BIBLIOTEKA            powrót

Biblioteka szkolna jest bogato wyposażona w księgozbiór podręczny, lektury oraz w nowości wydawnicze takie jak : seria "Niefortunnych zdarzeń", "Opowieści z Narnii", seria „Mikołajek”, „Koszmarny Karolek”, "Monstrualna erudycja" i inne równie poczytne pozycje książkowe.biblioteka

 W ramach zajęć bibliotecznych podejmowane są takie zadania jak:

·        udostępnianie zbiorów  oraz udzielanie porad czytelniczych;

·        prowadzenie statystyk czytelniczych;

·        wspieranie nauczycieli podczas realizacji ścieżek edukacyjnych - głównie czytelniczo – medialnej;

·        współpraca z hurtownią podręczników szkolnych „MN” w Tychach celem zorganizowania „Kiermaszu podręczników szkolnych” dla klas IV-VI -

·        współpraca z hurtownią „PICKER” oraz przedstawicielem wydawnictwa Podsiedlik –Raniowski celem pozyskania pozycji książkowych na cykliczne kiermasze „Ciekawej książki”

Opiekunem biblioteki jest pani mgr Ilona Wójtowicz.


SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
ROK SZKOLNY 2020/2021
do dnia 11.06.2022

W tym roku szkolnym wypożyczenia biblioteczne odbywały się w ciągu 117 dni (w tym 78 dni i nauki stacjonarnej i 39 wyznaczonych dni podczas nauczania zdalnego). Uczniowie podczas nauki zdalnej mieli możliwość „zamówienia” książki, którą w wyznaczonym terminie można było odebrać. Łącznie wypożyczono 816 pozycji książkowych (z tego 286 podczas nauki zdalnej).
Średnia dzienna wypożyczeń - 6,97
Średnia wypożyczeń na czytelnika - 5,19
Klasy wypożyczały w oparciu o harmonogram wypożyczeń w godzinach pracy nauczyciela bibliotekarza zgodnie z wypracowanymi procedurami z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. W miesiącu styczniu w poczet czytelników biblioteki szkolnej zapisani zostali uczniowie klasy I.
Zasięg czytelnictwa w roku szkolnym 2020/2021 wynosi 96,31%.
Na dzień 11.06.2021r czytelnictwo poszczególnych klas przedstawia się w sposób następujący:

KLASA

LICZBA UCZNIÓW

WYPOŻYCZENIA RAZEM

ŚR.  NA UCZNIA

ŚR.  NA CZYTELNIKA

1

18

115

6,38

6,38

2

20

146

7,30

7,30

3a

17

98

5,76

5,76

3b

18

97

5,38

5,38

4

20

61

3,05

3,05

5

8

40

5,00

5,00

6

23

40

1,74

1,9

7

20

75

3,75

4,16

8

18

144

7,53

7,57

Najwięcej przeczytali:
• Kl. I Redosz Marta 17 książek
• Kl. II Ślosarczyk Zofia 16 książek
           Sacher Gabriela 11 książek
• Kl. III a Jaromin Nikodem 10 książek
               Kinga Froń 8 książek
• Kl. III b Major Julia 9 książek
• Kl IV Pycia Amelia 6 książek
            Redosz Aleksandra 6 książek
• Kl V Sobierajski Krzysztof 7 książek
• Kl VI Pycia Wojciech 6 książek
• Kl VII Iga Portasińska 8 książek
            Świerczek Patrycja 7 książek
• Kl VIII Martyna Ziobro 22 książki
            Martyna Jordanek 71 książek


Przyłapani na czytaniu
Nowe książki cieszą się dużym zainteresowaniem. Wielu uczniów klas I-III jest bardzo częstym gościem w bibliotece szkolnej, wielu odkrywa wciąż coś ciekawego, od czego trudno się oderwać. Sami zobaczcie.

Zdjęcia>>>


Nowe książki:
W pierwszym półroczu biblioteka szkolna wzbogaciła się o wiele nowych pozycji książkowych zarówno beletrystycznych jak i lekturowych. Jednym ze źródeł finansowania był Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dzięki któremu zakupiono książki na kwotę 5000,00 zł. Cieszą się one dużym zainteresowaniem. Są to książki zarówno dla klas i-III jak i IV-VIII a pełna lista pozycji beletrystycznych z podziałem na kategorię wiekową dostępna jest w formie pliku PDF. Zachęcam do zapoznania się z nowościami i oczywiście do wizyty w bibliotece szkolnej. Z uwagi na nauczanie zdalne uczniów klas starszych zachęcam do „zamawiania” wybranych pozycji książkowych poprzez wiadomość na Mobidziennik i odbioru w wyznaczonym terminie.
(przy tym tekście zamieścić pliki pdf
Nowości w bibliotece szkolnej – beletrystyka dla klas I-III >>>
Nowości w bibliotece szkolnej – beletrystyka dla klas IV-VIII >>>

Zdjęcia>>>


 

Sprawozdanie z działalności biblioteki szkolnej za I półrocze 2020/2021>>>

 


Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek
„Zasmakuj w Bibliotece”.
Zatem wszystkich czytelników odsyłam do bezpłatnej czytelni IBUK. Jak wiemy nie ma w tej chwili możliwości wypożyczania książek ani w naszej szkolnej bibliotece ani w Gminnej Bibliotece Publicznej. Nasza biblioteka nie ma takich możliwości, ale biblioteka publiczna oferuje ofertę zdalną – IBUK Libra – książki elektroniczne.
Wystarczy napisać e-mail z prośbą o kod dostępu na adres Biblioteki w Bestwinie wypozyczalnia@gbpbestwina.eu lub jednej z filii.
Zobacz>>>
Otrzymane kody dostępu ważne będą do 1 sierpnia 2020 r. Wszystkie maile z prośbą o dostarczenie kodów do godz. 14:00 od poniedziałku do piątku, zostaną rozpatrzone w tym samym dniu. Maile dostarczone później będą zrealizowane w następnym dniu roboczym.
By uczcić Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek proponuję również podjęcie wyzwania utworzenia tzw. żywego obrazu z książką. Przeczytajcie na czym polega konkurs, przemyślcie i….zachęcam do zabawy.

Bibliotekarz
 

Konkurs "Żywy Obraz z książką" >>>


Dziękuję wszystkim uczestnikom naszego bibliotecznego plebiscytu pod hasłem „Wybór Książek z Koroną w tle”, który odbył się z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. A oto jego wyniki zebrane w dwóch kategoriach. Zapraszam do zapoznania się z nimi

 

KSIĄŻKI, KTÓRE ZOSTAŁY ZAREKOMENDOWANE PRZEZ WAS DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W KATEGORII KLAS I-III
1) Książki z serii „Nela mała reporterka. ( np.”Nela i tajemnice świata”, ”Nela i kierunek antarktyda”) National Geographic,
uzasadnienie: z Nelą można poznawać różne kraje, kultury i zwierzęta, dużo ciekawych rzeczy się z niej dowiedziałam, najciekawsze były opowiadania o pingwinach,
2) Książki z serii „Zosia i jej zoo” Amelii Cobb;
uzasadnienie: poznajemy m.in. zachowania egzotycznych zwierząt,
3) „Martusia i Gufi” Joelle Barnabe, A. Lansmanne;
uzasadnienie: poznajemy zabawne historie dziewczynki i pieska,
4) Książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (np."Tajemnica więzienia") Martin Widmark, Helena Willis
uzasadnienie: ponieważ wzbudza emocje takie jak ciekawość, co się wydarzy i jakie będzie rozwiązanie zagadki;
5) "Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi" Ben Brooks –
uzasadnienie: ponieważ opowiada ciekawe historie i pokazuje, że każdy może czegoś dokonać;
6) "Atlas naturalnych kamieni szlachetnych i ozdobnych" Jerzy Żaba, Irena V. Żaba
uzasadnienie: ponieważ można się dowiedzieć, gdzie jakie kamienie występują i poznać ich charakterystykę oraz zobaczyć piękne zdjęcia,
7) „MAX KOT DETEKTYW ZNIKAJĄCA DIWA”, AUTOR - Sarah Todd Taylor
uzasadnienie - sami zobaczcie (załącznik nr1>>>),
8) „Fredek i koło fortuny” Zofia Stanecka,
9) „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” Grzegorz Kasdepke,
10) „Bajeczki na dobranoc” Philip Hawthorn
11) Książki - kolekcja "Kubusia Puchatka" A.A. Milnego i Davida Benedictusa;

KSIĄŻKI, KTÓRE ZOSTAŁY ZAREKOMENDOWANE PRZEZ WAS DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W KATEGORII KLAS IV-VIII
1) „Chłopiec, kret, lis, koń”: Charlie Mackesy napisał piękną książkę, która zmusza do refleksji i odpowiada na wiele życiowych pytań np. o sens życia, przyjaźń. Ze względu na piękne akwarelowe rysunki i prostą treść może być przeznaczona dla czytelników w każdym wieku;
2) Książki z serii „Nela mała reporterka”: Jest to seria książek o dalekich podróżach dziewczynki o imieniu Nela, która dzieli się z czytelnikami swoimi wrażeniami, wiedzą oraz ciekawostkami na temat odległych lądów i zamieszkujących je zwierząt. Lektura tej książki pozwala przenieść się do np. egzotycznej dżungli nie ruszając się z domu!;
3) Zbuntowane słowa (Joanna Papuzińska): Ta książka opowiada o czasach PRL-u, postrzeganych oczyma dziecka. Mówi o problemach i tłumaczy te zawiłe czasy w sposób przychylny dla najmłodszych czytelników. Możemy się z niej dowiedzieć np. jak działała wtedy polska gazeta i literatura, i z jakimi problemami w szkole borykały się polskie dzieci.
- sami zobaczcie uzasadnienie (załącznik nr2>>>),
4) Książki z serii "Harry Potter"-J.K.Rowling książki są bardzo ciekawe a bohaterowie mają niezwykłe przygody, (część serii jest dostępna w bibliotece – przypis bibliotekarza)
5) "Opowieści na dobranoc dla małych buntowniczek" Elena Favilli i Francesca Cavallo -bardzo ciekawe historie niezwykłych kobiet które zmieniają świat, jest to interesująca odmiana do czytania jeśli ktoś nie lubi czytać o księżniczkach, są tam niezwykłe obrazki,
6) "Pewnego razu w Nibylandii" Kiki Thorpe - niezwykłe przygody czterech dziewczynek w świecie wróżek. (część serii jest dostępna w bibliotece – przypis bibliotekarza)
7) Książki z serii "Niezgodna" Veronica Roth - wciągająca, dynamiczna i ciekawa powieść o przyjaźni, miłości i poświęceniu, umieszczona w świecie postapokaliptycznego Chicago, skierowana do młodych czytelników, choć może nawet bardziej do czytelniczek, oczaruje każdego, kto tylko zajrzy do niej. Poza ciekawą fabułą, wypełnioną różnorodnymi postaciami oraz rozbudowanym universum, ukazuje również problemy, które napotykają nastolatkowie na swojej drodze w dorosłe życie. "Niezgodna" skradła serca czytelników na całym świecie, w tym również moje. Jest serią, którą dosłownie pochłonęłam, a ona wbudowała się w mnie i zmieniła mój świat. Gorąco zachęcam do przeczytania!
8) Trylogia "Igrzyska Śmierci" Suzanne Collins - chwytająca za serce, historia zniszczonego świata, w którym nie ma miejsca na szczęście. Powieść skierowana do "młodych ludzi, którzy rozumieją że okrucieństwo jest częścią historii ludzkości, którzy potrafią dostrzec jego znamiona w najbardziej wyrafinowanej formach i którzy jak Katniss mają w sobie odwagę i determinację, by mu się przeciwstawić.
9) "Narodziny Królowej" Rebecca Ross - powieść mocno w stylu fantasy, opowiadająca o walce z królem, tyranem, mającej na celu przywrócenie dawnego porządku, władzy królowej. Wciągająca i bardzo ciekawa historia, umieszczona w świecie wygasającej magii.
10) "Gdzie niebo mieni się czerwienią" Lisy Lueddecke ponieważ opowiada o odwadze i poświęceniu
11) Książki z serii "Tomka Łebskiego" Liza Piechona,
12) Książki z serii "Wakacje w ....." Olgi Morawskiej

 


23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.


„Wybór Książek z Koroną w tle” - konkurs z nagrodami >>>


Link do nowości katalogu elektronicznego biblioteki w Janowicach>>>


 

Współpraca z Biblioteką Publiczną.
W drugim półroczu w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Janowicach, rekomendowane są książki, które pragniemy rozpowszechnić i udostępnić szerszej grupie czytelników. Wspierając rozwój czytelnictwa dzieci i młodzieży wybierane są książki dostosowane do każdej grupy wiekowej. Zachęcam do zapoznania się z ofertą nowo
 

Do 15.03 zachęcaliśmy do przeczytania książek >>>
„Dziadek na huśtawce” Renata Piątkowska
„Wirtualny nieprzyjaciel” Katarzyna Wojtas
„Kłopoty z mlekiem dla kota” Marcin Baran, Agnieszka Żelewska
„Tytus – superpies” Joanna Olech
„Pan Fortepianek” Dorota Suwalska, Tomek Kozłowski
 

Do 12.04 rekomendowane są >>>
„Po co komu mamut?” Agnieszka Frączek
„12 ważnych opowieści” Anna Onichimowska, Paweł Beręsewicz i inni...
„Dzielny Despero” Kate DiCamillo
„Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści” Renata Piątkowska
„Ignatek szuka przyjaciela”Paweł Pawlak


 

Kiermasz walentynkowy.

W dniach 13-14.02.2017 roku odbył się kiermasz kartek walentynkowych z których dochód w wysokości 55,00 zł przeznaczony został na zakup folii do oprawy nowych pozycji książkowych oraz materiałów plastycznych potrzebnych do wykonywania kolejnych kartek świątecznych. Kiermasz prowadzili uczniowie z aktywu bibliotecznego z klasy IV.

 


 

Podsumowanie I półrocza 2016/2017
Wypożyczenia biblioteczne odbywały się w ciągu 73 dni. Łącznie wypożyczono 504 pozycji książkowych.
Średnia dzienna wypożyczeń - 6,90
Średnia wypożyczeń na czytelnika - 4,71
Najlepsza klasa pod względem czytelnictwa wśród klas II-III to klasa III gdzie na jednego czytelnika przypada 5,6 książki, natomiast wśród klas IV-VI zdecydowanym liderem jest klasa IV gdzie na czytelnika przypada 6,18 książki.
Zasięg czytelnictwa w I półroczu roku szkolnego 2016/2017 wynosi 95,53 %.
Najwięcej przeczytali:
• Kl. II Jasik Maria 18 książek
• Kl. III Janik Wioletta 10 książek
Szlosarczyk Magdalena 10 książek
• Kl IV Stanclik Natalia 12 książek
Wójcik Natalia 11 książek
• Kl. V Cygan Kacper 6 książek
Kasperek Monika 6 książek
Niemczyk Aleksandra 6 książek
• Kl VI Jordanek Marek 15 książek

 


Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych


24 października przypada Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej bibliotece odbyła się impreza – czyli zbiórka książek używanych i nie tylko pod hasłem: Książka na imieniny. W ten sposób księgozbiór powiększył się dzięki darczyńcom o 92 nowe pozycje. Wszystkim gościom serdecznie dziękuję. „Imprezie” towarzyszył konkurs plastyczny na plakat reklamujący i zachęcający do przeczytania wybranej książki z naszej biblioteki.