"POLA NADZIEI"

POLA NADZIEI to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Celem programu jest pozyskanie środków na potrzeby hospicjów i propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie i utrzymanie hospicjów.

    Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie - odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia.

Pod tą wzruszającą nazwą działa program stworzony 57 lat temu, pomagający chorym na raka. Akcja ta przypominać ma nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Co roku - w okolicy 4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej), tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami w parkach i na skwerkach. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi na tę straszną chorobę. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, odbywa się szeroko zakrojona akcja której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki Hospicyjnej w społeczeństwie. Ofiarodawcy otrzymują za swoje "serce"- kwiat żonkila lub jego symbol.

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym również dołączyła do ogólnopolskiego programu wspierania hospicjów. Chcemy wesprzeć domowe hospicjum w Czechowicach-Dziedzicach. Uzyskane datki przeznaczone zostaną na zakup leków i innych potrzebnych artykułów dla pacjentów tego ośrodka.

Celem akcji jest nie tylko pozyskanie pieniędzy na opiekę nad chorymi w ostatnim okresie ich życia, ale również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.


Podsumowanie akcji POLA NADZIEI 2019
W dniu 17 czerwca 2019 r. o godz. 12.00 w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej odbyło się podsumowanie ogólnopolskiej akcji "Pola Nadziei 2019".
Uczniowie-wolontariusze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach wraz z opiekunami: Panią Barbarą Nycz i Panią Agatą Gajda, zostali nagrodzeni dyplomem i pucharem ufundowanymi przez Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne w Bielsku-Białej za zaangażowanie w pracę na rzecz funkcjonowania Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku Białej przy ul. Zdrojowej 10.

/p.Agata Gajda/

Zdjęcia>>>


Hospicjum to też życie
2. czerwca w kościele parafialnym uczniowie szkoły prowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz Hospicjum Jana Pawła II w Bielsku - Białej.
Budowę bielskiego hospicjum zainicjowało Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów.

 

Hospicjum, to placówka, która powstała niemal wyłącznie dzięki dobrowolnym datkom ludzi. Pieniądze na budowę i funkcjonowanie pochodzą niemal wyłącznie z ofiar mieszkańców Podbeskidzia zebranych przez uczniów szkół w ramach kolejnych edycji programu „Pola Nadziei”, zbiórek pod kościołami lub podczas innych akcji.
W pawilonie szpitalnym jest 28 łóżek dla chorych, kaplica imienia św. Jana Pawła II i pokoje gościnne dla bliskich. W drugim budynku – gabinety zabiegowe, rehabilitacyjne i lekarskie. Hospicjum świadczy opiekę bezpłatnie i wszystkim potrzebującym.
Cieszymy się, że i my mamy udział w tym szczytnym dziele.
Uczniowie zebrali kwotę 1240, 60 zł.
Z serca dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to piękne przedsięwzięcie.
 


Krówka za złotówkę

Akcją Krówka za złotówkę rozpoczęliśmy tegoroczne (2018/19) Pola Nadziei. Zebraną sumę pieniędzy przekazaliśmy na Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku - Białej.


Nasz dar dla Hospicjum

W grudniu odbył się koncert charytatywny w ramach ogólnopolskiej kampanii „Hospicjum to też życie – Gramy dla hospicjum”. Do Miejskiego Domu Kultury Świt w Czechowicach – Dziedzicach przyjechały szkoły zrzeszone od lat w tej kampanii.
Repertuar tegorocznego koncertu uświetnił występ Aleksandry Gołuszek i Roksany Formas - uczennic naszej szkoły.


Podczas koncertu odbył się także kiermasz. Nasi uczniowie na zajęciach dodatkowych własnoręcznie wykonali wiele ciekawych ozdób, a dochód z ich sprzedaży w całości został przekazany na Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Nasza Rodzina” w Czechowicach–Dziedzicach.
Jesteśmy dumni, że otwartość w niesieniu radości i nadziei osobom potrzebującym stały się tradycją uczniów naszej szkoły.
Dziękuję wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom, a w szczególności pani Ilonie Wójtowicz za pomoc w tym przedsięwzięciu.

/p. K. Liberadzki/

 


Kiermasz i koncert charytatywny

W listopadzie 2014 uczestniczyliśmy kolejny raz w koncercie organizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii „Hospicjum to też życie – 2014. Był to IX koncert charytatywny, który odbył się w Czechowicach – Dziedzicach w Miejskim Domu Kultury „Świt”. W tym roku gościem honorowym była Magda Welc– laureatka III edycji programu „Mam talent”. Magda, we wspaniałym stylu, zaprezentowała podczas koncertu utwory Edyty Geppert i Michała Bajora. Przed koncertem poszczególne szkoły przygotowały wiele różnych i bardzo ciekawych prac na kiermasz z którego dochód w całości został przekazany na pacjentów domowego hospicjum w Czechowicach-Dziedzicach. Nasi uczniowie również włączyli się w przygotowanie kiermaszu, pracując nad poszczególnymi ozdobami w domu czy też w szkole na dodatkowych zajęciach. Chętni uczestnicy mogli pojechać do Czechowic – Dziedzic i tam jeszcze swoją pracą wspomagać całe przedsięwzięcie.

Zdjęcia>>>


Sadzimy żonkile
„Pola Nadziei” to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu cebulek żonkili. Kiedy zakwitną wiosną są rozdawane w ulicznych kwestach. Zadaniem kampanii „Pola Nadziei” jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów, lecz także propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy. Szerzenie idei hospicyjnej, mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorymi ma uwrażliwiać społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących. Celem kampanii jest także propagowanie zasad opieki paliatywnej oraz wolontariatu.
Nasz szkołą również włączyła się w ten program, sadząc żonkile koło naszej szkoły. Wszyscy uczniowie, biorący udział w akcji wykazali się dużymi umiejętnościami ogrodniczymi. Chociaż pogoda nam nie dopisała i przy sadzeniu pierwszych cebulek zaczął padać deszcz, akcję zakończyliśmy z dobrym humorem, uśmiechem na twarzy i poczuciem dobrze wykonanego zadania. Już nie możemy doczekać się wiosny, która odsłoni efekt naszej pracy.

/p.Anna Marek/

Zdjęcia>>>


Nasz udział w Kampanii „Hospicjum to też życie”
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w kampanie „ Hospicjum to też życie”. W niedzielę 18 maja uczniowie poszczególnych klas jako wolontariusze zbierali pieniążki do odpowiednich puszek oraz rozdawali żółte balony. Nasi parafianie okazali wielkie serce, ponieważ po komisyjnym przeliczeniu pieniążków kwota jaką zebraliśmy wyniosła 1317,10zł .
Do zebranej kwoty dołączyliśmy jeszcze 197,77zł, które zostały zebrane w szkole w ramach SKO.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w naszą akcję, która wspomoże Domowe Hospicjum w Czechowicach – Dziedzicach.

Zdjęcia>>>


Głos dla hospicjum

    W dniu 25.10 w Domu Kultury w Czechowicach Dziedzicach odbył się koncert Charytatywny podczas którego nasza szkoła uczestniczyła w kiermaszu oraz kwestowaliśmy z puszkami. Na kiermaszu sprzedawane były nasze ręcznie wykonane prace oraz zabawki i maskotki przyniesione przez uczniów klasy 3.

Zebrane pieniążki podczas kiermaszu zostały przekazane na cele hospicjum. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie.

Kasia, Ola, Natalia oraz Michał z kl. IV