:: STRONA STARTOWA ::           :: SZKOŁA PODSTAWOWA ::            :: PRZEDSZKOLE_ARCHIWUM ::          :: NAPISZ DO NAS ::

/Za zamieszczony tekst odpowiada osoba podpisana/


Punkt przedszkolny ul. Janowicka 100 tel: 32-2157469


Misie w lesie

Korzystając z prawdziwej polskiej złotej jesieni udaliśmy się tam, gdzie MISIE czują się najlepiej, czyli do lasu. Poszukiwaliśmy jesiennych skarbów, utrwalaliśmy informacje o drzewach i oddychaliśmy świeżym powietrzem. Każdy NIEDŹWIEDŹ wrócił z zapasami (nie koniecznie) na zimę:)

Nasz zagajnik będzie teraz często odwiedzany - praktyka zawsze lepsza od teorii.

Dzięki naszym obserwacjom, mogliśmy zrobić portrety wiewiórek.

/p. Marcelina Kubiczek/

Zdjęcia>>>


Warzywny tydzień w grupie Rybek
    Po owocowym tygodniu w grupie Rybek nastąpił tydzień warzywny. Temat ten był doskonałym pretekstem do nazywania kolorów, określanie kształtów, przeliczania, klasyfikowania, tworzenia warzywnych par. Przedszkolaki potrafią rozróżnić marchew od pietruszki oraz wiedzą, co można przygotować z warzyw. Jakie można było zauważyć zdziwienie na niektórych twarzach, kiedy dowiedziały się, że keczup jest zrobiony z pomidorów! Przedszkolaki ochoczo opowiadały, o tym jak w domu pomagały kisić ogórki, układały również historyjkę obrazkową przedstawiającą ten proces (ćwiczyliśmy myślenie logiczne). Nie mogło zabraknąć wiersza „Na straganie”, który bardzo rozbawił dzieci i poruszył ich wyobraźnię. Rybki starały się określić jakie emocje towarzyszyły warzywom i próbowały samodzielnie nazwać bohaterów utworu. W międzyczasie dzięki p. Kazimierze Foltak na naszym przedszkolnym holu zawitała ogromna dynia, która stała się (dosłownie) największą atrakcją minionego tygodnia. Dla nas była wspaniałym eksponatem, który pomógł w poznawaniu pojęć związanych z określaniem wielkości.


    Nie zabrakło zabaw ruchowych i integracyjnych, oczywiście z warzywami w tle. Dzieci skakały jak zajączki - ich zadaniem było przenieść odpowiednią ilość marchewek. Zamieniały się też w kiszone ogórki i starały zmieścić się w hula-hopie, który na chwilę zamienił się w słoik. Jak co tydzień ćwiczyliśmy palce i rączki w trakcie wykonywania prac plastycznych. Tym razem skupiliśmy się na wycinaniu. Umiejętność sprawnego posługiwania się nożyczkami jest bardzo ważnym elementem rozwoju u dzieci sprawności motoryki małej, koordynacji ręka-oko oraz współpracy prawej i lewej ręki. To, co nam dorosłym wydaje się takie proste, wymaga od dziecka sporo wysiłku, aby ostatecznie opanować otwieranie i zamykanie nożyczek wraz z przesuwaniem ich do przodu przy jednoczesnym zaangażowaniu drugiej ręki, która trzyma i obraca papier. Ćwiczenia te zaowocowały pięknymi pracami i poczuciem dumy u naszych Rybek. Drodzy Rodzice, jak widzicie, za nami bardzo pracowity tydzień, zapraszam do naszej galerii!

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Owocowy tydzień w grupie Rybek
Jesień zagościła u nas już na dobre. W salach pojawiły się jesienne kąciki, które możemy podziwiać dzięki rodzicom, którzy przynoszą wrzosy, dynie, liście, kasztany, żołędzie. Jesienne zbiory posłużyły nam do przygotowania dekoracyjnej sówki. „Rybki” z dumą zaniosły wykonane prace do domu, gdzie cieszą już oczy rodziców oraz rodzeństwa. Mam nadzieje, że będą przypominały dzieciom o aktualnej porze roku.
Jesień to także doskonały czas na owocowe zbiory i kształtowanie u dzieci prawidłowych zasad odżywiania. Dlatego też w minionym tygodniu starsze maluchy dowiedziały się jakie drzewa rosną w sadzie oraz jakie owoce można na nich znaleźć. Podczas zajęć miały okazje poznać je wielozmysłowo, za pomocą węchu, smaku oraz dotyku. Wzięły także udział w zabawach badawczych sprawdzając jakie pestki kryją w swoim wnętrzu. Nie zabrakło zabaw matematycznych, układania owocowych rytmów, a także słuchania opowiadań i wierszy zgodnych z omawianą tematyką.

 

Zadbaliśmy także o motorykę małą i dużą. Starsze maluchy wykonały swoją pierwszą wydzierankę, najpierw w parach przygotowały kawałki papieru, a następnie wykleiły sylwety owoców. W trakcie tygodniowej aktywności nie zabrakło także zabaw ruchowych z wykorzystaniem woreczków gimnastycznych. W końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch!

/p.Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>
 


Misiowe przetwory

Korzystając z owocowego tematu tygodnia, zadbaliśmy o zapasy na zimę- jak to Misie. Wspólnie przygotowaliśmy kompoty. Zadaniem przedszkolaków było pokrojenie do słoików jabłuszek. Następnie każdy samodzielnie dodał cukier i wodę. Trochę stresu pojawiło się przy zakręcaniu.

Na szczęście wszystko się udało! Dumne Misie zabrały swoje przetwory do domu, by cieszyć się smakiem wspólnie z najbliższymi.

/p. Marcelina Kubiczek/

Zdjęcia>>>


Przedszkolaki eksperymentują

To, co widzimy na zdjęciach, jest najbardziej wiarygodne. Dziś zabawiliśmy się w małych naukowców. Super fartuchy i okulary sprawiły, że wyglądaliśmy poważnie! Świat "chemii" to prawdziwy czat dla ciekawych, a my tacy jesteśmy! Eksperymenty z suchym lodem w połączeniu z wodą i płynem do mycia naczyń sprawiały, że na naszych pojawił się wulkan, obłoczki, dym...

Wkrótce nowe eksponaty...

/p. Elżbieta Małysz/

Zdjęcia część 1 >>>                    Zdjęcia część 2>>>


W zdrowym ciele - zdrowy duch.
W dniu 6 października odbyła się Przedszkolna Olimpiada w grupie Smerfów - rywalizacja dwóch drużyn w konkurencji :"Bieg z jajkiem", "Celne oko", "Marsz po linie", "Taniec wygibaniec". Obie drużyny świetnie poradziły sobie z konkurencjami, a w nagrodę otrzymali dyplomy i naklejki :) Po zajęciach z j. angielskiego i zjedzeniu pysznego obiadu zmierzyli się z kolejnym zadaniem – zdobieniem swoich olimpijskich piłek, ale to nie było takie łatwe jak się Smerfom wydawało, ponieważ do pracy używali swoich paluszków i patyczków do uszu.

Olimpijskie zmagania zakończył pyszny i zdrowy podwieczorek :)

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Poznajemy litery

W tym roku poznajemy wszystko literki po kolei. Pierwsza z nich to O,o. Każdy Miś już wie, co to samogłoska i spółgłoska. Teraz przyszedł czas na naukę pisania. Najpierw poznajemy, a potem utrwalamy.

Kto powiedział, że litery piszemy tylko w zeszycie? Mamy też inne fajne miejsca tj. folia, kasza czy plecy kolegi.

/p. Marcelina Kubiczek/

Zdjęcia>>>


Miś czytelnik

Od tego roku w naszej grupie pojawiają się Zeszyty Misia Czytelnik. Jest to nasz pomysł na zachęcenie dzieci do podjęcia nauki czytania. Dzięki wspólnemu czytaniu książek, nasi milisińscy zapoznają się ze słowem czystym. Poćwiczą koncentrację, uwagę, a przede wszystkim wyobraźnię. Ważny jest aktywny udział dziecka w procesie czytania, może odszukać poznane literki i oczywiście wykonać ilustrację do tekstu.

Życzymy miłego czasu z książką.

/p. Marcelina Kubiczek/


Projektantem być.
Jesienny czas potrafi splatać figle naszym planom, również tym dotyczącym codziennego ubioru i odwiecznego pytania: Co dziś na siebie założyć? 3 października 2017 roku nasze Smerfy poznały jakie wyróżniamy typy pogody dzięki czemu swobodnie klasyfikowali ubrania odpowiednio do pogody i przygotowali prace pt; „Ubierz dziecko”. Entuzjastycznie przebierali w materiałach przyniesionych przez wychowawcę, wycinali, przyklejali i projektowali ubiór swojej postaci.

Pracy i radości było co nie miara! Zapraszamy do obejrzenia zdjąć w galerii, a także na przedszkolnej wystawce w szatni.

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Pyszna i zdrowa sałatka jarzynowa.
 
  Wszyscy dobrze wiemy, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa zbilansowana i prawidłowa dieta i jak wiele witamin możemy zaczerpnąć z naszych przepysznych warzyw i owoców. To, że nasze „Smerfy” uwielbiają owoce udało się zauważyć przy wcześniejszych zajęciach kiedy ochoczo próbowali nowych egzotycznych owoców takich jak Kumkwat, Granat, Mango, Limonka czy Gruszka Nashi, ale co do warzyw niestety nie zawsze udaje nam się sprawdzić, które są lubiane, a które nie.. Zajęcia przeprowadzone 28 września pozwoliły nam odkryć, które warzywa przypadają przedszkolakom do gustu a które nie. Po krótkiej rozmowie i historyjce obrazowej gromadka niecierpliwych „Smerfów” w końcu doczekała się wyczekiwanego od rana momentu – samodzielnego przygotowania sałatki warzywnej. Dzieci pracowały w dwóch grupach, każdy otrzymał ważne zadanie pokrojenia warzyw. Jedni kroili sałatę, inni rzodkiewkę, pomidora, ogórka czy też paprykę.

Znaleźli się także i tacy, którzy do samego końca pilnowali, żeby w sałatce nie zabrakło żółciutkiej kukurydzy, a wszystkie składniki zostały dokładnie wymieszane. Sałatka zniknęła w mgnieniu oka, a uśmiech z buzi nie znikł nawet u tych małych kucharzy, którzy sałatkę traktowali z dystansem i lekką obawą przed ostrą rzodkiewką.

/p. Paulina Antonik-Wróbel/

Zdjęcia>>>


Dzień chłopaka w Rybkach i Smerfach.
    Koniec miesiąca dla naszych chłopaków był bardzo udany! 30 września bowiem przypada Dzień Chłopaka. Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola. Tak również było i z tą okazją. W grupie Rybek i Smerfów świąteczna atmosfera panowała od samego rana. Dzieci brały udział w konkursach i zabawach muzycznych.

 

Smerfy wykonały śliczne gitary, a dziewczynki z grupy Rybek ozdabiały dla reprezentacji naszych chłopców (niestety tego dnia było obecnych tylko czterech) krawaty, które następnie próbowały samodzielnie im założyć. Chętni chłopcy, mogli zamienić się w poważnych panów z wąsami i wziąć udział w minisesji zdjęciowej. Tego dnia żaden przedszkolak nie opuścił sali bez drobnego upominku, a dziewczynki, zazdroszcząc chłopakom, dopytywały, jak długo będą musiały poczekać na swoje święto.

/p.Karolina Wróbel/

Dzień Chłopaka w Rybkach>>>            Dzień Chłopaka w Smerfach>>>


ODWIEDZIŁA NAS PANI JESIEŃ
W piątek 20 września zawitała do grupy „Smerfów” pani Jesień ze swoimi darami. Na jej nadejście przedszkolaki przygotowywały się od początku roku szkolnego. Podczas codziennych spacerów zdrowotnych szukaliśmy różnic zachodzących w przyrodzie przy zmianie pory roku. Zgodnie z grupową tradycja każdego dnia najmłodsi zaglądali do kącika przyrodniczego, czy pękły już skorupki kasztanów, bowiem to oznaczało, iż nadeszła Jesień. Dodatkowo przystroiliśmy nasz kącik przyrodniczy w warzywa, owoce i kwiaty jesienne.
Nadszedł ten dzień! skorupki kasztanów popękały, liście zarumieniły się w kolorze pomarańczy i czerwieni, a na buziach przedszkolaków zawitał uśmiech i zadowolenie z długo wyczekiwanej dla nich chwili. Postanowiliśmy uczcić zmianę pory roku od obejrzenia teatrzyku w wykonaniu pani wychowawczyni z wykorzystaniem sylwet bohaterów do fragmentu bajki Władimira Sutiejewa „Jabłko”, a następnie próby ułożenia przez chętne dziecko kolejności wydarzeń na podstawie ilustracji. Nie zabrakło również zabaw tanecznych i śpiewów, zagadek słownych i smakowych oraz pogadanki. Nie mogło również zabraknąć pracy plastycznej pt.: „Drzewo Jesienne” przy wykorzystaniu wcześniej barwionych pestek dyni oraz farb. Nadejście Jesieni było dla nas bardzo miłym przeżyciem, zapraszamy najbliższych do galerii zdjęć i zaczerpnięcia z niej troszkę kolorów!

/p. Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


Pani Jesień w przedszkolu
22 września rozpoczęła się astronomiczna jesień. Tego dnia grupa Rybek przyszła ubrana do przedszkola w jesiennych kolorach, a cały tydzień dowiadywała się ciekawostek o oczekiwanej porze roku. Kiedy do sali „Rybek” zapukała tajemnicza postać, niektóre dzieci były onieśmielone, inne poruszone, a pozostałe rozbawione. Pani Jesień przyszła do przedszkolaków z zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę.

Starsze maluchy musiały odpowiedzieć na jej zagadki, nazwać jesienne dary, zatańczyć wspólnie z Panią Jesienią, wprawić w ruch kolorowe liście, zagrać na kasztanach… Rybki wywiązały się z zadania bardzo dobrze, a na koniec stwierdziły, że Pani Jesień to ma całkiem podobne włosy do p. Karoliny.
Kto wie, może podczas rodzinnych spacerów uda się spotkać tę tajemniczą postać i poprosić ją o piękną Polską złotą jesień?

Pani Jesień odwiedziła także grupę Krasnoludków.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Dnia 20 września w całym kraju, we wszystkich przedszkolach świętowany był „Dzień Przedszkolaka”. Z tej okazji panie z Janowickiego przedszkola przyszykowały swoim podopiecznym dzień pełen wrażeń. Najmłodsi wzięli udział w tańcach, śpiewach i zabawach. Cały dzień przebiegał w fantastycznej atmosferze, a najlepszym dowodem na to były odgłosy radości, które dobiegały ze wszystkich Sal przedszkolnych.

Tego dnia nie mogło zabraknąć drobnych upominków upamiętniających niniejsza okazję. Każde dziecko otrzymało drewniany dzwoneczek, dyplom oraz medal. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rok i kolejny „Dzień przedszkolaka”, a tymczasem w najbliższych dniach świętować będziemy nadejście Jesieni oraz „Dzień chłopaka”.
W Imieniu całego przedszkola jeszcze raz życzymy przedszkolakom Wszystkiego najlepszego! I zapraszamy do wspomnień z tego dnia zaglądając do galerii zdjęć.

/p. Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


„GIMNASTYKA WAŻNA SPRAWA, DLA NAS DZIECI TO ZABAWA”
W trosce o wszechstronny rozwój dziecka codziennie w przedszkolu odbywają się zajęcia pobudzające najmłodszych do aktywnego działania. Do jednych z najbardziej lubianych przez „Smerfy” są ćwiczenia gimnastyczne i zabawy ruchowe. To właśnie one kształtują prawidłowe nawyki w dbaniu o zdrowie fizyczne. Odpowiadają potrzebom dziecka i ich zainteresowaniom. Poprzez zabawę przedszkolaki wprowadzane są w radosny nastrój, niezbędny w nowym roku szkolnym! W swobodny sposób zachęcają najmłodszych do nawiązania przyjaźni z nowo poznanymi dziećmi.

Ponadto zaspokajają przy tym ich naturalną potrzebę ruchu. W większości z zabaw dzieciom towarzyszy nasz grupowy „Psotek”- kudłata piłka, która zachęca i ośmiela do działania. Ćwiczymy nie tylko w Sali, ale również w ogrodzie i podczas spacerów zdrowotnych w okolicy przedszkola.
Zapraszamy do galerii zdjęć z pierwszych dni w przedszkolu w nowym roku szkolnym.

/p. Ewa Szyma/

Zdjęcia>>>


Rybki poznają zasady ruchu drogowego
Kolejny tydzień za nami. Rybki czują się w przedszkolu już coraz bezpieczniej, a na ich twarzach zdecydowanie częściej gości uśmiech niż smutek i tęsknota. W ubiegłym tygodniu skupiliśmy nasze działania wokół zasad ruchu drogowego. Starsze maluchy wiedzą już, co to jest sygnalizator świetlny oraz dlaczego niektóre posiadają trzy światła a pozostałe dwa. Utrwalaliśmy znajomość kolorów, które w nich występują, ćwiczyliśmy motorykę małą. Nazywaliśmy pojazdy i dzieliliśmy je na te, które latają, pływają oraz poruszają się po drodze i szynach. Dzieliliśmy ich nazwy na sylaby. Wiemy też, czym zajmuje się policjant i jaki numer należy wykręcić, aby uzyskać od niego pomoc. Uczyliśmy się piosenki, której refren chętne dzieci śpiewały solo lub w duecie (można posłuchać w domu>>>).

Wykonaliśmy także pracę plastyczną – malowanie palcami sygnalizatora. Rybki wiedzą też, gdzie można przechodzić przez jezdnię, a także, czym są odblaski i do czego służą. Odblaskowe misie posłużyły nam do zabaw matematycznych. W minionym tygodniu wybraliśmy się również na długi spacer, gdzie mogliśmy obserwować ruch uliczny i przypomnieć sobie poznane zasady bezpieczeństwa. Oprócz tygodniowego tematu, cały czas towarzyszą nam rozmowy o emocjach i sposobach radzenia sobie ze złością i gniewem. W tym tygodniu poznaliśmy bezpieczny sposób wyrażania złości i rozładowania napięcia – zabawy z folią bąbelkową. Po takich igraszkach dobry humor towarzyszył nam już do końca tygodnia.

/p. Karolina Wróbel/

Zdjęcia>>>


Pierwszy tydzień w grupie Rybek
Grupa Rybek liczy 20 osób. W naszym zespole znajduje się czworo dzieci trzyletnich oraz szesnaścioro czterolatków. Dla większości grupy, ten rok szkolny to pierwszy rok pobytu w przedszkolu. Dzieci, które już w zeszłym roku do nas uczęszczały, są dla nowych „rybek” wspaniałymi powiernikami i pomocnikami.
Starsze maluchy to bardzo dzielne przedszkolaki! W pierwszym tygodniu pobytu w przedszkolu dzieci poznały już pierwszą piosenkę (można posłuchać razem z dzieckiem w domu>>>) oraz taniec ilustrujący jej słowa. Znają już każdy zakamarek naszej sali, wiedzą, gdzie znajdują się nasze kąciki i starają się, aby „Pan Bałagan” u nas nie zagościł. Ustaliliśmy też wspólne zasady, które ułatwią nam naszą współpracą i pozwolą na to, aby pobyt w przedszkolu był przyjemny i bezpieczny. Wykonały także pracę plastyczną - malowaliśmy dłonie farbami i rysowaliśmy morze nowymi kredkami! Za nami także pierwszy spacer!
Drodzy Rodzice, zapraszamy do naszej galerii, tutaj możecie nas trochę podglądnąć:)

Rybki śpiewają i grają, zapraszamy do oglądania krótkiego filmu>>>

Zdjęcia>>>

/p. Karolina Wróbel/


Witamy w przedszkolu!
Ten rok szkolny przywitał nasze przedszkolaki w sposób szczególny! Przy ul. Janowickiej 100 w nowych, pięknie wyremontowanych salach gospodarzą 3 grupy przedszkolne:


• Maluchy „Krasnoludki” – wychowawczynie: Renata Matusik, Magdalena Jonkisz

 

• Starsze maluchy „Rybki” – wychowawca: Karolina Wróbel


• Średniaki „Smerfy” – wychowawczynie: Ewa Szyma, Paulina Antonik-Wróbel


Natomiast w budynku szkoły przy ul. Korczaka 2 społeczność przedszkolną reprezentują :
• Starszaki „Misie” – z wychowawczyniami: Elżbietą Małysz oraz Marceliną Kubiczek

Za nami pierwszy tydzień września. Pierwsze dni dziecka w przedszkolu są dla całej rodziny dużą zmianą, która na ogół wiąże się ze stresem, niepewnością, lękami.
Ale Drodzy Rodzice! Pamiętajcie, że to w przedszkolu Wasza pociecha będzie miała okazję uczyć się komunikacji z innymi przedszkolakami i nauczycielem. Przedszkole daje maluchowi olbrzymi potencjał i przyczynia się do otwartości w dorosłym życiu. To tutaj w bezpiecznych warunkach, pod okiem pedagogów mały człowiek stawia pierwsze kroku ku samodzielności. Choć pierwsze tygodnie nie są łatwe dla żadnych ze stron: dziecka, które często po raz pierwszy zostaje w tak dużej grupie obcych sobie osób, rodzica, a także nauczyciela, to pamiętajcie proszę, że już niedługo nadejdą dni pełne uśmiechu, satysfakcji i dumy z małego przedszkolaka!

/p. Karolina Wróbel/


WITAJ, WITAJ PRZEDSZKOLE

Przyjaźnie i wesoło, żegnamy rzekę i las.
Ach! Witaj, witaj przedszkole, już czas do pracy czas.

Pociąg jak wicher pędzi, dźwięczy piosenka kół.
Z wakacji jadą dzieci do przedszkoli i do szkół.