Koło Misyjne i Biblijne        powrót


Kiermasz misyjny
Minął rok od czasu kiedy parafia gościła misjonarkę Panią Gabrielę Filonowicz. Z Panią Misjonarką szkoła współpracuje już od 15 lat. Przez 9 ostatnich lat Pani Gabrysia przebywała w Peru, gdzie w miasteczku Iquitos prowadziła jadłodajnię dla dzieci niedożywionych z najuboższych rodzin. W miarę upływu czasu jadłodajnia stała się nie tylko miejscem ciepłego posiłku, ale również miejscem, gdzie dzieci nadrabiały zaległości w edukacji i mogły bezpiecznie spędzić wolny czas. Jadłodajnia stała się dla nich drugim domem.
Po roku od spotkania z Panią Misjonarką w kościele parafialnym odbył się kiermasz misyjny. Można było na nim zakupić unikatowe przedmioty. Wszystkie zostały przysłane przez Panią Gabrysię i są rękodziełem mieszkańców Iquitos. Wśród nich można było zobaczyć torebki, piórniki, portfele wykonane z charakterystycznego dla Peru materiału - chitenchi, biżuterię typową dla tamtego regionu, długopisy i breloczki przedstawiające strój kobiet Peru. Wszystkie pozyskane w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na wsparcie działalności Pani Misjonarki.
 


Spotkanie z misjonarką
23 listopada gościliśmy w szkole świecką misjonarkę, panią Gabrielę Filonowicz. Panią misjonarkę mieliśmy okazję poznać już w kościele parafialnym i razem z nią modliliśmy się na nabożeństwie różańcowym w intencji misji na całym świecie. Teraz zagościła w murach szkoły, aby opowiedzieć o swojej pracy i życiu na misjach. Pani Gabrysia zabrała nas w podróż wyobraźni do Peru, gdzie przebywała przez dziewięć ostatnich lat. Opowiadała o warunkach życiowych tamtejszych mieszkańców oraz o ich największych problemach tj.: brak prądu, czystej wody, skrajne ubóstwo, niedożywienie dzieci i brak dostępu do edukacji. Mogliśmy osobiście zobaczyć i dotknąć najlżejszego drewna świata - topa, dzięki któremu można budować domy na wodzie. Poznaliśmy ciekawe dania tamtego regionu, m.in. rosół z ryby carachama (czyt. karaciama) i larwy suri, które można opiekać na ogniu bądź gotować, a które są bardzo zdrowe gdyż zawierają dużo żelaza, tak bardzo potrzebnego tamtejszym dzieciom chorującym na anemię. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy o pracy w Comedorze. Dziś Comedor spełnia funkcję nie tylko jadłodajni, jak było na początku, ale jest pewnego rodzaju świetlicą środowiskową. W nim podopieczni oprócz ciepłego posiłku, mają możliwość nadrobienia zaległości w nauce, a młodsi mogą znaleźć chwilę na zabawę. Tam dzieci na katechezie mogą poznać Boga, uczone są wzajemnej pomocy i odpowiedzialności za siebie, innych i to co dostają. Obecnie w Comedorze znajduje drugi dom około 60 dzieci z najbiedniejszych rodzin.


Dziękując Pani misjonarce za spotkanie zapewniliśmy o chęci dalszej współpracy i modlitwy w intencji jej samej i jej podopiecznych.

/p.Barbara Nycz/

Zdjęcia>>>


Różaniec misyjny
Uroczystym różańcem misyjnym w kościele parafialnym zakończyliśmy miesiąc poświęcony tej modlitwie. Modlitwę w intencji misji i misjonarzy prowadziła pani misjonarka Gabriela Filonowicz wraz z dziećmi.
Uczniowie poszczególnych klas prowadzili kolejne dziesiątki różańca modląc się za poszczególne kontynenty świata. Dziesiątkę w intencji Afryki poprowadziła Pani misjonarka w języku chichewa, a w języku hiszpańskim modliliśmy się za kontynenty amerykańskie.


Podziękowania z Iquitos
Otrzymaliśmy podziękowania za wsparcie dzieła misyjnego w Peru. Jak każdego roku i w tym razem uczniowie naszej szkoły swoją modlitwą i pracą pozyskiwali środki dla jadłodajni w Iquitos. Wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz misji serdecznie dziękujemy!!!


Życzenia z Peru
Otrzymaliśmy życzenia świąteczno-noworoczne od wszystkich podopiecznych Comedoru w Iquitos, który prowadzi pani misjonarka Gabrysia.


Zapraszamy do czytelni
W naszej szkole zorganizowaliśmy czytelnię misyjną, która dostępna jest podczas każdej przerwy. Można wówczas wziąć do ręki „Świat misyjny” i dowiedzieć się więcej o życiu i pracy na misjach.
Polecamy każdemu to czasopismo, które kierowane jest specjalnie do dzieci ze szkół podstawowych. W każdym numerze przedstawiany jest wybrany kraj misyjny, jego krajobrazy, rośliny, zwierzęta, zwyczaje i tradycje. Znaleźć można w nim również kącik kulinarny z przepisami z całego świata, warsztat majsterkowicza, humor i wiele innych ciekawych artykułów.

/p. Barbara Nycz/

Zdjęcia>>>


Kiermasz misyjny
10 grudnia odbył się w kościele parafialnym kiermasz kartek i ozdób świątecznych. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na jadłodajnię w Peru. Jest to dzieło prowadzone przez zaprzyjaźnioną z nami Panią misjonarkę Gabrielę Filonowicz. Codziennie dostaje tam ciepły posiłek 70 najbiedniejszych dzieci z miasteczka Iquitos.

/p. Barbara Nycz/


Kiermasz misyjny
Od wielu lat podejmujemy działania na rzecz misji. Utrzymujemy stały kontakt z Panią misjonarką Gabrielą Filonowicz, wspierając jej prace duchowo i materialnie.
W naszej szkole powstała wystawa misyjna, na której można zobaczyć przedmioty przywiezione do Polski przez zaprzyjaźnioną misjonarkę. Wszystkie one są wykonane własnoręcznie przez mieszkańców krajów misyjnych. Wśród eksponatów znajdziemy świeczniki, kielichy i ramki pochodzące z Afryki i wykonane z drzewa hebanu. Jest wiele rzeczy przywiezionych z Ameryki Południowej. Bardzo barwny i niezwykle wytrzymały materiał Chitenchi, który ma szerokie zastosowanie w Boliwii i Peru. Jest wykorzystywany do szycia ubrań, toreb, służy również jako obrus, zasłony, itp.. Kobiety przewiązują go sobie na psie, by nosić w nim małe dzieci. Jest także zwijany w kłębek i układany na głowie, by stanowił podstawę do układania i przenoszenia na głowie ciężkich dzbanów z wodą. Największym zainteresowaniem cieszą się ozdoby wykonane z najlżejszego drewna świata o nazwie Topa.
Serdecznie zapraszamy.

/p. Barbara Nycz/

Zdjęcia>>>


 Życzenia świąteczne z Peru

Z radością zawiadamiamy, że otrzymaliśmy życzenia świąteczne z Peru.
Pani Gabriela Filonowicz - zaprzyjaźniona z Naszą Szkołą świecka misjonarka, w imieniu swoim i swoich podopiecznych przesyła zrobioną przez dzieci kartkę z życzeniami. Do kartki został dołączony niezwykły prezent dla wszystkich dzieci Naszej Szkoły. Prezentem jest obwoluta na Pismo Święte ozdobiona charakterystycznym peruwiańskim splotem kolorowych włóczek.
Otrzymane prezenty od podopiecznych świetlicy im. Świętej Rity w Iquitos zamieszczamy na załączonych zdjęciach.
Serdeczne Bóg zapłać.

/.K. Liberadzki/

 


Słodkie wtorki

    Już od września ruszyła akcja zbierania funduszy na cele misyjne. Tą szlachetną inicjatywę prowadziła już pani Ania Marek.
Dzięki ofiarności i pomysłowości naszych rodziców, każdy wtorek jest nie tylko dniem z odrobiną słodyczy, ale chwilą, w której łączymy się z misjonarzami i ich podopiecznymi na odległych kontynentach. Świadomość, że nasza „złotówka” zbierana przez cały rok zamieni się w konkretną pomoc na wybranej placówce misyjnej, pozwala nam odczuwać spełnienie ewangelicznego przesłania: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40).

Zdjęcia>>>

Za dotychczasowe ciasta składamy serdeczne Bóg zapłać!
 

    Zachęcamy jednocześnie do zaangażowania w akcję: „KAŻDY ZNACZEK WSPIERA MISJE”.

Plakat>>>
Obok sekretariatu stoi przygotowana w tym celu skrzynka pocztowa. Znaczki pozyskujemy ze starych kopert i kartek pocztowych, szczególnie w okresie świątecznym. Należy je obcinać z marginesem 1 cm z każdej ze stron. Przyniesione znaczki zgłaszamy u pana katechety, a następnie osobiście wrzucamy do skrzynki misyjnej. Pod koniec roku szkolnego nagromadzone znaczki zostaną wysłane do referatu misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie.
    Za obecny i przyszły udział w akcjach dziękujemy.

/.K. Liberadzki/


Nasza Szkoła otrzymała list z Iquitos – miasta położonego w Peru nad rzeką Amazonką, w którym zaprzyjaźniona misjonarka prowadzi świetlicę świętej Rity.
Pani Gabriela Filonowicz przekazuje serdeczne podziękowania za otwarte serce i okazywaną pomoc finansową. Dzięki naszej pomocy jej podopieczni mogą nie tylko rozwijać się intelektualnie, ale również zadbać o higienę osobistą i zjeść dobry obiad.
Jesteśmy dumni, że przypadł nam w udziale zaszczyt pomagania w tak szlachetnym celu. Łączymy się z Wami w modlitwie.

Pozdrawiamy.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rodzice i Uczniowie.


Misyjna Piątka
Świąteczny kiermasz misyjny za nami!
Szybko minął czas przygotowań i nadszedł dzień kiermaszu, który odbył się 29.03.2015r w Niedziele Palmową w kościele. Nasze ręcznie wykonane prace podzieliliśmy w 5 misyjnych koszyków – bo nasz kiermasz to misyjna piątka. Z uśmiechem na twarzy podjęliśmy dyżury przy naszym stoisku od samego rana. To była świetna zabawa, która dała nam wiele satysfakcji, ponieważ doskonale wiedzieliśmy, że poprzez misyjną piątkę dodatkowo wspieramy misyjną działalność w Peru. Bardzo dziękujemy wszystkim kolegom i koleżankom oraz ich bliskim za udział w Misyjnym Kiermaszu Wielkanocnym. Dziękujemy również wszystkim darczyńcom za dobre serca i pomocne dłonie. Wspólnie zebraliśmy 247 zł, które dokładamy do naszej puszki i w czerwcu prześlemy w odpowiednie miejsce.

/p. Anna Marek/

Zdjęcia>>>


Słodki wtorek

Bardzo serdecznie dziękujemy mamie Marcela Ochmana za upieczenie i piękne udekorowanie ciasta, które zostało sprzedawane w ramach słodkiego wtorku. Piękna dekoracja i kolorowe chorągiewki wzbudziły tak ogromne zainteresowanie wśród uczniów naszej szkoły, że po raz pierwszy sprzedaż ciasta rozpoczęła się i zakończyła w czasie jednej przerwy. Każdy chciał kupić tak smaczne ciastko. Uczniowie kupowali jeden przed drugim zgodnie z zdrowym duchem rywalizacji kto pierwszy ten lepszy! Za wsparcie słodkich wtorków serdecznie dziękujemy.

/p. Anna Marek/

Zdjęcia>>>


Przygotowania do kiermaszu misyjnego rozpoczęte
Na początku marca rozpoczęliśmy przygotowania do kiermaszu misyjnego. Praca idzie nam bardzo dobrze, choć zadania wcale nie są łatwe. Wspólnie radzimy sobie z wieloma przeszkodami i w ten sposób udaje się nam własnoręcznie wykonywać poszczególne ozdoby. Już dziś zapraszamy do kupna świątecznych ozdób z których to dochód zostanie przekazany na cele misyjne.

/p. Anna Marek/

Zdjęcia>>>


Warsztat Małego Misjonarza….
Na ostatnich dwóch spotkaniach kółka misyjnego uczestnicy wykonywali krzyże, aniołki oraz prezentowali własną radosną twórczość na masie solnej. Prace po jednym spotkaniu zostały zabrane do wysuszenia, natomiast podczas kolejnego spotkania były malowane. Taka praca przyniosła nam wiele radości i mogliśmy przy wspólnej pracy również porozmawiać o naszych kolegach i koleżankach z krajów misyjnych.

/p. Anna Marek/

Zdjęcia>>>


Słodkie wtorki

Uczniowie naszej szkoły wspierają bardzo chętnie misje. Poszczególni chętni uczniowie w wtorki i przynoszą do szkoły pyszne wypieki swoich mam. A "nasze" mamy potrafią piec wspaniale. Palce lizać. Serdecznie dziękujemy.
Słodkie wtorki w dalszym ciągu cieszą się zainteresowaniem naszych uczniów. Tym razem wszyscy delektowali się smacznym ciastem upieczonym przez mamę Roberta z klasy V. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej akcji.

/p. Anna Marek/

Zdjęcia>>>


Zło dobrem zwyciężaj
Dwóch uczniów klasy VI Damian Kopaczka oraz Tymoteusz Tomala wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie dla dzieci i młodzieży szkolnej pod hasłem: „Napisz błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce jak dzisiaj zło dobrem zwyciężasz”
Celem konkursu było przybliżenie postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrioty, społecznika, obrońcy godności człowieka w 30. rocznicę jego męczeńskiej śmierci oraz kształtowanie postaw chrześcijańskich, patriotycznych wśród dzieci i młodzieży na przykładzie życia i działalności duszpasterskiej błogosławionego. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było nadesłanie własnego, samodzielnego utworu literackiego w dowolnej formie, który nie był dotychczas publikowany i nagradzany w innych konkursach. Z tym trudnym zadaniem konkursowym doskonale uczniowie sobie poradzili. Chociaż nie uzyskali znaczących miejsc to dla nas i tak są zwycięzcami. Poniżej prezentujemy prace literackie uczniów:

    Powtarzaj ….
Ksiądz Jerzy był zawsze wielkim kapłanem,
kierował się w życiu prostym przesłaniem.
„Zło dobrem zwyciężaj’’- zawsze powtarzał
i inną drogą nigdy nie podążał.
Choć był to człowiek skromny, lecz o wielkim sercu,
nie szukał sławy, nagród czy pochwały.
Zło dobrym zwyciężał - na każdym kroku,
by czystą miłość wyciągnąć z mroku.
Gdy ktoś Cię znieważy, opluje, zniesławi,
i z oczu wyciśnie boleści łzę.
„Zło dobrem zwyciężaj” - powtarza Ci Jerzy,
więc podaj mu rękę i uśmiechnij się.
Kiedyś ktoś bliski Cię zrani, zawiedzie,
a strzała bólu przeszyje Twe serce.
„Zło dobrem zwyciężaj” szepcze ksiądz Jerzy,
więc przebacz, pomoże to Twojej udręce.
Nie szukaj odwetu ani zawiści,
bo nic nie jest warte takie ziemskie życie.
„Zło dobrem zwyciężaj” powtarzaj za Jerzym,
i ucz się cierpieć w pokorze i skrycie.
Pamiętaj, że przebaczenie wymaga poświęcenia
a każda miłość uczy cierpliwości.
„Zło dobrem zwyciężaj” mówi nam ksiądz Jerzy,
i takiej od nas wymaga miłości.
Wśród burz, zawieruch i przemocy,
panującej nienawiści w tym XXI wieku,
słychać głos z nieba, proszący cicho:
„zło dobrem zwyciężaj człowieku”.
                /Damian Kopaczka/

Matczyne łzy
Matko, kiedy trzecie dziecko z pięciorga
na świat wydawałaś,
nie pomyślałaś,
że spośród wielu matek wybrana zostałaś.
Na roli ciężko pracowałaś,
dziatwy doglądałaś,
gdy nadeszła pora,
do szkół posyłałaś.
Wiarę, pobożność
i życie uczciwe
dzieciom wpajałaś,
sama przykłady tego dawałaś.
Ty, jak Matka Jezusa
wiele wycierpiałaś,
wiele łez wylałaś,
gdy na zatroskanego syna patrzałaś.
Śmierć po zadanych cierpieniach
wytchnienie Twemu dziecku dała,
a Ty droga matko,
z rozdartym sercem, dalej żyć musiałaś.
Za życia swojego,
beatyfikacji syna się doczekałaś,
tak wspaniałą chwilę
z radosnym, płaczącym sercem przeżywałaś.
Tobie dziękujemy,
za człowieka wspaniałego,
nie tylko w ojczyźnie,
ale, także poza jej granicami znanego.
Czas ocenił historię,
winnych ukarano
lecz żywego dziecko
już Tobie nie oddano.
                /Tymoteusz Tomala/

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko
„ Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”
przesłanie to piękne, szlachetne,
do wielu kierowane,
przez młodego księdza wypowiedziane.
Jednak czasy inne,
na walkę z wiarą nastawione,
dlatego słowa te,
nie mogły być do końca wypełnione.
Wsparcie dla prześladowanych robotników,
niezłomność, odwaga
wielu sen z oczu spędzało,
to właśnie dlatego, młode serce bić przestało.
Przesłuchiwania, uprowadzenie, tortury
w swojej ojczyźnie,
przez stróżów prawa
to niemożliwe, czy to sen, czy na pewno jawa?
Oj Wisło! Matko polskich rzek
tyś wielkiego człowieka
w swych ramionach trzymała,
płaszczem wody, obolałe ciało okrywała.
Dziś wielkim kultem i chwałą otoczony
Jerzy Popiełuszko, błogosławiony.
Niech nie umknie z pamięci to, co się wydarzyło,
aby przestrogą dla przyszłych pokoleń było.
Nie można walczyć z miłością
do drugiego człowieka,
bo właśnie ten człowiek
na naszą miłość czeka.
Na naszą troskę, oddanie,
na proste słowo wypowiedziane,
na zwykłe ludzkie gesty
może dla nas nic nie znaczące,
a drugiej osobie, radość przynoszące.
Nie możemy odwracać się i udawać,
że nic się nie dzieje,
jeśli nie można już pomóc,
zostawmy choć nadzieję.
/Tymoteusz Tomala/


Ogólnopolski Konkurs Biblia i Przypowieści
Końcem listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy biblijnej. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy biblijnej i znajomości Pisma Świętego wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Z 21 startujących uczniów naszej szkoły najwyższe 17 miejsce zajęła Maria Krzyżowska z ogólną sumą 206 punktów. Uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze wypadli w rankingu naszego województwa (najniższe zdobyte miejsce to 62), z którego startowało 376 uczniów. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom uznania.
Serdecznie gratulujemy wszystkim konkursowiczom i życzymy każdemu dalszych chęci do startowania w kolejnych konkursach.
Bardzo serdecznie dziękujemy również Radzie Rodziców, która w całości pokryła koszty tego konkursu.

/p. A.Marek/


Konkurs Wiedzy Biblijnej

XX Konkurs Wiedzy Biblijnej pod hasłem „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mt 16,15) odbył się 23 października.  Celem konkursu jest:

·        Poznanie Ewangelii według świętego Marka

  Do Etapu szkolnego zgłosiło się 16 uczniów z klas IV – VI.  Zasady konkursu jednak przewidują dalsze kwalifikacje tylko trzech osób z największą liczbą punktów. Takim sposobem do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Maria Krzyżowska uczennica kl. VI , Michał Dziergas uczeń kl. V oraz Aleksandra Gołuszek również z kl. V. Już dzisiaj życzymy im powodzenia na kolejnym etapie, który odbędzie się 20.11.2014r. 

/p. A.Marek/


Witam serdecznie,
Czas płynie tak szybko jak rzeka Amazonka, dzisiaj rozpoczyna się czerwiec i
 mamy już za sobą pierwszy semestr szkoły, który już nas trochę zmęczył.
Kwiecień rozpoczęliśmy w jadłodajni od dnia skupienia dla dzieci i młodzieży w
 naszym domu rekolekcyjnym „Kanatari”, aby jak najlepiej przeżyć ten rok szkolny i formacyjny. Równocześnie rozpoczęliśmy przygotowania z okazji Dnia Matki i święta patronalnego jadłodajni. Dzień Matki w Peru obchodzi się zawsze w drugą niedzielę maja i my spędziliśmy go w gronie naszych kochanych mam. W tym roku były występy przygotowane przez nasze dzieci i kilka konkursów z udzielam naszych mam. Dla każdej zwyciężczyni był przygotowany kosz żywnościowy w prezencie, w którego współtworzeniu uczestniczyły wszystkie dzieci.
Jednak nasze najważniejsze święto obchodzimy 22 maja, w dniu patronki jadłodajni świętej Rity. W
 tym dniu dzieci nie poszły do szkoły i o godzinie 13.00 zjedliśmy wspólny obiad, po którym wszystkich trzeba było wykąpać i przebrać w nasze „firmowe” koszulki. Odbyła się próba śpiewu i o 16.30 wyruszyliśmy w procesji z naszą figurą świętej Rity do kościoła parafialnego. Msza święta rozpoczęła się planowo o godzinie 17.00 celebrowana przez naszego księdza biskupa Miguela. Dzieci z Comedoru przygotowały całą oprawę liturgiczną, a na koniec ksiądz biskup poświęcił róże, które zostały rozdane po zakończeniu uroczystości. Po Mszy świętej udaliśmy się wszyscy do salony parafialnego aby obejrzeć spektakl muzyczny „Życie świętej Rity z Casia”. Zdjęcia z obu tych wydarzeń, mam nadzieję że chociaż troszkę przybliżą wyjątkowość tego dnia. Próby do spektaklu były dla nas wszystkich czasem ciężkiej pracy to na koniec okazało się że warto było podjąć się tego wysiłku ponieważ przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, pomimo że trwało 1,5h i było trochę długie.

Z pozdrowieniami Gabriela Filonowicz

Zdjęcia - Msza swięta>>>                    Zdjęcia z przedstawienia>>>


Warsztat Małego Misjonarza
W wtorkowe popołudnie, na kółku misyjnym zostało wywołane ogromne zamieszanie w klasie artystycznej, wszędzie była mąka, lepiące się stoliki dlatego, że w tym dniu lepiliśmy z masy solnej. Wiele radości dało nam samo przygotowanie masy jak i potem wielokrotne próby „rzeźbienia” krzyżyków i serc – co wcale nie było takie proste. Praca trwała prawie 1,5 godziny ale efekty końcowe są imponujące! Sam proces tworzenia jest bardzo absorbujący, trzeba odpowiednio wyrobić masę, zwrócić uwagę na konsystencję, gładkość i wykonać projekt. W następnym tygodniu, kiedy nasze prace dobrze wyschły malowaliśmy je według naszych pomysłów farbami. Warunek był jeden – trzeba było używać kolorów misyjnych (biały, żółty, czerwony, niebieski i zielony. Lepienie z masy solnej sprawiło nam wiele radości, a efekty końcowe ogromną satysfakcję.

 


Kiermasz stroików świątecznych
W dniu 22.12 odbył się w naszym kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika kiermasz stroików świątecznych. Stroiki przygotowywali uczestnicy kółka misyjnego. Praca była trudna, ale się opłacała i sprawiła nam wiele radości. Każdy z nas w ten sposób mógł pomyśleć o osobach, które potrzebują pomocy i wsparcia innych. Kiermasz cieszył się dość dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, młodzieży, a także rodziców, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Celem kiermaszu było zebrane funduszy, które zostaną w całości przekazane na potrzeby misyjne.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą świąteczną akcję pomocy misjom.

/p.A.Marek/

Zdjęcia>>>


Słodkie wtorki
Sprzedaż ciasta z tygodnia na tydzień staje się bardziej popularna. W październiku słodkie wtorki wyglądały tak:


Konkurs Wiedzy Biblijnej
Konkurs Wiedzy Biblijnej odbył się dnia 25.10.13 w naszej szkole. Wzięło w nim udział 12 osób. Do etapu rejonowego przeszły tylko 3 osoby:
Natalia Pieczka z kl. VI – 25 pkt.
Karolina Klasa z kl. V – 25 pkt.
Michał Dziergas z kl. IV – 23pkt.
Aby przejść do 2 etapu trzeba był mieć co najmniej 50% punktów.
Życzymy im powodzenia w drugim etapie!
/Uczestnicy Kółka Biblijnego/


Szkoła letnia w Masusa

    Podczas gdy my wypoczywaliśmy na wakacjach, w zaprzyjaźnionej z nami misji było pracowicie. Niedaleko Iquitos, w wiosce Masusa, Pani misjonarka Gabrysia założyła i prowadziła letnią szkółkę dla najuboższych. Podczas niej najmłodsi uczyli się podstaw pisania i czytania, a starsi krawiectwa. Po pilnej nauce był zasłużony, pyszny posiłek, przygotowany wspólnymi siłami.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć>>>

/Barbara Nycz/


Ciasto dla Peru

    Jak co roku w naszej szkole rozpoczyna się akcja sprzedaży ciasta na cele misyjne. Cieszy się ona dość dużym zainteresowaniem. Uczniowie jak i rodzice bardzo chętnie włączają się w to dzieło. W tym semestrze ciasto będzie sprzedawane w każdy wtorek podczas przerw międzylekcyjnych. Cena jednego kawałka to 1,50zł. Pierwsze ciasto, które przyniosła Natalia - uczennica klasy VI, bardzo szybko się sprzedało. Serdecznie zapraszamy dzieci oraz rodziców do wspierania naszej akcji.

W ostatni wrześniowy wtorek, mimo iż pogoda nie zachwycała swą aurą, w naszej szkole od samego rana panowała radosna atmosfera. W tym dniu ciasto sprzedawało dwóch uczniów Gabryś i Michał z kl. IV wraz z pomocnikami. Doskonale sobie poradzili z tym zadaniem, a łatwo nie było, ponieważ zaraz rano okazało się, że mamy aż dwa ciasta na sprzedaż. Przez cały dzień, chłopcy tak pracowali na rzecz misji, że udało się sprzedać wszystkie kawałki, a na serwetce zostało tylko kilka okruszków.
Zobaczcie sami jak to wyglądało…

 


Pierwsze spotkanie koła biblijnego

CO….?
- kółko biblijne
GDZIE….?
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janowicach
KIEDY….?
- w każdy wtorek od godz. 14:30-16:00
W JAKIM CELU?
- Głównym celem kółka biblijnego jest zgłębienie wiedzy religijnej, rozbudzanie pragnienia poznawania Pisma Świętego oraz umiłowanie słowa Bożego.
W trakcie zajęć uczniowie śpiewają pieśni i piosenki religijne, dyskutują na wybrane tematy, korzystając z literatury, czasopism, środków audiowizualnych oraz video, przygotowując się w ten sposób do konkursów wiedzy biblijnej.
Na ostatnim spotkaniu w miesiącu wrześniu uczniowie poznawali postać Hioba i jego historie.

HIOB- mieszkaniec ziemi Us. Jego życie stało się przedmiotem zakładu między Bogiem a Szatanem. W wyniku tego zakładu Hiob został pozbawiony majątku i rodziny oraz dotknięty trądem, co miało wystawić jego wiarę na próbę. Mimo dotykających go nieszczęść i wątpliwości Hiob pozostał wierny Bogu, który nagrodził go za to przywróceniem i pomnożeniem zdrowia, mienia i dzieci. Hiob mimo wszelkich przykrości jakich doznał w życiu nigdy nie wyparł się Boga i zaufał Mu do końca. Dlatego Hiob jawi się nam jako przykład hartu ducha.


Modlitwa misyjna dzieci

 

        Panie Jezu,

        pragnę zostać pomocnikiem misjonarzy

        i nieść pomoc duchową i materialną

        dzieciom z krajów misyjnych:

        dzieciom, które Cię nie znają,

        dzieciom bezdomnym i opuszczonym,

        dzieciom cierpiącym głód

        i pozbawionym wszelkiej opieki lekarskiej.

        Ofiaruje Ci za nie

                                 codzienną modlitwę, pracę,

                                 naukę i dobre uczynki,

                                 a także ofiarę z drobnych wyrzeczeń

                                 - na chleb dla głodnych

                                 lekarstwa dla chorych,

                                 naukę i katechezę dla wszystkich,

                                 na wielką radość zjednoczenia z Tobą,

                                 Panie Jezu.


powrót