uroczystym prezentowaniu drużyn.

 

 

Wszystkie Panie są dumne z przedszkolaków, które tak dzielnie i wytrwale uczestniczyły w sportowych konkurencjach. Zajęliśmy III miejsce, otrzymawszy puchar wraz ze złotymi medalami, które będą przypominać nam o tym wspaniałym wydarzeniu. Do przedszkola trafiły nagrody rzeczowe w postaci przyborów sportowych, które urozmaicą codzienne zajęcia.
Składamy gorące podziękowania wszystkim rodzicom za poświęcony czas oraz organizatorom tego przedsięwzięcia, które na pewno przyczyni się do popularyzacji kultury fizycznej wśród najmłodszych, a także promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia. Olimpiada dostarczyła wszystkim wiele sportowych emocji oraz niezapomnianych wrażeń!

 


 

Kto wie, może to w naszym przedszkolu rośnie kolejny Kamil Stoch lub Justyna Kowalczyk?

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia >>>                    Film>>>


Parafialny Konkurs Kolęd
18.01.2014r. (sobota) odbył się po raz kolejny przegląd kolęd i pastorałek w kościele parafialnym w Bestwince. Z naszego przedszkola wzięły udział dzieci z każdego przedziału wiekowego w kategoriach: soliści i zespoły. Wszystkie dzieci zaprezentowały pięknie swoje talenty wokalne i zostały wyróżnione. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek.

Dziękujemy dzieciom za udział w konkursie, a rodzicom za poświęcony czas.

/Mariola Ferfecka/


Bal karnawałowy w grupie Krasnoludków

W piątek 17 stycznia dzieci z grupy maluszków bawiły się na balu karnawałowym w przedszkolu. Dla większości dzieci był to pierwszy bal. Rodzice zadbali o to, aby ich pociechy wyglądały wyjątkowo w tym wspaniałym dniu. Pani pięknie udekorowała salę i przygotowała skoczną muzykę oraz zabawy. Wszyscy wspaniale się bawiliśmy.

Bal tak bardzo nam się spodobał, że po leżakowaniu poprosiliśmy panią o jego kontynuację, ponieważ kolejny będzie dopiero za rok.

/Renata Matusik/

Zdjęcia>>>


„W karnawale same bale”
 

W piątek, przed feriami, nasze sale przedszkolne zostały przystrojone kolorowymi balonami i serpentynami, a wszystko dlatego, aby przywitać przebrane przedszkolaki. Dzieci już od rana bardzo żywo i z dużą radością reagowały na stroje kolegów i koleżanek. Wśród przedszkolaków można było rozpoznać królewny, motylki, rycerzy, Batmana a nawet lekarza i Scooby Doo. Razem z dziećmi bawił się również klaun, który został przywitany bardzo gorąco.

Wśród zabaw nie zabrakło tradycyjnego pokazu mody, zabaw z chustą, pociągu, a także swobodnych pląsów do muzyki - nie tylko z dziecięcego repertuaru, ale także muzyki popularnej, którą – jak się okazało – przedszkolaki bardzo dobrze znają, bo już na pierwsze dźwięki zareagowały z wielkim entuzjazmem. Wśród tańców nie mogło zabraknąć „Kaczuszek” – w końcu to taniec grupy średniaków.

 

Wszyscy bardzo żałujemy, że kolejny taki bal dopiero za rok!

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia >>>


Bałwanki
Ostatnio głównym tematem w przedszkolu i powtarzającym się pytaniem ze strony dzieci, jest: „Kiedy w końcu spadnie śnieg?”. Przedszkolaki zniecierpliwione z niedowierzaniem, patrzą przez okno, a w trakcie spacerów słychać rozmowy: „Jak to jest, że mamy zimę, a jest ciepło?”.

Postanowiliśmy więc przywołać zimę na wszelkie sposoby: tańczyliśmy „śnieżynkowy taniec”, słuchaliśmy wierszy i opowiadań o tematyce zimowej. Niestety - jak na razie nie poskutkowało.
W końcu sami wyczarowaliśmy płatki śniegu i bałwana. Dzieci najpierw przy pomocy gałązek iglastych i białej farby zrobiły śnieżne kartki, a następnego dnia powstały na nich urocze bałwanki.


   
Mamy nadzieję, że w czasie ferii ulepimy prawdziwego bałwana!

/Karolina Zyzańska/

Zobacz zdjęcia>>>


Nowy rok witamy i uśmiech przesyłamy!

Rok 2014 grupa Kaczuszek przywitała bardzo radośnie.
Do naszej grupy dołączyła nowa koleżanka – Asia, wszyscy bardzo się ucieszyli, na myśl o nowej współuczestniczce zabawy. A Asia okazała się być bardzo radosnym i odważnym przedszkolakiem!


Nasza koleżanka Kinga obchodziła 2 stycznia swoje 5 urodziny. Życzymy jej wszelkiej pomyślności i wszyscy troszkę zazdrościmy tego, że jest najstarsza w naszej grupie! Zaśpiewaliśmy głośno sto lat i złożyliśmy piękne życzenia, a Kinga z dumą i uśmiechem nosiła „Koronę Jubilatki” częstując nas wszystkich pysznymi łakociami!

/Karolina Zyzańska/

 

Święta tuż, tuż...

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania.
Grupa średniaków w tym roku również zasiadła do wspólnego stołu, aby symbolicznie uczcić dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.
Ponadto „Kaczuszki”, zamieniły się w aniołki. Same wykonały dla rodziców bożonarodzeniowy upominek – mandarynkę z goździkami. Dla wszystkich była to wspaniała zabawa, ale także możliwość kreatywnego działania. Z naszych mandarynek powstały jeżyki, twarze mamy, taty, a nawet misie. Dzieci zrozumiały, jak wielką radość może sprawiać samodzielne przygotowanie upominków i dawanie prezentów.

/Karolina Zyzańska/

Zapraszamy do oglądania zdjęć jako pokaz slajdów>>>


Wszystkim Rodzicom z okazji Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia:

W zbliżającym się bożonarodzeniowym okresie
dzielcie radość ze swoimi pociechami,
bo są najwspanialszymi istotami na ziemi!
Dbajcie o nie, tulcie i zapewniajcie o swej miłości,
a one dadzą wam najpiękniejszy prezent:
swoje bezgraniczne i bezwarunkowe dziecięce oddanie!
Bądźcie szczęśliwi, znajdźcie czas dla siebie i dla rodziny,
bo nic nie jest równie ważne…
Cierpliwości i wiele uśmiechu, bo dzieciom potrzebni są weseli i pogodni rodzice.
Wesołych Świąt!


Mikołajki w przedszkolu

Już 5 grudnia pojawił się w naszym przedszkolu Święty Mikołaj.
Dzieci z niecierpliwością oczekiwały wyjątkowego gościa. Starannie się do tego spotkania przygotowały. Święty Mikołaj odwiedził wszystkie przedszkolne grupy. W każdej sali został powitany piosenkami i wierszami, których z przyjemnością wysłuchiwał. A Mikołaj? Wiadomo nie pozostawił nas z pustymi rękami. Kiedy nadeszła w końcu chwila rozstania, bo gość  spieszył się do innych dzieci, pożegnaniom nie było końca.  Na otarcie łez św. Mikołaj obiecał, że odwiedzi przedszkole za rok, a tegoroczne spotkanie zostało uwiecznione na grupowym zdjęciu.

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia część 1 >>>

Zdjęcia część 2 >>>


„O smoku, który wszystko robił źle”
4 grudnia wszystkie przedszkolaki z Janowic obejrzały teatrzyk w wykonaniu aktorów Studia AR TE z Krakowa. Przedstawienie „O smoku, który wszystko robił źle” na długo zapisze się w pamięci dzieci, ale myślę, że także i nauczycieli. Bajka ta przypomniała dzieciom, jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach, które mogą być dla nich niebezpieczne. Główny bohater – smok – nie przestrzegał zasad bezpieczeństwa, rozmawiał z nieznajomym, chciał przechodzić przez ulicę na czerwonym świetle. Dzieci nie tylko przypomniały sobie kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa, ale również świetnie się bawiły. Forma przedstawienia była niezwykle ciekawa, dzieci brały czynny udział w widowisku, z uwagą śledziły przebieg wydarzeń, odpowiadały na pytania aktorów i bardzo się cieszyły, gdy pomogły smokowi naprawić jego złe postępowanie.

 

 
Morał tego opowiadania zawiera się w słowach piosenki zaśpiewanej na koniec:
"Żeby nie wpaść w tarapaty - słuchaj rady mamy, taty!
Aby dzieci zdrowo rosły - muszą radzić się dorosłych!".

/Karolina Zyzańska/

Zobacz zdjęcia>>>


„Święto misia, dzień radosny, dzieci misie dziś przyniosły”
25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Na pytanie - Za co lubicie swojego misia? - przedszkolaki z grupy „Kaczuszek” odpowiadały: „bo jest mięciutki”, „bo, gdy śnią mi się koszmary to mogę się do niego przytulić”. Wszystkie dzieci jednogłośnie stwierdziły, że misiu jest niezastąpioną zabawką!
W związku z tym wyjątkowym świętem średniaki przyprowadziły swoje ukochane maskotki do przedszkola. Wśród nich nie brakowało dużych misi: niebieskich, białych, a nawet różowych, jak i tych malutkich - ale tu nie wielkość ma znaczenie, gdyż każde z dzieci kocha właśnie swojego misia! Jak okazało się misie naszych przedszkolaków mają też swoje imiona. Wśród tych które mogły dziś odwiedzić nasze przedszkole znalazł się m.in Abdul, Stefek i Pieniążek.


Dzień ten dzieci rozpoczęły od codziennej gimnastyki (w której tym razem towarzyszyły misie), odszukiwały również ślady, które w naszej sali zostawił ulubiony bohater literacki – Kubuś Puchatek, odpowiadały także na zagadki związane z przyjaciółmi Kubusia. Zapoznały się również z wierszem Cz. Janczarskiego Naprawmy misia – wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły, że należy szanować ich pluszowych przyjaciół. Ponadto przedszkolaki zaprosiły swoje misie do kolorowej karuzeli, co sprawiło wszystkim ogromną radość. Pod koniec zabaw dzieci same zamieniły się w niedźwiadki i z przyjemnością smarowały wafelki miodem i z wielką ochotą je zjadały!
Dzień 25 listopada wpisał się na trwałe w kalendarz przedszkolnych imprez!

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Święto MISIA

W poniedziałek 25 listopada dzieci z grupy maluszków - KRASNOLUDKÓW obchodziły święto Pluszowego Misia. Tego dnia każdy do przedszkola przyniósł swojego ulubionego misia. Uroczystość rozpoczęła sie od prezentowania swojej ulubionej zabawki, co zostało udokumentowane w fotografii. Zazwyczaj każdy kto świętuje ma swój tort i nasz miś też go miał. Co prawda sam miś tortu nie kosztował, ale każdy jego właściciel ze smakiem za misia porcję zjadł:)

Potem były wspólne zabawy z misiami, każde dziecko zabierało go do ulubionego kącika, budowano tez domki dla misiów. Wspólną zabawę zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem - oczywiście z dzisiejszymi solenizantami:)

/Renata Matusik/

Zdjęcia >>>


SMOK WAWELSKI

W piątek 8 listopada dzieci z grupy maluszków po raz pierwszy udały się na pieszą wycieczkę do budynku szkoły na przedstawienie w wykonaniu artystów Studia Małych Form Teatralnych. Spektakl przygotowano na podstawie najbardziej znanej krakowskiej legendy. Pani zamówiła słoneczną pogodę abyśmy powoli, podziwiając piękno naszej okolicy mogli dojść do celu. Okazało się, że dla większości z nas było to pierwsze przedstawienie teatralne. Pani wcześniej powiedziała nam jak należy się zachować w czasie spektaklu.

Byliśmy bardzo dzielni, ponieważ wiedzieliśmy, że to pięknie przebrani aktorzy grają to przedstawienie. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Przy okazji pozdrawiamy artystów.

/Renata Matusik/

Zdjęcia >>>


XIV PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
W dniu 8 listopada w Centrum Kultury w Bestwinie odbył się XIV Przegląd Pieśni Patriotycznej. W tym roku udział w konkursie wzięły również przedszkolaki z Janowic. Przygotowania trwały długo, ale było warto. Konkurs ten to nie tylko możliwość  zaprezentowania umiejętności wokalnych, ale także sposobność do zaszczepienia uczuć patriotycznych wśród dzieci. Przedszkolaki zaprezentowały dwie piosenki: „Piosenka o Warszawie” oraz „Dom ojczysty”.

 

Grupa „DO-RE-MI” została przygotowana przez panie Karolinę Zyzańską i Elżbietę Małysz, które składają serdeczne gratulacje dzieciom oraz podziękowania za pomoc i poświęcony czas rodzicom, którzy uczestniczyli w tym ważnym dniu.

/Karolina Zyzańska/

Zapraszamy do oglądania filmów z występu,

które mamy dzięki uprzejmości Rodziców Huberta - serdecznie dziękujemy.

"Piosenka o Warszawie">>>

"Dom ojczysty"

Jesienne spacery

Jesienna pogoda zachęca nas do wychodzenia na spacery. Powoli opanowujemy trudną sztukę chodzenia parami. Panie chwalą nas, że wychodzi nam to coraz lepiej. Podczas takich spacerów zawsze mamy oczy szeroko otwarte, ponieważ można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Znaleźliśmy piękne grzybki- muchomorki, ale wiemy już, że nie wolno ich zrywać, tylko podziwiać, co też uczyniliśmy. Innym razem spotkaliśmy wiewiórkę, która bardzo szybko wdrapała się na sam wierzchołek drzewa. Oprócz spacerów uwielbiamy zabawy w naszym ogrodzie. Szukamy wtedy jesiennych skarbów: żołędzi, szyszek, kolorowych listków.


Nasza sala też zmienia się wraz ze zmieniającą przyrodą i pojawiają sie jesienne kąciki. My zaś próbujemy swoich sił i przy niewielkiej pomocy naszych pań wyczarowujemy piękne, jesienne prace plastyczne.

/Mariola Ferfecka/

Zdjęcia>>>

„Powiedz mi – a zapomnę. Pokaż – a zapamiętam. Pozwól wziąć udział, a zrozumiem”
Grupa „kaczuszek” poznaje zjawiska atmosferyczne. W tym tygodniu zapoznała się z wiatrem. Wspólnie ustaliliśmy, że wiatr nie tylko może kojarzyć się nam z nieprzyjemną pogodą. „Kaczuszki” wiedzą już, że wiatr jest także pożyteczny. Dzięki niemu nie tylko ruszają się wiatraki, ale także pozwala on na puszczanie kolorowych latawców.
Średniaki rozpoczęły tydzień bardzo pracowicie. Podzieleni na dwie grupy ozdabiali duże latawce. Ta forma pracy bardzo się sprawdziła – dzieci wzajemnie sobie pomagały i były niezwykle zaangażowane. Po wykonaniu pracy, wszyscy byli bardzo zadowoleni z efektów, które można podziwiać na szkolnym korytarzu.


Tego dnia czekała jeszcze na dzieci niespodzianka! Po wykonanej pracy razem ze starszakami poszliśmy na szkolne boisko, aby w praktyce zobaczyć działanie wiatru, a pogoda w tym dniu jak najbardziej nam sprzyjała. Radości nie było końca, a oczy z niedowierzaniem wciąż podążały za „bujającymi w obłokach” latawcami. Na zakończenie dzieci podziękowały przedszkolakom z grupy średniaków, które przyniosły latawce.

/Karolina Zyzańska/

Zobacz zdjecia>>>

"Ruda marcheweczka" - to tytuł piosenki, którą nauczyliśmy się w przedszkolu.
My - Krasnoludki - dzieci z grupy maluszków wiemy, że marchewka ma wiele witamin, dlatego powinniśmy ją spożywać. Na zajęciach dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstaje soczek z marchewki. Każdy z nas po umyciu rączek i wcześniejszym przeszkoleniu mógł indywidualnie podejść do stolika i własnoręcznie włożyć obrane marchewki oraz jabłuszka do sokowirówki, która troszkę hałasowała. Wcale nam to nie przeszkadzało, bo my potrafimy śpiewać znacznie głośniej.

 Po zakończeniu pracy nastąpiła degustacja, po której większość z nas miała pomarańczowe wąsiki. Było dużo śmiechu i radości. Soczek bardzo nam smakował.

Zdjęcia>>>

/Renata Matusik/

Imieniny Paulinki
W grupie średniaków – kaczuszek Paulinka jako pierwsza obchodziła swoje święto – imieniny. Wspólne świętowanie pozwoliło solenizantce poczuć się wyjątkowo w tym ważnym dla niej dniu. Cała grupa głośno odśpiewała sto lat, a następnie każdy złożył Paulince życzenia. Wszystkie dzieci bardzo się cieszyły, że mogły uczestniczyć w tak ważnym święcie ich koleżanki.

Było bardzo wesoło, ale i uroczyście, solenizantka zaś z pięknym uśmiechem i koroną na głowie częstowała wszystkich pysznymi cukierkami.

/Karolina Zyzańska/

„Złote, żółte i czerwone opadają liście z drzew”
Grupa średniaków – „kaczuszki”, odkrywa tajemnice jakie niesie ze sobą jesień. W ostatnich dniach pogoda sprzyjała na bezpośrednie poznawanie jej uroków. Wraz z grupą starszaków odwiedziliśmy pobliski las, co pozwoliło na zaobserwowanie zachodzących zmian w przyrodzie. Spostrzeżenia te zainspirowały dzieci do działań plastycznych. Średniaki w swojej twórczości plastycznej przedstawiły jesienne drzewo, jednocześnie poznając nową technikę plastyczną, malowanie farbami temperowymi z wykorzystaniem korków.

Zobaczcie sami, jak ochoczo pracowali i jakie przyniosło to efekty.

/Karolina Zyzańska/

Zobacz zdjęcia>>>

„Pani jesień do nas przyszła i wesoło śpiewa nam…”

W naszym przedszkolu zjawił się od dawna spodziewany przez wszystkich gość - Pani Jesień. Zgodnie z tradycją przyniosła ze sobą poczęstunek dla dzieci. W jej koszu przedszkolaki znalazły między innymi dynię, jabłka, śliwki, orzechy, słoneczniki i wiele innych darów jesiennych. Spotkanie z niezwykłym gościem pozwoliło na wielozmysłowe poznanie jego atrybutów oraz na wspólną zabawę starszaków i średniaków. Pani Jesień była zaskoczona sporą wiedzą dzieci, którą postanowiła sprawdzić poprzez zagadki. Spotkanie z Jesienią dzieci zwieńczyły tańcem i śpiewem.

Wesołe buzie przedszkolaków wyrażały słowa piosenki:
„Wszyscy ludzie mówią,
że jesień jest smutna
A ja wcale się nie zgadzam z tym”.

/Karolina Zyzańska/

Zdjęcia najlepiej oglądać jako pokaz slajdów>>>

 


 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dziś otrzymaliśmy list od Rzecznika Praw Dziecka z okazji uchwalonej przez Sejm RP uchwały ustanawiającej 20 września DNIEM PRZEDSZKOLAKA.

 
Trafna data, bo czas adaptacji w przedszkolu już za nami, nie płaczemy, mniej tęsknimy i „żyjemy” życiem przedszkola. Jest dobrze. To tu znaleźliśmy przyjaciół, zabawek mamy więcej niż w sklepie, codziennie mamy inne, ciekawe zajęcia. Dzisiejszy dzień był tak samo radosny, jak i pozostałe. Były też dodatkowe atrakcje. Razem ze średniakami urządziliśmy sobie konkurencje sportowe i muzyczne. Dużo tańca, wspólnych gier i zabaw pozwoliło nam na jeszcze bliższe poznanie.

Zobaczcie nasze buzie!

 Posyłamy Wam całusy i uśmiechy bo 21 września obchodzimy Światowy Dzień Orderu Uśmiechu.

/Elżbieta Małysz/

Zapraszamy do oglądania zdjęć>>>


Już w przedszkolu!
Witamy po wakacjach. W tym roku szkolnym, dzieci przedszkolne tworzą trzy grupy: 5 i 6 latków, 4 latków i 3 latków. Dwie grupy mieszczą się w budynku ZSP przy ulicy Korczaka 2, a jedna - 3 latków przy ulicy Janowickiej 100. Dzieci nowo przybyłe rozpoczęły okres adaptacji przedszkolnej, ale…

 

Nie martwcie się rodzice!
Pierwsze dni zawsze są trudne, troszkę popłaczemy, ale wytrwamy! Będziemy mieć tu nowych kolegów i koleżanki, a panie potrafią się nami zaopiekować. Bądźcie spokojni poradzimy sobie! Mamy dużo zabawek, gier i ciekawe zajęcia. Leżaków też się nie boimy, bo każdy lubi odpocząć, a na dodatek słuchamy wtedy bajek albo muzyki.
 

Zobaczcie sami, oto my w naszych salach z naszymi paniami:

 E.Małysz, K.Zyzańska, M.Ferfecka, R.Matusik.


- Wasze dzieci.

/Karolina Zyzańska/

                Najmłodsi przedszkolacy>>>

Galerię zdjęć najlepiej oglądać jako pokaz slajdów>>>