:: STRONA STARTOWA ::           :: SZKOŁA PODSTAWOWA ::            :: PRZEDSZKOLE_ARCHIWUM ::          :: NAPISZ DO NAS ::

w roku szkolnym 2014/15


Wycieczka do Zagrody Żubrów
Dnia 12 czerwca grupa starszaków wzięła udział w wyciecze do Zagrody Żubrów w Pszczynie. Już od rana dzieci podekscytowane dyskutowały na temat tego co je może tego dnia spotkać. Po przypomnieniu zasad bezpieczeństwa obowiązujących na wycieczce i zjedzeniu śniadania wyruszyliśmy w podróż. W autobusie dopisywały wszystkim dobre humory, ale czym bliżej celu pojawiało się coraz więcej pytań takich jak: „A długo jeszcze?”. Pod Zagrodą przywitała nas duża sylweta żubra – niczym zapowiedź tego co czekało nas w zagrodzie.


Kiedy przespacerowaliśmy się przez park i doszliśmy na miejsce docelowe przywitała nas uśmiechnięta pani przewodnik, która już do końca wycieczki opowiadała ciekawostki z życia zwierząt.
A oprócz żubrów dzieci zobaczyły na żywo takie zwierzęta jak: jelenie, bażanty, daniele, muflony, pawie. Dowiedziały się wielu ciekawostek na temat ich życia – była to wspaniała lekcja przyrody. Ponadto w trakcie wycieczki przedszkolaki miały okazję zobaczyć film w 3D o historii żubrów na ziemiach pszczyńskich.
Po zwiedzeniu zagrody udaliśmy się na poczęstunek, dzieci bardzo czekały, aby móc otworzyć swoje małe plecaki i zjeść to co przygotowali rodzice, naprawdę była to dla nich wielka atrakcja, czuli się jak prawdziwi podróżnicy. Na koniec w nagrodę za tak dużą wytrwałość i siłę, której dzieciakom pomimo upalnej pogody nie brakowało udaliśmy się na lody. Z wycieczki wszyscy wrócili z wyśmienitymi humorami, a na pamiątkę każde dziecko dostało książeczkę z zadaniami pt. „Tropem żubra”

/tekst: p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia część 1>>>            Zdjęcia część 2>>>


Pies Largo w przedszkolu
W poniedziałek 15 czerwca wszystkie grupy przedszkolne odwiedził niespotykany dotąd gość – pies Largo ze swoim właścicielem. Goście Ci dotarli do nas z Czechowic Dziedzic. W naszym przedszkolu odbyły się warsztaty z ich udziałem pt. „Bezpieczny pies-bezpieczne dziecko”. Dzieci bardzo oczekiwały czworonożnego przyjaciela, nawet te które wcześniej mówiły, że bardzo boją się psów brały aktywny udział w zabawie. Jak się okazało pies jest wspaniałym motywatorem do podejmowania wszelkiej aktywności przez dzieci. Chętnie byśmy go na stałe przygarnęli:)


Teraz dzieci wiedzą już:
jak bezpiecznie podejść do psa,
w których sytuacjach nie należy podchodzić do psa
jak zachować się w sytuacji, gdy pies nas zaatakuje
najważniejsze sygnały jakie daje człowiekowi pies: strach, agresja, chęć zabawy
o czym należy pamiętać idąc na spacer z psem
jak bezpiecznie bawić się z psem
jak prawidłowo nakarmić psa
kiedy i jak nagradzać psa
jaką role odgrywa pies w społeczeństwie (ratownik, policjant, strażak, terapeuta, przyjaciel)
ZDJĘCIA
Dziękujemy Kochanej Radzie Rodziców za sfinansowanie warsztatów dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola.

/tekst: p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Dzień Mamy w grupie 3 latków
Uroczystość Dnia Mamy to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń, wierszy i piosenek prezentowanych przez swoje pociechy.
Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność ozdabiały dla swojej kochanej mamy muffinkę kokardkami, motylkami i papierowymi serduszkami. Ten dzień był nieco inny niż zwykle gdyż nasze mamy też musiały wykazać się nie małymi umiejętnościami.

 Z różnych elementów znajdujących się w kopercie mamy miały za zadanie zrobić laleczkę dla swojego dziecka. Najtrudniejsze w tym zadaniu okazało się nie wykonanie lecz uważne słuchanie poleceń nauczyciela aby zrobić tę lalkę. I tak nasze mamy przekonały się, że ich pociechy w przedszkolu na zajęciach też ciężko pracują ale jest to praca, która sprawia nam wszystkim mnóstwo radości i satysfakcji. Ta mała laleczka była prezentem od mam dla swojego przedszkolaka z okazji „Dnia Dziecka”. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy Pani Damek za udostępnienie zdjęć.

/tekst p. Magdalena Nycz, p. Elżbieta Małysz/

Zdjęcia>>>


Nasz pierwszy sok – 3 latki
Dzieci doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok jabłkowo- marchewkowy. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie dzieci kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek i marchwi.

Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

/tekst p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


„Nasz wolny czas” – 3 latki
W tym dniu niestety tylko do południa zawitało do nas słoneczko ale zdążyliśmy pobawić się na przedszkolnym placu zabaw. Po drzemce na leżakach dzieci pełne energii zaproponowały malowanie farbami „tego co chcą”. Praca w grupach była doskonałym pomysłem na świetną zabawę, w której każde dziecko miało malować tak aby nie zniszczyć pracy kolegi.

Dzieci były tak zaangażowane malowaniem, że przychodzące mamy musiały poczekać aż ich maluch skończy swoje „dzieło”.

/tekst p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Biedroneczki – 3 latki
Każdy maluszek w tym dniu solidnie pracował nad swoją „Biedroneczką”. Przedszkolaki wiedzą już gdzie zamieszkuje i czym się żywi ten owad. W tym dniu na spacerku na łąkę każdy maluch szukał jej z niecierpliwością i większości udało się znaleźć. Praca orgiami nad biedronką była dla dzieci sporym wyzwaniem ale dzielnie składaliśmy, układaliśmy i przyklejaliśmy gotowe kółeczka.

 Zapraszamy do galerii!

/tekst p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Spotkanie z pszczelarzem
We wtorek 2 czerwca na zajęciach w grupie średniaków i starszaków gościliśmy pszczelarzy - Państwa Jordanek.
Nasi goście przynieśli ze sobą żywe pszczoły w specjalnej szklanej ramce. Była tam również pszczela królowa. Największą atrakcją był bezpośredni kontakt z trutniami, którym przypadliśmy do gustu, ponieważ szybko biegały po naszych dłoniach i łaskotały nas. Wiemy już, że trutnie nie żądlą, bo nie mają żądła.
Pan pszczelarz zapoznał dzieci z procesem powstawania miodu, jak również wspomniał o rolach poszczególnych pszczół w roju (królowa matka, truteń, robotnice). Dzieci oglądały wyroby z wosku oraz narzędzia potrzebne do pracy w ulach. Mogliśmy także zdegustować pysznego, tegorocznego miodku. Był wyśmienity. Wszystkim dzieciom bardzo smakował i dowiedziały się, że ma właściwości lecznicze zwłaszcza w leczeniu przeziębień. Na koniec każdy otrzymał słoik wyśmienitego miodku.

 
To był naprawdę udany dzień:)
Bardzo dziękujemy Państwu Jordanek za poświęcony czas i za ciekawą lekcję przyrody jak i oczywiście za pyszne niespodzianki:)

/tekst p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Dzień Dziecka w grupie starszaków i średniaków
1 czerwca jest dniem wyczekiwanym przez wszystkie dzieci na całym świecie. W naszym przedszkolu także wszyscy czekali na niego z utęsknieniem. Przedszkolaki od samego rana miały niespodzianki. Najpierw zostali zaproszeni przez szkolną społeczność na przedstawienie nt. emocji. Wykazali w trakcie niego duże zainteresowanie, a na koniec podziękowali uczniom gromkimi brawami.
Kolejno na zajęciach starszaki rozmawiały na temat praw dziecka oraz wzięli udział w zabawie „Który obrazek mam na myśli”, w trakcie której tworzyli zagadki słowne i ćwiczyli opis ilustracji. Następnie musieli pociąć obrazki, które otrzymali i ułożyć z nich ilustracje przedstawiające twarz dzieci.
Tego dnia nasze półki w sali zostały wzbogacone o nowe maskotki podarowane nam przez Wojciecha Pieczkę i jego mamę oraz grę „Afryka”, którą otrzymali od swojej Pani.


Następną część dnia zarówno starszaki jak i średniaki spędzili na szkolnym boisku. Towarzyszyły im zabawy z chustą animacyjną, tory przeszkód, wyścigi rzędów, zabawy kołowe oraz inne zabawy ruchowe z wykorzystaniem piłki, obręczy itp. Na zakończenie, wszyscy bardzo zmęczeni usiedli na kocach, wypili soki i poczęstowali się batonikiem ufundowanym przez Radę Rodziców – za co serdecznie dziękujemy.


Tego dnia żadne dziecko nie wyszło z sali z pustymi rękoma. Oprócz czekoladek i lizaków dzieci otrzymały medale – 60 minutowe, darmowe wejście na salę zabaw w Bielsku-Białej, które pozyskała dla wszystkich przedszkolaków pani Marzena Morończyk –DZIĘKUJEMY!
Zdjęcia możemy oglądać dzięki uprzejmości kochanych MAM.

/tekst: p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Dzień Matki w grupie starszaków i średniaków
28 maja w grupie starszaków i 29 maja w grupie średniaków odbyły się przedstawienia z okazji Dnia Matki z udziałem przedszkolaków. Już od dłuższego czasu w grupach przedszkolnych trwały próby i przygotowania do tego święta. Przedszkolaki powtarzały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. Wszystko po to, aby zaprezentować się przed najbliższą osobą ich sercu – mamie. Czekały na nie pięknie udekorowane sale i uśmiechnięte buzie ich pociech. Przedszkolaki w trakcie swoich występów były bardzo zmobilizowane i starały się, aby wypaść jak najlepiej (panie są z nich bardzo dumne!). Na zakończenie każdy podszedł do swojej mamy, złożył życzenia, dał buziaka oraz wręczył samodzielnie wykonany prezent. Ten dzień na długo zapiszę się w pamięci mam, pań oraz każdego dziecka, był on pełen radości i wzruszeń.


Składamy serdeczne podziękowania Pani Korczyk oraz Pani Grabowskiej za pyszne ciasto oraz słodkie ptysie dla dzieci.

/tekst: p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia część 1>>>        Zdjęcia część 2>>>


„Czerwony Kapturek w przedszkolu”
15 maja dzieci z naszego przedszkola miały okazję wziąć udział w przedstawieniu teatralnym pt. „Czerwony Kapturek” wystawianym przez Studio Małych Form Teatralnych „Art-Re” z Krakowa. Dzieci na początku zostały zaznajomione z rekwizytami i ubiorem postaci, aby przekonać nawet tych najmłodszych, że nie ma co się bać wilka, gdyż w jego rolę wciela się aktor. W humorystyczny sposób aktorzy przełamali barierę strachu i rozpoczęli przedstawienie. Spektakl był specyficzny, gdyż mali widzowie nie oddawali się biernemu oglądaniu, ale przez wspólną zabawę i interakcję przemierzali świat znanej bajki wraz z aktorami.

Na koniec wszyscy wspólnie wesoło podskakiwali i tańczyli w rytm muzyki.
Dla dzieci była to niezwykła podróż do krainy bajki, która wywołała wiele uśmiechów i okrzyków radości.

Zdjęcia>>>

/tekst: p. Karolina Zyzańska/


Już 120 uzbieranych kejów i zbieramy dalej:)
Jakiś czas temu w naszej szkole pojawiły się ogłoszenia, że grupa starszaków zbiera puste opakowania po kleju firmy AMOS. Dzięki zaangażowaniu całego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego udało się nam uzbierać 120 pustych opakowań po kleju. Karton z nimi został wysłany, a my czekamy na darmowe, obiecane kleje. Jednak zbiórki nie kończymy, do końca czerwca zbieramy dalej, a nóż uda się nam uzbierać kolejne 120 pustych opakowań?

Jak widać zbiórka klejów to doskonała sposobność do utrwalenia przeliczania i dodawania posługując się materiałem konkretnym:)

/tekst: p. Karolina Zyzańska/


Każde mądre dziecko wie... śmieci segreguje się

" Każde mądre dziecko wie... śmieci segreguje się"- to było hasło przewodnie naszych
3- latków.
W zeszłym tygodniu dzieci z grupy maluszków poznawały czym jest ekologia, jak dbać o środowisko i jak prawidłowo segregować śmieci. Nasze przedszkolaki wiedzą już , co zagraża Ziemi i jakimi sposobami możemy dbać o naszą Planetę.
W czwartek rano nasze maluszki na podwórku przedszkolnym zastały duży bałagan, „ktoś” porozrzucał śmieci i prawdopodobnie nie zdążył posprzątać, dlatego szybko przebraliśmy się i wspólnymi siłami posprzątaliśmy segregując do odpowiednich worków. Pani wcześniej jeszcze raz przypomniała nam jakie śmieci do jakiego koloru wkładamy i poszło nam bardzo dobrze! Aby nie zapomnieć o tych kolorach ”co do czego” pracowaliśmy w grupach malując farbami różne kubły.

A na koniec obiecaliśmy, że w naszych domach również będziemy pomagać naszym rodzicom i będziemy strażnikami segregacji:)

/tekst: p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


    Biedroneczki
Wielokrotnie podczas spacerów nasze przedszkolaki obserwowały biedronki, często przeliczaliśmy „ile ma tych kropeczek czyli lat” a zdarzało się też, że w trakcie przeliczania nam „uciekały”. Tym razem każdy średniak miał za zadanie sam zrobić swoją wymarzoną biedronkę. Już od samego rana pracowicie wycinaliśmy, skręcaliśmy i malowaliśmy różne elementy do naszego dzieła.

Praca kosztowała dzieci sporo pracy lecz przyniosła również mnóstwo satysfakcji, zapraszamy do galerii!

/tekst: p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Dzień Książki w grupie maluszków


Witam cię kartek szelestem,
Tytułem na pierwszej stronie,
witam!
Bo po to przecież jestem,
Żebyś mnie ujął w dłonie
I czytał!


To jak bardzo ważne jest czytanie książek już najmłodszym dzieciom wiedzą napewno wszyscy. Przypomina o tym kampania “Cała Polska Czyta Dzieciom”, która to na szeroką skalę propagowała czytanie w przedszkolach, szkołach, bibliotekach itp. przez znane osoby, a także w domach przez rodziców. W naszym przedszkolu również czytamy dzieciom a w czwartek 23 kwietnia każdy maluch wchodził do sali ze swoją ulubioną książeczką. Dziecko mogło się pochwalić swoją bajeczką i pokazać ją swoim kolegom. Na zajęciach maluszki dowiedziały się jak dbać i gdzie możemy kupić a gdzie wypożyczyć książkę. Dzieci układały bajkowe historyjki obrazkowe oraz tańczyły przy muzyce ze znanych i lubianych bajeczek. Przypomniały sobie poprzez zagadki najsławniejsze historie o “Czerwonym kapturku”, “Królewnie Śnieżce i Krasnoludkach”, “Jasiu i Małgosi”, “Calineczce” oraz “Pinokiu”. Pod koniec zajęć dzieci odgadywały „Kogo to ulubiona książka” i każdy maluch otrzymał medal „Przyjaciela książki”.


Drodzy Rodzice! Pamiętajmy, że książki to prawdziwy skarb… czytajmy je swoim dzieciom…

/tekst: p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Nasze bociany
Gdy już do nas na całego wkroczyła upragniona wiosna a z nią śpiewające ptaki, naszych maluszków bardzo zainteresował bocian, którego spotkaliśmy podczas spaceru. Nie obylo się bez pytań „ A dlaczego on ma takie długie nogi i dziób?” „Czemu jest taki wielki?” „A co on zjada?”. Już niedługo cały dzień poświęciliśmy naszemu „wielkiemu” koledze. Na zajęciach dzieci odgadywały „menu” bociana, korzystając z plakatu i naśladowały zwierzątka zgodnie z otrzymanym emblematem. Nasze maluszki już wiedzą co zjada i kiedy do nas przylatuje ich kolega – bocian.

Pod koniec zabraliśmy się do pracy plastycznej, która była dla nas sporym wyzwaniem, za pomocą waty i gotowych pomocy wyciętych z papieru kolorowego utworzyliśmy całą gromadę bocianów – zapraszamy do galerii!

/tekst: p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Dzień Czekolady
W kalendarzu świąt nietypowych 12 kwietnia (niedziela) widnieje Dzień Czekolady. Dlatego też starszaki świętowały ten dzień już w piątek 10 kwietnia. Dzieci wysłuchały wiersz pt. „Uśmiech w kostkach”, dzięki któremu dowiedziały się, że czekolada spożywana w odpowiedniej ilości może dodać im siłę i poprawić humor. Poznały również proces jej powstania, oglądały zdjęcia kakaowca i jego owoców. Następnie porównywaliśmy kolor czekolady gorzkiej i mlecznej oraz przeliczaliśmy kostki w tabliczkach. Dzieci wzięły też udział w zabawie matematycznej, podzielone na grupy 5 osobowe wymyślały w jaki sposób podzielić czekoladę sprawiedliwie, czyli jaki sami powiedzieli - po równo. Tego dnia nie mogło zabraknąć tańca „Czekolada” – tak bardzo lubianego przez dzieci. Sówki wykonały również zadanie w kartach pracy – przeliczanie czekoladowych babeczek i umieszczenie obok każdego szeregu odpowiedniej cyfry. Następnie zajęliśmy się degustacją tego smakołyku, ale pamiętaliśmy, aby spożywać go w rozsądnych ilościach, dla zachowania równowagi nie zabrakło również owoców – bananów, mandarynek i jabłek.
Tego dnia pogoda pozwoliła nam na spożytkowanie energii na świeżym powietrzu, dzieci wzięły udział w torze przeszkód co dało im wiele radości i satysfakcji. Kolejno udaliśmy się na plac zabaw:)

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Dziękujemy
Przedszkolaki z grupy starszaków i średniaków cały zeszły tydzień oczekiwały na przesyłkę, aż w piątek do przedszkolnych drzwi zapukał kurier. Nasza placówka od tego dnia może pochwalić się nowymi zabawkami, które dzieci otrzymały dzięki hojności i ogromnym sercom babć i dziadków. Starszaki i Średniaki w trakcie zabaw mogą teraz zamienić się w opiekunów „Parku Dinozaurów”, w małych Majsterkowiczów – przy budowie różnych pojazdów, kierowców i policjantów, którzy dbają o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także w specjalistów od rozpoznawania liter. Wśród zabawek można odnaleźć również zestaw drewnianych klocków o różnych kolorach i kształtach, z których to co dzień powstają nowe i ciekawsze budowle. Nowe zabawki są teraz w centrum uwagi każdego z naszych przedszkolaków.
Wszystkie dzieci oraz wychowawczynie – Karolina Zyzańska, Karolina Pniok, Renata Matusik, dziękują za tak znakomity prezent!

Zdjęcia>>>


„Szczotka, pasta….”

W zeszłym tygodniu w przedszkolu w grupie 3-latków tygodniowym tematem zajęć było „ZDROWIE”. Maluszki pozytywnie zaskakiwały swoją wiedzą i doświadczeniami nauczyciela, chwaląc się jak codziennie myją zęby i jedzą owoce i warzywa, co świadczy o dobrym przygotowaniu przez swoich rodziców. Przedszkolaki porównywały pasty do zębów, dotykając, wąchając i rozprowadzając na kartce w miejscu do tego przeznaczonym. Pod koniec zajęć poznaliśmy piosenkę o czystości, zachęcam rodziców do wspólnego śpiewania ze swoją pociechą, (tekst poniżej).

 

"Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda"

Piosenki można posłuchac tutaj>>> 

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda. 
Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty,

Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć.

Szczotko, szczotko, hej szczoteczko, ooo
Zatańcz ze mną, tak w kółeczko, ooo
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo 
Po jedzeniu, kręć się żwawo, ooo 
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo 
Po jedzeniu kręć się za żwawo, ooo. 
Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


„Pisanki wielkanocne XXL„
Podczas, gdy u nas panowała już świąteczna atmosfera a każdy z nas nie mógł doczekać się obrzędów Wielkanocnych maluszki nie mogły narzekać na nudę. Po przypomnieniu o tym, jak należy się zachowywać w czasie Świąt i w jaki sposób możemy pomagać naszym rodzicom w domowych obowiązkach wspólnie zabraliśmy się do pracy.

Zadaniem naszych 3-latków było ozdabianie papierowych jaj dwoma sposobami: malowanie kółeczek pędzlem i zrobienie paska palcem a to wszystko za pomocą kolorowych farb firmy „bambino”. Prace wielkanocne były dla naszych maluchów czystą przyjemnością a pod koniec zajęć każdy przedszkolak przyznał, że prace świąteczne wcale nie są takie ciężkie gdy wszyscy wspólnie sobie pomagamy.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Podziękowania dla wspaniałych dziadków
Nie tak dawno w naszym przedszkolu na ul. Janowickiej w gr. 3- latków od rana czekały na dzieci same niespodzianki. Już po wejściu do sali maluchy z wielką ciekawością zaczęły rozpakowywać pudełka, w których znajdowały się nowoczesne, rozwijające wyobraźnię klocki LEGO FARMA. Klocki zostały zakupione dzięki hojności naszych dziadków, którym bardzo dziękujemy za prezent, który sprawił mnóstwo uśmiechu na twarzy każdego dziecka.

Baaaardzo, baaardzo dziękujemy Kochani Dziadkowie !!!
Wychowawczynie: p. Elżbieta Małysz, p. Magdalena Nycz

Zdjęcia>>>


Radosnych Świąt!
Świąteczna atmosfera w grupach przedszkolnych utrzymuje się już od dłuższego czasu. W naszym kąciku zagościły kurczątka, zajączki i kolorowe pisanki. Opowiadaliśmy już o tym w jaki sposób dzieci mogą pomóc mamie i tacie w świątecznych przygotowaniach, układaliśmy historyjki obrazkowe, malowaliśmy farbami kosze i ozdabialiśmy jaja – styropianowe i te z papieru. Przedszkolaki przygotowały też świąteczny podarunek dla swoich rodziców– papierowy koszyk z barankiem i samodzielnie zdobionym jajkiem, w koszyku tym można było znaleźć również słodką niespodziankę dla dzieci.


Czas przygotowań do świąt był pracowity również dla naszych przedszkolaków:)

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Pierwszy Dzień Wiosny i Zaćmienie Słońca
20 marca był dla dzieci dniem wyjątkowym. Tego dnia nie tylko nastąpiła zmiana pory roku, o której już tak dużo mówiliśmy na zajęciach, ale także zaćmienie słońca.
Dzięki uprzejmości mamy Wojtusia Pieczki, która podarowała nam specjalne szkiełka, dzieci miały możliwość oglądać zaćmienie słońca. Była to dla nich tajemnicza i radosna chwila, którą myślę, że zapamiętają na długo. W trakcie pojawiało się wiele pytań o przyczyny tego zjawiska.


Przywitanie wiosny Sówki rozpoczęły od podsumowania wiadomości, które na jej temat zdobyły. Rozwiązywały zagadki słowne i obrazkowe. Wykonały również pracę plastyczną – „Panią Wiosnę”. Tym razem głównym założeniem i celem pracy była twórcza aktywność dzieci. Każde z nich miało do dyspozycji różne materiały: papier kolorowy, kawałki bibuły, gotowe kwiatuszki, ścinki materiałów itp. Zadaniem przedszkolaków było ozdobienie sukni Pani Wiosny według własnego pomysłu, dzięki czemu powstały niesamowite projekty – każdy inny, wyjątkowy.
Następnie, chętne dzieci ozdabiały kolorowymi bibułami i kwiatami gałązki drzew tworząc kolorowe gaiki, które zabraliśmy ze sobą na wiosenny przemarsz. Razem ze średniakami niosąc gaiki w ręku udaliśmy się ulicą Korczaka do pobliskiego zagajnika, przypominając wszystkim przechodniom o pierwszym dniu astronomicznej wiosny.

W zagajniku szukaliśmy jej zwiastunów i uroczyście ją przywitaliśmy – starszaki recytowały wiersz, natomiast średniaki zaśpiewały wiosenną piosenkę.
Wiosna nie tylko zagościła w kalendarzu i za oknem, ale również w przedszkolnej sali. Nasz zielony ogródek codziennie pielęgnowany przez dzieci, pięknie się rozwija, powstał także nasz „Wiosenny kącik przyrody”, który dzięki rodzicom i dzieciom jest coraz bogatszy.

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>

Poniżej udostępniamy wiersz recytowany przez starszaków pierwszego dnia wiosny:
"Wiosna" - Świąder H.
Wiosna przyszła o świcie,
żeby zbudzić nas z rana,
jeszcze zimna, milcząca,
jeszcze trochę zaspana.

Przyprowadziła bociana,
stanął w oziminie.
- Czy zjem coś na śniadanie?
Czy ten śnieg wreszcie zginie?

Powiało chłodem nad łąką,
sypnęło śniegiem i deszczem,
a bocian stoi i pyta:
- Czy to już wiosna,
czy zima jeszcze?


My mali ogrodnicy
W naszym przedszkolu czekając na wiosnę nie nudzimy się ani troszkę. Po poznaniu potrzeb naszych roślinek dzieci miały ważne zadanie – przyporządkowanie. Co z czego powstaje? Maluszki doskonale poradziły sobie z tym wyzwaniem, więc zabraliśmy się do siania naszych nasionek- szczypiorku i rzeżuchy. Dzieci porównywały kolor i wielkość nasion, które okazały się całkiem różne. Każdy maluszek miał okazję dotknąć i podlać nasz nowy wytwór ogrodniczy.

Nowe doświadczenie sprawiło nam dużo radości a nasze maluszki były bardzo pomocne i angażowały się nawet w sprzątanie po pracy, więc jestem pewna, że w nadchodzącym okresie wiosennym nasze maluchy chętnie będą pomagać swoim rodzicom w pracach ogrodowych!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Dzień Kobiet w grupie średniaków
O tym ważnym dniu dla dziewczynek , chłopcy z grupy średniaków nie zapomnieli. Po przyjściu do przedszkola odbyła się „męska” narada wraz z nauczycielem i postanowiliśmy zrobić niespodziankę dla naszych wspaniałych koleżanek.

Każdy chłopiec uważał, żeby przez przypadek „nie puścić pary z ust”. Gdy nasze dziewczynki układały puzzle i rysowały ich koledzy pracowicie robili laurki, które po wręczeniu bardzo spodobały się koleżankom!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Zabawy „ciastoliną”
W zeszłym tygodniu, gdy pogoda nie służyła wyjściu na spacerek zabraliśmy się do pracy naszą ulubioną „ciastoliną”. Ta kolorowa pianka, to innowacyjna metoda, która pobudza zmysł dotyku, rozwija wyobraźnię i kreatywność. Dzieci lepiły, formowały i wałkowały tworząc różne kształty, zwierzątka wg własnej fantazji.

Pianka była łatwa do modelowania i nie kleiła się do rąk naszych maluszków, a zabawa sprawiła dzieciom mnóstwo radości.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Grupa starszaków zbiera puste opakowania po kleju firmy „Amos”. W związku z trwającą akcją promocyjną jeżeli uda nam się uzbierać 120 pustych opakowań po kleju, otrzymamy 30 nowych tubek. Bardzo prosimy o wsparcie. Kleje należy wrzucać do oznakowanego pudełka, które znajduje się naprzeciwko drzwi do sali starszaków.
Z góry dziękujemy:)

/p. Karolina Zyzańska/


„Zielony ogródek”
Czekając na wiosnę starszaki przypomniały sobie nazwy wczesnowiosennych kwiatów. Samodzielnie wykonały przebiśniegi korzystając z techniki origami płaskiego oraz kuleczek bibuły. W ostatnich dniach przyszedł czas na poznanie budowy rośliny. Dzieci wyodrębniły : korzeń, cebulkę, łodygę, liście i kwiaty. Zastanawiały się również jakie pełnią one funkcje.
Po zabawach ruchowych i wykonaniu zadań w kartach pracy (rysowanie oburącz i zaznaczenie, która cześć rośliny znajduje się pod ziemią) przyszedł moment, na który wszyscy bardzo czekali. Dzięki uprzejmości rodziców Mai Rezik nasza grupa otrzymała ziemię, doniczki i nasiona. Sówki przy pomocy pani oraz zaproszonych przedszkolaków z grupy średniaków posiały kwiaty oraz przyprawy, szczypiorek i rzodkiewkę.

Założenie tej hodowli umożliwi dzieciom codzienną obserwację i nauczy dbania o własny zielony kącik.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy rodzicom Mai Rezik i z niecierpliwością oczekujemy pierwszych zielonych pędów:)

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Ahoj Piraci!
Nowy tydzień starszaki rozpoczęły od zabaw w piratów. W poniedziałek otrzymały tajemniczą butelkę z ukrytym w środku listem. Zabawę rozpoczęliśmy od podawania sobie tego „pirackiego skarbu”, zadaniem dzieci było stworzenie historii, w jaki sposób ona do nas dotarła i co może znajdować się w jej środku. Starszaki wykazały się ogromną wyobraźnią i z wielką ciekawością czekały na otwarcie butelki - tutaj też musiały wykazać się pomysłowością w jaki sposób wyciągnąć kartkę, aby jej nie uszkodzić. Kiedy to się udało, okazało się, że w środku znajdował się list od pirata Blaka, w którym odnaleźć można było wskazówki, dzięki którym dzieci miały trafić do jego opuszczonego statku.

 Starszaki musiały odnaleźć pirackie flagi, na których znajdywały się zadania takie jak: zaśpiewanie ostatnio poznanej piosenki, nazwanie liter itp. Następnie wysłuchały wiersz „Dziewięć statków”, odpowiedziały na pytania i przeliczały statki znajdujące się na tablicy. Wykonywały działania dodawania i odejmowania posługując się materiałem konkretnym - statkami. Na koniec wzięły udział w zabawie ruchowej „Na statku”. Oj, to był szalony dzień!

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Wizyta 3-latków w bibliotece
We wtorek 17.02.2015r maluszki zostały zaproszone przez Panie do Publicznej Biblioteki znajdującej się nie daleko przedszkola. Dzieci z ciekawością słuchały Pani, która czytała bajkę odpowiednią do wieku naszych maluchów. Jednak największą atrakcją dla maluchów okazało obejrzenie bajki „Pingu” na dużym ekranie wyświetlanym przez projektor. Bohaterami bajki były pingwiny , które pomagały sobie nawzajem w pracy , którą był salon fryzjerski. Dzieci były tak zafascynowane bajką, że Pani bibliotekarka zaproponowała następny odcinek z tej serii.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie, mile spędzony czas i atmosferę, dzięki której nasze maluchy czuły się jak w kinie!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Witaminy, witaminki – dbamy o swoje zdrowie
W tym tygodniu w przedszkolu średniaki rozmawiać będą jak ważne jest zdrowie w naszym życiu. Na poniedziałkowych zajęciach dzieci pięknie wypowiadały się na tematy zdrowotne, wykazały się duża wiedzą na temat zdrowego odżywiania jak również dbania o swój wygląd. Manipulując magnesami średniaki poprawnie oddzielały owoce od warzyw oraz nazywały je co sprawiało im mnóstwo radości. Nie obyło się bez wspomnień przez dzieci tych słonecznych dni, podczas których dzieci zajadały się smakowitymi owocami w postaci sałatek owocowych.

Średniaki wiedzą już, że nie tylko zdrowe odżywianie jest bardzo dla nas ważne ale również ruch, który poprawia nam również nastrój. Na zakończenie zajęć dzieci zostały podzieleni na grupy, które otrzymały szablon wybranego owocu lub warzywa do dekorowania. Ozdabianie okazało się, że wcale nie jest takie łatwe lecz wymagało dużo czasu i solidnej pracy. Wspólnymi siłami każdej grupie udało się zakończyć prace, a my zapraszamy do obejrzenia!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Dzień Dinozura
26 lutego w kalendarzu świąt nietypowych możemy odnaleźć „Dzień Dinozaura”. Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają dinozaury i chłopcy i dziewczyny z dużą radością zareagowali na wiadomość o tym święcie. Dinozaury są dla dzieci tajemnicze, mają niesamowite kształty i rozmiary, wywołują ich ciekawość i zainteresowanie. Straszaki dowiedziały się co oznacza nazwa „dinozaus”. Rozmawialiśmy również na temat ich wyglądu, sposobu poruszania się i żywienia. Dzieci stworzyły 3 zbiory – dinozaury, które latały, poruszały się na dwóch i czterech nogach. Następnie przeliczyły wszystkie elementy w zbiorze i umieściły nad nimi kartoniki z odpowiednią cyfrą. Dzieliliśmy te trudne nazwy na sylaby, wyodrębnialiśmy pierwsze i ostatnie głoski, a także odszukiwaliśmy w nich poznane już litery. Mówiliśmy również o pracy archeologa, ponieważ w tym tygodniu poznajemy ciekawe zawody. Wśród przedszkolaków znalazło się nawet parę ochotników, aby w przyszłości obrać taki zawód :)


Aktywności dzieci w tym dniu nie było końca. Przedszkolaki samodzielnie wykonały dinozaura, malując go przy pomocy patyczków higienicznych i własnych palców oraz dłoni. Pracowały w dużym skupieniu, ćwicząc motorykę małą. Wzięły również udział w zabawie ruchowej połączonej z elementami matematycznymi „Podróż śladami dinozaurów”. Na początku zadaniem dzieci było posegregowanie śladów oznaczonych cyframi rosnąco. Kolejno starszaki wcielały się w dinozaury i szły po ich śladach. Zadanie to stanowiło świetną zabawę, która wywołała niemało śmiechu, a przy okazji utrwaliliśmy zapis graficzny cyfr.
Największą jednak atrakcją okazały się, jak je dzieci nazwały „Dinozaury Giganty”. Wycięte przez panią z dużego kartonu dinozaury, dzieci w dwóch grupach malowały, a następnie ochotnicy ozdabiali je bibułą. Praca dała przedszkolakom dużo satysfakcji i zmotywowała do poszukiwania kolejnych informacji o tych tajemniczych gadach.

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


 

BABCIE I DZIADKOWIE NA BALU W GRUPIE 3–LATKÓW
Dzień 10 luty był dniem bardzo ważnym zarówno dla przedszkolaków z grupy 3-latków jak również dla ich Babć oraz Dziadków. Maluszki tego dnia na godz.10.00 nie tylko zaprosiły swoich dziadków aby podziękować im za ich wspaniałe serca oraz pomoc lecz także chciały zaprosić do wspólnej zabawy na bal karnawałowy. Dzień ten był od dawna wyczekiwany przez wszystkich przedszkolaków, już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w sali przedszkolnej można było spotkać królewny, księżniczki, kowbojów, piratów, policjantów, wojowników itp. Znakomity nastrój dopisywał zarówno gościom jak i naszym małym aktorom.

 Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem gości przez Panią Dyrektor a następnie założeniem przez gości karnawałowych masek. Po przywitaniu na salę muzycznym krokiem „w pociągu” weszły nasze maluszki za prowadzącą p. Elżbietą Małysz. Do zabawy wkroczyli wszyscy dziadkowie tańcząc wspólnie walczyka oraz inne tańce ludowe, które wywołały mnóstwo radości oraz uśmiechu. Nasze maluszki pomimo wielu prób były bardzo zestresowane, gdyż była to dla nich pierwsza impreza przedszkolna , pomimo tego dzieci spisały się na medal – pięknie z odwagą mówiły wierszyki i prezentowały swoje umiejętności taneczne. Taniec w rytmach „Zorby” zakończył program dla Kochanych Babć i Dziadków a następnie każdy wnuk wręczył upominek- piernikowe serduszko dekorowane przez dziecko. Wychowawczynie wraz z Panią Dyrektor zaprosiły gości na poczęstunek a nasze 3- latki nadal kontynuowały bal prezentując się w okazałych strojach.
 

Serdecznie dziękujemy wszystkim dziadkom za przybycie, wspólną zabawę oraz uśmiech.
Dzień ten z pewnością na długo zapadnie w pamięci naszych podopiecznych. A o tym jak wspaniała to była zabawa, mówią uśmiechnięte twarze dzieci.
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia tego dnia poprzez upieczenie ciast.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Światowy Dzień Kota
17 lutego starszaki obchodziły nietypowe święto

 „Światowy Dzień Kota”.

Wszystkie dzieciaki upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, malowaliśmy na swoich twarzach piękne czarne noski, wąsy.
Z tej okazji przedszkolaki uczestniczyły w "kocich zabawach", same też zamieniły się tego dnia w kociaki, tańczyły przy muzyce, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka i dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na ich temat. Przedszkolaki stworzyły przepiękne prace plastyczne.
Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i długo będą miały go w pamięci.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>                       


„Franio niejadek”
9 lutego – w drugim tygodniu ferii, dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w przedstawieniu organizowanym przez Publiczną Bibliotekę w Janowicach. W ten bardzo zimowy dzień, ciepło ubrani, opatuleni w szale i z czapkami na głowach, wyruszyliśmy do biblioteki. Przedstawienie okazało się niezwykle pouczające, ale i zabawne. Główny bohater nie dbając o higienę i dobrą dietę doigrał się: spotkał się twarzą w twarz z ogromną bakterią. Na szczęście szybko zrozumiał swoje dotychczasowe błędy i próbował pomóc Misiowi, który również wpadł w tarapaty przez swoje łakomstwo. Dzieci żywo reagowały, a po przyjściu do przedszkola jeszcze długo rozmawialiśmy na temat przedstawienia. Dziękujemy paniom bibliotekarką za zaproszenie i urozmaicenie ferii!

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia grzecznościowo na stronie>>>


„Babciu, Dziadku kocham Was...”
Dzień Babci i Dziadka to coroczne ważne wydarzenie w życiu przedszkola. Każdy wnuczek i wnuczka chcą w dniu tego świata podziękować swoim Dziadkom i Babciom za serce, uśmiech i dobre słowo, na które zawsze mogą z ich strony liczyć. W tym roku dzieci wystąpiły na dużej scenie na sali gimnastycznej. Grupa młodsza przygotowana przez p. Renatę Matusik przedstawiła piosenki wraz z własnym akompaniamentem oraz wiersze, którymi powitały i pożegnały wszystkich gości. Grupa starszaków przygotowana przez p. Karolinę Zyzańską i p. Karolinę Pniok, zaprezentowała przedstawienie, opowiadające o dobrym sercu babci i pomocnej ręce dziadka, która nie skrzywdziłaby nawet groźnie wyglądającego wilka. Dzieci wcieliły się w role wnucząt, a także w Babcię, Dziadka i leśne zwierzątka takie jak: wilk, zajączek, wiewiórka.

 
Jesteśmy bardzo dumni ze wszystkich dzieci, tym bardziej, że w ostatnim tygodniu przed występami, kiedy odbywały się próby na dużej scenie, sporo z nich chorowało, zaś w dniu samego występu także zabrakło kilkoro aktorów. Na szczęście obecne na występie dzieci podjęły się trudnego wyzwania i zastąpiły tych nieobecnych, wykazując się bardzo dobrą pamięcią – ponieważ potrafiły wcielić się w role swoich kolegów.
Na zakończenie występów, każde z wnucząt pomaszerowało do swoich gości z
 prezentem i mocą najserdeczniejszych życzeń. Na twarzach babć i dziadków dało się dostrzec łzy wzruszenia, ale także dumę ze swoich wnucząt.
Bardzo dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za przybycie, oklaski i uśmiech na twarzy. A wszystkie panie dołączają się do życzeń dzieci, życząc Państwu stu lat w
 zdrowi u i radości.
Na zakończenie pragnę złożyć serdecznie podziękowania rodzicom, którzy okazali nam swoją pomoc w przygotowaniach i porządkowaniu sali po występach, tj.: Państwo Kowalczyk, P.Morończyk, P.Pycia, P.Maga, P.Stanclik, P.Pyka
oraz wszystkim mamom, które upiekły pyszne ciasta:
P.Lejkowska, P.Pycia, P.Morończyk, P.Maga, P.Dyrdoń, P.Pieczka
Bardzo dziękujemy!!!

/p. Karolina Zyzańska/

Dziękujemy dziadkowi Huberta za film z naszej uroczytości>>>

 

Zdjęcia cz.1>>>                Zdjęcia cz.2>>>


Bal karnawałowy
Dnia 16 stycznia w grupie starszaków i średniaków odbyła się zabawa karnawałowa. Wszystkie przedszkolaki oraz ich panie przyszły tego dnia przebrane w fantazyjne stroje. Wśród nas nie brakowało policjantów, którzy dbali o porządek. Księżniczek, które bronili dzielni rycerze, czy też piratów, którzy swoim okrzykiem Ahoj nawoływali siebie wzajemnie. Dało się słyszeć także charakterystyczne okrzyki Indian i śmiech czarownic. Nie zabrakło także rajdowca, smoka, wampira oraz postaci z bajek.


Zabawa rozpoczęła się od przywitania, dzieci usłyszały wierszyk zapraszający do zabawy, a następnie witały się wymienionymi częściami ciała. Kolejno niczym prawdziwe gwiazdy zaprezentowały się na czerwonym dywanie. Nie zabrakło tańców integracyjnych, układów tanecznych oraz zabaw ze śpiewem. Wybraliśmy się również w podróż pociągiem oraz pobawiliśmy się w zabawę ćwiczącą percepcję wzrokową „Czego tu brakuje?”. Był również czas na skosztowanie pysznych soczków oraz łakoci. Po dwu godzinnej zabawie zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się na obiad, który tego dnia wyjątkowo wszystkim smakował. Kolejna taka zabawa dopiero za rok!

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia cz.1 >>>        Zdjęcia cz.2>>>            Zdjęcia cz.3>>>


Wigilia w grupie maluszków
19 grudnia odbyła się Wigilia w najmłodszej grupie. Razem złożyliśmy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy, jedliśmy różne słodkości przygotowane przez rodziców, za co wszyscy serdecznie dziękujemy. Przez cały dzień towarzyszyła nam świąteczna atmosfera a pod choinka czekały świąteczne paczki.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Wigilia w grupie starszaków
Dzieci z grupy starszaków dzień 19 grudnia rozpoczęły od wspólnego kolędowania razem ze społecznością szkolną. Starszaki zaprezentowały kolędę „Przybieżeli do Betlejem” oraz pastorałkę „Dawno temu przed wiekami..” przy własnym akompaniamencie.
Następnie w swojej sali porozmawialiśmy o tradycjach związanych z Wigilią i złożyliśmy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Dzięki rodzicom, w tym toku nasz wigilijny stół był zapełniony różnymi łakociami i domowymi wypiekami, za co dzieci serdecznie dziękują. Do końca tego dnia towarzyszyły nam kolędy i świąteczna atmosfera, a pod choinka czekały świąteczne paczki na wszystkie grzeczne przedszkolaki!

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Mikołajki w przedszkolu
6 grudnia jest dniem wyczekiwanym przez wszystkie dzieci. A przygotowania do spotkania z ważnym gościem trwają w przedszkolu już dużo wcześniej. Ubiegły tydzień w grupach przedszkolnych minął na rozmowach o Mikołaju, zaś wystrój sal stał się bardziej zimowy, aby przywitać Gościa w kojarzącej się z nim scenerii. Wszystkie grupy zaśpiewały piosenki i recytowały wiersze. Brodaty przyjaciel w zamian obdarował wszystkich pięknymi paczkami, a nam aż do końca dnia, uśmiech nie schodził z twarzy. Na przedszkolaków czekała także słodka niespodzianka ufundowana przez piekarnię „Tysia”, za co serdecznie dziękujemy!


Poniżej udostępniam wiersz i piosenkę zaprezentowane przez Sówki:
Piosenka:
Za oknami zimno,
za oknami mróz,
Przed balkonem stoi
Mikołaja wóz,
Kiedy przyjdzie tu,
kiedy przyjdzie tu,
Kiedy prezent mi przyniesie.
Ref:Człap, człap, człap, człap,
Idzie już, Święty Mikołaj
Jest tuż, tuż,
La,la, la, la, la la -
la, la, la, la, la, la,
Święty Mikołaj coś każdemu da.
Do każdego dziecka
chciałby nocą przyjść,
Więc kto umie pisać
niech napisze list,
Niech zapyta go,
kiedy przyjdzie tu,
Kiedy prezent mi przyniesie.

Wiersz:
Cały rok czekamy
patrzymy w okienko.
Oj, żeby Mikołaj
przyjechał tu prędko.
Byłem bardzo grzeczny
i słuchałem mamy.
Przywieź Mikołaju
worek z prezentami.
Pomagałam mamie,
nie psociłam wcale. Tak bym chciała dostać
dużą piękną lalę.
Już słyszę dzwoneczki,
już kroki za drzwiami,
za chwilę Mikołaj
będzie razem z nami.
Witaj nam w przedszkolu
Mikołaju miły.
Na piękne prezenty
dzieci zasłużyły.

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Dzień Górnika

4 grudnia w naszym przedszkolu gościliśmy górnika pana Pawła Dyrdoń, aby poszerzyć wiadomości dzieci na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Pan Paweł ubrany był w piękny, galowy mundur, na jego czapce, która poprawnie nazywa się czako lśnił czarny pióropusz z kogucich piór. Dzieci dowiedziały się, że są cztery kolory pióropuszy: czarny, czerwony, biały i zielony. Ponadto dzieci mogły przyjrzeć się z bliska szpadzie i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni, co było dla nich dużą atrakcją spotkania. Przedszkolaki chętnie oglądały górniczy mundur oraz wysłuchały opowieści przedstawianych przez górnika. Oczywiście nasz gość pozwolił dzieciom przymierzyć górnicze czako, może w przyszłości ktoś z nich będzie go nosić naprawdę. Wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane przez gościa cukierkami.

Dziękujemy panu Pawłowi za poświęcony czas i zaangażowanie.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Andrzejkowe wróżby i zabawy

W piątek 28 listopada najstarsza grupa przedszkolaków wzięła udział w zabawach i wróżbach andrzejkowych. Dzieciom wiele radości sprawiło układanie butów, każdy chciał, aby to właśnie jego but pierwszy trafił do drzwi. Ponadto przebijały wielkie serce, dzięki czemu mogły wywróżyć kto z grupy - w przyszłości zostanie ich najlepszym przyjacielem. Wiele emocji wzbudziły zabawy związane z przyszłym zawodem. Zgodnie z wróżbami w naszej grupie będzie wielu nauczycieli, ale nie zabraknie też piłkarzy czy lotników.

W tym dniu dzieci mogły wykazać się również artystycznie, przygotowując czarownicę techniką kolażu, wykorzystały ścinki materiałów, bibuły, papier kolorowy. „Sówki” całkowicie samodzielnie, przycinały papier, bibułę i wyklejały sukienkę przygotowanymi ścinakami, które wcześniej przynieśli rodzice. Jednak to nie był koniec andrzejkowych zabaw, jak powszechnie wiadomo andrzejki to czas tańców, tak więc pozostałe chwile poświeciliśmy na wspólną zabawę przy muzyce, do której niczym prawdziwe czarownice i czarodzieje wykorzystaliśmy także i miotłę.

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Dzień Misia w grupie maluszków.
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misa, dlatego też wszystkie dzieci w tym dniu przyniosły go ze sobą do przedszkola. W grupie maluszków rozpoczęliśmy dzień od gimnastyki, w której uczestniczyły misie. Kolejno na zajęciach zastanawialiśmy się „Kto misiowi urwał ucho” czytając wiersz Cz. Janczarskiego - „Naprawmy misia”. Następnie, aż do końca dnia towarzyszyły nam zabawy, których misiu był głównym bohaterem.

Na zakończenie każdy miś otrzymał od dzieci medal.
Drodzy Rodzice, zobaczcie jak się bawiliśmy!

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Dzień otwarty w grupie starszaków
24 listopada – w przeddzień „Światowego Dnia Misia” w grupie starszaków odbyły się zajęcia otwarte. Zajęcia otwarte zawsze wzbudzają wiele emocji wśród Rodziców, ponieważ uczestnicząc w nich mogą oni poznać charakter pracy wychowawczo – dydaktycznej z dziećmi, dowiedzieć się ile wymaga wysiłku, umiejętności, wiedzy i przygotowań.
Zajęcia tego typu realizowane są w ramach planu współpracy przedszkola z Rodzicami i umożliwiają Rodzicom poznanie sposobów pracy nauczyciela oraz dokonanie obserwacji zachowania dziecka na tle grupy. Pozwalają również na śledzenie postępów własnego dziecka w zakresie osiąganych kompetencji fizycznych, umysłowych, społecznych itp. Udział środowiska rodzinnego w życiu dziecka – w przedszkolu mobilizuje je do zwiększenia swojej aktywności, a także daje mu poczucie iż jego sprawy są ważne, czuje się kochane i akceptowane.

Zajęcia związane były z misiem – najbliższą dziecku zabawką. Dzieci zaprezentowały przed rodzicami kilka piosenek poznanych w przedszkolu oraz wiersz „Mały miś”. Ponadto wzięły udział w zabawie dydaktycznej „Gdzie jest misia domek” utrwalając znajomość cyfr, sylabizowania oraz rozpoznawania liter. „Sówki” zaprosiły swoje misie do tańca, a także wzięły udział zabawie „Porządkujemy zabawki” ćwiczącej orientację w przestrzeni. Miały też okazać wykazać się swoją twórczością w pracy plastycznej – gdzie ich zadaniem było dorysować takie elementy do koła dzięki którym powstanie miś. Na zakończenie wzięły udział w zabawie relaksacyjnej „Mruczanka dla Misa”.

 
Rodzicom i Opiekunom jestem wdzięczna za poświęcenie swojego czasu. Jestem przekonana, że takie spotkania mają głęboki sens, służą nam wszystkim, a obopólne oddziaływania wychowawcze zaprocentują zniwelowaniem problemów edukacyjnych, wychowawczych oraz rozwijaniem talentów i osiąganiem sukcesów zarówno w edukacji przedszkolnej jak i w przyszłej edukacji szkolnej.
Zdjęcia możemy oglądać dzięki uprzejmości rodziców Filipka - serdecznie dziekujemy!

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


XV Przegląd Pieśni Patriotycznej
22 listopada odbył się XV – JUBILEUSZOWY Przegląd Pieśni Patriotycznej. Tegoroczna edycja miała miejsce w strażnicy w Kaniowie. W kategorii – przedszkola zaprezentowały się dzieci z Janowic, Kaniowa oraz Bestwiny. Z naszego przedszkola wystąpiły „Sówki”- reprezentacja dzieci z grupy starszaków. Dzieci wykonały dwa utwory: „W domu Ojczystym” oraz „Przybyli ułani”. Wykon „Sówek” wywołał burze oklasków i głosy podziwu, wszyscy jesteśmy bardzo dumni z ich występu oraz prezentacji na scenie, dzieci były bardzo skupione i wręcz ze szkolną dojrzałością podeszły do zadania konkursowego. Zdobyliśmy II miejsce.
Dziękuje wszystkim rodzicom za obecność i poświęcony czas - w tym wyjątkowym dla wszystkich uczestników dniu.
Zdjęcia możemy oglądać dzięki uprzejmości rodziców Filipka - serdecznie dziekujemy.

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


„Księżniczka na ziarnku grochu”
Dnia 7 listopada dzieci z grupy starszaków i średniaków wzięły udział w przedstawieniu pt. „Księżniczka na ziarnku grochu” w którym zagrali aktorzy współczesnego Teatru w Krakowie. Przedstawienie odbyło się w Kinie Świt w Czechowicach-Dziedzicach. Dla dzieci, jak zawsze wielką atrakcją okazała się jazda autobusem, zapięci w pasy z uśmiechem na buzi wyruszyli z wielkimi oczekiwaniami co do występów. Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy zająć najbliższe scenie rzędy dzięki czemu kontakt z aktorem był wręcz namacalny.

Kiedy kurtyna została otwarła dzieci z niedowierzaniem spoglądały na dekorację. Samo przedstawienie zapowiadało się równie obiecująco, bo jak czytamy na stronie Teatru:


„Pełna uroku, koloru i wesołych piosenek wersja znanej i lubianej baśni Andersena przeniesie dzieci w fantastyczny świat Króla Grocha, Królowej Grochówki i ich syna, Księcia Groszka. Dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji nie pozwolą na nudę ,a zmieniająca się dekoracja, która szybko przeobraża scenerię przygód królewskiej rodziny, przykuje uwagę młodego widza.”


Myślę, że wszystkie te obietnice zostały spełnione, czego najlepszym dowodem były uśmiechnięte twarze przedszkolaków i ich słowa na zakończenie: „czy to już koniec?”

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


PRODUCENCI SOCZKÓW

Jesień to taka pora roku, która daje nam wiele witamin w owocach i warzywach. W piątek dzieci z grupy Krasnoludków bawiły się w producentów soczków. Wiemy już, że marchewki i jabłuszka-polskie, których w tym roku mamy zdecydowanie więcej, mają wiele witamin.

Do pracy potrzebne były nam fartuszki, czapeczki, sokowirówka, czyste rączki oraz marchewki i jabłuszka oczywiście obrane oraz umyte. Panie zadbały o nasze bezpieczeństwo .Byliśmy bardzo dumni z efektów naszej pracy oraz odwagi, ponieważ warcząca sokowirówka troszkę hałasowała.

/p. Renata Matusik/

Zdjęcia>>>


Jesień – dotknij, poczuj, posmakuj!
Jesień już na dobre zagościła w naszych ogródkach, parkach sadach, ale także w naszej sali przedszkolnej. Wszystko to dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców, którzy przynieśli dary jesieni: żołędzie, kasztany, liście, a także warzywa. Wszyscy staramy się, aby dzieciom dostarczać materiały do wielozmysłowego poznawania, co z pewnością przełoży się na zdobytą przez nie wiedzę o otaczającym je świecie przyrody.
Zebrane przez rodziców i dzieci liście zostały wykorzystane do działań plastycznych, powstały z nich piękne jeże, ponadto przedszkolaki malowały liście i odbijały je na kartkach, dzięki czemu stworzyły drzewa w jesiennej scenerii. Tak bliskie obcowanie z materiałem przyrodniczym – liśćmi, pozwoliło dzieciom na dostrzeżenie różnic i podobieństw między poszczególnymi gatunkami. Przedszkolaki wzięły również udział w zabawie dydaktycznej polegającej na przyporządkowaniu poszczególnych liści do drzew i ich owoców. Kasztany oraz żołędzie zostały zamienione w różnego rodzaju ludki, ponadto posłużyły nam jako rekwizyt do pracy w grupach. Każda z grup miała za zadanie ułożyć figury geometryczne, oraz poznane litery: A i O. Zabawa była bardzo udana oraz pozwoliła na kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.


Ponadto w tym tygodniu dzieci poznają warzywa i owoce zgodnie z tematem kompleksowym „Jesień – dotknij, poczuj, posmakuj” . Dzięki uprzejmości rodziców, możemy wielozmysłowo poznać warzywa co na pewno wzbogaci i urozmaici nasze zajęcia, DZIĘKUJEMY!

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Nosimy odblaski – jesteśmy widoczni!
W tym tygodniu grupa starszaków realizuje temat kompleksowy „Jestem bezpieczny”. W środę, rozmawialiśmy na temat jazdy na rowerze. Tegoroczny (czerwcowy) rajd rowerowy organizowany przez naszą szkołę ukazał, jak wiele dzieci z przedszkola radzi sobie bardzo dobrze z tą niełatwą dla młodego człowieka sztuką. Myślę jednak, że ta forma ruchu jest dla dzieci bardzo korzystna. Bowiem ruch jest naturalną potrzebą każdego człowieka, a dzieci mają szczególnie wzmożone zapotrzebowanie na aktywność ruchową, jej zaspokojenie zaś jest warunkiem prawidłowego rozwoju. Należy pamiętać, że w powiązaniu z aktywnością ruchową rozwija się sprawność manualna, koordynacja wzrokowo-ruchowa, percepcja wzrokowo-słuchowa, orientacja przestrzenna, mowa, myślenie itp.
Starszaki podczas zajęć dotyczących jazdy na rowerze, poznały szereg zasad obowiązujących każde dziecko, jak i dorosłego podróżujących tym środkiem transportu. Większość dzieci bez trudu wymieniła elementy, które składają się na strój bezpiecznego rowerzysty. Dzięki uprzejmości rodziców Krzysia i Tomka, każde z dzieci mogło przymierzyć kask rowerowy i utrwalić sobie obraz odpowiedniego ekwipunku rowerzysty.


Spotkanie zakończyliśmy pogadanką dotycząca tematu „Co możemy zrobić, aby być lepiej widocznym na drodze, nie tylko podczas jazdy na rowerze” – padały różne odpowiedzi, jednak wspólnie ustaliśmy, że najbezpieczniej będzie, kiedy każdy człowiek – mały czy duży – zaopatrzy się w odblaski, dzięki którym stanie się widoczny i bezpieczny. Kiedy przedszkolaki wykonały zadanie grafomotoryczne, każdy z nich otrzymał odblaskowego misia i z uśmiechem na twarzy wymieniali miejsca, do których można go przypiąć, aby nie tylko stał się ozdobą, ale przede wszystkim mógł spełniać swoją funkcję i stać się symbolem bezpieczeństwa.

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


„Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
To święto Ani, Basi i Krzysia...
Dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami, kto tylko chce”


    Dnia 20 września w całej Polsce obchodzony jest Dzień Przedszkolaka. W naszym przedszkolu również świętowaliśmy. Na porannych zajęciach grupa starszaków na początku próbowała odpowiedzieć na pytanie „Kim jest przedszkolak”, następnie wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady i obowiązki każdego przedszkolaka. Kolejno na dzieci czekała niespodzianka, zabawa dydaktyczna - „Poszukiwanie skarbu” – aby go odnaleźć trzeba było wykonać zadania, których polecenia ukryte były w kopertach, te zaś znajdowały się różnych miejscach naszej sali. Na przedszkolaków czekały wyzwania sportowe, muzyczne, matematyczne, a także językowe. Ostatnia koperta wskazała nam miejsce ukrytego skarbu. Z wielką radością wszystkie dzieci zareagowały na jego zawartość – cukierki! Następnie cała grupa otrzymała w prezencie dwie książki, które wzbogacą naszą przedszkolną biblioteczkę. Książki udało się wygrać w konkursie dla nauczycieli organizowanym przez czasopismo „Wychowanie w przedszkolu”. Po zabawach swobodnych przyszedł czas na ćwiczenie grafomotoryczne, a następnie na zabawy kreatywne z wykorzystaniem chrupek. Każdy przedszkolak otrzymał ich kilka, a z nich powstały: kotki, węże, serca, rower i różne rozmaitości, dla których powstania jedyną granicą była wyobraźnia dzieci.

Na koniec oddaliśmy się zabawom sportowym. Niestety pogoda nie pozwoliła nam, aby odbyły się one na szkolnym boisku, ale mimo wszystko wprawiły nas w dobre humory.

Zdjęcia>>>

W związku z Dniem Przedszkolaka życzę wszystkim dzieciom dużo uśmiechu, radości, zabawy i wielu przyjaciół.

/p. Karolina Zyzańska/


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

    W poniedziałek z okazji Dnia Przedszkolaka w grupie KRASNOLUDKÓW - średniaków odbyło się PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Po przywitaniu Pani zauważyła, że humory nam dopisują i każdy z nas dobrze się czuje. Jeszcze niedawno byliśmy maluchami a dzisiaj staniemy się zuchami. Pani sprawdziła naszą sprawność w budowaniu z klocków budynków przedszkola i śpiewaniu piosenki o przedszkolaczku, który nie grymasił, nie płakał i wiedział że razem bawić się weselej. Następnie w kolejności prosiła do tablicy każdego z nas i ogromnym ołówkiem pasowała na przedszkolaka mówiąc: „Pasuję Cię na przedszkolaka dlatego noś zawsze głowę w górze, nie bój się niczego”, po czym wręczyła nam pamiątkowe odznaki z imieniem każdego dziecka. Na zakończenie w kole recytowaliśmy wierszyk: „Jesteśmy już przedszkolakami z bardzo wesołymi minami. Obiecujemy dobrze się zachowywać i wszystkim grzeczność okazywać”.


Będziemy się starali dotrzymywać tej obietnicy, ponieważ przedszkole to nasz drugi dom, w którym wszyscy się lubią i szanują.

/p. Renata Matusik/

Zdjęcia>>>


Sprzątanie Świata
    Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w nim pozytywne uczucia, takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody.
Jak co roku, na trzeci weekend września, przypada międzynarodowa kampania „Sprzątanie Świata” odbywająca się na całym świecie. Wobec tej akcji nie przeszły również obojętnie dzieci z grupy starszaków - „Sówki”. Dzień rozpoczął się od rozmów dotyczących zaśmiecania naszej planety. Szczególną uwagę zwróciliśmy na segregowanie odpadów. Temat ten nie był dla dzieci obcy. Wielu przedszkolaków pamiętało pouczający teatrzyk, który w zeszłym roku mieliśmy okazję oglądać „Jaś i Małgosia”- dla którego tłem była tematyka ekologiczna. Tym razem starszaki sprawdziły swoją wiedzę ekologiczną w quizie. Ponadto uczestniczyli w zabawie dydaktycznej „Segregujemy śmieci”.

Wybraliśmy się także na spacer w pobliżu przedszkola, zwróciliśmy uwagę na kosze na śmieci i ich przeznaczenie, z radości stwierdziliśmy, że wokół naszego przedszkola oraz w jego pobliżu nie ma śmieci. Na koniec dnia wszystkie dzieci uzupełniły kartę pracy i chętne przedszkolaki wykonały ekologiczny plakat– nasze prace można podziwiać na szkolnym korytarzu. Mamy nadzieję, że będą one wszystkim przypominały o segregowaniu śmieci oraz corocznej akcji „Sprzątamy świat”.

/p. Karolina Zyzańska/

Zdjęcia>>>


Witamy w przedszkolu!
Minęły już pierwsze tygodnie. Najmłodsze przedszkolaki już z coraz większą odwagą przekraczają progi przedszkola. U większości dzieci smutek pojawia się na twarzy, nie wtedy gdy muszą wejść do sali, ale wtedy kiedy muszą zostawić zabawki, kolegów i wrócić do domu.
W tym roku szkolnym w naszym przedszkolu mamy trzy oddziały:
• Oddział maluszków – liczy 24 dzieci, wychowawczynie: Elżbieta Małysz i Magdalena Nycz
• Oddział średniaków – liczy 25 dzieci, wychowawca: Renata Matusik
• Oddział starszaków – liczy 25 dzieci, wychowawczynie: Karolina Zyzańska, Karolina Pniok
Mamy nadzieję, że bieżący rok szkolny przyniesie nam wszystkim – nauczycielom, dzieciom i rodzicom – same pozytywne wrażania i tak jak poprzedni wszyscy zakończymy z uśmiechem na twarzy.

/p. Karolina Zyzańska/

„Grupa maluszków”

 

 

„Grupa starszaków”