Szkolny Klub Europejski

    SKE "Młody Europejczyk" działa w naszej szkole już kolejny rok. W ciągu tego czasu wielokrotnie zmieniał się skład klubu. Członkami klubu są dzieci naszej szkoły.

Na zajęciach SKE poznajemy kulturę i tradycję krajów UE oraz zgłębiamy strukturę organizacyjną UE. Swoją wiedzą dzieliliśmy się z kolegami i koleżankami z innych klas. Uczestniczyliśmy już w wielu konkursach związanych z tematyką Unii i zamierzamy w nich brać udział.

Nieodłącznym elementem naszych spotkań są ćwiczenia z języka angielskiego, które przygotowuje dla nas pani. Wiemy przecież jak istotna jest dzisiaj znajomość języków obcych. Poznając zwyczaje innych krajów nie możemy zapomnieć o naszych, a powiedzeniu: "Cudze chwalicie, swego nie znacie..." mówimy stanowczo - nie! Poznając i podziwiając inność obcych krajów, dostrzegamy i doceniamy własny kraj, jego bogatą kulturę, historię i piękno.

 Mamy wiele pomysłów. Obecnie tworzymy naszą gazetkę internetową. Będziemy zawierać w niej potrzebne materiały do nauki o Unii Europejskiej, krajach europejskich, ich kulturze, historii, geografii, słynnych i zasłużonych ludziach. Będą również quizy, wywiady, zabawy oraz humor. Aby wygodniej się nam pracowało, zostaliśmy obdarowani przez rodzica- pana Moc klubowym pendrivem- dziękujemy bardzo! Planujemy także brać udział w akcji eTwinning i zrealizować tegoroczny projekt: „eTwinningowy Słownik Obrazkowy”, którego będziemy używać jako narzędzia do nauki języka angielskiego. Chcielibyśmy również zorganizować imprezy szkolne lub międzyszkolne.

To tylko niektóre z naszych planów i zamierzeń. Jesteśmy jednak pełni optymizmu i zapału, myślimy, że wiele jeszcze przed nami.


Statut SKE

Program działalności SKE

Kompedium wiedzy o Unii Europejskiej


Dzień naleśnika w Wielkiej Brytanii


Dzieci poznały angielski odpowiednik „tłustego czwartku” czyli „Dzień Naleśnika” , który obchodzony jest w przeddzień Środy Popielcowej. Tradycyjnie w tym dniu organizowane są „biegi z patelniami” i
 wypiekane przepyszne naleśniki z przeróżnymi dodatkami. Wielki Czwartek to Maundy Thursday , kiedy to królowa Wielkiej Brytanii obdarowuje zasłużonych portfelikami ze specjalnie na te okazję wybijanymi monetami w nagrodę za służbę społeczeństwu. Wielki Piątek to Good Friday a słowo good nie oznacza tutaj „dobry” ale kiedyś miało znaczenie „holy-świety”.


/p. Marlena Niemczyk-Handzlik/


Święta w Zjednoczonym Królestwie
24 grudnia
W Zjednoczonym Królestwie święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 24 grudnia. Jednak w przeciwieństwie do Polski, dzień ten nie ma tak rodzinnego i symbolicznego znaczenia. W wigilijny wieczór dzieci zawieszają na kominku lub łóżkach specjalne, bożonarodzeniowe skarpety z nadzieją, że następnego dnia znajdą w nich prezenty od Świętego Mikołaja (Santa Claus). W zamian za prezenty dzieci zostawiają dla Mikołaja bakaliowe babeczki i wiśniówkę, a towarzyszącemu mu reniferowi - marchewki. Natomiast dorośli często spędzają Wigilię w gronie przyjaciół na zabawie w pubach.
25 grudnia - Boże Narodzenie
25 grudnia jest najważniejszych dniem świątecznym dla mieszkańców Anglii. To właśnie wtedy spożywa się coś w rodzaju naszej wigilii, która tutaj określana jest mianem Christmas Dinner. Brytyjczycy do stołu zasiadają zazwyczaj w godzinach popołudniowych a na ich stołach goszczą:
- Pieczony indyk (podawany z nadzieniem bakaliowym)
- Ziemniaki (tradycyjnie pieczone, ale zdarzają się również gotowane lub puree)
- Warzywa - najczęściej brukselka i marchewka
- Sos z żurawiny lub porzeczki
- Sos chlebowy
- Świąteczne babeczki tzw. mince pies
- Tzw. christmas pudding - który składa się z brandy, jaj, masła, przypraw korzennych, bakalii, suszonych moreli, itp.
- Christmas Crackers
Boxing Day - 26 grudnia
Obchodzony 26 grudnia Boxing Day jest dniem wolnym od pracy. To dzień rozpoczęcia poświątecznych wyprzedaży oraz wydarzeń sportowych - szczególnie zmagań łowieckich.
Boxing day spędza się zazwyczaj z rodziną grając w gry planszowe lub oglądając sport w telewizji. Dawniej 26 grudnia był dniem, kiedy bogaci wspomagali biednych darowizną. Obecnie właściciele większych firm, przygotowują i wręczają drobne upominki swoim pracownikom, a pozostałe osoby obdarowują np. gazeciarzy, śmieciarzy, mleczarzy, itp. W szkołach organizowane są zbiórki przedmiotów, które następnie zostają wysłane do najbardziej potrzebujących osób.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik


Październikowo-listopadowe święta krajów anglojęzycznych

    31. październik to data kojarzona z Halloween- zabawą , podobną do naszej karnawałowej lub tradycyjnych Andrzejek. Dzieci z Anglii, Stanów, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii, czy Kanady urządzają sobie przyjęcia, przebierając się za duszki, nietoperze, czarownice, wróżki. Odwiedzają swoich sąsiadów, by dostać „coś słodkiego”, tzw. „trick or treat”.

    5.listopada to hucznie obchodzona w Anglii „Noc Guya Fawkesa”. Anglicy urządzają przyjęcia – tzw. Barbecue time, aby się spotkać i wspólnie zabawić. Urządzają wielkie ogniska- podobne do naszych „sobótek”, paląc kukłę Guya Fawkesa, który wiele lat temu (1605r.) chciał wysadzić, przy użyciu prochu strzelniczego,  Domy Parlamentu w Wielkiej Brytanii. Schwytano go i stracono.

    W czwarty czwartek listopada każdego roku Amerykanie, a w Kanadzie w drugi poniedziałek listopada, urządza się Święto Dziękczynienia tzw. Thanksgiving Day. Co roku Amerykanie, czy Kanadyjczycy dziękują Bogu za miniony rok, od znamiennego wydarzenia w Plymouth 1621 roku.

    Więcej informacji można przeczytać na szkolnej gazetce ściennej.


Flagi i stolice państw europejskich
Poznajemy flagi wybranych państw europejskich: Bułgarii, Czech, Irlandii, Estonii, Belgii, Danii, Grecji i Niemiec. Dowiedzieliśmy się również jakie stolice mają te państwa. Wszystko umieściliśmy na swoich pracach.


Europejski Numer Alarmowy
Wiemy o trzech alarmowych numerach, z których korzystamy w Polsce: 998 –Straż Pożarna, 997- policja, 999- Pogotowie Ratunkowe. Istnieje również uniwersalny numer – 112, który wybijamy w
 razie wypadku, pożaru, zasłabnięcia itd. Kiedy zapomni się nam jeden z trzech numerów alarmowych, pamiętajmy o Europejskim Numerze Alarmowym.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik


Euro wspólna waluta krajów UE
Euro to waluta, którą używa się w wielu krajach Unii Europejskiej. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają monety dzięki metodzie frottage (fr.tarcie). Poznaliśmy nazwy państw, które korzystają z euro w granicach UE oraz państwa korzystające poza jej granicami. Stworzyliśmy również projekt polskiego euro.


Poznajemy maskotkę Unii Europejskiej
Na zajęciach świetlicowych poznaliśmy Syriuszka-maskotkę UE. Przyozdobiliśmy ją własnego pomysłu kolorami. Pani pokazała nam również mapę Europy i wskazała państwa, które do niej należą.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik


Symbole Unii Europejskiej

W ramach zajęć świetlicowych uczniowie powtórzyli i utrwalili symbole unijne: flagę z dwunastoma gwiazdami oznaczającymi państwa Europy-chociaż jest ich obecnie 28 oraz hymn unijny-Odę do Radości. Nazwa hymnu wyłoniła się po uzupełnieniu krzyżówki z wiadomości o Unii Europejskiej.

p. Marlena Niemczyk-Handzlik


opiekun SKE - Marlena Niemczyk-Handzlik