Nasz udział w życiu parafii            powrót


Świeć gwiazdo, gwiazdeczko
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie świątecznym Świeć gwiazdo, gwiazdeczko. Był to konkurs na najpiękniejszą gwiazdę bożonarodzeniową. Uczniowie wykonywali pracę według własnego pomysłu i dowolną technika. Wszystkie gwiazdy zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie, a obecnie są częścią świątecznej dekoracji w kościele parafialnym.


Orszak Trzech Króli
Po narodzeniu Jezusa przybyli do Niego z daleka ludzie uczeni zwani Mędrcami. Nazwano ich Kacper, Melchior i Baltazar. Złożyli oni Jezusowi bogate dary: złoto, kadzidło i mirrę.
6. stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego wspominamy wiarę Mędrców. Z tej okazji jak co roku odbył się w naszej parafii Orszak Trzech Króli. Przeszedł on trasę od szkoły do budynku kościoła. Wszyscy zebrani, a przede wszystkim dzieci w strojach królewskich i z kolędą na ustach witali Nowonarodzonego Jezusa.


Misja w Peru
28. października parafia w Janowicach gościła świecką misjonarkę, Panią Gabrielę Filonowicz. Pracuje ona od 15 lat na misjach, w tym od 9 lat pomaga najuboższym w Iquitos w Peru. Kiedy wiele lat temu przybyła na to miejsce, zostało jej powierzone zadanie prowadzenia jadłodajni dla najbiedniejszych dzieci. Obecnie w Comedorze (tzn. w jadalni) dostaje posiłek ok. 60 dzieci.

Miejsce to pełni nie tylko funkcję jadalni, ale jest również miejscem do nauki i świetlicą do zabawy.

 
Pani Gabrysia swoje świadectwo o prowadzonej misji wzbogaciła zdjęciami.

/p.Barbara Nycz/

Zdjęcia>>>


Dzień Papieski
W tym roku obchodziliśmy już po raz osiemnasty Dzień Papieski.
Hasło tegorocznego dnia zostało zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka.

Promieniowanie ojcostwa – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.

Co roku podczas obchodów Dnia Papieskiego, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” prowadzi zbiórkę pieniędzy na stypendia dla ubogiej młodzieży szczególnie uzdolnionej.
Dziękuję wszystkim uczniom , którzy po Mszach św. prowadzili kwestę na ten cel.

/p.Barbara Nycz/


Wniesienie relikwii Dzieci z Fatimy do kościoła w Janowicach
W niedzielę, 14. października odbyło się wprowadzenie relikwii św. Dzieci z Fatimy do naszego kościoła parafialnego. W uroczystej procesji wejścia relikwiarz nieśli uczniowie klasy 4. Paulina, Marysia i Kacper postarali się o stroje odpowiadające strojom tamtych czasów, kiedy to Maryja ukazywała się Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi.

/p.Barbara Nycz/


Poświęcenie różańców
W niedzielę, 14. Października odbyło się uroczyste poświęcenie i rozdanie różańców uczniom klasy 3, którzy przygotowują się do przyjęcie sakramentu Komunii świętej.

/p.Barbara Nycz/


Pielgrzymka dziękczynna


14 czerwca odbyła się pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do Kalwarii Zebrzydowskiej. U stóp Matki Boskiej Kalwaryjskiej uczniowie wraz z rodzinami dziękowali za dar pierwszego pełnego udziału we Mszy świętej. Wspólnie modliliśmy się również na dróżkach kalwaryjskich i zwiedzaliśmy klasztor bernardynów. Na pielgrzymim szlaku nie ominęliśmy Wadowic. Tam modliliśmy się w kościele przy chrzcielnicy św. Jana Pawła II. I oczywiście nie zapomnieliśmy o wizycie … w kawiarence z pysznymi papieskimi kremówkami:)
Zdjęcia>>>


Drzewko życia
Wszystkie kolorowe jajka wykonane przez uczniów w konkursie: „Wielkanocne jajko – symbol życia”, stały się ozdobą „Drzewka życia”. Drzewko jest elementem dekoracji świątecznej w naszym kościele parafialnym.


Jasełka
Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, pełen rodzinnego ciepła, dobroci, wrażliwości na ludzką krzywdę. Wszyscy w duchu pragniemy, by jego atmosfera trwała jak najdłużej. Pragnąc przedłużyć nasze świętowanie, 14 stycznia w kościele parafialnym uczniowie naszej szkoły przedstawili Jasełka. Aktorami stali się uczniowie klasy 3, przedstawiając scenę narodzenia Jezusa. Występ upiększyły śpiewy uczniów przygotowanych przez Panią Annę Makuchowską oraz wiersze i narracja w wykonaniu przedstawicieli kl. 6 i 7. Mamy nadzieję, że w sercach wszystkich obecnych, udało nam się na nowo wskrzesić ducha Świąt Bożego Narodzenia.

/p. Barbara Nycz/


Medalik Niepokalanej NMP


Uczniowie klasy trzeciej przygotowujący się do przyjęcia I Komunii Świętej otrzymali medaliki z wizerunkiem Niepokalanej NMP.

/p. Barbara Nycz/


Dzień Papieski

8 października pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją” obchodzony był XVII Dzień Papieski. Tegoroczne hasło zaczerpnięte z listu apostolskiego św. Jana Pawła II „Novo millennio ineunte” chce promować chrześcijańską wizję nadziei, której wyrazicielem, piewcą i świadkiem jest św. Jan Paweł II:

 

Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.

św. Jan Paweł II
Częstochowa, 18 czerwca 1983 r.

 

Podczas XVII Dnia Papieskiego w wielu miastach Polski odbyły się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, gry miejskie, spektakle, musicale oraz aktywności sportowe. Wydarzenia nawiązywały do życia św. Jana Pawła II oraz promowały Jego nauczanie.

We wszystkich parafiach organizowane były zbiórki pieniędzy na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w tę akcję i po każdej Mszy św. kwestowali na ten szczytny cel. Dziękujemy im za zaangażowanie, a przede wszystkim składamy podziękowania wszystkim darczyńcom.