Szkoła Podstawowa
w Janowicach

Narodowe Święto Niepodległości – 105. rocznica odzyskania Niepodległości

 

plakat

 

10 listopada 2023 r. odbyła się uroczysta Akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wierszem i śpiewem uczniowie oddali hołd wszystkim tym, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Niełatwa historia naszego narodu jest dowodem, iż niepodległość nie jest raz na zawsze dana. Należy o nią dbać i pamiętać o swych przodkach, by dzieje przeszłe uczyły mądrości w dbaniu o swój kraj.

Na początku uroczystości uczniowie w ramach akcji „Szkoła do hymnu” odśpiewali hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego. Następnie wysłuchali montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów klasy 4a, których przygotowali wychowawca mgr Marlena Niemczyk-Handzlik i nauczyciele mgr Krzysztofa Tatoń, mgr Anna Makuchowska. Wszystkich wzruszył występ uczenia klasy 7a Igora Jakubowskiego, który wykonał pieśń na akordeonie. Na koniec wysłuchaliśmy pieśń patriotyczną w wykonaniu uczniów klasy 1a i 2a, którzy byli przygotowani przez wychowawców mgr Elżbietę Żmij i mgr Annę Pycię. Warto wspomnieć, iż za przygotowanie sztandaru i wykonanie dekoracji odpowiadała mgr Ilona Wójtowicz. Nad całością czuwała mgr Renata Martyniak.

Na dekoracji znalazła się wystawa poświęcona mieszkańcom Janowic i Gminy Bestwina, którzy walczyli i ginęli podczas I wojny światowej, przyczyniając się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Materiały te uzyskaliśmy od przewodniczącej Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej Doroty Surowiak.

Spotkanie to stało się również okazją do przedstawienia wyników Szkolnego Konkursu Plastycznego w ramach projektu „Szkoła Patriotów”.

  • I miejsce - Weronika Dziadek,
  • II miejsce – Maks Korzus,
  • III miejsce – Paweł Drewniak.

Renata Martyniak

 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com