ŚWIETLICA

Procedury przyjmowania na świetlicę

Karta uczestnika świetlicy


Podsumowanie pracy świetlicy
Kolejny rok nauki za nami, więc nadszedł czas na podsumowanie wszystkich działań w swietlicy szkolnej.
Uczniowie, którzy przebywali w naszej świeltlicy, uczestniczyli w różnych formach zajeć: wychowawczych, edukacyjnych, czytelniczych, plastyczno- technicznych, profilaktycznych, psychoedukacyjnych, ekologicznych, ruchowych, muzycznych.
W czasie pobytu w świetlicy dzieci rozwijały swoje zainteresowania, talenty, a także uczyły się odpowiedzialności i kształtowały swoje charaktery.
Wychowawcy świetlicy prowadzili zajęcia zgodnie z planem pracy dydaktyczno – wychowawczej, realizując założone w nim cele. Poprzez realizację tego planu kształtowali u wychowanków umiejętność spostrzegania, pamięć, wyobraźnie przestrzenną, pomysłowość oraz wdrażali zasady prawidłowego współdziałania w grupie. Poprzez dobór odpowiednich form pracy i metod aktywizujących, rozwijali zdolności do twórczego wysiłku.
Główne zadania świetlicy realizowane w ciągu roku szkolnego to: właściwa organizacja czasu przezd i po lekcjach, kształtowanie nawyków kultury osobistej i funcjonowania w grupie, rozwijanie zainteresowań, pogłębianie zdolności uczniów, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej, oraz udzielanie pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
Wśród wielu różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez uczniów były zajęcia o charakterze plastyczno- technicznym. W trakcie zajęć dzieci poznawały nowe techniki plastyczne. Prace plastyczne na bieżąco były eksponowane na gazetce.
Uczniowie brali udział w:
Gminnych Konkursach Świetlicowych organizowanych przez ZSP w Bestwinie:
„Wiosna muzyką malowana”
„Pocztówka z mojej miejscowości”
Ogólnopolskim Konkursie „Czy to prawda, że sport to zdrowie? Nawet dziecko ci to powie, albo narysuje”.
Programie profilaktycznym „Bezpieczeństwo w sieci” mającym na celu wyjaśnienie konsekwencji nadmiernego spędzania czasu w sieci, wskazanie zagrożeń związanych z cyberprzemocą, oraz zaproponowanie innych form spędzania wolnego czasu.
VI Wojewódzkim Konkursie „Wielkanocne jajo”
Akcji Charytatywnej „Ile waży Św. Mikołaj?”
Konkursie „Sie gra, się ma Playroom z wyobraźni”
Dzięki udziałowi w akcji klej AMOS „wymień puste na pełne” nasza świetlica otrzymała 40 nowych klejów! Jesteśmy dumni, że mogliśmy zrobić coś ważnego dla ochrony środowiska oraz wspieraliśmy program dożywiania dzieci "Pajacyk".
Udział w akcji # kamyczki - inicjatywa polega na malowaniu kamyczków, wedle naszego uznania farbami akrylowymi, które są odporne na zjawiska atmosferyczne. Tak przygotowany kamyczek jest już prawie gotowy do swojej podróży. Ważnym jest, żeby oznaczyć go kodem pocztowym miasta, w którym powstał oraz napisania hashtagu #kamyczki. Kamień powinien być ułożony na widoku i widoczny na "pierwszy rzut oka". Znaleziony kamień należy sfotografować i umieścić zdjęcie na grupie. W
 opisie zdjęcia musi znajdować się kod pocztowy.To pozwoli autorowi odnaleźć swoją pracę na grupie.

/p.Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>


Akcja charytatywna “Ile waży Św. Mikołaj” została zakończona
W tym roku akcję prowadziła świetlica w ZSP Janowice.
Celem konkursu jest wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Wsparcie umożliwia im rozwój talentów oraz pasji. Dzięki niemu młodzież zdobywa przydatną wiedzę oraz poznaje sposoby na jej praktyczne wykorzystanie.
Misją Fundacji jest dobrze wychować młodego człowieka – na osobę silnej wiary, o dojrzałej hierarchii wartości, dobrego i świadomego obywatela oraz patriotę, działającego dla dobra wspólnego i zaangażowanego w życie swojego państwa oraz społeczności lokalnej, sprawnego i skutecznego w działaniu społecznym oraz gospodarczym.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tak szczytnym celu – zawsze pomaganie jest fajne.

Ewelina Moczek- wychowawca świetlicy

Zdjęcia>>>


Pracę plastyczne dzieci – świetlica
Tuż przed rozpoczęciem edukacji zdalnej udało nam się zrobić na świetlicy kilka prac świątecznych.
Nikola i Wiktoria wykonały gazetkę z okazji Dnia Kobiet.
Uczniowie również wzięli udział w XI Gminnym Konkursie Świetlicowym Cztery Pory Roku –„ Wiosna Muzyką Malowana” pod patronatem Wójta Gminy Bestwina.
Zapraszam do galerii zdjęć.

Ewelina Moczek – wychowawca świetlicy

Zdjęcia>>>


Kodowanie na świetlicy


Pierwsze koty za płoty- czyli o kodowaniu słów kilka.
Nauka kodowania i programowania to prawdopodobnie jedne z ważniejszych umiejętności, które przydadzą się dzieciom w
 przyszłości, dlatego tak ważne jest rozwijanie u dzieci kompetencji i umiejętności informatycznych.
Maty do kodowania, kolorowe plastikowe kubeczki, to tylko niektóre narzędzia, wykorzystywane podczas zabawy z
 kodowaniem. To niezwykle rozwijająca i twórcza zabawa, która sprzyja analizowaniu działań i wyciąganiu logicznych wniosków. Dodatkowym plusem zajęć jest zawsze dobra zabawa i szeroki uśmiech na twarzach naszych uczniów.

Ewelina Nikiel

Zdjęcia>>>


Mistrzowie puzzli
Układanie puzzli w świetlicy to wspaniała zabawa. Tablety, smartfony, działają dopóki nie wyczerpie się w
 nich bateria. Puzzlami można bawić się zawsze – to świetna forma zabawy zarówno dla dzieci jak i dorosłych, która niesie za sobą mnóstwo korzyści:
• ćwiczą pamięć;
• wzmacniają poczucie własnej wartości;
• rozwijają sprawność manualną;
• kreatywność.

 
W naszej świetlicy są puzzle dla młodszych dzieci jak i starszych. Uczniowie chętnie sięgają po tę formę zabawy. Układają puzzle 120, 160, 240, 300 elementowe. Wspólnymi siłami udało nam się ułożyć puzzle 1000- elementowe, oprawione w antyramę będą ozdabiały naszą świetlicę. Szczególnie zaangażowały się dzieci: Kinga i Milenka z klasy 3, Ania z klasy 2 i Wiktor z klasy 1. Jesteśmy w trakcie układania kolejnych 1000 elementów.
Uczniom życzymy dalszego zapału do układania puzzli.

Wychowawcy pracujący na świetlicy szkolnej

Zdjęcia>>>


Koralikowy zawrót głowy
W ostatnim czasie na świetlicy pojawił się nowy ”wirus”. Jest on niezwykle zaraźliwy! UWAGA!
Objawia się ciągłą chęcią tworzenia nowych kompozycji z kolorowych koralików. Uczniowie z zaangażowaniem tworzą ciągle nowe kompozycje. Wykonują: koty, psy, słonie, jednorożce, auta, serce i wiele innych.

Tworzą również swoje własne kompozycje na paletach przez co aktywnie, sympatycznie i kreatywnie spędzają czas na świetlicy. Panie dużo czasu spędzają z żelazkiem w ręce..... ale czego się nie robi dla dzieci!

Wychowawcy pracujący na świetlicy szkolnej

Zdjęcia>>>


NASZA ŚWIETLICA
Na świetlicy szkolnej od powrotu nauki stacjonarnej nie próżnujemy. Wykorzystujemy nasz zapał w sposób aktywny i kreatywny. Pierwsze zostały obdarowane nasze babcie dla których powstały piękne kartki okolicznościowe. Korzystając, że nadal trwa okres zimowy stworzyliśmy zimowe krainy, wesołe bałwanki.
Udaliśmy się także z „wycieczką na Antarktydę” w poszukiwaniu NIEDZWIEDZI POLARNYCH. Pamiętamy o ubraniu adekwatnym do pogody!
Świetlica to też miejsce, w którym można wykorzystać potęgę wyobraźni. Nasi uczniowie tworzą niesamowite konstrukcje z dostępnych klocków.
Niezmienna jest także miłość do „pasji”. W świetlicy mamy możliwość integracji między klasami. Starsi uczniowie zarażają miłością do książek pierwszoklasistów. Zawsze skorzy do pomocy starsi uczniowie, pomagają młodszym w odrabianiu lekcji. Wymieniają się wiedzą podczas odrabiania zadań domowych.

Pamiętamy o świętach, także tych nietypowych:
Dzień Kota;
Dzień Misia Polarnego;
Dzień Bystrzaka
Tłusty Czwartek;
Walentynki
Dzień Pizzy
Dzień Dinozaura - fotobudka

 
Wiadomo, że nic tak nie mobilizuje do działania jak rywalizacja. Dlatego dbamy o to, aby na świetlicy szkolnej, co jakiś czas pojawiały się konkursy, w których uczniowie mogą zaprezentować swoje różne umiejętności. Ostatnio odbył się konkurs mistrza puzzli - uczniowie z zapałem przykładali się do rywalizacji! Wszystkim bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Często rozgrywamy mecze – ale takie stacjonarne w piłkarzyki.

Zapraszamy do galerii zdjęć.
wychowawcy pracujący na świetlicy szkolnej.

Zdjęcia >>>


Podsumowanie pracy świetlicy w I półroczu.
Uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną wykazali się ogromną kreatywnością podczas wykonywania prac plastycznych – większość z nich można zobaczyć w galerii zdjęć.

 
W miarę możliwości dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu grając w piłkę nożną, bawiąc się na placu zabaw.
19 listopada odbyło się uroczyste „Pasowanie na świetlika”, upominki dla pierwszoklasistów – breloczek – pompon wykonali uczniowie z klas trzecich.
Uczniowie wzięli udział w konkursie "Zwierzęta z liści" zdobyliśmy 3 nagrody.
Podczas edukacji zdalnej został ogłoszony konkurs na: "Ozdobę choinkową".
Dzieci zaangażowały się w wykonanie ich, wszystkie prace można zobaczyć w galerii wszystkim uczniom którzy wzięli udział zostały wręczone drobne upominki.

/p.Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>


Konkurs świąteczny - ”Ozdoba Choinkowa”
Serdecznie zapraszam wszystkich uczniów z klas 1-3 do wzięcia udziału w konkursie plastycznym ”Ozdoba Choinkowa”.


Ozdoba może być wykonana z różnych materiałów np.: papieru, włóczki, masy solnej, modeliny, masy porcelanowej, bibuły, makaronu itp.
Zdjęcie pracy proszę odesłać poprzez mobiDziennik do 22 grudnia.
Nagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły.
Wszystkie prace będą prezentowane również na stronie szkoły.

/p.Ewelina Moczek – wychowawca świetlicy/

Zdjęcia>>>


Konkurs świetlicowy – „Zwierzęta z liści”
Za nami kolejny konkurs świetlicowy organizowany przez szkołę w Bestwinie.
Najbardziej zaangażowali się uczniowie klas 1-3 wykonali mnóstwo pięknych prac - „Zwierzęta z liści”.
Nagrody otrzymują:
Maja Kubik z klasy 2 – „Ślimak'
Zosia Ślosarczyk z klasy 2 – „Park jesienny”
Magdalena Szlosarczyk z klasy 7 - „ Złocista wiewiórka”


Dziękuję wszystkim za udział w konkursie, gratuluje kreatywności i zachęcam do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

/p.Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>