:: STRONA STARTOWA ::           :: SZKOŁA PODSTAWOWA ::            :: PRZEDSZKOLE_ARCHIWUM ::          :: NAPISZ DO NAS ::


Światowy Dzień Pluszowego Misia- zajęcia otwarte dla rodziców (grupa Krasnoludki)

Miś choć mały, choć nieśmiały,
wielkie serce w sobie ma.
Pocieszyciel doskonały
każdy misia swego ma.

 

26 listopada obchodziliśmy w naszym Przedszkolu niezwykłe święto - Dzień Pluszowego Misia. W tym roku było wyjątkowe święto, ponieważ połączone zostało z zajęciami otwartymi z rodzicami. Z tej okazji każde dziecko przyniosło do Przedszkola ukochanego pluszaka. Wśród misiów znalazły się te bardzo małe, ale nie zabrakło również tych dużych, które trudno było objąć. Każdy z nich był jedyny w swoim rodzaju i najpiękniejszy na świecie. W tym dniu misiowym zabawom i tańcom nie było końca. Mogłoby się wydawać, że w czasach, gdy powstają coraz bardziej atrakcyjne i nowoczesne zabawki, moda na pluszowego misia minęła, jednak jak się okazało - nic bardziej mylnego! Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu: Czy jutro, czy dziś, wszystkim potrzebny jest Miś.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Pluszowego Misia!

/p.Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


 

Zabawy z wodą

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem!”
Konfucjusz


Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym.
Celem zabaw badawczych było pobudzanie dzieci do myślenia, poszukiwania, a przede wszystkim do działania, wyjaśniania i stawiania wniosków oraz czerpania radości z udanego samodzielnie wykonanego doświadczenia.
Tak też ,,Krasnoludki” chętnie eksperymentowały z wodą. Maluchy postanowiły „zaczarować” wodę i zobaczyć co się stanie, gdy wrzucą do niej kolorową bibułę. Ku wielkiemu zaskoczeniu dzieci, woda zmieniła kolor, na co maluchy żywo zareagowały okrzykami i uśmiechami na buziach.

 
Ale zdecydowanie największą frajdę sprawiły dzieciom takie doświadczenia jak: „Co pływa, co tonie”, "Wulkan", "Lampa", "Spadający deszcz", "Znikająca woda".
Eksperymenty bardzo przypadły wszystkim do gustu i na pewno powtórzymy je nie raz.

/p.Karolina Pniok/

Zdjęcia>>>


Obchody 11 listopada w Przedszkolu

 

„Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – NIEPODLEGŁOŚĆ! (…)

Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.”

 

 


Przedszkolaki rozumieją te słowa i godnie obchodzą nasze święto. Na tę okazję przygotowaliśmy emblematy, flagi i gazetki w naszych salach. Obejrzeliśmy również film edukacyjny „Polak mały”.

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>

 

        Wyjazd do Kina Świt na przedstawienie „Legendy polskie”>>>


Wyjazd do Kina Świt na przedstawienie „Legendy polskie”
W dniu 7 listopada 2018 roku grupa Smerfy i Rybki po raz drugi w tym roku wyruszyły w podróż autokarem do Kina Świt w Czechowicach-Dziedzicach. Tym razem mieliśmy okazję, w krótkim czasie sięgnąć pamięcią do dawnych lat i przypomnieć sobie wszystkie legendy polskie.

/p. Paulina Antonik-Wróbel/


Spotkanie z cyklu „Wieczór z bajką..”
W dniu 26 października w grupie „Smerfy” odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Wieczór z bajką..” Podczas wieczornego spotkania, oprócz dobrego humoru, ciepłego kocyka i poduszki towarzyszyły nam gry i zabawy muzyczno-ruchowe. Mamy miały również okazję stworzyć portret swojego dziecka mając do dyspozycji kartki papieru oraz farby i pędzle, gdzie wykorzystując odpowiednie kolory, bez użycia wody stworzyły piękne podobizny swoich pociech.

   

Śpiewy, tańce umilił nam także małe „co nie co” :) Na koniec naszego spotkania w blasku świec, dzieci z grupy „Smerfy” okryci kocykiem i miłością swoich Mam wysłuchały bajki czytanej przez panią Elę Małysz.

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Wizyta w Janowickiej Strażnicy
Dnia 23 października dzieci z grupy „Rybek” i „Krasnoludków” miały przyjemność odwiedzić Strażnicę w Janowicach dzięki uprzejmości naszych Strażaków. Pomimo nie sprzyjającej nam pogody nasi wspaniali Strażacy zapewnili nam warunki do wysłuchania różnych ciekawostek dotyczących pracy służb, oglądnięcia narzędzi pracy strażaków, przypomnieli nam tak bardzo ważne numery alarmowe oraz jak powinno wyglądać zawiadomienie o pożarze. Strażacy przekazali dzieciom cenne informacje na temat pracy różnych służb, odpowiadali na nurtujące pytania dzieci jak również zapewnili dzieciom mnóstwo frajdy, dzięki możliwości założenia hełmu strażackiego, trzymania specjalnych odblasków strażackich służących bezpieczeństwu wraz z wysłuchaniem syreny strażackiej.

Pod koniec zajęć „Rybki” wręczyły Strażakom podziękowanie w formie laurki wykonanej przez dzieci, natomiast Strażacy również przygotowali dla nas miłą, słodką niespodziankę w postaci dużego batonika dla każdego dziecka. Bardzo dziękujemy Panom Strażakom: p.Damek, p.Borutka, p.Papla za tak mile spędzony czas i przekazanie tak wielu cennych wiadomości! Dziękujemy

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Jesienne zabawy, doświadczenia, prace u Rybek
W tym roku wyjątkowo jesienią mamy dużo słońca a mało ponurych, deszczowych dni. Codziennie średniaki zaznaczają na nowym grupowym kalendarzu dzień tygodnia oraz jaką mamy pogodę w danym dniu. Słoneczna pogoda dodaje nam każdego dnia mnóstwo energii, pomysłów, chęci do nowych doświadczeń. Rybki bardzo aktywnie wykorzystują czas w przedszkolu, przeliczając kasztany w zabawie z kolegą, śpiewając, tańcząc, wykonując różne prace prace plastyczne oraz ciekawe doświadczenia. Zobaczcie sami!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Zabawy z cyfrą 2 u Rybek
Dzieci z grupy "Rybek" w minionym tygodniu poznały kolejną cyfrę czyli cyfrę 2. Rysowanie w powietrzu nowo poznanego kształtu oraz na talerzykach z kaszą pozwoliło nam dobrze utrwalić zapis cyfry. Tworzyliśmy zbiory z różnymi materiałami, dopieraliśmy rzeczy w pary i już wiemy, że jedna para to dwa przedmioty. Na sam już koniec zajęć aby dobrze zapamiętać kształt cyfry dzieci według własnego pomysłu malowały go farbami za pomocą paluszka.

Zapraszamy do naszej galerii!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


Poznajemy nazwy naszej garderoby- Rybki
Na zajęciach Rybki z chęcią rozpoznawały i nazywały części garderoby oraz pomagały sobie nawzajem w zagadkach mówionych przez nauczyciela. Odnajdywanie par butów z pozoru wydawało się łatwym zadaniem lecz było nie lada wyzwaniem dla dzieci gdyż szablony butów były odwrócone na lewą stronę i było ich sporo. Pomimo trudności Rybki świetnie poradziły sobie z tym zadaniem, pomagając sobie nawzajem. Przypomnieliśmy sobie o tym jak ważne jest ubieranie się odpowiednio do pogody i pory roku. Największą frajdę sprawiło dzieciom jednak skarpetkowe szaleństwo czyli pranie skarpet oraz wieszanie ich na sznurku za pomocą klamerek.

Dzieci chętnie angażowały się w każdą czynność zatem Drodzy Rodzice macie złotych pomocników!

/p. Magdalena Nycz/

Zdjęcia>>>


„Bór i Gaik”- teatrzyk w przedszkolu
27 września, po raz pierwszy w nowym roku szkolnym, gościliśmy w naszym przedszkolu teatrzyk. Aktorki z Krakowa wystawiły dla nas sztukę pt. „Bór i Gaik”.
Głównymi bohaterami przedstawienia były sympatyczne leśne Skrzaty – dziadek Bór i jego nieco nierozgarnięty wnuczek Gaik. Skrzaty w zabawny i przystępny sposób przekazywały dzieciom ważne treści o tematyce ekologicznej m.in. problematykę zaśmiecania wód i lasów, niszczenie roślin, hałasowanie w lesie. Aktorki w doskonały sposób angażowały dzieci do wspólnej zabawy, zapraszały na scenę dzieci, które pomagały Skrzatom w rozwiązywaniu problemów, zadawały dzieciom pytania dotyczące dobrego zachowania w lesie, inicjowały wspólne śpiewanie i ilustrowanie piosenek tańcem.

Najlepszą recenzją przedstawienia niech będą szerokie uśmiechy małych widzów oraz ogromne brawa jakie zabrzmiały po zakończeniu spektaklu.

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>


Rybki poznają zmysły - na słodko.

W minionym tygodniu Rybki przyglądały się bacznie swojemu ciału, nazywały narządy, poznawały ich funkcje oraz położenie w organizmie. Przy tej okazji utrwaliliśmy także nazwy ludzkich zmysłów oraz narządów za nie odpowiadających.
Wspaniałym materiałem do doświadczeń okazały się owoce. Dzieci badały dzięki nim jak pracuje nasz węch, wzrok, dotyk i smak.


Po obserwacjach przyszedł czas na zabawy kulinarne. Dzieci, niczym prawdziwi szefowie kuchni, własnoręcznie przygotowały sałatkę z przyniesionych przez siebie owoców. Trud pracy osłodziła późniejsza degustacja sałatki, która okazała się bardzo smacznym sprawdzianem dla naszego zmysłu smaku.

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>


Święto Przedszkolaków

20 września to data nie byle jaka, właśnie w tym dniu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Takie święto było doskonałą okazją do wspólnych zabaw i integracji dzieci z naszego przedszkola. Tuż po zajęciach dydaktycznych wszystkie grupy zebrały się w ogrodzie przedszkolnym, aby wspólnie świętować Dzień Przedszkolaka.
Zabawę rozpoczął zestaw zabaw muzyczno-ruchowych, które wprawiły zarówno dzieci, jak i dorosłych, w doskonały, wesoły nastrój. Następnie rozegrano kilka drużynowych konkurencji zręcznościowych m.in. rzut woreczkiem do celu, przeskoki przez obręcze, spacer z jajkiem.

Wszystkie przedszkolaki, z pełnym zaangażowaniem, wykonywały swoje zadania, aby dopomóc grupie w zwycięstwie, jednak decyzją Wychowawczyń wszystkie grupy zajęły zasłużone 1 miejsce, a w nagrodę czekały na dzieci słodkie przysmaki.

/p. Magdalena Jonkisz/

Zdjęcia>>>