Nasze lekcje religii.            powrót


Boże Narodzenie u przedszkolaków
Podczas katechezy przedszkolaki wcieliły się w postacie Maryi, Józefa i Trzech Króli. Wszyscy razem wędrowali do stajenki gdzie kolędowali Nowonarodzonemu Jezusowi.


Przewodnik do nieba
Podczas katechezy uczniowie poznali swoich patronów i przygotowali prezentacje na ich temat. Patron to oczywiście święty którego imię nosimy. Poznając życie i dokonania swojego patrona uczniowie przekonali się, że jest on dla nich nie tylko opiekunem, którego można prosić o wstawiennictwo, ale także wzorem do naśladowania. Święci byli ludźmi żyjącymi na ziemi, tu mieli dom, rodzinę, pracę. Jednak w trudnościach i przeciwnościach losu pokazali człowieczeństwo przez duże "C". W obliczu trudności życia i nieraz cierpienia pozostali wierni wartościom najwyższym.

Prezentacja>>>

Zapatrzeni w ich postawę niejeden przyznał: "Chcę być taki jak On, chcę Go naśladować".

/p.Barbara Nycz/


Wojewódzki Konkurs Biblijny
Z pośród wielu uczniów którzy przystąpili do konkursu, trzy uczennice naszej szkoły: Martyna Jordanek, Teresa Kosyk i Anna Sawkiewicz zakwalifikowały się i wzięły udział w rejonowym etapie XXIV Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego dla szkół podstawowych. Odbył się on 22 listopada w budynku Kurii Diecezjalnej w Bielsku - Białej. Myślą przewodnią tegorocznej edycji konkursu są słowa Jezusa: "Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą" (Łk 21,33). Celem konkursu jest: poznanie Ewangelii według św. Łukasza, ukazanie wartości Pisma Świętego w życiu chrześcijanina oraz pogłębienie wiedzy i wiary oraz kształtowanie chrześcijańskich postaw w oparciu o poznane Słowo Boże.
Uczestniczkom konkursu gratulujemy bardzo dużej wiedzy biblijnej.

/p.Barbara Nycz/


 

Dzień Radości Wszystkich Świętych
31. października obchodziliśmy w szkole Dzień Radości Wszystkich Świętych. Uczniowie klasy 4 w strojach świętych wręczali aureole i zachęcali wszystkich do wspólnego śpiewu Taki duży, taki mały może świętym być... . Wszystko to, aby przypomnieć, że naszym powołaniem jest świętość. Już teraz są tam nasi patronowie, którzy są dla nas wzorami i patronami, modlącymi się w naszych potrzebach. Kiedyś wszyscy zamieszkamy w niebie i będziemy cieszyli się wiecznym szczęściem. A zatem do zobaczenia w niebie:)

/p.Barbara Nycz/

Zdjęcia>>>


Szkolny różaniec jedności
W związku z trwającym miesiącem różańca świętego, uczniowie przygotowali "dla każdego coś ważnego", czyli Szkolny różaniec jedności. Na korytarzu zawisło wiele różańców, a do każdego z nich dołączona jest intencja modlitewna. Każdy chętny może wziąć do domu różaniec z konkretną modlitwą i razem z całą rodziną przedstawić ją Panu Bogu i Maryi. Wypisane intencje zawierają modlitwy między innymi za: naszą Ojczyznę, nasze rodziny, uczniów i pracowników naszej szkoły, wszystkich ludzi potrzebujących. Złączmy się we wspólnej modlitwie :)

/p.Barbara Nycz/


Konkurs wiedzy o życiu i działalności św. Jana Pawła II
20. czerwca odbył się finał szkolnego konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas IV - VII, którzy zdobyli najlepsze wyniki w eliminacjach. Finaliści odpowiadali na pytania związane z życiem i działalnością Papieża Polaka. W konkursowych zmaganiach pomagał im doping kolegów i koleżanek z klasy. Każda bowiem z klas przygotowała transparenty dla swojej drużyny i zawołania zachęcające do rywalizacji i walki o zwycięstwo (to tak a propos Mundialu podczas którego uczymy się zasad fair play).
I miejsce - Iga Portasińska, Piotr Kubik, kl. IV
II miejsce - Natalia Bubak, Patryk Kubik, kl. VII
III miejsce - Julia Wójcik, Alicja Stanclik, kl. V
IV miejsce - Anna Sawkiewicz, Aleksandra Niemczyk, kl. VI
Idze i Piotrowi gratulujemy zwycięstwa, a wszystkim finalistom gratulujemy wiedzy.
Składamy serdeczne podziękowania księdzu Proboszczowi za ufundowanie nagród dla wszystkich biorących udział w konkursie.

/p.Barbara Nycz/

Zdjęcia>>>


UWAGA - KONKURS BIBLIJNY!!!
VI Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci od 4 do 13 lat
Twoja ulubiona opowieść biblijna.

Informacje>>>


Jestem dzieckiem Bożym
Twoi rodzice i chrzestni pragnęli, aby dzieckiem Pana Boga. Dlatego przynieśli cię jako niemowlę do kościoła i poprosili o chrzest. Choć wcale tego nie pamiętasz, to wielkie wydarzenie w twoim życiu.

/p. Barbara Nycz/


Alleluja! Jezus żyje!
Jezus żyje, zmartwychwstał! To najwspanialsza wiadomość, największe wydarzenie wszechczasów. Uczniowie klasy drugiej podczas katechezy samodzielnie przedstawili ten cud nad cudami.

/p. Barbara Nycz/


Wielkanocne jajko - symbol życia
Jajko to nieodzowny symbol Świąt Wielkiej Nocy. Skorupka jajka, która pęka i wychodzi z niej pisklę, przywodzi nam na myśl Chrystusa, który otworzył grób i powstał do nowego życia.
Stąd też nasz wielkanocny konkurs. Uczniów wykonali kolorowe, wielkanocne jajka. Wszystkie one stały się ozdobą "Drzewka życia" w kościele parafialnym.


Niedziela Palmowa
W Niedzielę Palmową wspominamy, jak Pan Jezus na osiołku uroczyście wjechał do miasta świętego, Jerozolimy. Ludzie witali Go tam z gałązkami palmowymi i okrzykami radości. W ten sposób uznali Jezusa za swojego Pana i Króla.
Gdy w Niedziele Palmową bierzemy udział we Mszy Św. i przynosimy do kościoła palmy, wyznajemy, że Jezus jest naszym Panem i Królem. Jego królestwo jest wśród nas, gdy wypełniamy wolę Ojca.

/p. Barbara Nycz/


Droga krzyżowa oczami klasy czwartej
Podczas katechezy uczniowie klasy czwartej przedstawiali stacje drogi krzyżowej.


Jezus naszym Królem
Jezus jest Królem, ale nie takim na tronie z koroną i berłem, który jedynie rządzi i wydaje polecenia służbie. Jezus jest Królem, który sam służy, pomaga i chce być blisko wszystkich potrzebujących. Jezus jest królem ludzkich serc! Wie już o tym każdy pierwszoklasista.

Przyjdź Królestwo Twoje -
nie takie z bajkowym królem,
zakochanym w swoim tronie,
we władzy i koronie,
ale z Tobą, który leczysz nasze bóle
i uczysz, że ten naprawdę jest duży,
kto najmniejszemu chce posłużyć.
Przyjdź więc do mnie, mój Królu i Panie,
z k
ochania robię dla Cibie mieszkanie. Amen.
(brat Tadeusz Ruciński, Ojcze nasz...)
 


Spotkanie Archanioła z Maryją
Zwiastowanie Maryi to bardzo ważne wydarzenie w okresie Adwentu. Oto spotkanie Maryi z Archaniołem Gabrielem w wykonaniu uczniów klasy pierwszej.

/p. Barbara Nycz/

Zdjęcia>>>


Kalendarz adwentowy


Dni oczekiwania na święta Bożego Narodzenia uczniowie będą odliczali na swoich adwentowych kalendarzach.

/p. Barbara Nycz/


Nasza Arka Noego

Nie ma jak łączenie zabawy i nauki J

Oto lekcja w klasie piątej na temat biblijnego potopu. Sami zrobiliśmy arkę i postaraliśmy się, aby była pełna zwierząt J

/p. Barbara Nycz/

Zdjęcia>>>


Mój święty patron
Codziennie oglądamy dziesiątki plakatów i reklam. Uczniowie klasy piątej zapraszają do obejrzenia plakatów nt. ich świętych patronów. To wspaniali ludzie z ciekawymi życiorysami. Żyli zwyczajnie, tak jak my, a jednocześnie swoją wiarą, oddaniem i wielokrotnie heroizmem zasłużyli na laur świętości.
Jak to dobrze mieć takich orędowników w niebie, którzy cały czas czuwają i wciąż pomagają!

/p. Barbara Nycz/

Zdjęcia>>>


Mój wzór
Uczniowie klasy szóstej nie tylko poznali swoich świętych patronów, ale spróbowali popatrzeć na nich jako na wzory do naśladowania. Każdy z nich przedstawiał swojego patrona, prezentując nie tylko jego życie i dokonania, ale przede wszystkim to, co w danym świętym urzekło go i
 zachwyciło.

Zdjęcia>>>

/p. Barbara Nycz/

Praca Ani Sawkiewicz na temat jej patronki>>>


Modlitwa Abrahama
Abraham czekał na dziecko wiele lat. Zadawał sobie pytania: co mnie czeka? Kto będzie moim następcą? Kto zaopiekuje się moja rodziną? Aż pewnego dnia Bóg przemówił: „Abrahamie, spójrz na niebo i policz gwiazdy, jeśli zdołasz to uczynić. Tak liczne będzie twoje potomstwo”.
Pan Bóg zawsze słyszy nasze modlitwy i nie pozostaje wobec nich obojętny. Abraham i Sara z wiarą prosili o dziecko i Pan Bóg spełnił ich prośbę, dając im syna Izaaka.

 

/p. Barbara Nycz/- Jak mogę Ci pomóc?
- Tylko modlitwą.

Kto z kim rozmawia?
Dziecko z duszą czyśćcową.

W czasie oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych w ramach katechezy odwiedzaliśmy cmentarz modląc się przy grobach zmarłych z naszych rodzin. Pamiętaliśmy również o modlitwie w intencji zmarłych nauczycieli i dobroczyńców naszej szkoły. Z zadumą przystanęliśmy także przy tablicy upamiętniającej zmarłych mieszkańców, którzy oddali życie za Ojczyznę.1. i 2. listopada to nie to samo?!

Wiele razy daty 1. i 2. listopada używane są wymiennie, podobnie nazwy: Wszystkich Świętych i Dzień Zmarłych. Tymczasem to nie to samo. Te dwa dni mówią o zupełnie innej rzeczywistości. Wiedzą o tym już wszyscy uczniowie.
1. listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. To święto podczas którego w szczególny sposób czcimy świętych, którzy dostąpili już szczęścia oglądania Boga twarzą w twarz. Uświadamiamy sobie wówczas, iż mamy orędowników w niebie, ich postawa i życie są dla nas wzorem do naśladowania. Fakt, że dostąpili już szczęścia wiecznego, umacnia naszą nadzieję, że i my kiedyś tam będziemy.
2. listopada to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Tego dnia odwiedzamy cmentarze, wyrażając w ten sposób naszą pamięć o tych, co już odeszli. Największą pomoc okazujemy naszym zmarłym ofiarowując w ich intencji modlitwę, to ona pomaga im osiągnąć życie wieczne. Pamiętajmy wówczas, że dla nas chrześcijan śmierć nie jest końcem, ale początkiem nowego życia - życia wiecznego. Dla nas śmierć, to narodzenie się dla nieba.
 


Różaniec – to z pozoru zwykła modlitwa. Modlitwa długa i nużąca. Czy na pewno?!
Popatrz: obliczono, że małe dziecko powtarza wyraz "mama" około trzystu razy dziennie. Czy to się dziecku znudzi? Nigdy! A może nudzi to matkę? Też nie. Reaguje ona na każde odezwanie się dziecka.
Podobnie jest z modlitwą różańcową. Maryja jest naszą Matką. Kiedy odmawiamy różaniec, jesteśmy podobni do małego dziecka. Powtarzamy jak ono: Bądź pozdrowiona, Matko! Czy Maryja cieszy się z tego pozdrowienia? Na pewno tak! Jest to przecież nawiązanie do radosnego wydarzenia w Nazarecie, gdzie Anioł Gabriel oznajmił Jej, że jest "łaski pełna", a Ona przyjęła to z pokorą, nazywając siebie służebnicą Pańską. Jeżeli Ona jest "łaski pełna", to my świadomi własnej niedoskonałości, prosimy Ją: "Módl się za nami grzesznymi", abyśmy także napełnieni zostali łaską przyjaźni Bożej.

Ilekroć Maryja chciała przekazać światu swoje orędzie, zjawiała się wybranym ludziom (najczęściej dzieciom) z różańcem w ręku i usilnie zachęcała do jego odmawiania. Tak było w Lourdes w roku 1858, tak też było w Fatimie w roku 1917. Z tego wynika, że modlitwa różańcowa jest dla Maryi szczególnie miła, a dla człowieka bardzo skuteczna. Wyrosła ona z Ewangelii i jest jej streszczeniem.

Odmawiając różaniec oddajemy wszystkie nasze radości i smutki - całe nasze - życie Maryi. Gdy zwracamy się do Niej z ufnością, możemy być pewni, że Ona wstawia się za nami u Swego Syna - Jezusa.

O mocy różańca można pisać wiele - jednak to każdy osobiście musi się o niej przekonać. Spróbuj może już dziś porozmawiać z Maryją trzymając w ręku różaniec.