w roku szkolnym 2020/2021


Dzień Dziecka w grupie Sowy

Zdjęcia>>>


Poznajemy zegar w grupie starszaków
Starszaki na zajęciach utrwaliły pojęcia związane z czasem. Próbowali wyjaśnić, jak mierzymy czas, co wskazuje upływający czas a także, czy można zatrzymać czas i po czym widzimy, że czas przemija.


Przedszkolaki poznały różnego rodzaju zegary, a także próbowały wyjaśniać znaczenie przysłów (np. czas leczy rany…). Były również próby odczytania pełnych godzin na zegarze oraz zrobienie swojego zegara z kukułką:)

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Zabawy w grupie Sowy

Zdjęcia>>>


Kosmos - zajęcia w grupie starszaków

W ostatnim tygodniu starszaki poznawały Kosmos. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas Wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały planety Układu Słonecznego, poszerzyły słownik pojęciowy o wyrazy związane z Kosmosem i Układem Słonecznym oraz poznały zawód kosmonauty. Ponadto dzieci wcielały się w rolę ufoludków, układały rakietę z figur geometrycznych, rysowały statki kosmiczne, a także wykonywały własny Układ Słoneczny. Podczas zajęć dzieci stworzyły „Galaktykę w słoiku”.

Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zajęciach. Był to tydzień wspaniałych wrażeń.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Sadzenie roślinek w grupie Sowy
Zajęcia edukacyjne "Od nasiona do rośliny" miały na celu poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz założenie hodowli w kąciku przyrodniczym. Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów i obserwacji. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin.

Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Powitanie wiosny starszaki

 

Zdjęcia>>>


Dzień Kobiet w grupie Sowy

Zdjęcia>>>


Mali Odkrywcy w przedszkolu – innowacja pedagogiczna
Grupa maluszków
W ciągu całego roku szkolnego przeprowadzana była innowacja pedagogiczna w grupie maluszków, która polegała na przeprowadzaniu prostych doświadczeń i eksperymentów przez dzieci z wykorzystaniem materiałów i środków ogólnodostępnych. Program ten pomógł rozwinąć samodzielność dzieci, myślenie praktyczne i kreatywne spostrzegawczość i koncentrację uwagi. Dzieci z grupy maluszków z niecierpliwością czekały na kolejne eksperymenty, w których brały aktywny udział, sami zobaczcie!

Zapraszam do galerii:)

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Spotkanie z Ochotniczą Strażą Pożarną
Dnia 9 czerwca odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach.. Dzieci dowiedziały się, że praca strażaka o nie tylko gaszenie pożarów. To także udzielanie pierwszej pomocy, zabezpieczanie miejsca wypadku, udzielanie pomocy ludziom w sytuacjach kryzysowych.

 

Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia wozu strażackiego ale także sprawdzić się w roli strażaka poprzez próbę utrzymania węża strażackiego. Spotkanie obyło się w przyjemnej atmosferze.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Eksperymenty w grupie Sowy
„Naturalna ciekawość”- to coś, co cechuje dzieci od najmłodszych lat, a zadaniem nauczyciela jest tę ciekawość zaspokoić. Najlepszym, na to sposobem jest przekazanie wiedzy poprzez zabawę. Najmłodsi uwielbiają odkrywać otaczających ich świat poprzez bezpośrednie zapoznanie z nim.


Tego typu zajęcia są wspaniałą okazją do rozbudzania ciekawości poznawczej dzieci, do prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków; przyczyniają się do rozwijania myślenia przyczynowo-skutkowego, ćwiczą koncentrację uwagi i spostrzegawczość.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Polska to nasz kraj – grupa maluszków
Przedszkolaki z naszego przedszkola wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego słyszały nie jeden raz.
W celu rozbudzania w nich poczucia tożsamości narodowej i szacunku do narodowych symboli organizowane są różnorodne zajęcia nawiązujące do świąt państwowych.


2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste - po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce, przedszkolaki samodzielnie namalowały farbami flagę Polski nie zapominając o wysłuchaniu Hymnu Narodowego z zachowaniem powagi.

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Wiosenne prace i zabawy w maluszkach
Nasze maluszki pomimo zmiennej pogody typowej dla przysłowia „W marcu jak w garncu” cały czas wytrwale pracują, uczą się poprzez zabawę i są ciekawi świata. Mieliśmy okazję poznać rożne kwiaty, utrwalić sobie wszystkie kolory, poznaliśmy ptaki, które również naśladowaliśmy podczas różnych zabaw. Grupa maluszków to dzieci, które uwielbiają malować farbami, układać puzzle, kleić potrzebne materiały, przeliczać, tworzyć, po prostu bardzo lubimy nasze zajęcia, żeby ciągle ”coś” się działo wokół nas !

Sami zobaczcie, ileż sprawia nam to przyjemności, zapraszamy do galerii.

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Przedszkolny Konkurs „Mam Talent”
W tym roku ze względu na reżim sanitarny konkurs odbywał się online. Uczestnikami konkursu były przedszkolaki z różnych grup, którzy zaprezentowali swoje umiejętności i uzdolnienia z pełnym zaangażowaniem. Celem konkursu było popularyzowanie działań artystycznych, rozwijanie kreatywności dzieci, promowanie młodych talentów oraz rozwijanie zainteresowań przedszkolaków.

Zostały wyróżnione 3 pierwsze miejsca:
I miejsce otrzymała Weronika N. za wspaniale wyrecytowany wiersz
pt. „Lokomotywa”
II miejsce otrzymał Fabian M. za znakomite wykonanie tańca nowoczesnego.
III miejsce otrzymała Anna M. za jazdę konną, kłus i galop.Pozostali uczestnicy to: Stanisław K. (talent kulinarny), Milena P. (praca plastyczna), Laura G. (nowoczesny taniec) oraz Aleksander P. (wykonanie dinozaura).
Wszyscy uczestnicy włożyli ogromny trud w swój występ dlatego każdy otrzymał dyplom wraz z nagrodą. Serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów Przedszkolaki ! :)

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Zabawy z kotką Melą- Dzień Kota w grupie Lisków
17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. My również zapragnęliśmy poczuć się jak prawdziwe kotki, dlatego wszystkie dzieci oraz Pani założyły na głowy opaski z kocimi uszkami, a chętnym dzieciom Pani wymalowała na buziach czarne noski i wąsiki.
Tego dnia na zajęciach w grupie Lisków pojawiła się postać szarej kocicy, która miała wprowadzić dzieci w interesujący, koci świat. Jednak jak na kota przystało, również ona miała swoją tajemnicę - aby poznać imię kotki dzieci musiały wspólnie wykonać cztery zadania, dzięki którym poznaliśmy cztery litery składające się na imię – Mela.
Wraz z Melą przedszkolaki poznawały ciekawostki ze świata kotów, dowiedziały się m.in. jak rozpoznać nastrój kota dzięki obserwacji jego ogona, czy koty potrafią pływać, czym nie wolno karmić kota, jak nazywamy wąsy kota, a nawet ile czasu kot przesypia w trakcie swojego życia.


Po wysłuchaniu informacji, przeszliśmy do rozwiązywania zadań, które wyznaczyła nam Mela. „Liski"- doskonale poradziły sobie z zagadkami logicznymi, obrazkowymi i quizem wiedzy o kotach.
Stworzyliśmy także portret rodziny Kotowatych, poznając tym samym dzikich kuzynów naszych domowych ulubieńców.
W ramach zajęć plastycznych wykonaliśmy fantazyjny kolorowy obraz z czarnym kotem w roli głównej. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy koci dyplom.

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>


Walentynki w grupie Sowy

15 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki.  Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, zrobili własnoręczne „walentynki” dla swojego kolegi/koleżanki. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć.

Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: pysznego lizaka:) Dzień Walentynowy w grupie Sowy z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Karnawałowe zabawy w grupie Lisków
Karnawał to czas , na który czekają wszystkie dzieci. To właśnie wtedy sala przedszkolna zamienia się w kolorową salę balową, a do przedszkola zamiast przedszkolaków przychodzą kolorowe postaci, wyjęte wprost ze środka bajek, baśni czy animowanych seriali dla dzieci.
Dzieci z grupy „Liski” również z niecierpliwością oczekiwały swojego balu karnawałowego, aż w końcu nadszedł ten wielki dzień. I tak 5 lutego nasza sala zamieniła się bajkową, kolorową krainę, zapraszającą do tańca i radości. Wszystkie dzieci zaprezentowały się w przepięknych strojach i charakteryzacjach, stworzyliśmy nawet swój grupowy pokaz mody, a przebierańcy jak prawdziwi modele i modelki przechodzili po „wybiegu”. Wygranych nie było, ponieważ każdy strój był piękny i godny uznania.

Po pokazie przyszedł czas na tańce i wspólne zabawy przy znanych hitach dla dzieci.
Zwieńczeniem udanej zabawy był słodki poczęstunek, który pomógł uzupełnić energię zużytą podczas zwariowanych tańców i zabaw:)

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>


Wigilia w grupie Sowy
18 grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu jeden z najpiękniejszych dni w roku – Wigilię Bożego Narodzenia. W salach przedszkolnych odświętnie ubrane przedszkolaki wysłuchały życzeń, które złożyła im pani wychowawczyni. Następnie wszyscy zasiedli do pięknie, własnoręcznie przystrojonych stołów, na których czekał pyszny poczęstunek. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

 Wszyscy poczuli zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


WALENTYNKI
„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

W poniedziałek w grupie maluszków świętowaliśmy dzień miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki, bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami, które wykorzystywaliśmy do wspólnych tańców i konkursów. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć.

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Tłusty czwartek – maluszki


W tłusty czwartek każdy maluszek miał okazję samodzielnie ozdobić swojego pączka wybraną przez siebie polewą i przyozdobić go posypkami – to było dla maluszków prawdziwe kucharskie wyzwanie ! A przy okazji dowiedzieliśmy się jak powstaje czekolada, która jest tak uwielbiana przez wszystkie dzieci.

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Muzyczny tydzień w maluszkach


Cóż to był za pracowity i wymagający tydzień dla naszych maluszków! Wszystkie dzieci z chęcią uczestniczyły w tańcach, śpiewie, grze na różnych instrumentach, pracach plastycznych i zdradzimy Wam również , iż rozpoczęliśmy naukę tańca w parach i już za nami dwa konkursy. W tym tygodniu mieliśmy okazję również świętować 5 urodzinki Natanka D. i Kornelki.
Zapraszamy do naszej galerii:)

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Baśnie, bajeczki – maluszki
Dzieci bardzo lubią słuchać baśni. Zaspokajają one u dziecka potrzebę utożsamiania się z bohaterem idealnym i pozwalają zobaczyć zwycięstwo dobra nad złem. Dziecko identyfikuje się z postaciami i spontanicznie uzewnętrznia swoje emocje. To przygoda czyni baśń interesującą, pobudza wyobraźnię dziecka, rozjaśnia umysł, a przede wszystkim pociesza. Maluszki poznały ostatnio wiele takich przygód m.in. „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Królowa Śniegu”, „Trzy małe świnki”, „Brzydkie Kaczątko” i „Calineczka”.

Każda z wysłuchanych baśni była dla dzieci ciekawą historią, a niektóre dzieci znały już z wieczornego czytania przez rodziców w domu. Zachęcamy zatem wszystkich rodziców do takiego miłego wieczornego rytuału, które uczy dziecko wielu wartości i sprawia wiele przyjemności.

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Język angielski w grupie Sówek!


Bardzo podobała nam się bajka o Brązowym misiu w języku angielskim:)
Brown bear, brown bear, what do you see?

 

Zdjęcia>>>


Język angielski w grupie Lisków!


Bardzo podobała nam się bajka o Brązowym misiu w języku angielskim:)
Brown bear, brown bear, what do you see?

 

Zdjęcia>>>


Poranne zabawy na dywanie interaktywnym>>>

Zdjęcia>>>


Dzień Dinozaura w grupie Maluszków

Zdjęcia>>>


Dzień Pluszowego Misia w grupie Maluszków

Zdjęcia>>>


BAL KARNAWAŁOWY – GRUPA MALUSZKÓW
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było 29.01.2021r, tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Nie zabrakło również konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, nie możemy doczekać się już kolejnej zabawy!

/p. Elżbieta Małysz, p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Zimowe zabawy


Ach to była frajda! W końcu zawitała do nas typowo zimowa pogoda z ogromną ilością śniegu, na który przedszkolaki czekały z utęsknieniem!

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Wigilia w grupie Maluszków
Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w domach jak i w naszej „przedszkolnej rodzinie”. W dzień przedszkolnej Wigilii u każdej z grup panowała radosna, ożywiona atmosfera. Dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Przedszkolaki w swoich grupach pięknie kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły wspólny poczęstunek.

„(…) Wigilia to nie jest czas, gdy jest prezentów moc.
Wigilia to nie jest czas, gdy potraw sto na stole.
Wigilia to przepiękny czas, Bożonarodzeniowy czas,
gdy siedzimy wszyscy w kole i mamy bliskich przy stole (…).”

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Mikołajki w grupie Maluszków


Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. Oczekując upragnionego Gościa w Naszym Przedszkolu dzieci z zainteresowaniem obejrzały wyjątkowy spektakl mikołajkowy online, pt. ,,Elfy Trzy". Widowisko oczarowało naszych widzów nie tylko ciekawą historią, ale także znakomicie przygotowaną oprawą kostiumowo-scenograficzną. Po obejrzeniu spektaklu przyjechał do nas wyczekiwany Święty Mikołaj. Dzieci przywitały Go z ogromnym entuzjazmem. Z powodu pandemii Mikołaj przywitał się z dziećmi zza okna, jednakże dostarczył wiele radości i uśmiechu na twarzach naszych podopiecznych. Każdy przedszkolak otrzymał prezent. Oczekiwana wizyta Św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Dziękujemy Św. Mikołaju!

/p.Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Zajęcia gimnastyczne w grupie Sowy

Zdjęcia>>>


Sowy - zajęcia w przedszkolu

Zdjęcia>>>


Mikołajki w grupie Sowy

Zdjęcia>>>


Mikołajki w grupie Lisków

Zdjęcia>>>


Ruch to zdrowie, każdy Lisek to wie!
Nie trzeba przekonywać nikogo, że zdrowie jest największym skarbem i wymaga szczególnej troski nas wszystkich.
Dlatego też zajęcia dydaktyczne kładły nacisk na szeroką profilaktykę zdrowotną. W ciągu całego tygodnia rozmawialiśmy higienie, aktywności ruchowej i zdrowym odżywianiu. Przedszkolaki poznały zasady zdrowego odżywiania zgodnie z piramidą zdrowego żywienia, klasyfikowały produkty na zdrowe i niezdrowe. Dzieci dowiedziały się, dlaczego należy ograniczyć w codziennej diecie takich produktów, jak: słodycze, chipsy, słodkie napoje gazowane, smażone potrawy itp. Podczas zajęć rozmawialiśmy o zabiegach higienicznych, jak prawidłowo myć zęby.
Na zakończenie zajęć przedszkolaki miały okazję wypić „zdrową herbatkę” zrobioną z miodem, imbirem, sokiem malinowym, cytryną oraz pomarańczą.

Przedszkolaki dobrze wiedzą, że prawidłowe odżywianie, bezpieczne zachowanie
i aktywność fizyczna są podstawą w zachowaniu zdrowia, a także dobrego samopoczucia.

/p. Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Jak nam mija czas w przedszkolu- zajęcia w grupie Lisków

Zdjęcia>>>


Pierwsze koty za płoty, już miesiąc za nami!

– Grupa Maluszków „Niedzwiadków”
Wprawdzie upłynął pierwszy miesiąc września i można powiedzieć, że jesteśmy spóźnieni w informacjach, ale mamy na to prawdziwe wytłumaczenie.
Po prostu chcieliśmy pięknie „wyjść” na zdjęciach. Już wyjaśniamy.
Ten czas był nam potrzebny, by oderwać się od mam, które popłakiwały na korytarzu za drzwiami, a my tylko troszeczkę w sali. Biedne mamy!
Tak jest zawsze i tak być musi w każdym przedszkolu.
W końcu to zupełnie dla nas nowe miejsce, nowe panie i nowi koledzy. I łezka się czasem zdarza.
Ale teraz jest całkiem dobrze. Już działamy, a czas „leci” szybko, za nami mnóstwo doświadczeń, przeżyć ale również dużo radości, rodzice sami zobaczcie!

Wychowawca: Magdalena Nycz

Zdjęcia>>>


Witajcie po wakacjach!

    Kochani, czy zauważyliście, że ptaki zbierają się do odlotu. To czas ich długiej i dalekiej podróży.

Dla nas, przedszkolaków, to czas długiej przyjemności w przedszkolu.

W przedszkolu zawsze „coś” się dzieje.

Tam nie można się nudzić. Są ciekawe zajęcia, zabawy, wycieczki, spotkania, a nawet imprezy…