Projekt – konkurs „Tysiąclecie Królestwa Polskiego”
Z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie – projekcie organizowanym przez Muzeum Historii Polski, którego głównym celem było wspólne świętowanie 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
Nasza szkolna drużyna składająca się z uczniów: Marii Redosz, Zuzanny Kraus, Tymoteusza , Wojciecha Wróbla, we współpracy z uczniami ze klas 1-8, realizowała poszczególne zadania na terenie placówki.
Uczniowie przygotowali zadania, które były obowiązkowe:
- Nagranie filmu „Pokłon dla Bolesława Chrobrego”
- Przygotowali escape room o czasach pierwszych Piastów, czyli o Mieszku I i Bolesławie Chrobrym
- Organizacja szkolnego dnia z Bolesławem Chrobrym dla klas 1-3
- Organizacja szkolnego dnia z Bolesławem Chrobrym w formie rozgrywek dla klas 4-8
Opis działań:
Zadanie 1:
Nagranie filmu „Pokłon dla Bolesława Chrobrego” wymagało zaangażowania całej klasy 5a. Uczniowie wraz z nauczycielką-koordynatorem panią Renatą Martyniak i nauczycielką współorganizującą kształcenie panią Krzysztofą Tatoń przygotowali stroje, eksponaty i dekorację. Następnie odbyło się nagranie filmu, co w warunkach szkolnych okazało się nie lada wyzwaniem ze względu na szum, przerwy i hałasy z innych klas.
Ostatecznie powstał film, który prezentuje naszą wersję koronacji Bolesława Chrobrego i przebiegu oddania pokłonu królowi.
Scenariusz i reżyseria: pani Renata Martyniak
Pomoc techniczna: pani Krzysztofa Tatoń
Montaż: Maria Redosz – uczennica klasy 5a
W filmie wystąpili:
- Sługa – Maria
- Bolesław Chrobry – Tymoteusz
- Arcybiskup Hipolit – Wojciech
- Dama 1 – Joanna
- Dama 2 – Emilia
- Dama 3 - Nina
- Rycerz Zbigniew – Filip
- Rycerz 2 – Łukasz
- Zakonnik 1 – Wiktor
- Zakonnik 2 – Mateusz
- Zakonnik 3 – Jakub
- Poseł niemiecki – Martyna
- Ibrahim ibn Jakub – Zuzanna
- Kowal – Patryk
- Pszczelarz – Wojciech
- Kmieć 1 - Magdalena
- Kmieć 2 - Radosław
Oto nasz film:
Pokłon dla Bolesława Chrobrego
Z nieudanych ujęć powstał drugi film - śmieszne sceny:
Śmieszne scenki z filmu o Bolesławie Chrobrym
Zadanie 2:
Drużyna w składzie: Maria Redosz, Zuzanna Kraus, Tymoteusz Bizoń i Wojciech Wróbel, przygotowała escape rom o czasach pierwszych Piastów z uwzględnieniem najważniejszych dat z historii początku państwa polskiego: 966 r., 1000 r., 1018 r., 1025 r.
W ramach rozgrywek międzyklasowych drużyny z klas 4-8 miały za zadanie odnaleźć informacje w walizkach, rozkodować je, rozszyfrować informacje i przy okazji poszukać artefaktów znajdujących się w różnych częściach szkoły. Ostatecznie pierwsze miejsce uzyskała klasa 7b, drugie miejsce – klasa 7a i trzecie – 6a. Wszyscy świetnie się bawili utrwalając wiedzę z historii początków państwa polskiego.
Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com
Zadanie 3:
W ramach obchodów dnia z Bolesławem Chrobrym uczniowie grający w filmie o Bolesławie Chrobrym postanowili przybyć na lekcje do uczniów klas 1-3, by sprawdzić ich wiedzę o czasach królów, książąt, wojów, dam i początków Polski. Dzieci z klas młodszych odpowiadały na pytania przygotowane przez uczniów klasy 5a. Za prawidłowe odpowiedzi chłopcy byli pasowani na rycerzy przez samego króla Bolesława Chrobrego. Wszyscy zaś otrzymywali słodycze.
Na koniec uczniowie wiwatowali na cześć króla Bolesława Chrobrego.
Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com