w roku szkolnym 2015/2016


Tydzień BIBLIOTEK
Grupa starszaków w odpowiedzi na zaproszenie udała się na zajęcia do Gminnej Biblioteki w Janowicach, ponieważ obchodzony był Tydzień Bibliotek. Pani bibliotekarka bardzo serdecznie nas przywitała oraz miała dla nas niespodziankę gdyż zaprosiła do biblioteki Panią Krystynę Norymberczyk- przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich.


Mieliśmy okazję zobaczyć piękny ludowy strój jak również posłuchać różnych bajek czytanych przez gościa.
Bardzo lubimy słuchać bajek, zwłaszcza wtedy, kiedy czyta nam je nasza mama, tata lub pani :)

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Piknik Rodzinny
Wspaniała zabawa, uśmiechnięte twarze dzieci oraz rodziców to obrazki które można było zauważyć podczas Pikniku Rodzinnego, który odbył się w sobotę 11 czerwca br. na terenach rekreacyjnych w Janowicach. Dzieci wystąpiły z repertuarem artystycznym, dzięki którym udowodniły, że potrafią przepięknie tańczyć i z wielkim zaangażowaniem śpiewać piosenki w języku angielskim. Występy zostały nagrodzone wielkimi brawami. Następnie swoje talenty zaprezentowali uczniowie z naszej szkoły, wzbudzając podziw i zachwyt u swoich rodziców i nie tylko.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom za współudział w zabawie oraz tak liczne przybycie.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


„Jaś i Małgosia w przedszkolu”
7 czerwca dzieci z naszego przedszkola miały okazję wziąć udział w przedstawieniu teatralnym pt. „Jaś i Małgosia” wystawianym przez Studio Małych Form Teatralnych „Art-Re” z Krakowa. Dzieci na początku zostały zaznajomione z rekwizytami i ubiorem postaci. Spektakl był specyficzny, gdyż mali widzowie nie oddawali się biernemu oglądaniu, ale przez wspólną zabawę i interakcję przemierzali świat znanej bajki wraz z aktorami.

Na koniec wszyscy wspólnie wesoło podskakiwali i tańczyli w rytm muzyki.
Dla dzieci była to niezwykła podróż do krainy bajki, która wywołała wiele uśmiechów i okrzyków radości.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Dogoterapia w przedszkolu
„Pies najlepszym przyjacielem człowieka” – sądzę, że niejeden z nas mógłby się podpisać pod tym stwierdzeniem. Bo kto inny, jak on, potrafi codziennie z radością witać swoich właścicieli, cierpliwie „wysłuchać” naszych problemów i obdarzać człowieka bezinteresownym uczuciem. Ale pies to nie zabawka, którą można kupić , a gdy się nam znudzi, porzucić. I tego właśnie przedszkolaki nauczyły się po spotkaniu z Brunem – uroczym cocker spanielem z firmy „Forget me not – Psia Edukacja” z Czechowic-Dziedzic.

Dzieci dowiedziały się, jakie czynność pielęgnacyjne należy wykonywać, mając psa, wiedzą już, jak należy dbać o jego wygląd i zdrowie, potrafią też nazwać akcesoria potrzebne do opieki nad nim. Ponadto po spotkaniu z Brunem dowiedziały się, że nie należy podchodzić i głaskać obcego zwierzaka oraz poznały pozycje, która w razie ataku uchroni je przed agresywnym psem. Przedszkolaki wzięły też udział w zabawie ruchowej, w której towarzyszy im biszkoptowy czworonóg, a na koniec zajęć każdy mógł się pożegnać z pieskiem, bo przedszkolaki dowiedziały się, że Bruno to pies wyszkolony specjalnie do pracy z dziećmi i jest do nich przyjaźnie nastawiony.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu nas odwiedzi !

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia grupa średniaków>>>

        Zdjęcia grupa starszaków>>>


Ahoj piraci!
W piątek 17 czerwca w naszym przedszkolu gościliśmy nowych przedszkolaków, którzy od przyszłego roku dołączą do naszej grupy. Odwiedzili nas: Patrycja, Weronika i Paweł. Przyszłe przedszkolaki okazały się bardzo odważne i wzięły udział w pirackiej zabawie, dzięki czemu miały okazję poznać swoich nowych kolegów i panie, z którymi będą spędzać cały przyszły rok szkolny. Tego dnia zaplanowaliśmy pirackie zabawy. Rozpoczęliśmy od pasowania na pirata. W tym celu każdy z przedszkolaków otrzymał piracką opaskę i chustkę (bardzo dziękujemy mamie Zosi Antosz za obszycie dla nas chustek – sprawiły dzieciom wiele radości w tym dniu i na pewno posłużą nam do wielu przyszłych zabaw). Ponadto chętne dzieci mogły zgłosić się do namalowania pirackich wąsów. Gdy każdy z nas wyglądał już jak prawdziwy pirat i złożył piracką przysięgę, która zobligowała wszystkich do dobrej zabawy, przed wypłynięciem na morskie głębiny, zrobiliśmy sobie pamiątkowe grupowe zdjęcie. Jednak , aby móc wstąpić na piracki okręt musieliśmy podzielić na głoski i sylaby słowo „pirat” oraz ułożyć wyraz ten z rozsypanki literowej. Kiedy nam się to udało, musieliśmy wymienić jak najwięcej skojarzeń związanych z bohaterami tego dnia.

Następnie udaliśmy się w morską podróż okrętem, w który zamieniliśmy naszą chustę animacyjną. Na początku wzięliśmy udział w zabawie pobudzająco-hamującej pt. „Cisza-sztorm”, gdzie wsłuchując się w słowa piosenki, wykonywaliśmy odpowiednie ruchy chustą i wprawiliśmy się w dobre humory. Kolejno musieliśmy odgadnąć , którego pirata opisuje nasza pani. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ponieważ różnili się oni niewielkimi szczegółami, w związku z czym wymagało to od nas wiele sprytu, uwagi i spostrzegawczości. Chętni koledzy i koleżanki, sami formułowali dla nas zagadki opisujące wybrane przez nich postacie. Następnie wróciliśmy na okręt, gdzie wspólnymi siłami musieliśmy wrzucić do dziury w chuście niewielką piłeczkę, jak się okazało współpraca wcale nie jest taka łatwa, ale po kilku próbach i to zadanie udało się zaliczyć. Kolejno wysłuchaliśmy historii o pirackiej załodze, która zdobywała kolejne statki, naszym zadaniem było ułożyć odpowiednie równanie i obliczyć wynik. Pod koniec podróży zmęczone piratki i piraci wzięli udział w zabawie relaksacyjnej.

Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak wykonał własnego pirata wykonując szereg działań takich jak: wycinanie, wyklejanie, malowanie palcami i formułowanie kształtów z plasteliny. Kiedy wszystkie zadania przewidziane na ten dzień zostały wykonane, nowo przybyłe dzieci zostały zaproszone do zabaw swobodnych, dzięki czemu poznały zabawki w naszej sali oraz kąciki tematyczne, a starszaki zadbały o to, aby nie czuły się one w tym dniu osamotnione w zabawie. Patrycjo, Weroniko, Pawle, czekamy na Was we wrześniu!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


„Gdzie jest Dory” – czyli wycieczka do kina Helios
Chociaż 20 czerwca grupa starszaków i średniaków miała udać się do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu, a pogoda pokrzyżowała nam nieco plany i uniemożliwiła wycieczkę, to żaden z naszych przedszkolaków nie był tego dnia smutny. Wyruszyliśmy bowiem w zamian do kina Helios w Bielsku-Białej, gdzie wszyscy razem mieliśmy okazję obejrzeć bajkę pt. „Gdzie jest Dory?”. Fabuła bajki bardzo spodobała się dzieciom, a pięknie przedstawiony podwodny świat rozbudził dziecięcą wyobraźnie. Po seansie udaliśmy się na małe co nieco.

Celem tego typu wyjazdów jest nie tylko kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu, ale także integracja wychowanków i wzmocnienie więzi koleżeńskich. Jestem pewna, że zarówno pierwsze, jak i drugie założenie zostało spełnione, dzieci bowiem wykazały się znajomością zasad bezpiecznego poruszania się w grupie, a obserwując je i słuchając ich dialogów mogę śmiało stwierdzić, że wspólnie świetnie się bawiły i integrowały.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


„Wiejskie koguty”
W zeszłym tygodniu tematem zajęć było wiejskie życie, dzieci zaskakiwały nauczyciela swoją sporą wiedzą na ten temat i różnymi pomysłami. Piękna pogoda pozwoliła nam na spacerek, na którym oglądaliśmy kury i kaczki. Aby w naszym przedszkolu zawitał wiejski klimat, każdy maluszek wykonał swojego wymarzonego koguta, malując go farbami według własnego pomysłu. Sami zobaczcie jak u nas kolorowo, stylowo…

/p. Magdalena Nycz/


Dzień dziecka w grupie maluszków
Ten dzień był wyjątkowy dla dzieci, każdy maluch wiedział, że dzisiaj jest jego święto. Słoneczko pozwoliło nam spędzić miło czas na świeżym powietrzu bawiąc się wspólnie oraz uczestnicząc w różnych zawodach sportowych, dzięki którym każdy przedszkolak mógł sprawdzić swoje umiejętności. Na samym początku nauczyciel zaprezentował dzieciom nowe zabawki tzn. kręgle, taczki wraz z różnymi przyborami do piaskownicy oraz leżącą drewnianą tarczę. Dzieci były zachwycone grami i zabawami, pomagały sobie wzajemnie i rywalizowały w konkurencjach drużynowych.

W ogródku znajdowało się również miejsce „relaksu”, gdzie zmęczony maluszek mógł sobie wypić soczek, zjeść małe co nie co i odpocząć. Ten dzień był pełen wrażeń dla nas wszystkich, dodatkowy dreszczyk emocji sprawił nam nagły deszczyk, który pojawił się na szczęście pod koniec już zabawy więc wbiegliśmy do sali i wspólnie zatańczyliśmy zumbę na rozładowanie napięcia.
Dziękujemy wszystkim Kochanym Mamom za możliwość zakupu dodatkowych atrakcji dla naszych maluszków, które sprawiły im mnóstwo radości.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Niespodzianka na Dzień Mamy
Wielką tajemnicę przed Naszymi Kochanymi Mamusiami, dzielnie utrzymywały dzieci z grupy maluszków przed nadchodzącym Dniem Matki. Nasze przedszkolaki wiedzą już co to jest tajemnica i kiedy możemy ją „trzymać”. Tą niezwykłą niespodzianką były gliniane serduszka ręcznie zdobione przez dzieci elementami z gliny wraz z ich malowaniem odpowiednimi farbami. Dzieci uważnie słuchały prowadzących, gdyż każdy maluszek chciał jak najlepiej wykonać prezent dla swojej Kochanej Mamy, sami zobaczcie!

/p. Magdalena Nycz/


Dzień Mamy i Taty w grupie Pszczółek
Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Dla dzieci w przedszkolu to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu uroczystości przedszkolnych.

Na tę okoliczność pod okiem swoich pań dzieci przygotowały przedstawienie składające się z dwóch części. Pierwsza z nich to bajka o „Zaginionym misiu” – historia ta działa się na łące pełnej kwiatów owadów, płazów. Podczas występów dzieci zaprezentowały nie tylko talenty aktorskie, ale także taneczne. Kolejna część to koncert przeplatany wierszami dla rodziców. Przedszkolaki wykonały aż dziewięć piosenek, w tym dwie w języku angielskim. Dzieci śpiewały solo, w duecie, a także zespołowo. Zarówno wiersze, jak i piosenki ćwiczyliśmy na długo przed przedstawieniem w przedszkolu – dzieci wykazały się bardzo dobrą pamięcią, ponieważ znaczna część z nich pamiętała nie tylko swoje teksty, ale i kwestie swoich kolegów i koleżanek.

Kolejno wszyscy udaliśmy się na stołówkę, gdzie został przygotowany poczęstunek dla dzieci i rodziców, tam też nastąpiło rozdanie prezentów i oficjalne złożenie życzeń. Bardzo serdecznie dziękujemy piekarni „Tysia” za zasponsorowanie pysznego ciasta, a także pani Marzenie Czanie, za upieczenie babeczek dla dzieci. Podziękowania składamy także personelowi naszej placówki za pomoc w organizacji tego dnia.
Wszystkim Rodzicom składamy jeszcze raz serdecznie życzenia i gratulujemy tak uzdolnionych pociech.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom Filipa za piękne zdjęcia.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>            Film>>>


Dzień Dziecka w grupie starszaków i średniaków
Dzień Dziecka w grupie starszaków i średniaków
Przedszkolaki nie mogły się doczekać dnia pierwszego czerwca. W grupie starszaków trwało odliczanie dni do tego ważnego święta – dzieci liczyły, ile karteczek w naszym kalendarzu jeszcze pozostało. W przedszkolu już od poniedziałku trwały rozmowy na temat dzieci – były opowiadania o przyjaźni, zastanawialiśmy się co oznacza powiedzenie „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”, rozmawialiśmy na temat praw dziecka, a także poznawaliśmy dzieci z innych kontynentów, próbując znaleźć cechy wspólne, jak i te, które różnią nas od innych.

1 czerwca natomiast zaraz po śniadaniu obie grupy udały się na szkolne boisko, gdzie czekały na przedszkolaków zabawy integracyjne oraz rozgrywki sportowe. Dzieci tego dnia świetnie się bawiły, a dzięki Radzie Rodziców mogły szybko ugasić pragnienie i posilić się małym co nieco :)
„Czego życzyć dzieciom?”
Kolorowych kredek – nigdy połamanych!
Tęczowych farb – łatwo spieralnych!
Klocków lego – które same się sprzątają!
I marzeń takich – które zawsze się spełniają

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>           


Przedstawienie Teatralne „O dwóch takich, co ukradli księżyc”
Po raz kolejny dzieci miały okazję spotkać się ze swoimi kolegami z innych grup przedszkolnych, tym razem powodem było wspólne obejrzenie przedstawienia teatralnego, który przyjechał do nas aż z Krakowa. Tytuł spektaklu brzmiał „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Było bardzo kolorowo, tanecznie i śpiewająco…..jak również bardzo dydaktycznie, bo przecież przesłanie sztuki Kornela Makuszyńskiego jest bardzo pouczające.

Przedstawieniu towarzyszyły oklaski, śmiech, tańce, a czasem i wspólny krzyk…. Spektakl był bardzo pouczający, uświadomił dzieci to, że matka, dom i rodzina to najważniejsza wartość. Z niecierpliwością czekamy na kolejny spektakl, który odbędzie się tuż tuż….

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


 Warsztaty ceramiczne w przedszkolu
W naszym przedszkolu dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach ceramicznych. Zostały one zorganizowane przez pracownię ceramiczną
Maj-art z Bielska-Białej. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały, w jaki sposób tworzy się ozdoby z gliny i oglądały przykładowe prace. Kolejno same zamieniły się w twórców. Każde dziecko przygotowywało prezent dla swoich rodziców – ceramiczne serce z odbitą dłonią. Dzieci mogły wykazać się inwencją twórczą i pomysłowością w trakcie tworzenia upominków dla swoich najbliższych. Ponadto ćwiczyły swoją motorykę małą, ugniatając, wałkując itp. Kolejnym etapem było pomalowanie serc poprzez samodzielne dobieranie barw. Następnie każdą pracę zabrano do wypalenia i wysuszenia.

Po tygodniu wróciły do naszej placówki, a teraz już cieszą oczy rodziców w zaciszu domowym. Bo prezent wykonany samodzielnie przez dziecko, to najlepszy prezent.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


DZIEŃ MAMY W GRUPIE SMERFÓW 3- LATKÓW
Dzień Matki to wyjątkowe święto dla każdego z nas, a w szczególności dla małego dziecka. Z tej okazji przedszkolaki z grupy „Smerfów” przygotowały występ. Z wielkim przejęciem recytowały wierszyki, śpiewały piosenki oraz zatańczyły „Krakowiaka”. Wszystkim gościom towarzyszyły uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Po wszystkich występach, dzieci wręczyły prezenty, a jaki prezent jest najlepszy? Oczywiście ten zrobiony własnoręcznie! Przedszkolaki wręczyły serca z masy solnej oraz laurki z życzeniami.

Po zakończeniu oficjalnej wersji wszyscy zostali zaproszeni na drobny poczęstunek oraz swobodną zabawę, która uświetniła ten wspaniały dzień!

/p. Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW W GRUPIE 3 LATKÓW
Dnia 19 maja zorganizowaliśmy w grupie Smerfów- DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW. Codziennie staramy się czynić dobro, mimo iż jesteśmy jeszcze mali, to nasze serduszka mają w sobie ogrom miłości, którą lubimy obdarzać innych. W tym dniu nie tylko bawiliśmy się bardzo grzecznie, pomagając sobie wzajemnie w ułożeniu puzzli, czy namalowaniu obrazka. Całą grupą zadbaliśmy o porządek w sali. Układaliśmy książki na półkach, zabawki, ale również pomagaliśmy w podlewaniu kwiatów, zamiataniu drobnych śmieci, samodzielnie odkładaliśmy kubki po śniadaniu.
Następnym etapem było wykonanie przez nas DRZEWKA DOBRYCH UCZYNKÓW. Każde dziecko miało za zadanie przypomnienie sobie jednego dobrego uczynku, który zrobiły dla innych ludzi, bądź zwierząt. Następnie pani nauczycielka wszystkie je spisała na serduszkach, które tworzyły liście drzewka.


W tym dniu nie tylko podsumowaliśmy nasze dobre uczynki, które miały miejsce w ostatnich dniach, ale również zrozumieliśmy, iż niewiele trzeba, aby zrobić innym i sobie przyjemność. My to wiemy i przypominamy innym, że: „Piękno rodzi się w sercu, odbija w oczach i żyje w DOBRYCH UCZYNKACH”!.

/p. Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


Hodowla fasoli
Starszaki założyły hodowlę fasoli. Wcześniej, zanim przystąpiliśmy do pracy, na podstawie ilustracji omówiliśmy schemat rozwoju nasiona fasoli, od kiełkowania aż do zawiązanie się strąków. Następnie przystąpiliśmy do działań praktycznych. Ziarna fasoli zasadziliśmy na dwa sposoby – na gazie ze słoikiem z wodą oraz w doniczce z ziemią. Dzieci doskonale potrafiły porównać te dwa środowiska, ich wady i zalety. Naczynie umieściliśmy na parapecie, rozpoczęliśmy obserwacje, czekaliśmy na efekty.


Fasolki spęczniały, pomarszczyły się, kilka z nich pękło, u niektórych pojawiły się liście.
Dzieci z zaciekawieniem obserwowały zmieniające się ziarenka.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Tydzień Bibliotek
W dniach 8-15 maja 2016 r. odbyła się XIII edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Hasło Tygodnia Bibliotek 2016 brzmi „Biblioteka inspiruje”. W związku z tym grupa starszaków w tym tygodniu zgłębiała wiedzę dotyczącą książek. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka, poznały ciekawe zawody takie, jak np. ilustrator, bibliotekarz, pisarz. Dowiedziały się, jaka jest różnica między księgarnią, a biblioteką. Wspólnie ustaliliśmy zasady obowiązujące każdego czytelnika. Ponadto zajrzeliśmy do naszej przedszkolnej biblioteczki, gdzie zrobiliśmy porządki i posklejaliśmy podniszczone już książki.

W tym tygodniu wszystkie grupy przedszkolne wybrały się także do Biblioteki Gminnej, gdzie mogliśmy zaobserwować wysokie półki z równo i tematycznie poukładanymi książkami. Ponadto czekała na nas niespodzianka spotkanie z panem Stanisławem Nyczem - strażakiem. Pan Stanisław nie tylko dzielnie odpowiadał na pytania dzieci i opowiedział nam o zawodzie strażaka, ale biorąc udział w programie Tydzień Bibliotek, przeczytał dzieciom książkę. Na koniec zaprosił nas na projekcje bajki pt. „Strażak Sam”. Sądzę, że hasło tegorocznej edycji programu: „Biblioteka inspiruje” jest jak najbardziej trafne, dzieci jeszcze długo po powrocie do przedszkola rozprawiały między sobą o spotkaniu w bibliotece i już nie mogą się doczekać kolejnego zaproszenia. Co więcej wiele z nich zdeklarowało się, że chętnie wybierze się tam z rodzicami.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>

Spotkanie ze strażakiem>>>


Dzień Książki w grupie maluszków
Witam cię kartek szelestem,
Tytułem na pierwszej stronie,
witam!
Bo po to przecież jestem,
Żebyś mnie ujął w dłonie
I czytał!

To jak bardzo ważne jest czytanie książek już najmłodszym dzieciom wiedzą napewno wszyscy. Przypomina o tym kampania “Cała Polska Czyta Dzieciom”, która to na szeroką skalę propagowała czytanie w przedszkolach, szkołach, bibliotekach itp. przez znane osoby, a także w domach przez rodziców. W naszym przedszkolu również czytamy dzieciom a w poniedziałek 25 kwietnia każdy maluch wchodził do sali ze swoją ulubioną książeczką.

Dziecko mogło się pochwalić swoją bajeczką i pokazać ją swoim kolegom. Na zajęciach maluszki dowiedziały się jak dbać i gdzie możemy kupić a gdzie wypożyczyć książkę. Dzieci układały bajkowe historyjki obrazkowe oraz tańczyły przy muzyce ze znanych i lubianych bajeczek. Przypomniały sobie poprzez zagadki najsławniejsze historie o "Czerwonym kapturku", "Królewnie Śnieżce i Krasnoludkach", "Jasiu i Małgosi", "Calineczce" oraz "Pinokiu". Pod koniec zajęć dzieci losowały i staray sobie przypomnieć "Kogo to była książka?"
Drodzy Rodzice! Pamiętajmy, że książki to prawdziwy skarb… czytajmy je swoim dzieciom…

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


„Szczotka, pasta….”
W zeszłym tygodniu w przedszkolu w grupie 3-latków tygodniowym tematem zajęć było „ZDROWIE”. Maluszki pozytywnie zaskakiwały swoją wiedzą i doświadczeniami nauczyciela, chwaląc się jak codziennie myją zęby zarówno w przedszkolu jak i przed spaniem w domu oraz spożywają owoce i warzywa, co świadczy o dobrym przygotowaniu przez swoich rodziców.

Przedszkolaki porównywały pasty do zębów, dotykając, wąchając i rozprowadzając na kartce w miejscu do tego przeznaczonym na kartce. Praca sprawiła nam mnóstwo radości i zabawy.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Wizyta maluszków w salonie fryzjerskim
Przedszkolaki w ramach zajęć o tematyce związanej z poznawaniem pracy ludzi dnia 8 kwietnia (piątek) wybrały się z wizytą do salonu fryzjerskiego. Nasi podopieczni mieli możliwość obejrzenia z bliska pracy Pani fryzjerki, a także zapoznali się z wyposażeniem zakładu fryzjerskiego. Dzieci obserwowały i zadawały mnóstwo pytań. Każdy na własne oczy mógł zobaczyć, że praca fryzjera wymaga siły i cierpliwości. Każdy maluszek miał okazję usiąść na fotel fryzjerski i z przyjemnością oddać się zabiegom naszej Pani fryzjerce. Oprócz nowych fryzur dzieciom sprawiło również mnóstwo radości przymierzanie peruk, testowanie i dotykanie różnego sprzętu.

Pod koniec, na pamiątkę Pani Aneta, rozdała dzieciom po wybranym przez dzieci drobiazgu z salonu. Wycieczka do salonu fryzjerskiego sprawiła przedszkolakom radość i dostarczyła im wiele wiadomości i doświadczeń – co ważne – nie tylko dziewczynkom, ale również chłopcom. Bo to zwłaszcza oni po powrocie do przedszkola idealnie odzwierciedlali pracę fryzjera podczas zabawy w naszym kąciku fryzjerskim.
Dziękujemy pani Anecie- właścicielce salonu za bardzo serdeczną gościnę i interesujące zajęcia, które sprawiły naszym maluszkom wiele radości.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Wizyta maluszków w sklepie spożywczym
Wizyta w sklepie związana była z tygodniowym tematem pracy "Poznajemy różne zawody". Już od samego rana dzieci nie mogły doczekać się tych nietypowych zajęć. Celem naszej wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą ekspedientki oraz wyposażeniem sklepu. Pani Małgosia doskonale wyjaśniła dzieciom terminy, takie jak: klient, ekspedient, lada sklepowa, kasa, waga itp. Każde dziecko z dużym zainteresowaniem oglądało wypełnione półki, regały i lodówki. Dzieci poznały różne rodzaje artykułów sprzedawanych w tym sklepie oraz obserwowały pracę sprzedawcy.

Na koniec spotkania każdy przedszkolak, mógł poczuć się jak „prawdziwy klient” zakupując balona i otrzymując paragon. Przedszkolaki otrzymały od pani ekspedientki również małe co nie co, które było niespodzianką.. Pamiętaliśmy o stosowaniu form grzecznościowych: proszę i dziękuję. Wizyta w sklepie była bardzo interesująca i pouczająca dla naszych maluszków. Bardzo dziękujemy Pani Małgosi za zaproszenie na zajęcia oraz pozytywne nastawienie naszych smerfów do tego zawodu i mile spędzony czas.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Sukcesy starszaków w gminnym konkursie plastycznym i recytatorskim
7 kwietnia po raz kolejny odbył się Gminny Konkurs Recytatorski i Plastyczny dla klas 1-3 szkoły podstawowej oraz dzieci 5-6 letnich z placówek oświatowych z terenu naszej gminy. Organizatorem są nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie – mgr Liliana Czernek oraz mgr Agnieszka Wiewióra. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Zwierzęta egzotyczne”. Zgodnie z regulaminem mogła wziąć w nim udział tylko jedna osoba reprezentująca grupę straszaków. W konkursie plastycznym wzięła udział praca Zosi Antosz, została ona wybrana w pierwszym etapie - zorganizowanym w naszej placówce przez wychowawców grupy. Praca Zosi zdobyła 3 miejsce na szczeblu gminnym. Natomiast w konkursie recytatorskim wystąpiła Zuzanna Mszyca. Została wybrana z pośród dzieci, którym najszybciej udało się opanować tekst wiersza Arkadiusza Łakomiaka „Zebra i małpy” podczas przedszkolnych zajęć. Zuzia wystąpiła w stroju, który przygotowała p. Elżbieta Małysz – za co serdecznie dziękujemy. Wcieliła się w swoją rolę niczym prawdziwa aktorka i otrzymała pierwsze miejsce w konkursie. Gratulujemy także uczniom ze szkoły, którzy reprezentowali naszą placówkę i zdobyli wysokie miejsca.
Pouczający wiersz Arkadiusza Łakomiaka o charakterze refleksyjnym recytowany przez Zuzannę, którego uczyły się dzieci w trakcie przedszkolnych zajęć:

/p. Karolina Wróbel/


„Małpy i Zebra”

Małpom dziwnie dziś wesoło,
obrażają wszystkich wkoło.
Wśród gałęzi gęstych siedzą
i o wadach innych bredzą.

- Zebra, to koń z Bożej łaski,
ni to w pręgi, ni to w paski.
Spójrzcie na tę jej budowę,
toż to ciało niemal krowie!

Grzywa, jak na starym ośle,
ledwo na jej skórze rośnie;
a te uszy – widzieliście?
Jakby dwa zwiędnięte liście.

Patrzcie, jakie ma kopyta,
to kopyta są (że spytam?).
I jej oczy, ta figura,
ogon prawie jak u szczura.

Nogi może ma i ładne,
tylko chodzi mało zgrabnie;
nos piękniejszy u prosiaka!
Ot i cała zebra taka.

Tak się małpy z zebry śmiały,
że aż z drzewa pospadały!
Teraz jest im niewesoło,
śmieją się z nich wszyscy wkoło.

Zdjęcia>>>


Dzień budyniu w grupie maluszków
31 marca przypada Międzynarodowy Dzień Budyniu, w naszym przedszkolu na ul. Janowickiej święto to obchodziliśmy dzień wcześniej, czyli 30 marca (środa). Każdy z naszych maluszków już wie, jakie może przynieść produkty, aby pomóc swojej mamie w zrobieniu tego pysznego deserku, tak lubianego przez dzieci.

Gdy przyszła pora na drugie śniadanie nasze maluszki próbowały odgadnąć co to za zapach dochodził do nas z kuchni….co Pani Zosia tym razem dla nas szykuje…i udało się! Budyń waniliowy! Deserek dzieci ozdabiały specjalnymi posypkami, żelkami i cukiereczkami według własnych pomysłów, sami zobaczcie jak nam smakowało!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Zakupiliśmy nowe zabawki w grupie „SMERFÓW”
Dziadkowie, dla których wystąpiliśmy z okazji ich święta obdarowali przedszkolaków dość dużą kwotą ( ok. 500 zł). Za pozyskane fundusze oraz za dopłatą Szkoły zostały zakupione zabawki dla maluchów, są to m. in.: klocki, układanki, mini tablica, samochody, pieczątki motywujące, gry edukacyjne itp. Przedszkolaki byli bardzo zaskoczeni, ponieważ okres prezentów się już skończył, a tutaj kolejna niespodzianka!

Wszystkim, którzy przyczynili się do danej akcji, a w szczególności kochanym „Dziadkom” serdecznie DZIĘKUJEMY.

/p. Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


Wielkanocne prace naszych maluszków
Marzec był w naszej grupie okresem przygotowań do obchodów zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wspólnie z Paniami dzieci poznawały zwyczaje związane z tym Świętem, charakterystyczne dla naszego kraju, naszej rodzimej kultury.
Pojawiły się w naszej grupie pięknie dekorowane pisanki, wielkanocne koszyki, a na parapetach zadomowiły się kury i koguty pilnujące kolorowych jajeczek oraz zasianych przez nas rzeżuch.
Poznawaliśmy także inny zwyczaj wielkanocny, szczególnie lubiany przez większość dzieci a powoli ginący w naszej kulturze, a mianowicie "Śmigus-dyngus" - zwyczaj polewania się wodą na szczęście i pomyślność w życiu.

Dzieci rozmawiały o tym, jak najlepiej kultywować tę tradycję - symbolicznie, ale nie robiąc krzywdy innym, bawiąc się przy tym jak najlepiej:)

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Nasza pierwsza baśń „Królewna Śnieżka i…”
Nasze maluszki poznały historię baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Wywołała ona mnóstwo emocji i pytań. Mieliśmy już okazję obejrzeć bajkę w
 wersji video, która okazała się równie ciekawa. Pracę plastyczną „krasnoludki” - dzieci wykonały metodą stemplowania dzięki farbie oraz patyczkom do uszu.

Zapraszamy do naszej krainy!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Wielkanocne przygotowania w grupie starszaków
Niedawno przygotowywaliśmy się do powitania wiosny, a teraz już jesteśmy w trakcie przygotowań do Świąt Wielkanocnych. W
 naszym kąciku królują już pisanki i kurczątka. Prace rozpoczęliśmy od porównania Świąt Bożego Narodzenia do Świąt Wielkanocnych i dostrzeżeniu różnic, jak i cech wspólnych. W części wspólnej znalazła się m.in. ciepła i rodzinna atmosfera podczas spotkania przy stole. Kolejno dzieci poznały historię Oli, która przez cały tydzień przygotowywała się do świąt, nazywali czynności, jakie wykonywała i dopasowywały do kolejnych dni tygodnia. Wysłuchały także opowiadania „Wielkanocny galimatias” – poznając bliżej rodzinę zajączków. Ponadto wzięły udział w zabawie dydaktycznej „Co znajdziemy w koszyku wielkanocnym?”, tworząc wspólny koszyk. W okresie świątecznych przygotowań nie zabrakło ciekawych zabaw ruchowych i muzyczno-ruchowych. Dzieci wcielały się w kurczątka, które musiały odnaleźć swoje jajko, w zajączka który szukał schronienia itp.

Świąteczny czas to także odpowiednia chwila, aby poznać nowe słowa w języku angielskim. Starszaki zapoznały się z takimi jak:
easter eggs (pisanki), easter bunny (zajączek wielkanocny), easter basket (koszyk wielkanocny), lamb (baranek), chocolate egg (czekoladowe jajko), a także z wyrażeniem Happy Easter (wesołych Świąt Wielkiej Nocy). Poznając słownictwo, starszaki wzięły udział w szeregu zabaw słuchowych i ruchowych. Oprócz tego napracowały się wykonując prace plastyczne i świąteczne upominki. Każde dziecko ozdabiało papierowy koszyczek i malowało styropianowe jajko, z którego stworzyliśmy urocze pisklaki. Ponadto dzieci ćwiczyły umiejętność wycinania w trakcie wykonywania pracy plastycznej, w której musieli wykazać się bardzo dobrą organizacją pracy, ponieważ była ona wieloetapowa. Dzieci musiały postępować zgodnie z podaną przez nauczyciela słowną instrukcją.
Prace trzeba było wykonywać krok po kroku, aby móc osiągnąć pożądany efekt. Nasze starszaki świetnie sobie z tym poradziły.


Każdy przedszkolak z grupy „Pszczółek” w okresie przedświątecznym opuszczał przedszkolną salę z kolorowym koszykiem w ręku oraz kartką świąteczną z życzenia dla całej rodziny.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


„Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki…”
E. Budryk

 

Powitanie WIOSNY
Jak co roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej przypadł na 20 marca. Z kolei następnego dnia rozpoczęła się wiosna kalendarzowa. Wtedy też dzieci z grupy starszaków przyszły ubrane w kolorze zielonym – kolorze istnie wiosennym. Zajęcia rozpoczęliśmy od opisu obrazka przedstawiającego postać Pani Wiosny, skupiając się na określeniach takich jak: „na górze obrazka, na dole, po prawej stronie” itp. Następnie dzieci nazywały i losowały figury geometryczne, na których ukryte były zagadki dotyczące wiosennych zwiastunów. Przedszkolaki nie miały problemów z ich odgadnięciem.

 

 

 Potrafią nazwać pierwsze wiosenne kwiaty oraz wymienić poprawne skojarzenia z tą porą roku. Wykonywaliśmy też zadania matematyczne z treścią, dzieci słuchały opowiadania pani o ptakach, następnie układały ptaki zgodnie z treścią zadania (np.: przyleciały 4 bociany i 5 jaskółek, ile było ptaków, których ptaków było więcej?). Kolejno każdy starszak otrzymał wiosenną kolorowankę pełną szczegółów. Najpierw zabawialiśmy się w „Sokole oko” i szukaliśmy wiosennych oznak, a następnie wspólnie ustalaliśmy, jakie kolory będą potrzebne do pokolorowania krokusów, żonkili, przebiśniegów itp. Na ten dzień mieliśmy zaplanowany wiosennych pochód z zielonymi balonami, jednakże marcowa pogoda pokrzyżowała nam plany, w związku z czym balony wykorzystaliśmy do zabaw ruchowych. Dzieci tańczyły z nimi w rytm wiosennej piosenki, a na zakończenie dnia każdy szedł z zielonym balonikiem do domu, aby przypomnieć przechodniom, że pomimo szarej i smutnej aury Pani Wiosna już do nas przyszła. Nasze przedszkolaki zapytane o to, jaką mamy aktualnie porę roku, nie mają już wątpliwości, że wiosnę. Jeżeli te jednak by się im nasunęły, to wystarczy, że przekroczą próg naszej sali, w której panuje wiosenno–świąteczna atmosfera.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


„Alicja po drugiej stronie”
17 marca straszaki wybrały się wraz z klasami I-III na przedstawienie teatralne do Kina Świt w Czechowicach–Dziedzicach. To już drugi w tym miesiącu wyjazd na spektakl teatralny. Tym razem mieliśmy okazję przenieść się w magiczny świat Alicji.

Narodowy Teatr Edukacji w „Alicji po drugiej stronie” zaprosił nas wszystkich do krainy, w której wszystko jest możliwe.

Na zakończenie przedstawienia dzieci wzięły udział w spotkaniu z aktorką, która opowiedziała o kulisach teatru. Zdjęcia z przedstawienia można oglądać na stronie Narodowego Teatru Edukacji>>>

Zapraszamy także do naszej galerii, gdzie znajdą Państwo zdjęcia swoich pociech w autobusie i przed spektaklem.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Konkurs plastyczny w grupie starszaków pt. „Zwierzęta egzotyczne”
W grupie starszaków został zorganizowany przez wychowawczynie wewnątrzgrupowy konkurs plastyczny. Jego tematem były „Zwierzęta egzotyczne”. Celem konkursu było rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności, a także rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych. Jak wynika z relacji dzieci i rodziców, konkurs ten stał się także okazją do spędzenia mile czasu w rodzinnym gronie wśród kartek i farb oraz okazał się dużym wyzwaniem wymagającym sprostania dziecięcej wyobraźni.


 

Do konkursu zostało zgłoszonych 14 prac. Wszystkie były wyjątkowe! Jury w składzie: mgr Urszula Kal, mgr Karolina Wróbel, mgr Karolina Pniok, po długich dyskusjach postanowiło uhonorować następujące prace:
1 miejsce – Zofia Antosz (praca przestrzenna – „Żyrafa”)
2 miejsce – Filip Kowalczyk (praca plastyczna „Aligator”)
3 miejsce (ex aequo) – Zuzanna Mszyca oraz Igor Jakubowski
I wyróżnienie : Fabian Waluś
II wyróżnienie: (ex aequo): Amelia Pycia, Igor Strączkowski


Chcąc zaznaczyć, że wybór uhonorowania tylko kilku prac był niezwykle trudny, zostali wyróżnieni więc wszyscy uczestnicy. Otrzymali oni nie tylko dyplomy, ale także drobne upominki.
W dodatku zgodnie z regulaminem praca, która uzyskała I miejsce weźmie udział w gminnym konkursie plastycznym o tej samej tematyce, ale także prace, które zajęły 2 i 3 miejsce, zostaną wysłane na konkurs ogólnopolski, aby mogły reprezentować naszą placówkę w innych regionach Polski.
Wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Prace przestrzenne, które uzyskały I i II miejsce można podziwiać u nas w sali. Reszta z nich została wywieszona na szkolnym korytarzu.
Serdeczne podziękowania kierujemy, także w stronę rodziców, którzy inspirując swoje pociechy, poświęcając im swój czas, pomogli im w stworzeniu tych wszystkich prac!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Konkurs Pieśni Patriotycznej – etap diecezjalny
11 marca to ważna data dla reprezentacji grupy starszaków –zespołu wokalnego Pszczółki (w składzie: Filip Kowalczyk, Zuzanna Mszyca, Amelia Pycia, Zofia Antosz i nieobecny wówczas Miłosz Ochman). Tego dnia dzieciaki pojechały na II etap Konkursu Pieśni Patriotycznej w Domu Kultury w Hałcnowie. Już sama podróż tam była dla dzieci ekscytująca. Czuły się wyróżnione i zadowolone, że wraz z panią i przedszkolakami z Bestwiny mogą pojechać autobusem na występ. Na scenie tego dnia prezentowały się zespoły, które zwyciężyły w konkursach w danych kategoriach organizowanych na terenach ich gmin, tak więc konkurencja była ogromna! Występowały dzieci z Cieszyna, Inwałdu, Żywca itp. Dzieci występowały z tym samym repertuarem co wcześniej.

Nasze przedszkolaki zaśpiewały więc „Płynie Wisła” oraz „Jesteśmy Polką i Polakiem” – zaprezentowały się znakomicie. Do zadania podeszły z dużą dojrzałością i pewnością siebie! Wyniki nie zostały jeszcze opublikowane, ale już chcę pogratulować naszym małym piosenkarzom, bo występ na dużej scenie, wśród samych laureatów poprzedniego etapu jest dla nich i dla nas wielkim osiągnięciem!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Kosmiczny tydzień starszaków
Ostatnie tematy tygodnia wpisują się w najbliższy krąg zainteresowania dzieci w wieku przedszkolnym i nie tylko. Nie tak dawno zakończyliśmy temat związany z dinozaurami, gdzie przedszkolaki wzięły udział w cyklu zabaw związanych z tą tematyką, poznając ciekawostki na temat życia tych tajemniczych gadów. Miniony tydzień natomiast to zajęcia związane z tematyką kosmosu. Dzieci poznawały ciekawostki dotyczące Układu Słonecznego. Aby rozbudzić ich ciekawość, oglądaliśmy i czytaliśmy wiele książek, encyklopedii związanych z kosmosem. Wybraliśmy się w podróż kosmiczną, a także przygotowaliśmy dużą postać Armstronga – dowódcy misji Apollo, pierwszego człowieka, który stanął na Księżycu. Dzieci malowały farbami postać naszkicowaną przez panią, a kolejno każdy zrobił sobie zdjęcie, wcielając się w nią. Tydzień ten obfitował w twórczość plastyczną, dzieci ponadto układały rakiety z figur geometrycznych, a także składały je z gotowych szablonów, ćwicząc swoją cierpliwość i motorykę małą. Malowały także farbami Słońce.

Nie zabrakło również aktywności ćwiczących umiejętności matematyczne naszych przedszkolaków – takie jak przeliczanie ufoludków, porównywanie ich liczebności. Ponadto przedszkolaki brały udział w zabawie pt. „Co weźmiesz ze sobą na planetę…” – mającej na celu kształtowanie umiejętności wyodrębniania pierwszej głoski w podanym słowie. Zabawa polegała na wymieniu przez nauczyciela nazwy jednej z planet (np. Mars), zadaniem dziecka było wymienienie przedmiotów zaczynających się od pierwszej głoski podanego słowa (w tym wypadku jest to „m”), które chciałoby zabrać ze sobą w podróż kosmiczną na tę planetę. W związku z czym dzieci wymieniały przedmioty takie jak: mapa, miska, ale niektóre również chciały zabrać ze sobą np. mamę. Polecam spróbować tę formę zabawy w domu, nie tylko ćwiczymy trudną sztukę wyodrębniania głosek w nagłosie, ale także utrwalamy nazwy planet. Zabawę można połączyć z planszą Układu Słonczego i wskazywaniem planet – odczytywaniem globalnym (całościowym) ich nazw, przeliczaniem, która to planeta z kolei, sprawdzanie jakich ma sąsiadów itp. Wszystkie te aktywności były przez dzieci bardzo chętnie podejmowane w przedszkolu, warto więc spróbować takie zabawy lub ich modyfikacje w domu, świetna zabawa i sukces gwarantowany!

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Przygody Kota Filemona
Dnia 4 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola wyruszyły do Kina Świt na przedstawienie teatralne pt. „Przygody Kota Filemona – mądrość pokoleń” w wykonaniu aktorów z Teatru Wrocławskiego. Warto zaznaczyć, że wyjazd ten to pierwsza wspólna wyprawa autokarem dla naszych maluszków, które okazały się bardzo dzielne, a grupy starsze – średniaki i starszaki dawały im przykład swoim zachowaniem.

Przedstawienie zaskoczyło nas wszystkich niesamowicie barwnymi maskami, kostiumami, uroczymi lalkami, ale także przepiękną muzyką i piosenkami. Oprócz wszystkich niewątpliwych walorów artystycznych przedstawienie miało niezwykle ciekawą fabułę, dostosowaną do wieku małego odbiorcy i jego sposobu rozumowania świata. Główną myśl jaką niosło za sobą przedstawienie to: „Pokolenia mogą i powinny się uczyć od siebie nawzajem”. Kocie przygody nie tylko rozbawiły dzieciaki, ale jak się okazało pobudziły również do refleksji, dzieci zadawały bardzo wiele pytań po przedstawieniu odnośnie do zachowania głównych bohaterów, a także atrybutów scenicznych. A to dlatego, że u małego widza występuje silna identyfikacja z postaciami – bohater sztuki bywa dla dziecka najlepszym wychowawcą. Magia przedstawienia teatralnego sprawia, że aktor i widz wspólnie przeżywają, podobnie czują i myślą. Oglądając spektakl dziecko nie czuje się samotnie, dzięki poczuciu wspólnoty między widzami i aktorami uczy się empatii, a tego nie sposób przecenić w wychowaniu.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień Dinozaura w grupie maluszków
26 luty to Dzień Dinozaura. W tym dniu dzieci z Przedszkola z ul. Janowickiej 100 obchodziły święto znanych prehistorycznych stworzeń. Dzieci dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Następnie dzieci oglądały ilustracje przedstawiające dinozaurów, które później przeliczaliśmy i opisywaliśmy ich kolory.

Po tak ciężkiej pracy każdy miał okazję utożsamić się z tym ciekawym dla nas stworzeniem przyjmując taką samą postawę jaką miał dinozaur na danej ilustracji. Zabawa bardzo nas rozweseliła i dała nam energii do kolejnego wyzwania, jakim była praca plastyczna. Nasze dinozaury zagościły na naszym korytarzu, sami zobaczcie jakie to piękne stworzenia!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Bal karnawałowy w grupie maluszków
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas, w przedszkolu w grupie „Smerfów”
Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny Elzy, delikatne motylki, rycerzy, Spider-Mana, jeża, strażaka ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.


W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Poznaliśmy tradycje karnawałowe i w rytmach skocznej muzyki bawiliśmy się tańcząc, śpiewając i wygłupiając. Nie zabrakło również pokazu mody, każdy miał okazję zaprezentować swój strój na długim czerwonym dywanie. Wspólne tańce z balonami i „łapanie” baniek mydlanych również sprawiło nam wiele radości. A gdy już trochę się zmęczyliśmy czekał na nas mały poczęstunek i upragniony soczek. A jak było u Was? My nie możemy doczekać się już kolejnego balu…:)

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Zabawa karnawałowa w grupie starszaków i średniaków
Ostatni tydzień obfitował w ważne wydarzenia w życiu przedszkolaków. Dopiero co opadły emocje po wielkim przedstawieniu z okazji Dnia Babci i Dziadka, a tu już w piątek kolejna wielka uroczystość – bal karnawałowy. Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się już wcześniej. W przedszkolnej sali trwały rozmowy na temat tego, czym jest karnawał. Dzieci wykonywały prace plastyczne związane z tą tematyką, układały historyjki obrazkowe, przeliczały maski i klasyfikowały je zgodnie z poleceniem nauczyciela, dzieliły na głoski i sylaby nazwy zwierząt i postaci, w które w ten dzień można się wcielić. Ponadto w czwartkowe popołudnie razem z paniami przystrajały salę, tworząc prawdziwie karnawałową atmosferę.


Kiedy w końcu nadszedł piątek, od samego rana do przedszkolnych drzwi wchodziły przeróżne postaci – klauny, koty, piraci, Elzy z Krainy Lodu, biedronki itp. Dzieci w karnawałowych strojach prezentowały się uroczo! Kostiumy te dodały im dużo odwagi i siły. Zabawę w grupie starszaków rozpoczęliśmy od pokazu mody. Zadaniem każdego dziecka było przejście po czerwonym dywanie i zaprezentowanie swojego stroju oraz przedstawienie się. Podczas tego zadania ujawniły się prawdziwe talenty aktorskie! Później już dzieci wraz z paniami dały się porwać karnawałowej zabawie, w trakcie której tańczyliśmy do różnego rodzaju muzyki. Dzieci brały udział w przeróżnych tańcach integracyjnych, wykonaliśmy wspólny taniec z kolorowymi paskami bibuły, tańczyliśmy osobno i w parach, w kole i swobodnie. Ponadto dzieci wzięły udział w turnieju wiedzy dotyczącym karnawału i bajek. Nie zabrakło w tym dniu oczywiście słodkiego poczęstunku i wspólnego biesiadowania przy stolikach. Wszyscy zakończyli zabawę bardzo zmęczeni, ale też szczęśliwi i pełni dobrego humoru. A nam wychowawczyniom miło było patrzeć, jak w trakcie tańców i zabaw grupa się integruje i radośnie współpracuje.

/p. Karolina Wróbel/

Karnawał starszaków>>>            Karnawał średniaków>>>                   


Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
„To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia oraz, co najważniejsze, ciasteczka.

 /Rudolph Giuliani/
Powyższe słowa w nieco humorystyczny, ale jakże prawdziwy sposób opisują, kim są dziadkowie dla wnuków i jak wiele mają im do zaoferowania. Dzieci doskonale o tym wiedzą – cały tydzień poprzedzający występy naszych przedszkolaków poświęciliśmy rozmowom na temat babć i dziadków. Wnuki wypowiadały się bardzo ciepło o swoich „dziadkach” – ich słowa były przepełnione miłością i uznaniem. Wyrazem tego uznania i podziękowania stał się wtorkowy występ.
Nasza sala gimnastyczna zgromadziła w tym dniu ponad stu pięćdziesięciu gości. Na scenie zaprezentowały się trzy grupy przedszkolne: maluszki (Smerfy) – przygotowane przez p. Magdalenę Nycz oraz p. Ewę Szymę, średniaki (Misie) – przygotowane przez p. Elżbietę Małysz oraz grupa najstarsza (Pszczółki) – przygotowana pod okiem p. Karoliny Wróbel oraz p. Karoliny Pniok.
Po oficjalnym przywitaniu gości przez p. Dyrektor występ rozpoczęły Smerfy – w prawdziwie „smerfowym” przebraniu. Nasze trzylatki prezentowały się po raz pierwszy na tak dużej scenie, przed tak liczną publicznością. Dlatego też tym bardziej wszyscy byliśmy dumni z ich występu. Dzieci w wierszach i słowach piosenek wyraziły swoją wielką miłość i złożyły życzenia „dziadkom”.

Następnie na scenie pojawiła się grupa średniaków, która przygotowała przedstawienie o charakterze ludowym. Dzieci zaskoczyły nas swoją „godkom”, którą rozbawiły do łez całą widownię. Co więcej, porwały dziadków do zaśpiewania utworów takich jak: „Głęboka studzienka”, „Poszła Karolinka” itp. Na koniec popis dała grupa starszaków, która przedstawiła cztery humorystyczne scenki - dzieci wcieliły się w rolę babć, dziadka oraz wnuków. Starszaki zaskoczyły dziadków szalonym rock’n’rollem oraz swoją znajomością piosenek w języku angielskim. Wszystkie przedszkolaki na koniec występów otrzymały gromkie brawa, ale najlepszym prezentem było pełne uznania spojrzenie dziadka oraz łzy wzruszenia babci.

Na zakończenie dziadkowie otrzymali własnoręcznie przygotowane przez dzieci upominki oraz udali się na poczęstunek. Pyszne ciasta przygotowały mamy:
Z grupy starszaków: p. Bożena Wróbel, p. Ewelina Chrapek, p. Marzena Czana, p. Agnieszka Antosz
Z grupy średniaków: p. Justyna Zdeb, p. Ewelina Nowak, p. Małgorzata Gajda, p. Anna Aronik, p. Iwona Klasa.
Z grupy maluszków: p. Klaudia Zdonek, p. Martyna Kubica-Nycz, p. Anna Pelc, p. Natalia Wójtowicz, p. Agnieszka Gąsior.
– za co serdecznie im dziękujemy!

Serdeczne podziękowania składamy personelowi obsługi naszej placówki, a także paniom: Marzenie Morończyk, Annie Pycia, Klaudii Zdonek oraz Martynie Kubicy-Nycz, które od rana pracowały w kuchni i pomagały w przygotowaniach smacznego poczęstunku dla dziadków. A także wszystkim tym rodzicom, którzy pomogli w
 porządkowaniu sali po występach. DZIĘKUJEMY!!!

"Piękne zdjęcia z uroczystości możemy podziwiać dzięki uprzejmości rodziców Filipa Kowalczyka - dziękujemy serdecznie!
A głównym bohaterom tego dnia składamy jeszcze raz najserdeczniejsze życzenia. Przede wszystkim dużo zdrowia i sił do zabaw z wnukami:)
- wychowawczynie

/Karolina Wróbel i Elżbieta Małysz/
 

Zdjęcia: Smerfy>>>            Zdjęcia: Misie>>>            Zdjęcia: Pszczółki>>>            Film z występu>>>           


Pomagajmy ptaszkom przetrwać zimę…
Nasze Smerfy już dobrze znają niektóre ptaszki i wiedzą, że zimą jest im potrzebna pomoc przedszkolaków. Maluszki doskonale zapamiętały czym żywią się ptaszki zimą. W naszym przedszkolu na parapetach zagościły już karmiki, codziennie obserwujemy jak ptaszki przylatują do nas, odgadując jaki to ptaszek i opisując jego barwy. W zeszłym tygodniu na zajęciach plastycznych dzieci ciężko pracowały. Najpierw z wyciętych prostokątów i trójkąta stworzyliśmy karmik a na następny dzień farbami malowaliśmy papierowe ptaszki. Dzieci włożyły dużo serca w ozdabianie karmika, które sprawiało im dużo radości.

 

Z dumą podziwiały efekty swojej pracy, zatem zapraszamy do oglądnięcia naszej wystawki!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Zabawy śniegowe w grupie Smerfów
Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, rzucając śnieżkami do siebie, a także "atakując" kulami śniegowymi swoje panie (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). Wspólnymi siłami udało się nam ulepić „miniaturowego” bałwana. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka.

Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Wigilijka przedszkolna w grupie 3-latków
Magiczny czar Świąt Bożego Narodzenia zagościł w naszym przedszkolu już kilka dni przed świętami. Dzieci przy choince i wśród dźwięków kolęd przygotowywały świąteczne ozdoby i prace. Staraliśmy się dużo rozmawiać o świętach i związanych z nimi tradycjami, by także najmłodsi odkryli, że Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, w którym ludzie starają się być dla siebie lepsi. Wraz ze świątecznym nastrojem dzięki naszym kochanym Rodzicom mogliśmy pozwolić sobie na wigilijny poczęstunek przy wspólnym stole. Po wysłuchaniu opowieści o nadchodzącym aniołku wszyscy dzieliliśmy się opłatkiem życząc sobie wszystkiego co dla nas miłe i radosne.


Serdecznie dziękujemy Wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach, za upieczenie ciast i przyniesienie smakołyków.

/Wychowawczynie: Magdalena Nycz, Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


Kolędowanie i Wigilia w grupie starszaków i średników
Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, najcieplejsze, rodzinne, pełne radości chwile. Każdy z nas pewnie chciałby, aby trwały choć troszkę dłużej. Pewnie dlatego już z początkiem grudnia czuć, słychać i widać świąteczne przygotowania do tego wyjątkowego spotkania wigilijnego, które łączy i napełnia nasze serca niezwykłą radością, życzliwością, której na co dzień czasami tak bardzo nam brakuje.
Nim dzieci z grupy starszaków i średników zasiadły do świątecznego stołu podziwiały Jasełka w wykonaniu uczniów z naszej szkoły, następnie wzięły udział we wspólnym kolędowaniu, każda z grup zaprezentowała kolędy lub pastorałki. Grupa starszaków wystąpiła śpiewając: „Zbliżają się Święta” (yt: https>>>) oraz „Świeć gwiazdeczko mała święć” z repertuaru Arki Noego. Wracając do przedszkolnych sal, atmosfera świąteczna była wręcz namacalna.

Przedszkolaki, jak co roku, usiadły do wspólnego świątecznego stołu, poznając wcześniej tradycje związane z Wigilią. Nasze stoły były pięknie udekorowane, nie brakowało na nich świątecznych symboli takich jak sianko czy opłatek , a także smakołyków, o które zadbali kochani rodzice. To był bardzo magiczny czas! W tym dniu żadne dziecko nie wyszło z sali z pustymi rękoma, przedszkolaki zabrały do domu życzenia oraz świąteczne prezenty dla swoich najbliższych.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Świąteczne bombki
Święta tuż tuż….. a my czujemy już klimat bożonarodzeniowy, śpiewamy kolędy, wspólnie udekorowaliśmy choinkę i poznajemy tradycje i zwyczaje świąteczne.
Na zajęciach plastycznych każdy maluszek według własnego pomysłu ozdabiał gotowymi pomocami bombkę świąteczną.

Dzieci bardzo przykładały się do tego zadania, prace wyjątkowo prezentują się w naszym korytarzu, są estetyczne i oryginalne, zapraszamy do oglądnięcia!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Mikołajki
4 grudnia nasz Zespół Szkolno-Przedszkolny odwiedził oczekiwany przez wszystkich gość. Najmniejsi – przedszkolaki - wyczekiwali go już od dłuższego czasu ucząc się wierszy, piosenek i wykonując prace plastyczne specjalnie dla niego. A któż to taki? Oczywiście Mikołaj. W tym roku nie zapomniał o nikim, jak się okazało wszyscy byli grzeczni – zarówno przedszkolaki, uczniowie, jak i pracownicy oraz administracja szkoły.

Dziękujemy Radzie Rodziców, a w szczególności: Przewodniczącej – p. Magdalenie Gębczyńskiej, p. Annie Pyci, p. Natalii Wojtyła, p. Annie Kiedroń oraz p. Edwardowi Kowalczykowi za zaproszenie i zorganizowanie spotkania z Mikołajem. Trochę nam smutno, że kolejne takie spotkanie dopiero za rok.

/p. Karolina Wróbel/

Mikołaj w przedszkolu>>>

        Mikołaj w starszakach>>>

Filmy z grupy maluszków: Film 1>>>        Film 2>>>        Film 3>>>


Andrzejki w przedszkolu w grupie „Smerfów”
Dbając i pielęgnując rodzime tradycje, w naszej grupie maluszków zorganizowana została zabawa andrzejkowa.


Atrakcjami spotkania były: wróżby, konkursy i zabawa przy muzyce oraz słodki poczęstunek. Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. Później rozpoczęły się tańce przeplatane andrzejkowymi wróżbami. Nauczyciel przeprowadzał wróżby i odczytywał ich znaczenie dla każdego dziecka. W czasie andrzejkowych wróżb nie mogło zabraknąć wróżenia z butów, tańca z balonami, przebijania czerwonego serca, wróżb z cukierków i różnych losowań oraz konkurencji. Swoją energię dzieci rozładowały tańcząc i szalejąc do woli w rytm wesołej muzyki. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Magik w przedszkolu

Każdy z nas lubi oglądać pokazy magików, ich czary i sztuczki. Również nasz dzieci miały możliwość wzięcia udziały w pokazie iluzjonisty, który ze swoją magią przyjechał do naszego przedszkola dnia 19.11.2015.
Przedszkolaki były zachwycone, zwłaszcza, że mogły razem z magikiem spróbować kilku luzjoni, luzjoni po jego wyjściu luzjon czarów i tajemniczej magii jeszcze długo utrzymywał się w powietrzu za sprawą małych luzjonistó
w.

/p. Karolina Pniok/

 

Zdjęcia>>>


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W dniu 25.11.2015 średniaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem misiem. Były misie małe i średnie a także duże.


W tym dniu dla dzieci przygotowano wiele ciekawych atrakcji. Przedszkolaki uczestniczyły w licznych zabawach kołowych, tańczyły z misiami, słuchały wierszy i opowiadań o misiach, śpiewały piosenki: „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Jadą, jadą misie”, „Dwa malutkie misie”. Najwięcej emocji wzbudziły zagadki obrazkowe przedstawiające znane misie z bajek i filmów.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Wszyscy doskonale się bawili w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Dzień Misia w grupie starszaków
25 listopada już na stałe wpisał się w kalendarz przedszkolnych uroczystości. Tego dnia swój dzień obchodzi ukochana przez dzieci zabawka – pluszowy miś. Dlatego też każdy malec zabrał go do przedszkola, aby razem z nim świętować. W grupie starszaków Święto Misia zbiegło się z tematyką tygodniowa „ Baśnie i bajki na scenie”. Dlatego też był to bardzo dobry dzień, aby zapoznać dzieci z historią o „Złotowłosej i Trzech Misiach”. Zadaniem przedszkolaków było ułożenie historyjki obrazkowej zgodnej z treścią poznanej bajki. Kolejno dzieci próbowały wczuć się w emocje i nastrój, jaki towarzyszył dziewczynce oraz misiom w trakcie jej nieproszonej wizyty. Przedszkolaki wzięły także udział w zabawie „Którego Misia mam na myśli” – polegającej na próbie opisu wybranego przez dziecko misia, którego wskazać musiała reszta grupy. Tego dnia dzieci także wykonały pracę plastyczną, tym razem musiały wykazać się umiejętnością wycinania i składania sylwety według instrukcji nauczyciela, kolejno ozdabiały swojego ukochanego pluszaka kawałkami włóczki.

 

Ponadto, jak co środę, starszaki wybrały się na salę gimnastyczną, tym razem towarzyszyły im ulubione zabawki, które zostały wykorzystane do różnego rodzaju ćwiczeń, dzięki czemu urozmaiciły cotygodniową gimnastykę. Na zakończenie dnia dzieci otrzymały „Misiowe maski”- na pamiątkę tejże uroczystości.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


XVI Przegląd Pieśni Patriotycznej – I miejsce
21 listopada reprezentacja grupy starszaków wzięła udział w XVI Przeglądzie Pieśni Patriotycznej zorganizowanym przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Bestwinie. Przegląd odbywał się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Ściślej mówiąc, był to pierwszy etap konkursu. Starszaki zostały przygotowane przez panie Karolinę Wróbel i Karolinę Pniok. Dzieci zaprezentowały dwa utwory „Płynie Wisła” oraz „Jesteśmy Polką i Polakiem” >>>youtube>>>

Nasza grupa muzyczna „Pszczółki” zdobyła pierwsze miejsce, serdecznie im gratulujemy.

 

Składamy również podziękowania dla Rodziców, którzy poświęcili swój czas w sobotnie przedpołudnie.
Zdjęcia możemy oglądać dzięki uprzejmości Rodziców Filipa.

>>>Zdjęcia>>>
Zapraszamy do oglądania zdjęć p. Sławomira Lewczka >>>zdjęcia>>>

/p. Karolina Wróbel/


Teatrzyk w przedszkolu w grupie maluchów, średniaków oraz starszaków.
W dniu 18 listopada po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu teatrzyk Ar-te z Krakowa, tym razem z przedstawieniem pt.: „O niezbyt porządnym misiu”. Miś rzeczywiście był niezbyt porządny, ponieważ unikał kontaktu z mydłem i wodą, bał się dentysty, a szczoteczka do zębów była jego największym wrogiem. Głównym celem przedstawienia było uwrażliwienie najmłodszych na prawidłową higienę nie tylko jamy ustnej, ale i całego ciała.
Podczas wszystkich wizyt teatrzyku Ar-te z Krakowa poprzez przedstawienia zostały zrealizowane formy teatralne zgodnie z podstawa programową. Dzieci poznały elementy teatru, wzbogaciły swój język o takie słowa jak: rekwizyty, scena, scenografia, kostium, maska, pacynka, kukiełka, aktor, widownia itp.
Wszystkim bardzo podobały się niniejsze przedstawienia, jeszcze długo będziemy wspominać spotkania z aktorami i z utęsknieniem czekamy na kolejny teatrzyk.

/p. Elżbieta Małysz, p. Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


DZIEŃ JEŻA
10 listopada br. w grupie 4- latków zrobiło się bardzo „kolczasto”, a to wszystko za sprawą „ Dnia Jeża”. Dzień rozpoczął się od przedstawienia kukiełkowego pt: „Poszukiwanie zimowego mieszkania”. Celem obchodów tego święta było zgłębienie przez dzieci wiadomości na temat środowiska naturalnego jeży, ich sposobu poruszania się, przygotowywania do zimy oraz zamieszkania. Ponadto najmłodsi zostali uwrażliwieni na odpowiedni stosunek wobec żywego zwierzęcia. Przedszkolaki śpiewały, wykonywały zadania oraz bawiły się w zabawy związane z tym zwierzęciem. Tego dnia pani nauczycielka wraz z uczniami zaprezentowała się w specjalnie wykonanym na te okazję stroju jeża.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne święto pełne zabaw i atrakcji.

/p. Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


Nie tylko jemy warzywa i owoce, ale potrafimy także robić przetwory. Tym razem nauczyliśmy się jak zrobić kiszoną kapustę.
Starszaki 22 października wzięły udział w niecodziennym zajęciu – kiszeniu kapusty podczas tematyki kompleksowej „Robimy zapasy na zimowe czasy”. Dziadkowie jeszcze kultywują tradycję kiszenia kapusty, zaś czynność ta jest coraz częściej zapomniana i niedoceniana. A wiemy jak cenne są walory kiszonej kapusty, świadczą o tym opinie dietetyków oraz środowiska medycznego. Dlatego ważne jest, aby czynność tę pielęgnować i zachęcać wszystkich do domowego produkowania tego specjału kuchni polskiej. Podczas wspólnej zabawy i pracy dzieci miały okazję poznać proces „kiszenia kapusty” najpierw układając historyjkę obrazkową, a następnie stosując go w praktyce. Pomagały w przygotowaniu, sprawdzały czy kapusta jest już dostatecznie słona, no i oczywiście mocno ubijały ją w słoikach a wcześniej ugniataliśmy wspólnie kapustę by puściła sok.


To była świetna zabawa:)

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Angielski w przedszkolu – grupa Pszczółek
    Od 1 września 2015 roku zostały wprowadzone w życie zmiany w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Celem tych zmian jest wprowadzenie obligatoryjnej i bezpłatnej nauki elementów języka obcego dla wszystkich dzieci, które uczęszczają do przedszkola. Obowiązek kontaktu z językiem obcym obejmuje od 1 września wszystkie dzieci 5 – letnie, natomiast od 2017 roku wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkoli. Celem tych zmian jest osłuchanie się dzieci z językiem obcym i przygotowanie ich do posługiwania się nim w przyszłości. Przedszkolaki powinny być do tego przygotowane poprzez rozbudzanie świadomości językowej, wrażliwości kulturowej oraz budowanie pozytywnej motywacji do nauki języków obcych na dalszych etapach edukacyjnych.
    Wiek przedszkolny jest niezwykle ważnym czasem, kiedy dzieci nabierają nowych doświadczeń językowych, które mały człowiek przyswaja dzięki powtarzaniu oraz zapamiętywaniu w sposób mechaniczny sposobu mówienia w języku obcym oraz rytmu języka. Trzeba więc wykorzystać ten czas w pełni, aby zachęcić dzieci do nauki języka obcego. Pamiętajmy jest to okres kiedy dzieci wciąż nie mają hamulców przed mówieniem i nie boją się popełniać błędów.

 

JAK WIĘC WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA Z ELEMENTAMI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W GRUPIE STARSZAKÓW W NASZYM PRZEDSZKOLU?
    W grupie starszaków odbywa się to w sposób podobny jak ma to miejsce podczas standardowych, dotychczas realizowanych na co dzień zajęć. Organizacja ich jest spójna z tym czego dzieci doświadczają w swoim najbliższym otoczeniu. Są one prowadzone w naszej przedszkolnej sali – więc w miejscu gdzie przedszkolaki czują się bezpiecznie. Język angielski towarzyszy nam na co dzień, w różnych porach dnia. Jest on wpleciony w pobyt dziecka w przedszkolu. Kontakt przedszkolaków z językiem angielskim ma postać zabawy, jest prowadzony w formie rymowanek, śpiewu, zabaw tanecznych, codziennych sytuacji komunikacyjnych i zwrotów powtarzanych podczas rutynowych czynności.
    Jak na razie nasze przedszkolaki z dużą chęcią biorą udział w tych wszystkich zabawach z elementami języka angielskiego. Rozumieją już proste polecenia i reagują na nie (takie jak np. stand up, sit down, clap your hands, hands up itp.). Potrafią nazwać niektóre kolory i cyfry. Śpiewają piosenki z elementami języka angielskiego i powtarzają proste wierszyki i rymowanki, takie jak na przykład ta:
    Hello, hello. How are you? (Witaj. Jak się masz?
    Hello, hello. Make a move. Witaj Wykonaj ruch.
    Hello, hello. Jump up! Witaj. Skacz!
    Hello, hello. Have fun! Witaj. Dobrze się baw!)

Wszystkie zdjęcia>>>

/p. Karolina Wróbel/


Pamiętajmy, jedzmy owoce i warzywa!
W zeszłym tygodniu nasze maluszki poznawały owoce i warzywa nie tylko za pomocą wzroku lecz także dotyku, węchu i smaku….cóż to była za zabawa! Dzieci oddzielały warzywa od owoców, przeliczały je, dzieliły na sylaby, odgadywały kolory a nawet znaleźli się chętni, którzy opowiadali do czego ich mamy używają tych witaminek. Największą atrakcją okazało się ułożenie z pokrojonych owoców i warzyw na talerzyku arcydzieła wybranego przez dziecko. Powstawały różne postacie z bajek, misie i różne zwierzątka.


Dziękujmy Rodzicom za przyniesienie owoców i warzyw, dzięki którym tak wspaniale się bawiliśmy!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Kolorowe, jesienne drzewa
Klimat jesienny na całego zagościł już w grupie naszych małych smerfów. Maluszki wiedzą już, że obecna pora roku to jesień, jakie zmiany w niej zachodzą i jakie kolory dominują na dworze. Jesienne spacery są dla nas nie tylko zdrowotnym wysiłkiem lecz również możliwością podziwiania naszej pięknej polskiej jesieni. Wspaniałe widoki, spacer w lesie zainspirował nas do próby odzwierciedlenia kolorowych drzew, które bardzo podobały się dzieciom.

Sami zobaczcie jak dzielnie pracowały nasze maluszki!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Teatrzyk

Przedstawienia teatralne dla najmłodszych to wspaniały sposób na pierwszy kontakt ze sztuką. W poniedziałek 12 października br. w naszym przedszkolu zawitali aktorzy teatru ART-re z przedstawieniem : „ Żółw i Zając”. Pełna humoru historyjka powolnego żółwika, który postanowił zmierzyć się w wyścigu z szybkim zającem. Dzieci żywo wyrażały swoje emocje podczas wspólnych z aktorami tańców i zabaw. Występom towarzyszyły melodyjne piosenki w wykonaniu aktorów. Aktorzy zostali nagrodzeni głośnymi brawami oraz szerokim uśmiechem dzieci. Jeszcze długo będziemy pamiętać przygody żółwika, zająca oraz ich przyjaciół- sroki Krysi, misia Śpiocha, lisa Zenona oraz barana.

Z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnego przedstawienia w przedszkolu.

/p. Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


Robimy soczek marchewkowo-jabłkowy
Dzieci z grupy maluszków już wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Dlatego zmyślą o pysznych witaminkach postanowiliśmy zrobić sok bez dodatku cukru i konserwantów. Dzieci przyniosły do przedszkola marchewki, jabłka, pomarańcze oraz gruszki. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, zapoznaliśmy się z urządzeniem do robienia soku, czyli sokowirówką, umyliśmy dokładnie owoce i założyliśmy fartuszki. Ogromną frajdę sprawiło nam wrzucanie pokrojonych składników do maszyny i przyglądanie się jak zmienia się kolor wyciekającego soku.

Wszystkim bardzo smakował samodzielnie zrobiony soczek a my zachęcamy wszystkich do takiej świetnej zabawy na jesienne wieczory!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Pierwsza wizyta w Publicznej Bibliotece Janowicach
Dnia 29 września przedszkolaki z grupy „Smerfów”- 3 latki odbyły swoją pierwszą wizytę w Janowickiej bibliotece. Dla zdecydowanej większości były to pierwsze odwiedziny w tak magicznym miejscu. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z funkcjonowaniem biblioteki, księgozbiorem, przeczytała dzieciom ciekawe książeczki oraz zaprosiła maluszków do przyjścia z rodzicami i dziadkami.

Maluszki wróciły do przedszkola bardzo zadowolone z wypożyczonymi książkami, które będą czytane w przedszkolu.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Jabłuszka z masy solnej
Najmłodsze przedszkolaki poznawały w tym tygodniu owoce. Zwieńczeniem ich wysiłków były zajęcia, podczas których lepiły jabłka z masy solnej. Kolejnym etapem pracy było malowanie naszych wytworów, z którymi nasze smerfy doskonale sobie poradziły. Cóż to była za zabawa!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Dzień Chłopaka w grupie Pszczółek

30 września przypada Dzień Chłopaka. Dlatego też dziewczynki z grupy starszaków wraz z panią przygotowywały już od samego ranka upominek dla chłopaków. Tego dnia żaden z nich nie mógł wyjść z sali bez podarunku. A dziewczynki przygotowały coś specjalnego: samodzielnie dekorowane krawaty – na pamiątkę tego dnia.

Po złożeniu życzeń, każdy chłopak otrzymał swój krawat - oj naprawdę czuli się w tym dniu ważni:)

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Pierwszy miesiąc w przedszkolu naszych maluszków – „Grupa Smerfów”
Już prawie miesiąc za nami, mnóstwo doświadczeń, przeżyć łez ale również dużo radości, rodzice
sami zobaczcie!

 

Wszyscy się już znamy i wspólnie spędzamy czas bawiąc się, kolorując, tańcząc,
śpiewając i ucząc się różnych ciekawostek. To, co trudne już za nimi a teraz tylko uśmiech i wspaniała zabawa!

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia część 1 >>>

                                Zdjęcia część 2 >>>


Powitanie Jesieni w grupie starszaków
23 września – Pierwszy Dzień Jesieni. W przedszkolu to bardzo ważne wydarzenie. Powitanie nowej pory roku zwykle bywa uroczyste, aby utkwiły dzieciom w pamięci jej atrybuty i zmiany jakie ze sobą niesie. W tym dniu grupę starszaków odwiedziła sama Pani Jesień. Wizytę rozpoczęła od pogadanki na temat kim jest i co dzieci już o niej wiedzą. Przedszkolaki miały okazję poznać jej dary wieloma zmysłami, a to dzięki kochanym rodzicom, którzy od tygodnia zapełniali nasz jesienny kącik.
Kolejno wzięły udział w zabawie oddechowej przy piosence „Lecą, lecą listeczki z drzewa”. Nie zabrakło również elementów języka angielskiego, który wplatany jest w codzienną aktywność dziecka w przedszkolu. Tego dnia „Pszczółki” miały przyjść ubrane w jesiennych kolorach: żółtym, pomarańczowym, brązowym, czerwonym – utrwalając znajomość barw jesieni, których tłumaczenie dzieci poznały w języku angielskim. Ich zadaniem była szybka zamiana miejsc w momencie, kiedy usłyszały wypowiedziany przez Panią Jesień kolor, a był on zgodny z ich kolorem ubrania. Zabawa sprawiła wiele radości i pozwoliła na szybkie zapamiętanie brzmienia podanych barw w języku angielskim. Następnie przedszkolaki dały się porwać do jesiennego tańca, a kolejno wzięły udział w
 zajęciach plastycznych.

Tym razem tematem był jeżyk w jesiennym posłaniu – liściach. Zadaniem dzieci było przykleić wysuszone liście, wyciąć grzbiet i kolce jeżyka. Zadanie nie było proste, ponieważ wymagało wiele precyzji, aby praca wyglądała estetycznie. Efekty można podziwiać na szkolnym korytarzu.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień Przedszkolaka
20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzień ten został ustanowiony dla podkreślenia roli edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka. Z tej okazji „Pszczółki” już w piątek zaczęły świętowanie. Rozpoczęły je od przypomnienia sobie praw dziecka oraz obowiązków przedszkolaka, wynikających z naszego kodeksu grupowego. Dzieci z dużym przejęciem mówiły na temat tego, czym są owe prawa, i jak je rozumieją. Kolejno oddaliśmy się cyklowi zabaw muzyczno-ruchowych. Dzieci wypełniały również zadania w kartach pracy odnoszące się do respektowania kodeksu grupowego. Każdy starszak otrzymał w tym dniu „Order uśmiechu” upamiętniający to ważne wydarzenie. Następnie udaliśmy się na szkolne boisko. Na nasze szczęście w piątek pogoda dopisywała i w promieniach słońca mieliśmy okazję wziąć udział w zmaganiach sportowych, a także zabawach integracyjnych.

Nasze przedszkole otrzymało dyplom od czasopisma „Przedszkolne ABC”

za udział w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka

i jego zrecenzowanie fan page’u magazynu :)

/p. Karolina Wróbel/


Z okazji Dnia Przedszkolaka życzymy wszystkim dzieciom dużo zabaw i przygód, miłości i szczęścia. Troski i uwagi, akceptacji i szacunku. Aby każdy dzień spędzony w przedszkolu mijał Wam w radosnej atmosferze i spędzany był wśród samych uśmiechniętych buziek:)
Grono Pedagogiczne

Zdjęcia>>>


Przedszkole wita Was!
Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Nowo przybyłe dzieci nabierają coraz większej odwagi, zaczynają rozumieć, że przedszkole to przyjazne miejsce. W przedszkolu bowiem dziecko rozwija ciekawość i wyobraźnię. Uczy się samodzielności nie tylko przy ubieraniu się, jedzeniu, ale także w podejmowaniu decyzji i radzeniu sobie z trudnościami. Przedszkole pomaga nauczyć się zasad życia w grupie: wspólnej zabawy, dzielenia się, czekania na swoją kolej, rozwiązywania konfliktów. To tutaj dziecko dowiaduje się wielu nowych rzeczy, zdobywa wiedzę, tworzy i eksperymentuje.
W roku szkolnym 2015/2016 w naszym przedszkolu są obecne trzy oddziały:

 


• Grupa maluszków (oddział mieszczący się w budynku przy ulicy Janowickiej) – „Smerfy”, licząca 25 osób – wychowawczynie: Magdalena Nycz i Ewa Szyma

• Grupa średniaków – „Misie”, licząca 24 osoby – wychowawczyni: Elżbieta Małysz


• Grupa starszaków – „Pszczółki”, licząca 25 osób – wychowawczynie: Karolina Wróbel, Karolina Pniok

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


WITAJ, WITAJ PRZEDSZKOLE

Przyjaźnie i wesoło, żegnamy rzekę i las.
Ach! Witaj, witaj przedszkole, już czas do pracy czas.

Pociąg jak wicher pędzi, dźwięczy piosenka kół.
Z wakacji jadą dzieci do przedszkoli i do szkół.