:: STRONA STARTOWA ::           :: SZKOŁA PODSTAWOWA ::            :: PRZEDSZKOLE_ARCHIWUM ::          :: NAPISZ DO NAS ::

 w roku szkolnym 2018/2019


Wycieczka do Ogrodów Kapias w Goczałkowicach-Zdrój
12 czerwca grupa Krasnoludków wybrała się na wycieczkę do pokazowych ogrodów Kapias w Goczałkowicach. Głównym celem wycieczki było poznanie fauny i flory w przepięknych zielonych ogrodach.
Dzieci miały możliwość poznania unikatowych roślin ich warunków życia i sposobów pielęgnacji. Wydzielone zaułki ogrodowej tj. ogród prowansalski, ciszy, wiejski zachwycały swoją dbałością o każdy szczegół i aranżacją.

Na zakończenie wycieczki odbył się słodki poczęstunek w ogrodowej restauracji.
Przedszkolaki wróciły uśmiechnięte z pamiątkową widokówką:)

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


WIZYTA STRAŻAKÓW W PRZEDSZKOLU
Odwiedziny strażaków w przedszkolu wzbudziły , jak zawsze wielki entuzjazm u dzieci. W trakcie spotkania, goście zaznajomili maluchów z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową. Przedszkolaki dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną i jaki jest numer alarmowy.
Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali strażacy. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać jego wyposażenie. Chętni mogli przymierzyć hełm strażacki, usiąść w samochodzie, a także potrzymać wąż, z którego tryskała woda. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały strażakom za wizytę i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Są wśród nich przyszli druhowie.;-)

 
Dziękujemy strażakom za przybycie do naszego przedszkola, poświęcenie nam swojego cennego czasu i przeprowadzenie tak ciekawych zajęć.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Dzień Mamy i Taty u Krasnoludków
W przedszkolu 6 czerwca odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której grupa Krasnoludki, zaprezentowała swój program taneczno-wokalno- recytatorski oraz zdolności aktorskie.
Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw a na końcu bawiliśmy się wspólnie przy muzyce oraz zaprosiłyśmy na słodki poczęstunek.
Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.

 
Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!!!

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Pożegnania już nadszedł czas..
14 czerwca w grupie Smerfy odbyło się oficjalne pożegnanie starszaków połączone z dniem rodzinnym. Nadszedł koniec pewnego etapu w ich życiu.. Korzystając z pięknej pogody przedstawienie odbyło się na ogrodzie przedszkolnym. Starszaki dały z siebie wszystko!

Nie zabrakło oczywiście momentów wzruszenia, a także nagród oraz dyplomów ukończenia przedszkola.

 /p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Wycieczka do Teatru Lalek „Banialuka”
13 czerwca Smerfy wybrały się na wycieczkę do Bielska-Białej. Po dojeździe na miejsce Smerfy obejrzały spektakl pt. „Ojczyzna”, a tuż po nim miały okazję zwiedzić cały teatr i zobaczyć jak powstają scenografie i lalki teatralne.

Po intensywnym zwiedzaniu, nadszedł czas na lody w Kawiarni „Delicje” :)

 /p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Wizyta w szkole
11 czerwca grupa starszaków miała okazję zwiedzić szkołę, zapoznać się z podręcznikami i planem pracy klasy pierwszej.

 

Smerfy miały również okazję zasiąść w szkolnej ławce, w której już od września będą spędzać czas.

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień Dziecka w grupie „Rybek”
W tym dniu każdy przedszkolak mógł poczuć się wyjątkowo w dniu swojego święta. Przez cały dzień towarzyszył nam uśmiech na twarzy, zadowolenie z różnych atrakcji. Oprócz tańców, śpiewu, zabaw każdy średniak mógł poczuć się jak restauracji składając zamówienie na gofry z różnymi dodatkami.

 

Każdy pod koniec tego szalonego, pełnego emocji dnia otrzymał medal wraz z dyplomem.

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Dzień Dziecka w grupie Krasnoludków
Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. W naszym przedszkolu tego dnia cały dzień trwała zabawa. Dzieci bawiły się wspaniale. Dzień obfitował w liczne atrakcje: zabawy z chustą animacyjną, tańce przy muzyce, malowanie twarzy, zabawy z balonami a także pyszne gofry z rożnymi dodatkami wybranymi samodzielnie przez dzieci. Na zakończenie dnia każdy otrzymał medal i dyplom:) cała grupa dostała grę planszową „Kurnik” od swoich Pań:)

I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości i serca od rodzin i nauczycielek, w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo, uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo:)

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Hodowla fasoli w grupie Krasnoludków
Dzieci założyły hodowlę fasoli. Wcześniej zanim przystąpiliśmy do pracy, na podstawie ilustracji omówiliśmy schemat rozwoju nasiona fasoli, od kiełkowania aż do zawiązania się strąków. Następnie przystąpiliśmy do działań praktycznych.

Ziarna fasoli zasadziliśmy na gazie ze słoikiem z wodą:)

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Dzień zielony- sadzimy roślinki
Dzień zielony „Grasz w zielone-gram! Masz zielone-mam!”. Taką oto zabawę rozpoczęliśmy kolorowy dzień. Dzieci z grupy krasnoludków wraz z Paniami przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Szukaliśmy „zieleni” w naszym otoczeniu oraz w tym dniu założyliśmy w sali zielony ogródek ( sadziliśmy szczypiorek). Przed przystąpieniem do pracy poznaliśmy warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie każde dziecko włożyło swoją cebulkę do doniczki. Założone hodowle wzbogaciły kącik przyrody, który stał się miejscem do obserwacji kolejnych etapów wzrostu roślin. Kiedy wyrosną będą źródłem witamin na kanapkach:)

Celem tego działania było zapoznanie dzieci z potrzebami i wymaganiami roślin, kształtowanie nawyków dbania o rośliny oraz ukazanie dzieciom prostych prac gospodarczych .

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


 Przedszkolne wypieki – grupa Rybek
W tygodniu, w którym rozszerzaliśmy wiedzę na temat zbóż, ich zastosowania i rodzajów wspólnie zabraliśmy się do pracy aby stworzyć zdrowe przysmaki. Dzieci chętnie pomagały, zaciekawione tym, co powstawało w misce o jakiej konsystencji i smaku. Każde dziecko nie mogło doczekać się w kolejce aż będzie mogło odważyć i wsypać dany a później wałkować ciasto.

Wspólnie udało się nam upiec mini maślane bułeczki i chlebek. Z takimi pomocnikami można otworzyć mini cukiernie!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Piesza wycieczka do stadniny pana Sadloka
5 czerwca grupa starszaków spakowała plecaki i wybrała się w pieszą, prawie 2,5 kilometrową wycieczkę. Smerfy dzielnie zdobywali kolejne górki, pokonywały polany i z uśmiecham na twarzy dotarli do celu, gdzie czekały na nich piękne konie, czas na odpoczynek i posilenie się :)

Powrót był troszkę trudniejszy, ale bez wątpienia dali sobie świetnie radę! :)

 /p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień dziecka w grupie „Smerfy”
31 maja mieliśmy okazję świętować Dzień Dziecka w naszej grupie. Jako, że miniona pogoda nas nie rozpieszczała, zawody odbyły się w sali, co w niczym nam nie przeszkadzało :)

Okrzyki radości, wspólne nagradzanie, cudowna zabawa przy muzyce, a na koniec pyszne gofry i niczego więcej do szczęścia nie potrzeba :)

 /p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Smerfowy sposób na deszczową nudę.


W czasie deszczu dzieci się nudzą, ale nie w grupie "Smerfy", która podczas środowego deszczu miała okazję lekko do bodźcować się sensorycznie pospacerować po delikatnych piórkach i szorstkiej kaszy. Zdania co lepsze oczywiście były podzielone:) Nie zabrakło również szalonych zjazdów na przedszkolnej "zjeżdżalni", a także samodzielnego przejścia po drabince. Uff na szczęście wszyscy utrzymali równowagę!

 /p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


„Trzy Małe Świnki”- przedstawienie dla przedszkolaków.
Historia o Trzech Świnkach należy do najpopularniejszych, klasycznych bajek dla dzieci. Mimo, że napisana wiele lat temu, wciąż przekazuje aktualne wartości i w przystępnej dla dzieci formie uczy, że tylko solidna i rzetelna praca przynosi rezultaty, a „pójście na łatwiznę” daje tylko chwilowe efekty.


12 marca nasze przedszkole odwiedził Teatr z Krakowa z własną wersją tejże opowieści. Potwierdzeniem doskonałego kunsztu artystycznego może być fakt, że trzy tytułowe świnki, ich tatusia oraz wilka zagrało tylko dwoje aktorów. Humorystyczne dialogi, nietuzinkowe przebrania oraz angażowanie przedszkolaków w odgrywanie scen zaowocowały ogromnym zadowoleniem i ciepłym przyjęciem spektaklu przez naszych małych widzów.

p. Magdalena Jonkisz

Zdjęcia>>>


Nasze pierwsze książeczki o ptakach


Wraz z nadejściem wiosny dzieci z grupy Rybek przypomniały sobie, które to ptaki powróciły do nas z ciepłych krajów na wiosnę, a które pozostały z nami przez ten zimowy czas. Każdy średniak założył własną książeczkę ze zdjęciami ptaków i z ich nazwami aby łatwiej nam było rozpoznawać ptaszki, które już dla nas tak pięknie ćwierkają.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Siejemy, sadzimy….
Prace wiosenne w grupie Rybek
Powitaliśmy wiosnę a wraz z nią rozpoczęliśmy wiosenne prace i porządki. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach wykazując dużą wiedzę na temat upraw. Świetnie poradziły sobie z chronologicznym ułożeniem historyjki obrazkowej dotyczącej siania fasoli i dopasowywania rośliny podziemnej do części nadziemnej. Średniaki sporą wiedzę na ten temat zawdzięczają rodzicom, dziadkom, którym jak opowiadały, już w tym roku zdążyli pomóc jako ogrodnicy w sadzeniu i sianiu w ogródku.

 

My również wspólnie wykonaliśmy już drobne wiosenne prace….zapraszamy do naszej galerii!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Dzień Dentysty
W zeszłym tygodniu obchodziliśmy święto Światowego Dnia Dentysty. Średniaki zaskakiwały swoją wiedzą na temat pracy stomatologa i zasadach higieny jamy ustnej. Dzieci przeliczały szczoteczki, opowiadały o historyjce przedstawionej na ilustracjach a w nagrodę otrzymały od nauczyciela szczoteczkę oraz klepsydrę aby dokładnie kontrolować czas jaki potrzebny jest na umycie zębów.

Każdy średniak wie jak ważne jest dbanie o nasze zęby i jakie konsekwencje wynikają jeżeli nie będziemy się o nie troszczyć. Na zakończenie zajęć dzieci bawiły się malując palcami pastą „zęba”.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Zielono, zielono Mi, gdy Wiosna puka do mych drzwi :)

Wiosną kwiaty rosną to wszystkie dzieci wiedzą. 22 marca nietypowe bo, zielone Smerfy posadziły swoje pierwsze rośliny, które wzbogacą nasz kącik wiosenny. :)

 /p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień Kobiet w grupie Rybek
Chłopaki z grupy „Rybek” nie zapomnieli o swoich koleżankach w tym szczególnym dla dziewczyn dniu. Składając życzenia wręczyli im małe „co nie co”.

Zapraszamy do galerii.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Wyjazd do teatru na spektakl pt. „Brzechwolandia”
W piątek 8 marca wszystkie przedszkolaki wyruszyły autokarem do Czechowic-Dziedzic na spektakl teatralny pt. „Brzechwolandia”. Odbyliśmy podróż do zaczarowanego świata poezji na podstawie wierszy Jana Brzechwy. Przenieśliśmy się w kolorowy świat marzeń, pełen radości i muzyki. Przedszkolaki miło spędziły czas a wiersze takie jak „Leń” , Skarżypyta” i „Samochwała” na pewno pozostaną długo w ich pamięci. A poniżej przedstawiony fragment mieliśmy okazję wspólnie śpiewać z aktorami w teatrze…

„Brzechwolandia to kraina szczęśliwości,
w Brzechwolandii tylko uśmiech zawsze gości,
Brzechwolandia uczy, bawi nas,
w Brzechwolandii można miło spędzić czas”.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Marcowy spacer w grupie Średniaków
W dniu 4 marca, w słoneczny poniedziałek, dzieci z grupy Rybek dowiedziały się co oznacza przysłowie „W marcu jak w garncu”. Doskonałym przykładem tego przysłowia była dzisiejsza pogoda w porównaniu do piątkowej ponurej pogody. Koniecznie musieliśmy w pełni wykorzystać to przed wiosenne słoneczko wybierając się na dług spacer po okolicy.

Po drodze powitały nas piękne krokusy, które już wiemy co zapowiadają…

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Mali odkrywcy – Grupa Rybek
W minionym tygodniu na zajęciach rozmawialiśmy o wynalazkach, które jak wiedzą dzieci z grupy Rynek znacznie ułatwiają nam życie. Średniaki zamieniały się prawdziwych odkrywców wymyślając swój „wynalazek -marzenie”. Każde dziecko miało swój oryginalny pomysł, niektóre były bardzo poważne i życiowe inne bardziej abstrakcyjne co sprawiło, iż zajęcia wywołały mnóstwo śmiechu. Wiemy, iż Pan Edison odkrył żarówkę, na której skupiliśmy się na zajęciach plastycznych.

Zapraszamy do galerii.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Szaleństwo w ostatni dzień ferii
Ferie nie były dla nas łaskawe pod względem pogody lecz w ostatnim dniu udało nam się nadrobić nasze zaległości na szkolnym placu zabaw.

Jako pierwsi mieliśmy okazję skorzystać z placu zabaw w tym roku, a to była zabawa….

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


"Małe przedszkolaki piękne stroje mają
i do świata bajek gości zapraszają..."
W dniu 8 lutego w naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany bal przebierańców. Przedszkolaki miały okazje przyozdobić swoje piękne buzie licznymi maskami i założyć stroje swoich ulubionych postaci z bajek.

   

Wspólne tańce w grupie Rybek, przejście po czerwonym dywanie i mini sesja sprawiły, że uśmiech nie znikał z buzi naszych dzieciaczków. :)

 /p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE RYBEK
„To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia oraz, co najważniejsze, ciasteczka".
/Rudolph Giuliani/
Powyższe słowa w nieco humorystyczny, ale jakże prawdziwy sposób opisują, kim są dziadkowie dla wnuków i jak wiele mają im do zaoferowania. Dzieci doskonale o tym wiedzą – cały tydzień poprzedzający występy naszych przedszkolaków poświęciliśmy rozmowom na temat babć i dziadków. Wnuki wypowiadały się bardzo ciepło o swoich „dziadkach” – ich słowa były przepełnione miłością i uznaniem. Wyrazem tego uznania i podziękowania stał się piątkowy występ. Babcie i Dziadkowie licznie przybyli zobaczyć swoje wnuki 1 lutego. Dzieci z grupy „Rybek” pięknie zaprezentowały się śpiewając piosenki, recytując wierszyki oraz tańcząc Rock&Rolla.


Dzieci w wierszach i słowach piosenek wyraziły swoją wielką miłość i złożyły życzenia „dziadkom”.
Jesteśmy bardzo dumni ze wszystkich dzieci, tym bardziej, że w ostatnim tygodniu przed występami, kiedy odbywały się próby na dużej scenie, sporo z nich chorowało. Na szczęście wykazały się bardzo dobrą pamięcią. Na zakończenie występów, każde z wnucząt pomaszerowało do swoich gości z prezentem i mocą najserdeczniejszych życzeń. Na twarzach babć i dziadków dało się dostrzec łzy wzruszenia, ale także dumę ze swoich wnucząt.
Bardzo dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za przybycie, oklaski i uśmiech na twarzy. A wszystkie panie dołączają się do życzeń dzieci, życząc Państwu stu lat w zdrowiu i radości.

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Zimowe zabawy na śniegu
Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu rzucając śnieżkami do siebie, w dal, kilka osób zrobiło nawet orzełka na śniegu.

Dla dzieci była to ogromna frajda, a te beztroskie chwile zostaną w pamięci na długi czas.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Dzień Babci i Dziadka w grupie Krasnoludków
Dzieci 25 stycznia zaprosiły swoje babcie i dziadków na przedszkolną uroczystość, aby w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem tańczyły, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki.
Babcie i dziadkowie pełni zachwytu bili gromkie brawa, a jako wyraz wdzięczności otrzymali drobne upominki (kalendarz ze zdjęciem swojego ukochanego wnuka:). Następnie były wspólne zabawy przy muzyce, w których dziadkowie aktywnie uczestniczyli, co sprawiło dzieciom wiele radości. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku:)
Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.


Dziękujemy wszystkim gościom za świetną zabawę i życzymy życia najdłuższego, szczęścia i zdrowia dobrego!

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>            Film>>>


Pingwinkowe malowanie

Ferie też można spędzić wesoło, a nawet artystycznie. Starszaki lubią malować i dziś po wysłuchaniu ciekawostek o pingwinkach powstały małe "arcydzieła".

/p. Elżbieta Małysz, p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Czas jak koło szybko krąży,
rok za rokiem szybko mija.
Z życzeniami Smerfik dąży,
niech Wam tylko szczęście sprzyja.. :)

 
W dniu 1 luty 2019 w nasze przedszkolne progi zawitali Dziadkowie i Babcie grupy Smerfy :) To było wyjątkowo słodkie i wzruszające popołudnie!

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


 

Cudowna lampa Alladyna – spektakl w przedszkolu.
8 stycznia 2019 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w przedstawieniu pt. „Cudowna lampa Alladyna”, wystawionym specjalnie dla nich, przez grupę teatralną z Trzebini.
Historia przedstawiona przez aktorów opowiadała o losach ubogiego perskiego chłopca – Alladyna, który za namową złego Czarnoksiężnika odnajduje cudowną lampę i uwalnia zaklętego w niej , potężnego Dżina. Od tej pory za sprawą dobrego ducha lampy życie chłopca zmienia się na lepsze, jednak lampa staje się także przyczyną wielu jego kłopotów.
Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem śledziły wszystkie przygody, a chętne osoby brały aktywny udział w spektaklu, wcielając się w broniące skarbca nietoperze, kupców, a także pomocników handlarza.

Przedstawienie zostało nagrodzone przez małych widzów gromkimi brawami.

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>


Kolędowanie i Wigilia w grupie maluszków
Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, najcieplejsze, rodzinne, pełne radości chwile. Każdy z nas pewnie chciałby, aby trwały choć troszkę dłużej. Pewnie dlatego już z początkiem grudnia czuć, słychać i widać świąteczne przygotowania do tego wyjątkowego spotkania wigilijnego, które łączy i napełnia nasze serca niezwykłą radością, życzliwością, której na co dzień czasami tak bardzo nam brakuje.
Przedszkolaki, jak co roku, usiadły do wspólnego świątecznego stołu, poznając wcześniej tradycje związane z Wigilią.
Nasze stoły były pięknie udekorowane, nie brakowało na nich świątecznych symboli takich jak sianko czy opłatek , a także smakołyków, o które zadbali kochani rodzice.

To był bardzo magiczny czas! W tym dniu żadne dziecko nie wyszło z sali z pustymi rękoma, przedszkolaki zabrały do domu życzenia oraz świąteczne prezenty dla swoich najbliższych.

/p. Karolina Pniok/

 Kolędowanie u maluszków>>>


"Zima, zima, zima - pada, pada śnieg(...)
Zasypane pola - w śniegu cały świat
Biała droga hen przed nami.."


.. a Smerfiki z uśmiechami ozdabiają świat :)

Kiedy pogoda dopisuje, żaden Smerf nie próżnuje, w mig bałwana zbuduje, co by zdobił przedszkolny plac :)

 

Zdjęcia>>>

/p. Paulina Antonik-Wróbel/


Święta tuż, tuż..
Nastał już ten magiczny zimowy czas, kiedy ogarnia nas świąteczny szał.. U Smerfów nie mogło być inaczej. Przez cały tydzień przygotowywaliśmy się do tego szczególnego dnia: ubieraliśmy choinkę w sali, dekorowaliśmy bombki oraz pierniczki, śpiewaliśmy kolędy, aż nastał wyczekiwany Piątek kiedy usiedliśmy wszyscy razem przy wigilijnym stole, zjedliśmy smakołyki i wspólnie pokolędowaliśmy :)

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>        Kolędowanie u maluszków>>>


Zimowe spotkanie w grupie Smerfy
Zima za oknem i święta już blisko.. Nadszedł czas na kolejne spotkanie w grupie Smerfy z cyklu „Wieczór z bajką.. i nie tylko..”. Tym razem w nastroju świątecznym przy choince i świecach posłuchaliśmy bajki o tradycji świątecznego drzewka. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Nadchodzą święta i kolędę „Przybieżeli do Betlejem”. Razem z mamami ozdabialiśmy małą choinkę. Nie zabrakło również smakołyków i .. ciepłego mleczka!

Bardzo dziękujemy rodzicom za sponsorowane „iglaczki” oraz pasmanterię do ich dekoracji. Życzymy Zdrowych i spokojnych Świąt!

/p. Elżbieta Małysz, p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Spotkanie z Mikołajem.
Czwartkowego ranka, kiedy przedszkolaki zjadły śniadanie wyjrzały przez okno i zobaczyły piękny czerwony powóz, a w nim kochanego Mikołaja! Radość nie miała końca kiedy wszedł do sali i przywiał nas radosnym: „ Ho, ho, ho witajcie dzieci!” Nie zabrakło również pytania: „Czy, aby na pewno wszystkie dzieci był grzeczne?”:) Każde dziecko otrzymało wymarzony prezent, miało okazje usiąść na kolanku Mikołaja, który przysiadł w bujanym fotelu, a także wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie. Ach co to było za ekscytujące spotkanie!

Do zobaczenia za rok Mikołaju:)

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Światowy Dzień Pluszowego Misia- zajęcia otwarte dla rodziców (grupa Krasnoludki)

Miś choć mały, choć nieśmiały,
wielkie serce w sobie ma.
Pocieszyciel doskonały
każdy misia swego ma.

 

26 listopada obchodziliśmy w naszym Przedszkolu niezwykłe święto - Dzień Pluszowego Misia. W tym roku było wyjątkowe święto, ponieważ połączone zostało z zajęciami otwartymi z rodzicami. Z tej okazji każde dziecko przyniosło do Przedszkola ukochanego pluszaka. Wśród misiów znalazły się te bardzo małe, ale nie zabrakło również tych dużych, które trudno było objąć. Każdy z nich był jedyny w swoim rodzaju i najpiękniejszy na świecie. W tym dniu misiowym zabawom i tańcom nie było końca. Mogłoby się wydawać, że w czasach, gdy powstają coraz bardziej atrakcyjne i nowoczesne zabawki, moda na pluszowego misia minęła, jednak jak się okazało - nic bardziej mylnego! Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu: Czy jutro, czy dziś, wszystkim potrzebny jest Miś.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Pluszowego Misia!

/p.Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


 

Zabawy z wodą

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem!”
Konfucjusz


Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym.
Celem zabaw badawczych było pobudzanie dzieci do myślenia, poszukiwania, a przede wszystkim do działania, wyjaśniania i stawiania wniosków oraz czerpania radości z udanego samodzielnie wykonanego doświadczenia.
Tak też ,,Krasnoludki” chętnie eksperymentowały z wodą. Maluchy postanowiły „zaczarować” wodę i zobaczyć co się stanie, gdy wrzucą do niej kolorową bibułę. Ku wielkiemu zaskoczeniu dzieci, woda zmieniła kolor, na co maluchy żywo zareagowały okrzykami i uśmiechami na buziach.

 
Ale zdecydowanie największą frajdę sprawiły dzieciom takie doświadczenia jak: „Co pływa, co tonie”, "Wulkan", "Lampa", "Spadający deszcz", "Znikająca woda".
Eksperymenty bardzo przypadły wszystkim do gustu i na pewno powtórzymy je nie raz.

/p.Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Obchody 11 listopada w Przedszkolu

 

„Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – NIEPODLEGŁOŚĆ! (…)

Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.”

 

 


Przedszkolaki rozumieją te słowa i godnie obchodzą nasze święto. Na tę okazję przygotowaliśmy emblematy, flagi i gazetki w naszych salach. Obejrzeliśmy również film edukacyjny „Polak mały”.

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>

 

        Wyjazd do Kina Świt na przedstawienie „Legendy polskie”>>>


Wyjazd do Kina Świt na przedstawienie „Legendy polskie”
W dniu 7 listopada 2018 roku grupa Smerfy i Rybki po raz drugi w tym roku wyruszyły w podróż autokarem do Kina Świt w Czechowicach-Dziedzicach. Tym razem mieliśmy okazję, w krótkim czasie sięgnąć pamięcią do dawnych lat i przypomnieć sobie wszystkie legendy polskie.

/p. Paulina Antonik-Wróbel/


Spotkanie z cyklu „Wieczór z bajką..”
W dniu 26 października w grupie „Smerfy” odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Wieczór z bajką..” Podczas wieczornego spotkania, oprócz dobrego humoru, ciepłego kocyka i poduszki towarzyszyły nam gry i zabawy muzyczno-ruchowe. Mamy miały również okazję stworzyć portret swojego dziecka mając do dyspozycji kartki papieru oraz farby i pędzle, gdzie wykorzystując odpowiednie kolory, bez użycia wody stworzyły piękne podobizny swoich pociech.

   

Śpiewy, tańce umilił nam także małe „co nie co” :) Na koniec naszego spotkania w blasku świec, dzieci z grupy „Smerfy” okryci kocykiem i miłością swoich Mam wysłuchały bajki czytanej przez panią Elę Małysz.

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Wizyta w Janowickiej Strażnicy
Dnia 23 października dzieci z grupy „Rybek” i „Krasnoludków” miały przyjemność odwiedzić Strażnicę w Janowicach dzięki uprzejmości naszych Strażaków. Pomimo nie sprzyjającej nam pogody nasi wspaniali Strażacy zapewnili nam warunki do wysłuchania różnych ciekawostek dotyczących pracy służb, oglądnięcia narzędzi pracy strażaków, przypomnieli nam tak bardzo ważne numery alarmowe oraz jak powinno wyglądać zawiadomienie o pożarze. Strażacy przekazali dzieciom cenne informacje na temat pracy różnych służb, odpowiadali na nurtujące pytania dzieci jak również zapewnili dzieciom mnóstwo frajdy, dzięki możliwości założenia hełmu strażackiego, trzymania specjalnych odblasków strażackich służących bezpieczeństwu wraz z wysłuchaniem syreny strażackiej.

Pod koniec zajęć „Rybki” wręczyły Strażakom podziękowanie w formie laurki wykonanej przez dzieci, natomiast Strażacy również przygotowali dla nas miłą, słodką niespodziankę w postaci dużego batonika dla każdego dziecka. Bardzo dziękujemy Panom Strażakom: p.Damek, p.Borutka, p.Papla za tak mile spędzony czas i przekazanie tak wielu cennych wiadomości! Dziękujemy

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Jesienne zabawy, doświadczenia, prace u Rybek
W tym roku wyjątkowo jesienią mamy dużo słońca a mało ponurych, deszczowych dni. Codziennie średniaki zaznaczają na nowym grupowym kalendarzu dzień tygodnia oraz jaką mamy pogodę w danym dniu. Słoneczna pogoda dodaje nam każdego dnia mnóstwo energii, pomysłów, chęci do nowych doświadczeń. Rybki bardzo aktywnie wykorzystują czas w przedszkolu, przeliczając kasztany w zabawie z kolegą, śpiewając, tańcząc, wykonując różne prace prace plastyczne oraz ciekawe doświadczenia. Zobaczcie sami!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Zabawy z cyfrą 2 u Rybek
Dzieci z grupy "Rybek" w minionym tygodniu poznały kolejną cyfrę czyli cyfrę 2. Rysowanie w powietrzu nowo poznanego kształtu oraz na talerzykach z kaszą pozwoliło nam dobrze utrwalić zapis cyfry. Tworzyliśmy zbiory z różnymi materiałami, dopieraliśmy rzeczy w pary i już wiemy, że jedna para to dwa przedmioty. Na sam już koniec zajęć aby dobrze zapamiętać kształt cyfry dzieci według własnego pomysłu malowały go farbami za pomocą paluszka.

Zapraszamy do naszej galerii!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Poznajemy nazwy naszej garderoby- Rybki
Na zajęciach Rybki z chęcią rozpoznawały i nazywały części garderoby oraz pomagały sobie nawzajem w zagadkach mówionych przez nauczyciela. Odnajdywanie par butów z pozoru wydawało się łatwym zadaniem lecz było nie lada wyzwaniem dla dzieci gdyż szablony butów były odwrócone na lewą stronę i było ich sporo. Pomimo trudności Rybki świetnie poradziły sobie z tym zadaniem, pomagając sobie nawzajem. Przypomnieliśmy sobie o tym jak ważne jest ubieranie się odpowiednio do pogody i pory roku. Największą frajdę sprawiło dzieciom jednak skarpetkowe szaleństwo czyli pranie skarpet oraz wieszanie ich na sznurku za pomocą klamerek.

Dzieci chętnie angażowały się w każdą czynność zatem Drodzy Rodzice macie złotych pomocników!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


„Bór i Gaik”- teatrzyk w przedszkolu
27 września, po raz pierwszy w nowym roku szkolnym, gościliśmy w naszym przedszkolu teatrzyk. Aktorki z Krakowa wystawiły dla nas sztukę pt. „Bór i Gaik”.
Głównymi bohaterami przedstawienia były sympatyczne leśne Skrzaty – dziadek Bór i jego nieco nierozgarnięty wnuczek Gaik. Skrzaty w zabawny i przystępny sposób przekazywały dzieciom ważne treści o tematyce ekologicznej m.in. problematykę zaśmiecania wód i lasów, niszczenie roślin, hałasowanie w lesie. Aktorki w doskonały sposób angażowały dzieci do wspólnej zabawy, zapraszały na scenę dzieci, które pomagały Skrzatom w rozwiązywaniu problemów, zadawały dzieciom pytania dotyczące dobrego zachowania w lesie, inicjowały wspólne śpiewanie i ilustrowanie piosenek tańcem.

Najlepszą recenzją przedstawienia niech będą szerokie uśmiechy małych widzów oraz ogromne brawa jakie zabrzmiały po zakończeniu spektaklu.

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>


Rybki poznają zmysły - na słodko.

W minionym tygodniu Rybki przyglądały się bacznie swojemu ciału, nazywały narządy, poznawały ich funkcje oraz położenie w organizmie. Przy tej okazji utrwaliliśmy także nazwy ludzkich zmysłów oraz narządów za nie odpowiadających.
Wspaniałym materiałem do doświadczeń okazały się owoce. Dzieci badały dzięki nim jak pracuje nasz węch, wzrok, dotyk i smak.


Po obserwacjach przyszedł czas na zabawy kulinarne. Dzieci, niczym prawdziwi szefowie kuchni, własnoręcznie przygotowały sałatkę z przyniesionych przez siebie owoców. Trud pracy osłodziła późniejsza degustacja sałatki, która okazała się bardzo smacznym sprawdzianem dla naszego zmysłu smaku.

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>


Święto Przedszkolaków

20 września to data nie byle jaka, właśnie w tym dniu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Takie święto było doskonałą okazją do wspólnych zabaw i integracji dzieci z naszego przedszkola. Tuż po zajęciach dydaktycznych wszystkie grupy zebrały się w ogrodzie przedszkolnym, aby wspólnie świętować Dzień Przedszkolaka.
Zabawę rozpoczął zestaw zabaw muzyczno-ruchowych, które wprawiły zarówno dzieci, jak i dorosłych, w doskonały, wesoły nastrój. Następnie rozegrano kilka drużynowych konkurencji zręcznościowych m.in. rzut woreczkiem do celu, przeskoki przez obręcze, spacer z jajkiem.

Wszystkie przedszkolaki, z pełnym zaangażowaniem, wykonywały swoje zadania, aby dopomóc grupie w zwycięstwie, jednak decyzją Wychowawczyń wszystkie grupy zajęły zasłużone 1 miejsce, a w nagrodę czekały na dzieci słodkie przysmaki.

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>